2025 m. liepos 15 d. antradienis, 1:48:06
Reklama  |  facebook

Saulės moduliai – ar jie taps neatskiriama šiuolaikinės architektūros dalimi?

2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kaip estetinė ir funkcionali pastatų dalis. Ar gali būti, kad ateityje saulės moduliai taps neatskiriama architektūros dalimi, panašiai kaip langai ar stogai?
nuotrauka
Asociatyvi nuotr. (Adobestock)


Technologijų pažanga ir dizaino sprendimai

Saulės moduliai per pastaruosius dešimtmečius patyrė reikšmingą technologinį proveržį. Iš pradžių jie buvo masyvūs ir vizualiai nepatrauklūs, dažnai montuojami ant stogų kaip atskiri elementai. Tačiau šiandien pažangios technologijos leidžia kurti modulinius sprendimus, kurie gali būti tiesiogiai integruoti į pastatų fasadus, langus ar net grindis. Pavyzdžiui, permatomi saulės moduliai jau naudojami kaip stiklo alternatyva, kuri leidžia tiek praleisti šviesą, tiek generuoti energiją.

Architektai ir dizaineriai taip pat pradėjo vertinti saulės modulius ne tik kaip energijos šaltinį, bet ir kaip galimybę kurti inovatyvius estetinius sprendimus. Įvairiaspalviai moduliai arba moduliai, kurie imituoja natūralias medžiagas, pavyzdžiui, medieną ar akmenį – leidžia juos sklandžiai integruoti į modernų pastatų dizainą. Tokie sprendimai jau naudojami naujoviškuose projektuose Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje.

Freepik nuotr.

Saulės moduliai – energijos nepriklausomybės garantas

Vienas iš pagrindinių saulės modulių privalumų yra jų gebėjimas sumažinti pastatų priklausomybę nuo centralizuotų energijos tinklų. Tai ypač svarbu miesto aplinkoje, kur energijos poreikis yra didžiausias. Integruoti moduliai gali užtikrinti pastatų savarankiškumą, o pertekline energija galima dalintis su bendruomene arba kaupti ją energijos kaupikliuose.

Šiuolaikinės architektūros kontekste saulės moduliai taip pat atlieka svarbų vaidmenį siekiant tvarumo tikslų. Daugelyje šalių jau priimti įstatymai, kurie reikalauja, kad nauji pastatai būtų mažai energijos vartojantys arba net energijos teikėjai. Integruojant saulės modulius į pastatų dizainą – lengviau pasiekti šiuos tikslus ir tuo pačiu sumažinti anglies pėdsaką.

Masdaro miesto
savivaldybės nuotr.

Kaip saulės moduliai keičia miestų kraštovaizdį?

Saulės modulių naudojimas neapsiriboja tik individualiais pastatais – jie vis dažniau tampa dalimi didesnių urbanistinių sprendimų. Miestuose atsiranda „saulės kaimai“ ar net „saulės miestai“, kur didelė dalis pastatų ir infrastruktūros yra aprūpinti fotovoltiniais elementais. Tokie projektai ne tik generuoja energiją, bet ir kuria modernų, inovacijomis pagrįstą miesto įvaizdį.

Vienas ryškiausių pavyzdžių – Masdaro miestas Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kuris siekia tapti pirmuoju pasaulyje visiškai atsinaujinančia energija paremtu miestu. Daugelis pastatų šiame mieste yra aprūpinti saulės moduliais, o jų dizainas harmoningai dera su modernia architektūra.

Iššūkiai, kurie kyla integruojant saulės modulius į architektūrą

Nors saulės moduliai siūlo daugybę privalumų – jų integracija į architektūrą nėra be iššūkių. Pirma, jų efektyvumas labai priklauso nuo geografinių sąlygų, pavyzdžiui, saulės spinduliuotės intensyvumo ir krypties. Tai reiškia, kad dizaino sprendimai turi būti kruopščiai suplanuoti, kad būtų pasiektas maksimalus efektyvumas.

Antra, nors technologijos tobulėja, kai kurie moduliai vis dar yra gana brangūs, ypač tie, kurie derina estetiką ir funkcionalumą. Tai gali padidinti projektų biudžetą, ypač jei saulės moduliai yra naudojami kaip pagrindinė fasadų ar stogų medžiaga. Tačiau numatoma, kad su technologijų plėtra kainos mažės, o tai leis šiuos sprendimus padaryti prieinamesnius.

Francesco Ungaro nuotr.

Trečia, saulės modulių perdirbimas pasibaigus jų gyvavimo laikui išlieka svarbiu klausimu. Pastatų projektavimo procese turi būti numatyti būdai – kaip modulius bus galima tinkamai utilizuoti arba perdirbti, kad jie neprisidėtų prie aplinkos taršos.

Pexels nuotr.

Ateities perspektyvos

Atsižvelgiant į sparčią technologijų pažangą ir visuotinį dėmesį tvarumui – galima teigti, kad saulės moduliai turi potencialą tapti neatskiriama šiuolaikinės architektūros dalimi. Jie ne tik užtikrina energijos savarankiškumą, bet ir leidžia kurti inovatyvius ir estetiškai patrauklius dizainus. Šiuolaikiniai pastatai tampa ne tik energijos vartotojais, bet ir gamintojais, o tai atveria naują erą architektūroje.

Ateityje saulės moduliai galėtų būti dar labiau personalizuoti, nes leis architektams juos pritaikyti pagal kiekvieno projekto specifiką. Be to, tikėtina, kad integruotos energijos kaupimo ir valdymo sistemos taps standartine saulės modulių dalimi, tad ir užtikrins didesnį jų efektyvumą ir naudojimo patogumą.

Saulės moduliai – būdas sumažinti energijos suvartojimą

Saulės moduliai suteikia galimybę architektams ir statybų specialistams kurti pastatus, kurie mažina energijos suvartojimą jau statybos pradžioje. Tai ypač aktualu didmiesčiuose, kur didelis pastatų tankumas reikalauja efektyvesnių energetinių sprendimų.

Pavyzdžiui, saulės moduliai gali būti integruoti į fasadus, stogus ar net šonines pastato sienas, tad tai užtikrina energijos gamybą nepriklausomai nuo pastato orientacijos. Tokie sprendimai leidžia sumažinti bendrą energijos poreikį, nes didelė dalis sunaudojamos elektros energijos yra generuojama pačioje vietoje, tad mažina poreikį importuoti energiją iš išorės tinklų. 
Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-07-14 14:18
„Rail Baltica“ įgyvendinanti LTG grupės infrastruktūros bendrovė „LTG Infra“ paskelbė konkurso laimėtoją – atrinktas naujas rangovas, nutiesiantis 12,1 km geležinkelio sankasos ruožą Šėta–Ramygala (II dalis). Šiuos darbus už 83,36 mln. Eur (be PVM) atliks Panevėžio bendrovė „HISK“.
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-14 09:49
Vykdant projektą „Valstybinės reikšmės magistralinio kelio A11 Šiauliai-Palanga ruožo nuo 137,092 iki 141,794 km kapitalinis remontas įrengiant pėsčiųjų ir dviračių taką“, viename iš tako ruožų (nuo 138,8 iki 139,03 km), pelkėtoje ir žemoje vietoje, buvo užfiksuotas visos tako konstrukcijos prasėdim...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:36
Magistralė Vilnius–Utena (A14) keičiasi iš pagrindų – prasidėję rekonstrukcijos darbai sparčiai juda į priekį. Vykdant vieną didžiausių kelių infrastruktūros projektų Lietuvoje, modernizuojamas daugiau nei 42 kilometrų ruožas. Šiandien kelio atkarpose jau klojami pirmieji asfalto sluoksniai.
nuotrauka
2025-07-08 13:04
AB „Kelių priežiūra“ atveria duomenis apie žvyrkelių nuolatinės priežiūros darbus. Nuo šiol gyventojai kviečiami naudotis interaktyviu vasaros darbų žemėlapiu, kuriame galima matyti, kokiuose keliuose su žvyro danga yra suplanuoti arba jau atlikti nuolatinės priežiūros darbai.
nuotrauka
2025-07-07 13:35
Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos inicijuoti pokyčiai, kuriais siekiama skatinti gyventojus ir verslus efektyviau išnaudoti ESO technines sąlygas, skirtas saulės elektrinių įrengimui bei energijos kaupimo sprendimams. Nuo šiol gaminantys vartotojai, įsirengę elektrinę ar kitus...
nuotrauka
2025-07-03 08:55
„Via Lietuva“, siekdama kokybiškai prižiūrėti valstybinės reikšmės kelių infrastruktūrą, diegia inovacijas, padėsiančias efektyviau valdyti procesus. Pasitelkiant inovatyvius sprendimus – specialiai dangos būklei vertinti sukurtą mobilią aplikaciją – planuojama per keletą metų įvertinti visą pėsčiųj...
nuotrauka
2025-07-02 12:55
AB „Via Lietuva“ tęsia darnaus judumo infrastruktūros plėtrą prie valstybinės reikšmės kelių – pasirašytos dvi sutartys dėl pėsčiųjų ir dviračių takų, kurių bendras ilgis apie 4,3 km, įrengimo Palangoje. Planuojama, kad naujai įrengta infrastruktūra palangiškiai ir kurorto svečiai galės naudotis jau...
nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-06-26 10:07
AB „Via Lietuva“ praneša, kad modernizuojant „Via Baltica“ atkarpą nuo Marijampolės iki Lietuvos-Lenkijos sienos jau atlikta daugiau nei 50 proc. visų suplanuotų darbų. Visus paskutinio 12 km kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo (nuo 85 iki 97,06 km) darbus numatyta pabaigti iki metų pabaigos,...
nuotrauka
2025-06-25 09:31
Vykdant magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena ruožo nuo 64,332 iki 93,726 km kapitalinį remontą, po gausesnių kritulių kelyje A14 Vilnius-Utena, ruože nuo Molėtų iki Utenos, šlaituose susidarė išplovos.
nuotrauka
2025-06-23 13:12
Atsinaujinančios energijos gamyba Lietuvoje sparčiai auga, tačiau kartu daugėja ir neišspręstų klausimų – kaip efektyviai paskirstyti elektros srautus, kaip išnaudoti energijos perteklių, kaip reaguoti į rinkos svyravimus be žmogaus įsikišimo. Šiuos iššūkius spręsti ėmėsi panevėžietis Paulius Leonav...
nuotrauka
2025-06-20 09:53
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas perdavė teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu, kuriame vienos Lenkijos Respublikos akcinės bendrovės atstovas kaltinamas davęs kyšį valstybės tarnautojui prilygintam asmeniui – UAB „Enefit Green“ projektų vad...
nuotrauka
2025-06-19 09:23
Lietuvoje vystant kelių infrastruktūrą vis daugiau dėmesio skiriama ne tik darbų mastui, bet ir jų kokybei bei iššūkiams, su kuriais susiduria rangovai ir projektuotojai. Kelių remontas, rekonstravimas, naujų tiesimas – tai sudėtingas inžinerinis procesas, kuriame kiekvienas etapas turi įtakos galut...
nuotrauka
2025-06-18 11:55
Vilniuje tęsiami gatvių atnaujinimo darbai, apimantys dešimtis skirtingų miesto gatvių bei kelių ruožų. Per šiuos metus planuojama ištisiniu būdu išasfaltuoti daugiau nei pusšimtį sostinės gatvių kilometrų. Dalį projektų įgyvendina tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Da...
nuotrauka
2025-06-18 09:50
Birželio 17 d. baigėsi juridinių asmenų paraiškų teikimas didelės galios elektros energijos kaupimo įrenginių, skirtų teikti balansavimo paslaugas elektros perdavimo sistemos operatoriui, įrengimui. Priemonei buvo skirta 102 mln. eurų.
nuotrauka
2025-06-18 09:37
AB „Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje. Dar šiais metais planuojama pradėti ir iki 2026 m. vidurio įrengti ar sutvarkyti apie 16 pėsčiųjų ir dviračių takų ruožų, kurių bendras ilgis – kiek daugiau nei 50 km.
nuotrauka
2025-06-17 09:11
Dalyje Lietuvos kariuomenės karinių vienetų, strategiškai svarbiausiose vietovėse, jau veikia neseniai įrengtos naujos degalinės. Kituose Lietuvos kariuomenės daliniuose vyksta arba netrukus prasidės degalinių ir kuro saugyklų statybos, kurios leis užtikrinti kuro atsargų tiekimą taikos, krizės ar k...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra