2024 birželio 15 d. šeštadienis, 13:15
Reklama  |  facebook

Skolų kupra auga: verslas ieško išeičių, kaip sumažinti sąnaudas ir susigrąžinti skolas

2023-03-01 14:47
Skolos slegia vis daugiau pečių ir įmonėse, ir privačiuose namų ūkiuose. „Creditinfo“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra užregistruota 253 tūkst. skolininkų. Fizinių asmenų vidutinė skola siekia 1,444, juridinių – 4,889 eurus. Administruoti skolas įmonėms darosi vis brangiau, o fiziniai asmenys nelinkę tartis dėl skolos grąžinimo.
nuotrauka
Marius Šlepetis. Įmonės nuotr,


Minimos įmonės
Legal Balance, UAB
Creditinfo Lietuva, UAB
Kreditų valdymo ir skolų išieškojimo ekspertai teigia, kad naujas įrankis – mobilioji programėlė Eskolos padės verslui efektyviau valdyti procesus, o siūlomi nauji sprendimai paskatins greičiau padengti susidarius įsiskolinimus.

Anot įmonės „Legal Balance“ vadovo Mariaus Šlepečio, cituojamo įmonės pranešime, ši aktuali duomenų bazė taip pat pasitarnaus ir dirbantiems savarankiškai. Eskolos mobiliojoje programėlėje registruoti skolininkus – fizinius ir juridinius asmenis – gali visi be išimties. Tokio tipo mobilios programėlės kaip Eskolos sulaukė didelio populiarumo Vokietijoje bei Rumunijoje, tad tikimasi, kad ir Lietuvoje šis skolų valdymo įrankis bus pripažintas vartotojų. Artimiausiu metu Eskolos startuos ir kitose Baltijos šalyse.

„Lietuvos verslas iki šiol neturėjo tokio įrankio, kuris būtų patogus naudotis ir reikšmingai sumažintų sąnaudas administruojant skolas. Esame sukaupę didelę duomenų bazę, kuri patogiai pasiekiama per Eskolų programėlę. Taip pat turime ir praktinių žinių, kaip padėti padengti įsipareigojimus bei atgauti paskolintus pinigus. Manome, kad šis produktas grąžinamų paskolų verslui procentą padidins bent 20-30 proc., – įsitikinęs M. Šlepetis.

Skolos gėdinga tema ne tik lietuviams

Dar vienas svarbus aspektas – skolininkai nebejaus psichologinio diskomforto, kuris trukdo susisiekti su kreditoriumi ir tartis dėl skolos grąžinimo grafiko, kuris būtų patogus abiem pusėms. Lietuva nėra išimtis Europos kontekste – apie skolas garsiai žmonės vengia kalbėti įvairiose šalyse ir ypač mažas procentas jų susisiekia su skolų išieškojimo bendrove ir tuo labiau antstoliais.

Naudojantis Eskolų mobiliąją programa galima pačiam valdyti savo įsipareigojimus: atidėti įmoką, susidaryti skolos mokėjimo grafiką, naudotis kitomis sąlygomis, kurios leistų grąžinti pinigus ir išvengti didelių išieškojimo ar administravimo sąnaudų.

„Svarbiausia, kad skolininkas pats valdo savo įsipareigojimus, mato dabartiniu laiku mokėjimus, skolų būklę, atliekamus administravimo veiksmus ir kt. Nuo šiol nebereikia skolininkui aiškintis telefonu dėl neatliekamų mokėjimų, nes visus klausimus, susijusius su skola, galima spręsti per mobilią aplikaciją“, – akcentuoja M. Šlepetis.

Kredito biuro ir informacijos apie skolas paslaugų bendrovės „Creditinfo“ komercijos direktorė Jekaterina Rojaka priduria, kad skolų valdymo įrankiai ir elektroninės sistemos, kuriose registruojami skolininkai padeda apsaugoti ir juos pačius nuo didelių delspinigių.

„Mūsų patirtis rodo, kad trys ketvirtadaliai skolininkų, įtrauktų į elektronines sistemas, savo skolas gražina greičiau. Manau, kad tokią tendenciją lemia įvairūs apribojimai, kai žmogus, pavyzdžiui, nebegali įsigyti naujo telefono, ir psichologiniai veiksniai, nes skolos faktas tampa vos ne viešai matomas“, – sako J. Rojaka.

Ji taip pat pastebi, kad pastaruoju metu mažėja verslo tolerancija skoloms – įmonės apie jas kredito biurams, išieškotojams ir antstoliams praneša anksčiau nei geraisiais laikais.

Mobilią Eskolos programėlę galima nemokamai atsiųsti iš „Google“ ir „Apple“ mob. parduotuvių.

Paskolos draugams irgi rizikingos

Platformoje įdiegta ir dar viena naujovė – naudodamiesi šia funkcija žmonės gali vieni kitiems skolinti pinigų ir užfiksuoti šį faktą juridiškai, kad nekiltų klausimų ir ginčų dėl gražinimo. Ši funkcija ilgainiui turėtų tapti vienu populiariausių įrankių.

„Legal Balance“ atlikta apklausa rodo, kad 41 proc. tautiečių (kurių pajamos siekia bent 500 Eur „į rankas“) per pastaruosius 12 mėnesių skolino pinigų draugams, giminėms bei artimiesiems. Skolinamos sumos svyruoja nuo 100 iki 500 Eur (36 proc. respondentų). Antroje vietoje – kiek mažesnės paskolos, iki 100 Eur. Tokias sumas pernai skolinę nurodo 25 proc. apklaustųjų.

41 proc. respondentų, per pastaruosius 12 mėnesių skolinusių pinigus, susidūrė su skolų negražinimu. 20 proc. skolinusių pinigus niekaip šio fakto neįtvirtino, o 71 proc. respondentų teigia, kad tikisi, jog pakaks žodinio susitarimo.

„Tikimės, kad žmonės ilgainiui įpras net ir pažįstamiems skolinti užfiksuojant šį faktą. Priešingu atveju – neužfiksavus sandorio – pinigus atgauti gali būti sunku, o kartais tiesiog neįmanoma. Dabar atvejai, kai tokio tipo skolininkai piktybiškai užmiršta skolas, gana dažni“, –sako „Legal Balance“ vadovas.

Įgauna pagreitį

M. Šlepetis užsimena, kad platformoje slypi ir didžiulis analitinis potencialas, mat skolininkų ir sumų dinamika leidžia stebėti ekonomikos bei atskirų ūkio sektorių būklę ir gana anksti pastebėti pokyčius.

Šiuo metu „Legal Balance“ sukurtoje Eskolos aplikacijoje yra daugiau nei 4 tūkst. aktyvių vartotojų (0,9 tūkst. juridinių ir apie 3,1 tūkst. fizinių asmenų). Skolininkų registruota apie 3,7 tūkst. Iš jų 1,4 tūkst. yra juridiniai asmenys ir 2,3 tūkst. – fiziniai.

„Aktyviausiai sistema naudojasi fiziniai asmenys. Šiuo metu per platformą iš viso valdome 20 mln. Eur skolų portfelį. Jame beveik 14,8 mln. Eur sudaro fizinių asmenų skolos, o beveik 5,3 mln. Eur – juridinių. Didžiausią dalį portfelyje sudaro nepadengtos paskolos (per 10,1 mln. Eur), neatsiskaitymai už suteiktas prekes ir paslaugas (daugiau nei 4,6 mln. Eur), neatlyginta žala (apie 4,7 mln. Eur) ir neišmokėtas darbo užmokestis (beveik 0,7 mln. Eur). Vidutinė skola siekia 3 882 Eur“, - vardija M. Šlepetis. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-14 10:24
Daugiabučių renovacijos projektus administruojanti Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą" kartu su „Vakarų medienos grupės" technologais sostinės gyventojams pristatė naujieną Lietuvoje – skydinę renovaciją.
nuotrauka
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareig...
nuotrauka
2024-06-13 13:30
Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko siūlymams, įpareigojantiems kredito įstaigas užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto (NT) paskolos gavėjui realią galimybę pasirinkti palūkanų rūšį. Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, šis įsigaliojęs sprendimas suteiks realią naudą neki...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:22
Siekiant apsaugoti elektros energetikos sistemą nuo išorinių grėsmių bei užtikrinti jos patikimą veikimą ir darbo veikimą nenumatytais atvejais, Energetikos ministerija siūlo uždrausti Kinijos gamintojų valdymo sistemų, naudojančių programinę įrangą ar debesijos paslaugas, naudojimą didesnių nei 100...
nuotrauka
2024-06-13 09:21
Trys fiziniai ir vienas juridinis asmuo sulaukė kaltinimų dėl 16 nusikalstamų veikų, tarp kurių – galimas sukčiavimas stambiu mastu, lėšų pasisavinimas, apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas, didelės vertės svetimo turto iššvaistymas, mokesčių vengimas teikiant neteisingus duomenis apie pajamas...
nuotrauka
2024-06-13 09:08
Lietuvos sostinė, palyginti su kitais miestais, išsiskiria keliais specifiniais bruožais. Vilnius traukia įvairių sričių kvalifikuotus darbuotojus, čia yra daugiausiai dirbančių užsieniečių. Taip pat – didžiausias šalyje dirbančių gyventojų mobilumas. Ambicingiems kvalifikuotiems specialistams karje...
nuotrauka
2024-06-13 08:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė arti 11 tūkst. gyventojų paraiškų. Toks kiekis gaminančių vartotojų generuos kiek daugiau nei 90 ...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-12 13:42
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ laikydamasis aplinkosauginių įsipareigojimų žengė dar vieną žingsnį didesnio tvarumo link ir ant savo pastato stogo įsirengė 480 kW galios saulės elektrinę. Planuojama, kad ji sugeneruos beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant prekybo...
nuotrauka
2024-06-12 11:01
Baigėsi nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų kviestinių architektūrinių konkursų pasiūlymų teikimo terminas pirmiesiems dviem „Launagių“ rajono etapams. Kviestiniuose konkursuose dalyvavo 19 Lietuvos architektūros įmonių, kurios pasiūlė savo vizijas, kaip vystyti dalį...
nuotrauka
2024-06-12 10:35
Vadinamojo Kėdainių tilto statyba bus didžiausias pastarojo laikmečio projektas Kaune. Rangovai skaičiuoja, kad vien aukštos kokybės plieno statybų procese prireiks apie 100 geležinkelio vagonų.
nuotrauka
2024-06-12 09:22
Kanalizacijos avarijos - dažna ir itin nemaloni avarija daugiabučiuose namuose: net 50 proc. visų daugiabučiuose kylančių avarijų yra susijusios su nuotekų vamzdynais. Kodėl šios avarijos kyla ir kaip jų išvengti pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ regiono ...
nuotrauka
2024-06-12 09:01
Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai. Bet jie turėtų žinoti, kad kai kurių darbuotojų teisė į nuotolinį darbą įtvirtinta ir Darbo kodekse, pažymi advokatė, „TGS Baltic“ partne...
nuotrauka
2024-06-11 08:33
Po 2022 m. energetinio ir infliacinio šoko, 2023 m. rodikliai rodė besistabilizuojančią verslo rinką, kas atsispindi ir atvirų verslo duomenų platformos „Scoris“ paskelbtame 500 didžiausių 2024 m. Lietuvos įmonių sąraše.
nuotrauka
2024-06-11 08:12
Šiandien, birželio 11 d., 8 val. paskelbti net 4 nauji paramos kvietimai gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. Eur. APVA dalinasi informacija, ką vertėtų žinoti norintiems su...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos