2023 kovo 28 d. antradienis, 15:30
Reklama  |  facebook

STT „Infostatyboje“ įžvelgia landų nesąžiningiems veiksmams

2022-02-28 10:52
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), reaguodama į ne vienerius metus nustatomas korupcijos rizikas statybų sektoriuje, gaunamus pranešimus ir ikiteisminio tyrimo metu nustatytas nusikalstamas veikas, taip pat į analitinės antikorupcinės žvalgybos surinktus duomenis, ankstesnėse antikorupcinio vertinimo išvadose įvardintus korupcijos rizikos veiksnius, atliko teisės aktų, reglamentuojančių statybos dokumentų, susijusių su statybos leidimo išdavimu ir statybos užbaigimu, valdymą informacinėje sistemoje „Infostatyba“, antikorupcinį vertinimą. Nustatyta, kad kontroliuojantiems asmenims suteikiama per didelė diskrecija savarankiškai parinkti statybos projekto kontrolės mechanizmus.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
NŽT (Nacionalinė žemės tarnyba, nuo 2023 m. – prie Aplinkos ministerijos),

STT pateikė 12 antikorupcinių pastabų, iš kurių net 8 – kritinės antikorupcinės pastabos. Savivaldybių administracijų įgaliotiems valstybės tarnautojams ar darbuotojams ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) pareigūnams suteikta pernelyg plati diskrecija parinkti atsakingus subjektus, turinčius patikrinti „Infostatyboje“ kartu su prašymu išduoti statybos leidimą ar statybos užbaigimo aktą užregistruotus dokumentus ir statinio projekto atitiktį Statybos įstatyme numatytiems reikalavimams. Tiek rengiant ankstesnes aukščiau minėtas antikorupcinio vertinimo išvadas, kaip rašoma STT pranešime, tiek pakartotinai vertinant teisės aktus, reglamentuojančius statybos dokumentų valdymą „Infostatyboje“, nustatyta, kad ši informacinė sistema automatiškai negeneruoja sąrašo subjektų, turinčių pritarti statinio projektui, priklausomai nuo statybos rūšies ar statinio kategorijos. STT mano, kad tokiu būdu sudaromos galimybės tikrinant statinio dokumentus sąmoningai nepaskirti asmenų, kurie privalėtų patikrinti statinį pagal tam tikrus reikalavimus, pvz., galimai iš anksto žinant, kad pastatas gali neatitikti jam taikomų reikalavimų.

Išduodant statybų leidimą, statinio projektų sprendinių atitiktį nustatytiems reikalavimams vertina 9 subjektų atstovai, o vėliau statybos užbaigimo komisijos veikloje gali dalyvauti 15 subjektų. Tai reiškia, kad statybos leidimo išdavimą ir statybos užbaigimą derina ne tie patys atsakingi subjektai. Tarp jų nėra valstybinės žemės patikėtinės Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos, kuri nėra įtraukta nei į statybos leidimo išdavimą derinančių subjektų sąrašą, nei tiesiogiai dalyvauja statybos užbaigimo procedūrose, nors pastaruoju metu valstybinėje žemėje vyksta itin daug statybų.

Dėl nepakankamos kontrolės mechanizmų, praktikoje savivaldos lygmenyje nustatyta atvejų, kai statybos leidimo procedūrose dalyvauja tarpusavyje susiję asmenys, pavyzdžiui kuomet savivaldybės darbuotoją, išdavusį statybos leidimus, su leidimus gavusiuoju asmeniu siejo artimas ryšys, dalijasi pastebėjimais STT.

Teisės aktuose nėra detalizuojama, dėl kokių priežasčių gali būti neišduodamas statybą leidžiantis dokumentas visiems tikrinusiems subjektams pritarus statinio projektui. Dėl to statytojas, kuriam savivaldybė neišdavė statybos leidimo, gali kreiptis į VTPSI dėl statybos leidimo išdavimo. Pastaroji gali beveik automatiškai išduoti statybą leidžiantį dokumentą, nesusipažinusi su visa statinio informacija ir lydimaisiais dokumentais, nes neturi pareigos išsiaiškinti, kodėl statybos leidimas nebuvo išduotas, kai jam pritarė visi projektą tikrinę atsakingi subjektai, taip pat – pakartotinai tikrinti visą su statiniu susijusią informaciją. Praktikoje pasitaiko situacijų, kaip rašoma pranešime, kai VTPSI, kuri nėra statinio projektą tikrinantis subjektas, išduoda statybą leidžiantį dokumentą, o vėliau paaiškėja, kad šis dokumentas negalėjo būti išduotas, nes statytojas nepašalino trūkumų, kuriuos buvo nustačiusi savivaldybė. Šie duomenys neatsispindėjo „Infostatyboje“, o teisės aktai nenumato VTPSI pareigos kreiptis dėl papildomos informacijos apie derinimo procese nustatytus ir (ne)ištaisytus projekto trūkumus.

Aplinkos ministerija ir VTPSI per 2 mėnesius turės viešai Teisės aktų informacinėje sistemoje paskelbti informaciją, kaip bus atsižvelgta į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Visą antikorupcinį vertinimą rasite čia. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-03-28 11:24
Sparčiai besikeičiantis statybų sektorius, veikiamas daiktų interneto, pastatų informacinio modeliavimo ir skaitmeninių dvynių bei kitų naujovių, verčia nuolat tobulėti ir verslo įmones, ir akademinę bendruomenę. Efektyviai pritaikius šias naujas technologijas galima padidinti statybos sektoriaus ef...
nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-27 09:42
Energinio naudingumo sertifikavimas yra paslauga, kurią atlikus išduodamas sertifikatas – dokumentas, kuriame ne tik formali informacija, bet ir vertę keliantys statinio ypatumai.
nuotrauka
2023-03-24 13:49
Nors situacija, rodos, gerėja, tačiau nelaimingų atsitikimų darbe, pastebi Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas, rodikliai vis dar prasti.
nuotrauka
2023-03-23 10:52
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už pažeidimus trims fiziniams asmenims kovo mėnesį pritaikė drausmines nuobaudas bei apribojo pastatų energinio naudingumo sertifikavimo (PENS) eksperto kvalifikacijos atestatų galiojimus.
nuotrauka
2023-03-23 09:11
Profesinio mokymo įstaigos kartu su darbdaviais kviečiami dalyvauti projekte „Pameistrystė – nauja galimybė man!“ ir teikti paraiškas gauti finansavimą pameistrystei skatinti. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis, jam numatoma skirti virš 19 mln. eurų.
nuotrauka
2023-03-23 07:49
Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir prisipildo besidarbuojančių žmonių. Prasidedant naujam sodininkystės sezonui, svarbu aptarti ne tik ūkio, bet ir teisės klausimus apie sodų bendrijas. Paanalizuokime, naudinga ar nenaudinga būti sodini...
nuotrauka
2023-03-23 07:45
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystyme bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje...
nuotrauka
2023-03-22 17:19
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma telkti abiejų organizacijų pastangas, atstovaujant savo narių interesams energetikos, valst...
nuotrauka
2023-03-22 11:58
2022 m. Lietuvos sutelktinio finansavimo rinka sparčiai augo nepaisant geopolitinės krizės, finansų rinkos svyravimų ir reguliacinių pokyčių. Reikšmingai padidėjo ir finansuojamų projektų skaičius, ir suteikiamas finansavimas, tačiau ir pradelsti mokėjimai.
nuotrauka
2023-03-22 06:13
Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros. Asmenys, pasitelkę savo pačių įkurtus juridinius asmenis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, galimai klastojo dokumentus ir vykdė fiktyvių sandorių grandines, siekdami...
nuotrauka
2023-03-22 06:03
Šiandiena, kovo 22 d., vyks Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis, kuriame Aplinkos ministerijos atstovai pristatys parengtus pasiūlymus dėl LR statybos įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatų tobulinimo.
nuotrauka
2023-03-21 05:33
Sprendžiant pastatų statybos ir naudojimo ne pagal paskirtį problemą, aplinkos ministro sudaryta darbo grupė suformavo teisinio reglamentavimo pakeitimų pasiūlymus, kurie kovo 22 d. bus pristatomi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Siūloma patikslinti statinio paskirčių sąrašą, priskyrimo jo...
nuotrauka
2023-03-21 05:20
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau ­– APVA) pateiktą prašymą skirti 58 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo. Šios lėšos bus skirtos daugiabučių atnaujinimo projektams.
nuotrauka
2023-03-20 10:00
Darbuotojų saugos ir sveikatos padėtis Lietuvos statybvietėse reikalauja realių pokyčių: daugelyje įmonių reikalingas dėmesys ir apmokymai vis dar yra tik formalumas, siekiant atitikti minimalius reikalavimus.
nuotrauka
2023-03-18 10:05
Susisiekimo ministerija ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) siekia paskatinti Lenkijos kelių tiesimo įmones dalyvauti įgyvendinant stambius Lietuvos transporto infrastruktūros projektus ir kviečia dalyvauti rangos darbų viešųjų pirkimų konkursuose.
nuotrauka
2023-03-17 11:50
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atlikusi mokslo paskirties pastato Mokslininkų g., Vilniuje avarijos tyrimą ir nustačiusi, kad statinio griūtis įvyko dėl statybos dalyvių kaltės, kreipėsi į Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (...
nuotrauka
2023-03-17 11:43
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) kreipėsi į viešąją įstaigą Statybos sektoriaus vystymą agentūrą (SSVA), prašydama įvertinti neteisėtai ypatingojo statinio – daugiabučio gyvenamojo namo Krivūlės g. 9, esančio kultūros paveldo ter...
nuotrauka
2023-03-17 11:06
Užimtumo tarnybos finansuojamos mokymosi priemonės praėjusiais metais tapo itin populiarios. 2022-aisias paramos mokymuisi priemonėse dalyvavo 2,3 karto daugiau klientų nei užpernai. Ypatingai didelį dėmesį parodė užimti darbo rinkos dalyviai, norėję keisti kvalifikaciją ar įgyti kompetenciją.
nuotrauka
2023-03-17 09:24
2023 m. sausį šalyje atlikta statybos darbų už 265,9 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 1,5 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2022 m. gruodį (nepašalinus – 40,7 proc. mažiau).

Statybunaujienos.lt » Aktualijos