2023 birželio 2 d. penktadienis, 4:02
Reklama  |  facebook

Statybininkai: darbas užsienyje vilioja didesniais pinigais ir palankesnėmis darbo sąlygomis

2023-03-15 14:40
Statybų sektoriaus darbuotojai Lietuvoje vis dar išlieka itin paklausūs – šiuo metu įdarbinti būtų galima net keletą tūkstančių naujų darbuotojų, – teigia specialistai. Tačiau didelė tokių specialistų paklausa išlieka ir užsienyje, kur kai kuriems lietuviams tiek siūlomos darbo sąlygos, tiek darbo užmokestis atrodo patrauklesnis. Prognozuojama, kad ateityje statybų sektoriaus specialistų ir toliau trūks, o dėl to turėtų augti ir darbo užmokestis.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Vilioja didesni atlyginimai

Vienas pagrindinių rodiklių, pagal kurį žmonės renkasi darbo vietą, – siūlomas atlyginimas. Šiuo metu Lietuvoje statybininkai vidutiniškai uždirba apie 1700 eurų į rankas, tuo tarpu užsienyje – atlyginimai didesni. Tiesa, kaip teigia Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, skaičiai – ne visai realistiški, mat daug asmenų statybų darbus atlieka nelegaliai, o tai iškreipia skaičius.

Praėjusiais metais Lietuvos statybininkai užsienyje atliko darbų už daugiau nei 0,5 mlrd. eurų, o tai, anot D. Gedvilo – rekordiška suma.

„Statybininko darbas tapo labai mobilus. Statybininkai išvažiuoja dirbti keleriems metams į Švediją, Vokietiją, Daniją. Lygiai taip pat mobilumo daugėja ir šalies viduje, jei darbo yra daugiau Vilniuje – statybininkai iš regionų važiuoja dirbti čia“, – pranešime cituojamas D. Gedvilas.

Kitose Europos šalyse betonuotojai, mūrininkai, vidaus ir išorės apdailos ar griovimo darbų specialistai gali užsidirbti nuo 2000 eurų, priklausomai nuo turimos patirties. Kaip teigia vienos Švedijoje dirbančios bendrovės atstovė Rita Kucinienė, atlyginimai nevienodi dėl to, kad skiriasi ir darbo kultūra bei požiūris į darbuotoją.

„Švedijoje žmogaus darbo jėga yra labai brangi, todėl jei tik įmanoma – viską stengiamasi automatizuoti. Atlyginimas priklauso ir nuo darbo sudėtingumo, dėl to statybininkas, kuris kloja ar surinkinėja plyteles, uždirba panašiai kaip darbų vadovas“, – sako R. Kucinienė.

Kitoks požiūris į darbuotoją

Be didesnio atlyginimo, darbas kitose šalyse vilioja ir palankesnėmis darbo sąlygomis: apranga, įrankiais, apgyvendinimu, transportu iš ir į darbą. Tačiau, anot R. Kucinienės, kai žmonės patiria kitokią darbo kultūrą – tai jiems irgi tampa labai svarbia karjeros dalimi.

„Atliekamų darbų kokybė Lietuvoje ir Švedijoje yra tokia pati, tačiau požiūris labai skiriasi. Daug dėmesio yra skiriama darbuotojų motyvacijai, saugai. Tam, kad statybininkai nesusižeistų ir nepasitemptų kilnodami sunkius daiktus – naudojamos įvairios technologijos, palengvinančios darbą. Taip pat ir bendravimas kitoks, čia visi nori vienas kitą pažinti, nepriklausomai nuo to, ar esi statybininkas, ar įmonės vadovas“, – pasakoja įmonės atstovė.

Švedijoje yra gana įprasta pradėti darbo dieną nuo lengvos mankštos ar bendrų pusryčių, taip pat populiarios kavos pertraukėlės, vadinamos „fika“, kurios yra skirtos pailsėti nuo darbo. Kaip pasakoja R. Kucinienė, tokios priemonės yra skirtos kurti ryšį su komanda, akcentuojama bendradarbiavimo svarba, nes sudėtingose situacijose tai padeda lengviau atrasti bendrus sprendimus

Tuo tarpu D. Gedvilas pripažįsta, kad Skandinavija išties garsėja aukšta darbo kultūra, išskirtiniu požiūriu į darbą ir darbuotoją, tačiau, anot jo, Lietuvoje šie dalykai taip pat sparčiai keičiasi. Rangovai vis dažniau kelia aukštus reikalavimus subrangovams ir domisi jų darbo kultūra, saugumu, tvarumu.

„Kai statybininkai grįžta iš kaimyninių šalių, ypač iš Skandinavijos valstybių, kur vyrauja aukšta darbo kultūra – jie parsiveža gerąją praktiką. Todėl šiandien Lietuvoje tikrai turime įmonių, kurios atitinka skandinavišką standartą“, – teigia LSA prezidentas.

Statybininkų reikės ir ateityje

Nors požiūris į statybininko profesiją kinta ir specialistų, pasirenkančių šį darbą, mažėja, prognozuojama, kad ir ateityje ši specialybė ir toliau išliks labai paklausi.

„Švedijoje, kaip ir Lietuvoje, statybininkų mažėja, nes keičiasi požiūris į pačią profesiją. Todėl bandoma kurti patrauklesnę atmosferą, gerinti sąlygas. Žinoma, į Lietuvą kai kurios motyvacinės priemonės atkeliauja šiek tiek vėliau, pavyzdžiui, vaisių atvežimas į biurą ar vaišinimas pietumis objektuose – Švedijoje tai buvo įprasta jau prieš dešimtmetį“, – sako R. Kucinienė.

Tiesa, statybų sektorius yra itin jautrus įvairiems ekonominiams nuosmukiams, nes pradėjus taupyti – įmonės pirmiausia atsisako plėtros ir statybos projektų. Bet, kaip teigia LSA prezidentas, jei valstybės ekonominė situacija gera – statybininkai yra viena geidžiamiausių profesijų.

„Pastebime, kad statybininkų darbo užmokestis auga vis sparčiau ir šios profesijos atstovų vis labiau trūksta, todėl manau, kad statybininko profesija tikrai išliks paklausi ir ateityje. Visų pirma dėl to, kad jų reikia ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje“, – sako D. Gedvilas. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-06-01 14:35
Vakar, gegužės 31 d. pasibaigus kvietimui daugiabučiams atnaujinti, buvo gauta arti 500 paraiškų. Preliminariais skaičiavimais bendra investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų.
nuotrauka
2023-06-01 12:01
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie nuo birželio 1 d. koreguojamus dalies teikiamų paslaugų įkainius. Jie keičiami įvertinus pastarųjų metų pokyčius statybos sektoriuje ir išaugusias sąnaudas gerinant paslaugų kokybę ir prieinamumą.
nuotrauka
2023-06-01 05:56
Šiandien, birželio 1 d., prasideda pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas. Į valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ir kolegijose šiemet numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių. Profesinio mokymo įstaigose valstybės finansavimą planuojama ...
nuotrauka
2023-05-31 15:46
Vyriausybė pritarė, kad UAB Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) būtų perduodamas Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VILNIUS TECH). Tai sudarys palankias sąlygas VILNIUS TECH studentams ir mokslininkams kartu su bendrovės specialistais vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus, ek...
nuotrauka
2023-05-31 09:55
Po pareigūnų atliktų kratų grindų dangą pardavinėjusios uostamiesčio įmonės akcininkas ir direktorė sulaukė įtarimų dėl mokesčių vengimo ir keletą metų apgaulingai tvarkytos bendrovės finansinės apskaitos. Įtariama, kad asmenys į valstybės biudžetą galėjo nesumokėti beveik 412 tūkst. eurų pridėtinės...
nuotrauka
2023-05-30 14:29
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į projektuotojus, kad rengdami kelių tvarkymo projektus, visais atvejais įvertintų galimybes išsaugoti kuo daugiau medžių, pritaikant kitas inžinerines saugos priemones, kurios apsaugotų eismo dalyvius.
nuotrauka
2023-05-30 09:55
Pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą, suteikti.
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padid...
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-29 06:02
Statybos inžinerijos studentų skaičius per pastaruosius keliolika metų sumažėjo kelis kartus. Lietuvoje inžinerijos studentų – tebestudijuojančių ir jau baigusių – ieško taip pat ir užsienio kompanijos. Ką daryti, kad daugiau moksleivių pasirinktų statybos inžineriją, diskutavo Lietuvos statybininkų...
nuotrauka
2023-05-27 09:24
Vilniaus vystymo kompanija mieste vystomiems projektams rengia atviro projekto konkursus. Projektuotojai kviečiami kurti kokybiškus, šiuolaikines tendencijas atitinkančius bei racionalių sprendimų pastatus. Šiuos konkursus vertina kompetentingi komisijos nariai, kurių atranką skelbia Vilniaus vystym...
nuotrauka
2023-05-26 09:27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija papildomai skirs 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti. Šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, kurios laukia pažymos, patvirtinančios jų teisę į finansinę paskatą. Daugiau lėšų jaunoms šeimoms finansinei paskat...
nuotrauka
2023-05-26 06:10
Valstybės kontrolėje gegužės 24-25 d. vyko „Rail Baltica“ projekto stebėsenos darbo grupės susitikimas. Estijos, Latvijos ir Lietuvos aukščiausiųjų audito institucijų (AAI) atstovai ir stebėsenos grupės nariai diskutavo apie projekto pažangą tiek tarptautiniu, tiek Lietuvos mastu, jo rizikas, būsima...
nuotrauka
2023-05-25 11:20
Gegužės 25 d. darbą pradeda Panevėžio mokymo centro direktoriumi išrinktas Donatas Bakšys. Naujasis profesinės mokyklos vadovas konkurso būdu paskirtas penkerių metų kadencijai.
nuotrauka
2023-05-25 06:28
Turto bankas skelbs išskirtinį aukcioną – bus siūloma įsigyti buvusios sovietinės armijos priešlėktuvinės gynybos dalinio teritoriją, iš viso 20 ha žemės sklypą Kalnėnuose, Vilniuje. Pradinė sklypo kaina – 15 mln. eurų. Sostinės Kalnėnų bendruomenei tai taip pat gera žinia – numatyta daugiau nei 4 h...
nuotrauka
2023-05-25 06:04
Netoli Šakių, Lietuvos pietvakariuose, netrukus įsikurs vėjo jėgainių parkas, kuriame bus pastatytos keturios 4,5 MW galios vėjo jėgainės. Prie šio projekto finansavimo prisidėjo ir Šiaulių bankas, kuris suteikė 25 mln. eurų paskolą vėjo jėgainių parko įkūrimui.
nuotrauka
2023-05-25 05:56
Aplinkos ministras patvirtino atnaujintą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo tvarkos aprašą, kuriuo detalizuojama poveikio aplinkai vertinimo proceso eiga ir visuomenės dalyvavimo šiame procese reikalavimai. Apraše nuosekliai išdėstyti poveikio aplinkai vertinimo dokumentų viešini...
nuotrauka
2023-05-24 15:46
Vilniuje tūkstančiui gyventojų tenka daugiau nei 400 automobilių, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Tai ketvirtadaliu daugiau nei Londone ar Berlyne. Nenuostabu, kad tokia situacija mieste kelia automobilių parkavimo keblumų. Savivaldybės atstovai ir nekilnojamojo turto plėtotojai pas...
nuotrauka
2023-05-24 15:39
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas šiandien, gegužės 24 d., susitiko su Vilniaus miesto meru Valdu Benkunsku ir Vilniaus miesto vyriausiuoju architektu Mindaugu Pakalniu ir aptarė, kokių teisinių pakeitimų reikia imtis, kad būtų užkardytas savavališkas vertingų medžių kirtimas miestuose.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos