Sėkmės istorija: refinansuojant būsto paskolą, sutaupyti galima ir per 10 tūkst. Eur

Anot nepriklausomų kredito tarpininkų platformos „Savi namai“ vadovės Indrės Dobrovolskės, šios tendencijos tik stiprės, nes praėjusią savaitę įsigaliojo supaprastinta būsto paskolų refinansavimo tvarka.
„Šio sprendimo labai reikėjo – paskolų turėtojai įgaus daugiau derybinės galios, be to, padidės bankų konkurencingumas. Norėdami išlaikyti ar persivilioti klientą, kreditoriai stengsis jam pasiūlyti kuo geresnes sąlygas, tad galiausiai išloš vartotojai. Tradiciškai bankų sektoriuje klientai yra itin lojalūs, tačiau tai ne visuomet reiškia, kad jie yra patenkinti sąlygomis. Neretai tokią ištikimybę skatina vien įsitikinimas, kad finansinių paslaugų keitimas yra sudėtingas, neaiškus ir brangus“, – sakė I. Dobrovolskė.
Pakeisti paskolos davėją – taip pat paprasta kaip mobiliojo ryšio operatorių?
Būsto paskolų ekspertė atkreipia dėmesį, kad 20-30 metų naudotis vieno ir to paties tiekėjo paslaugomis kituose sektoriuose nėra įprasta.„Juk daugelis žmonių kas kelerius metus keičia mobiliojo ryšio ar elektros tiekėją – keliaujame pas tą, kuris pasiūlo tas pačias paslaugas mažesne kaina. O neretai net liekame pas pirmąjį, nes jis pagerina sąlygas vien tam, kad neprarastų kliento. Tad, kodėl bankams ar kitiems kreditoriams turėtų būti taikoma išimtis – dažniausiai būsto paskolos yra imamos bent keletui dešimtmečių, per tiek laiko situacija rinkoje pasikeičia ne vieną kartą“, – pabrėžė I. Dobrovolskė.
Jos teigimu, refinansuoti būsto paskolą ar pasigerinti jos sąlygas pirminiame banke buvo galima visuomet, tačiau neretai nuo to atbaidydavo būtent klientams tenkantys papildomi mokesčiai.
„Pasitaikydavo atvejų, kai pirminis bankas sutikdavo sumažinti paskolos palūkanų normą, tačiau vien už sutarties sąlygų keitimą tekdavo pakloti beveik tūkstantį eurų. Neretai dar daugiau reikėdavo susimokėti, norint paskolą perkelti į naują banką: už pakartotinį turto vertinimą, taip pat notaro, hipotekos išlaidas. Pagal naują tvarką, pirminiai kredito davėjai negalės reikalauti iš vartotojų papildomų mokesčių, o su refinansavimu susijusias išlaidas padengs naujieji“, – teigė pašnekovė.
Padėjo sutaupyti daugiau nei 10 tūkst. eurų
I. Dobrovolskė sako, kad užklausų dėl būsto paskolų refinansavimo šiuo metu itin padaugėjo.
„Daugelis klientų laukė būtent vasario, kad refinansavimo procesą būtų galima pradėti jau įsigaliojus naujai tvarkai. Tikėtina, kad jų tik daugės, juk sėkmingai sutaupę vartotojai apie šią galimybę pasakos artimiesiems ir draugams. Potencialo yra daug – Finansų ministerija skaičiuoja, jog lietuviai, refinansavę būsto paskolas, ilguoju laikotarpiu galėtų sutaupyti net iki 500 mln. eurų“, – teigė ekspertė.Anot jos, kiek sutaupyti gali atskiri kredito gavėjai, kiekvienu atveju gali skirtis. Tai priklauso nuo to, kiek paskolos liko grąžinti, kokios buvo pirminės sąlygos, ar keitėsi žmogaus finansinė situacija, taip pat – užstatyto būsto vertė.
„Reikia kruopščiai įvertinti savo mokumo situaciją. Ar ji keitėsi ir kaip, palyginus su laiku, kai tik buvo paimta paskola. Jei jūsų pajamos didėjo, buvo stabilios, neturite skolų ir nevėluodami mokėjote įmokas – tikėtina, kad jūsų paskolos rizika tapo mažesnė, taigi galite tikėtis mažesnės banko maržos“, – vardijo I. Dobrovolskė.Tačiau net iš kelių bankų ar kitų kredito davėjų nesulaukus norimo pasiūlymo, paskolų ekspertė siūlo nenuleisti rankų.
Unsplash nuotr.
„Vienam mūsų klientui iš keturių kredito davėjų gavome itin besiskiriančius pirminius banko maržos pasiūlymus, aukščiausias jų siekė net 2,5 proc. Tačiau su vienu banku ją pavyko nuderėti iki 1,6 proc. Paskolos suma siekė 66 tūkst. eurų, taigi, jei jos gavėjas pats būtų kreipęsis tik į vieną ar kelis bankus ir iškart sutikęs su jų pasiūlymu, per visą laikotarpį galėjo permokėti net 10,4 tūkst. eurų“, – dalijosi I. Dobrovolskė.Ji sako, kad būsto palūkanų normos dydis – visuomet yra derybų objektas, joms tereikia tinkamai pasiruošti.
„Jau turinčius ar dar tik ketinančius imti būsto paskolas visuomet raginu aktyviai domėtis rinka ir pasitikrinti visas galimybes, savarankiškai arba su tarpininkų pagalba. Svarbiausia, neapsiriboti tik kelių bankų pasiūlymais ir tai daryti reguliariai. Net jei šiandien turite geriausias galimas paskolas sąlygas, visuomet yra galimybė, kad po pusmečio ar metų galėsite gauti dar geresnes“, – pasakojo I. Dobrovolskė.