2025 m. kovo 27 d. ketvirtadienis, 12:19:26
Reklama  |  facebook

Saulės elementus patobulinęs Lietuvos mokslininkų išradimas sudomino Japonijos įmonę

2024-05-21 09:50
Dar prieš kelerius metus prie rekordinio efektyvumo saulės elementų kūrimo prisidėję Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikai šiemet išradimą dar patobulino. Pasak jų, tai – itin svarbus žingsnis link naujos kartos saulės elementų gamybos.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
KTU Cheminės technologijos fakultetas,
KTU Nacionalinis inovacijų ir verslo centras,
Išradę savitvarkes molekules, skirtas invertuotos struktūros perovskinitiniams saulės elementams, dabar mokslininkai džiaugiasi šią technologiją pritaikę standartinei struktūrai.

Savitvarkis monosluoksnis – tai savaime susiformuojantis, vienos molekulės storio sluoksnis, saulės elementuose jis perneša krūvius link elektrodų.

„Šiuos monosluoksnius sudarančios molekulės – tarsi gudrūs klijai – padengia konstruojamų saulės elementų paviršių plonu vienos molekulės storio sluoksniu. Tai jos daro neatsitiktinai – šie vadinamieji klijai nelimpa, kur papuolė, cheminiai ryšiai sudaromi tik tose vietose, kurios padengtos metalo oksidu“, – vaizdžiai aiškina KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) profesorius Tadas Malinauskas, prisidėjęs prie naujojo išradimo.

KTU

KTU
Cheminės technologijos
fakulteto pav.

Pranešime cituojamo T.Malinausko teigimu, tokio sluoksnio susiformavimas – gana paprastas ir daug medžiagos sąnaudų nereikalaujantis procesas, kurio metu reikia stiklinį pagrindą su elektrai laidžiu metalo oksido sluoksniu panardinti arba apipurkšti labai praskiestu junginio tirpalu.

Tokiu būdu savitvarkės molekulės fiksuojasi tik prie metalo oksido paviršiaus, o neprilipusios – nuplaunamos. Taip susiformuoja plonas sluoksnis tik ten, kur jo reikia.

Itin svarbus žingsnis link naujos kartos saulės elementų gamybos

KTU tyrėjų grupė jau ne vienerius metus sintetina ir tyrinėja krūvininkus pernešančius organinius junginius. Ankstesnių eksperimentų metu didesnis dėmesys buvo skiriamas teigiamus krūvius pernešančioms savitvarkėms molekulėms, naudojamoms perovskitinių saulės elementų vystyme.

„Jau dabar galime drąsiai teigti, kad šios molekulės suteikė stiprų postūmį naujos kartos saulės elementų vystyme. Tad kitas mūsų žingsnis gan logiškas – sukurti analogiškas molekules, galinčias pernešti neigiamus krūvininkus, pritaikant šias medžiagas perovskitiniuose saulės elementuose“, – apie naujuosius tyrimus pasakoja pranešime cituojamas KTU CTF profesorius, tyrimo grupės vadovas Vytautas Getautis.

KTU Cheminės technologijosDr. Vytautas Getautis.
KTU nuotr.
 
Nors tai labai plonas sluoksnis, jo atliekamas vaidmuo saulės elementuose – ypatingai svarbus. T. Malinauskas teigia, jog geriausia savitvarkių molekulių sluoksnio atliekamos funkcijos analogija – metro. „Šis sluoksnis tarsi tikrindamas bilietus į metro pro automatinius vartus praleidžia tik vieno tipo krūvininkus, o paskui lyg su eskalatoriumi paspartina pastarųjų kelionę link elektrodo“, – sako jis.

Tokiu būdu savitvarkės molekulės padeda gerinti saulės elementų našumą.

Skirtingos struktūros perovskitiniai saulės elementai skiriasi sluoksnių išsidėstymo seka. Standartinės struktūros įrenginiuose ant skaidraus pagrindo pirma formuojamas neigiamus krūvininkus pernešantis sluoksnis, tuomet – šviesą sugeriantis ir teigiamus krūvininkus pernešantis sluoksniai. Invertuotos architektūros saulės elementuose teigiamus ir neigiamus krūvininkus pernešantys sluoksniai sukeičiami vietomis.

Išradėja bei KTU doktorantė Lauryna Monika Svirskaitė teigia, jog pagrindinis šių struktūrų skirtumas – jų pritaikomumo sritys.

„Standartinė struktūra plačiau naudojama tyrinėjant nebrangius, paprasčiau gaminamus, bet ne tokius efektyvius saulės elementus. Invertuota architektūra leidžia juos pritaikyti gerokai efektyvesnių jungtinių, dar kitaip vadinamų tandeminių, įrenginių konstravime“, – pasakoja pranešime pacituota L. M. Svirskaitė.

Šiuo metu intensyviai tyrinėjami abiejų struktūrų įrenginiai, todėl mokslininkai tikina, kad naujasis išradimas toks pats reikšmingas ir perspektyvus kaip ankstesnysis.

Stipriausi išradimai KTU patentų portfelyje

Šis išradimas – bendradarbiavimo su mokslininkais iš Karaliaus Abdullah mokslo ir technologijų universiteto (KAUST) rezultatas.

„Mes, KTU chemikai, buvome atsakingi už junginių kūrimą, tobulinimą ir padengimo technologijos optimizavimą, o mūsų kolegos iš Saudo Arabijos tyrė jų veikimą saulės elementuose“, – atskleidžia T. Malinauskas.

Intelektinės nuosavybės valdymo vadovė KTU Nacionaliniame inovacijų ir verslo centre (NIVC) Greta Žėkienė pasakoja, jog išradimo paklausa – stebinanti. Tai buvo pirmasis atvejis, kuomet susidomėjimas dėl industrinio jo panaudojimo atsirado dar iki patento paraiškos padavimo.

Greta Žėkienė, KTUGreta Žėkienė.
KTU
Nacionalinio
inovacijų ir verslo centro
nuotr.
 
Pranešime cituojamos G. Žėkienės teigimu, įprastai bendradarbiavimo partnerių paieška prasideda po patento paraiškos padavimo patentų biurui, o išradimas sulaukia dėmesio tik po mokslinio straipsnio arba paraiškos publikacijų. Tai gali užtrukti net iki dvejų metų nuo naujovės sukūrimo.

„Japonijos kompanija, su kuria jau turime ne vieną licencinę sutartį dėl šios srities išradimų, iš karto pareiškė norą turėti naujovę savo produktų portfelyje. Jie laukė, kol mes parengsime ir pateiksime patento paraišką. Tuomet iš karto prasidėjo licencinės sutarties derybų procesas“, – dalinasi ji.

Tačiau tai ne vienintelis iš įmonių gautas pasiūlymas komercializavimui, todėl G. Žėkienė teigia, jog bendradarbiavimo galimybės vis dar aptariamos.

G. Žėkienė pabrėžia, jog išradimo komercializavimui patento išdavimas, kuris užtrunka apie 3-4 metus, yra nebūtinas. Nors viskas priklauso nuo konkretaus atvejo, išradimą komercializuoti galima bet kuriuo metu, jei verslas pareiškia ketinimą įsigyti licenciją ar perimti visas turtines teises į išradimą.

Intelektinės nuosavybės valdymo vadovė džiaugiasi, kad būtent saulės elementų srities bei šios mokslo grupės išradimai yra stipriausi KTU patentų portfelyje ir sulaukia ypatingai daug susidomėjimo iš šioje srityje veikiančių verslo įmonių. „Jaučiame įvertinimą ir pripažinimą, kuomet išradimus kompanijos nori kuo greičiau pradėti naudoti savo veikloje“, – priduria G. Žėkienė.

Straipsnis „Nonfullerene Self-Assembled Monolayers As Electron-Selective Contacts for n-i-p Perovskite Solar Cells“ paskelbtas žurnale „ACS Energy Letters“ ir jį galima rasti čia
Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-03-27 10:57
Įlūžus pralaidai, Gargžduose, Pramonės g., įvesti laikini eismo ribojimai – eismas vyksta viena kelio puse, maksimalus leistinas važiavimo greitis – 30 km/ val.
nuotrauka
2025-03-27 10:51
„Via Lietuva“ skelbia, jog dar šiemet turėtų prasidėti kelio Lapiakalnis-Abromiškės-Žebertonys rekonstrukcijos darbai. Elektrėnų vicemeras Marius Urvakis džiaugėsi, jog projektas, kuris sujungs Elektrėnus ir Vievį asfaltuotu keliu bei pėsčiųjų ir dviračių taku, didins teritorijos patrauklumą tiek gy...
nuotrauka
2025-03-26 09:46
Šiandien, kovo 26 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija uždarame posėdyje (komisijos nariams pageidaujant, posėdis vėliau gali būti transliuojamas visuomenei) svarstys „Curonian Nord“ jūrinio vėjo elektrinių parko projekto įgyvendinimo eigą, atliktus darbus ir investicijų panaudojimą. Pos...
nuotrauka
2025-03-26 09:38
Lietuvoje daugėjant mažos galios saulės ir vėjo jėgainių, svarbu, kad piko metu pagaminta perteklinė elektra nebūtų prarasta. Valstybė nuosekliai skatina atsinaujinančios energetikos plėtrą, taip pat siekia sparčiau didinti bendrus nacionalinius elektros energijos kaupimo įrenginių pajėgumus. Todėl ...
nuotrauka
2025-03-25 09:31
Greito elektromobilių įkrovimo tinklas „Ignitis ON“ praneša pradedantis atnaujinimo darbus Palangoje. Greito elektromobilių įkrovimo parke adresu Taikos g. 2 šiuo metu esančios įkrovimo stotelės per artimiausią mėnesį bus pakeistos naujomis, dar galingesnėmis įkrovimo stotelėmis. Pirmieji demontavim...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 09:00
Su parama saulės elektrines įsirengę gaminantys vartotojai turi galimybę pasikeisti įtampos keitiklį ir prie savo elektrinės prijungti elektros energijos kaupimo įrenginį. Tai galima daryti savo lėšomis, įsigyjant hibridinį keitiklį net nesulaukus penkerių metų laikotarpio, kuris buvo nurodytas anks...
nuotrauka
2025-03-21 11:33
Vilniaus miestas ruošiasi svarbiam infrastruktūros projektui – planuojamas Liubarto tilto remontas. Remonto darbus dar šiemet pradės UAB „Gevalda". Žvėryne esantis tiltas nebuvo remontuotas nuo 1987 m. kai buvo pastatytas, o tik kosmetiškai tvarkytas prieš 10 metų. Šiais metais, vykdant kapitalinį ...
nuotrauka
2025-03-21 09:47
Savivaldybėms sudaromos palankesnės sąlygos įsirengti saulės ar vėjo elektrinę – energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas patvirtino finansavimo sąlygų pakeitimus, kurie savivaldybėms, ketinančioms savo poreikiams įsirengti tokias elektrines, leidžia gauti finansavimą prievolių įvykdymo užtikrinim...
nuotrauka
2025-03-21 08:51
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad nėra pagrindo naikinti tarp Muitinės departamento ir konkurso laimėtoja pripažintos UAB „Fima“ sudarytos sutarties dėl eismo kontrolės sistemos Šalčininkų pasienio kontrolės punkte sukūrimo ir įrengimo, kadangi šios bendrovės pasiūlytas lazerinis jutiklis...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-20 09:13
Vyriausybė patvirtino Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų panaudojimo sąmatą, pagal kurią šiemet keliams skiriama 583,2 mln. eurų, iš šios sumos po 20 mln. eurų numatyta magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijai bei žvyrkelių asfaltavimui.
nuotrauka
2025-03-19 12:23
Susisiekimo ministerija pristatė tris naujoves, kurios elektromobilių naudotojams leis plačiau ir patogiau naudotis viešai prieinama elektromobilių įkrovimo infrastruktūra.
nuotrauka
2025-03-19 12:16
Pirmadienį, kovo 17 dieną, atnaujintas darbų keliuose sezonas. Tęsiami intensyvūs Kauno ir Kaišiadorių rajonuose esančio Krunos tilto rekonstrukcijos darbai. Renginyje prie Krunos tilto visuomenei buvo pristatyti tiek šio tilto rekonstrukcijos, tiek kiti didžiausi šiemet suplanuoti įgyvendinti proje...
nuotrauka
2025-03-19 09:33
Pasibaigus technologinei pertraukai ir gerėjant oro sąlygoms, Klaipėdos miesto šiaurinėje miesto dalyje prasideda automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimo ir plėtros darbai. Siekiama projektais prisidėti prie infrastruktūros gerinimo bei suteikti gyventojams patogesnes automobilių statymo galimyb...
nuotrauka
2025-03-18 14:50
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina visose Baltijos šalyse buvo dvigubai didesnė – Latvijoje ir Lietuvoje siekė 112,46 EUR/MWh, Estijoje – 111,67 EUR/MWh. Palyginimui, didmeninės elektros kainos vidurkis Vokietijoje siekė – 110,62 Eur/MWh, o Lenkijoje – 112,94 Eur/MWh.
nuotrauka
2025-03-17 10:13
Kaune esančio Sargėnų viaduko remonto darbus planuojama atnaujinti jau balandžio mėnesį, o juos užbaigti dar per šiuos metus. Žiemos laikotarpiu Sargėnų viaduko kapitalinis remontas bei reikalingi papildomi sijų galų remonto darbai buvo sustabdyti dėl technologinės darbų keliuose pertraukos.
nuotrauka
2025-03-17 10:05
Susisiekimas per Lietuvos-Lenkijos sieną taps dar sklandesnis – praėjusią savaitę pasirašyta INTERREG programos finansavimo sutartis, kuri leis atnaujinti dar vieną, 11,33 km siekiančią atkarpą tarp kaimyninių šalių. Stiprinant tarpvalstybinę kelių infrastruktūrą šįkart bus gerinamas susisiekimas ta...
nuotrauka
2025-03-14 11:51
„European Energy“ pasirašė sutartį su „Energix Group" dėl vėjo ir saulės jėgainių parko projekto pardavimo Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-14 09:15
Energetikos ministerija patvirtino atnaujintą energijos kaupimo įrenginių įsirengimo skatinimo tvarką viešiesiems juridiniams asmenims, verslo įmonėms ir ūkininkams. Naujoje tvarkoje plečiamas pareiškėjų ratas, ilginamas tinkamų finansuoti išlaidų laikotarpis, o pretenduojantys į paramą galės įsiren...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra