2024 balandžio 17 d. trečiadienis, 15:26
Reklama  |  facebook

Statybos darbai. Išnagrinėta byla dėl baudžiamosios atsakomybės dėl asmens žūties

2023-04-21 13:03
Balandžio 13 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje A. G. nuteistas už tai, kad, eidamas UAB „V“ direktoriaus pareigas, dėl neatsargumo atėmė gyvybę kitam žmogui, t. y., būdamas atsakingas už bendrovės kasdienės veiklos organizavimą, statybvietėje nesiėmė reikiamų veiksmų, kad užtikrintų elektros saugos reikalavimus, dėl to nuo techninės elektros poveikio žuvo darbus (pastolių, stovinčių arčiau nei 2 metrai nuo laido su 10 kV elektros įtampa, demontavimą) nelegaliai vykdęs kitos įmonės UAB „A“ darbuotojas J. T.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Nuteistojo A. G. gynėjas advokatas prašė panaikinti teismų sprendimus, kuriais A. G. buvo pripažintas kaltu, ir jį išteisinti. Advokatas nurodė, kad teismai netinkamai taikė BK, netinkamai įvertino įrodymus, taip pat argumentavo tuo, kad A. G. nepažeidė ir negalėjo pažeisti kaltinamajame akte jam inkriminuotų teisės aktų, nes šie nuteistajam nebuvo privalomi. Kasatoriaus teigimu, J. T. mirė dėl netinkamai organizuoto technologinio darbo proceso, kurį parinko ir nustatė žuvusio darbininko tiesioginis darbdavys UAB „A“ direktorius, ir užtikrinti asmeniui, kuris žuvo, saugią darbo aplinką buvo UAB „F“ bei UAB „T“ ir UAB „A“, o ne nuteistojo A. G. pareiga, rašoma Aukščiausiojo teismo pranešime. 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs bylą, atmetė nuteistojo A. G. gynėjo argumentus, kad nuteistojo veiksmai nebuvo tiesioginiu priežastiniu ryšiu susiję su įvykusiu nelaimingu atsitikimu ir J. T. mirtimi. Šioje byloje teisėjų kolegija pažymėjo, kad „būtent A. G. veika esmingai padidino padarinių atsiradimo riziką, suaktyvino kitas priežastingumo grandinėje esančias aplinkybes ir taip žalingų padarinių atsiradimo tikimybę pavertė tikrove“. Pagal statybas reglamentuojančių teisės aktų esmę ir prasmę bei šioje byloje nustatytas faktines aplinkybes pareiga užtikrinti saugią aplinką statybvietėje teko statytojai UAB „V“, kuriai vadovavo A. G.

Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad UAB „V“, atstovaujama direktoriaus A. G., įvairiems darbams statybų objekte atlikti buvo sudariusi daug rangos sutarčių su įvairiomis rangovėmis. Tačiau nė viena rangos sutartis nebuvo sudaryta dėl viso aptariamo objekto statybų – su įmonėmis buvo sudaromos sutartys dėl atskirų konkrečių darbų. Taigi, nė viena šių įmonių neturėjo nei pareigos, nei teisinio pagrindo ar įgaliojimų skirti statinio statybos vadovą visam statybų objektui.

Nesant generalinio rangovo, pareiga skirti statinio statybos vadovą liko užsakovei – UAB „V“, atstovaujamai A. G. Šios pareigos A. G. neįvykdė – statinio statybos vadovo nepaskyrė, pats faktiškai (de facto) atliko statinio statybos vadovo pareigas. Todėl A. G. neužtikrinus, jog statybų objektas būtų tinkamai prižiūrimas, jam atiteko ir visa su tokiu neveikimu susijusi rizika, taigi ir įstatymais statinio statybos vadovui priskiriamos pareigos bei tokių pareigų nevykdymo pasekmės.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija sutiko su kasatoriaus teiginiais, kad civilinio ieškinio klausimą, priteisdamas turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą ne tik iš UAB „V“, bet ir iš A. G., kuriam civilinis ieškinys nebuvo pareikštas, pirmosios instancijos teismas išsprendė neteisingai, o apeliacinės instancijos teismas šios klaidos neištaisė.

Šioje byloje pareikštu civiliniu ieškiniu nukentėjusieji prašė priteisti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą iš UAB „V“, būtent ši įmonė buvo pripažinta civiline atsakove byloje; A. G. kaip civilinis atsakovas nebuvo nurodomas, taigi nuteistajam A. G. jokie reikalavimai nei ieškiniu, nei viso proceso metu pareikšti nebuvo ir jis neturėjo pareigos numatyti, atspėti, kad turtinės ir neturtinės žalos atlyginimas gali būti priteistas ir iš jo. Pirmosios instancijos teismo sprendimas priteisti žalos atlyginimą nukentėjusiesiems ne tik iš civilinės atsakovės UAB „V“, bet ir iš nuteistojo A. G. subsidiariai ne tik peržengė pareikšto reikalavimo ribas, bet ir pažeidė nuteistojo teisę būti išklausytam šiuo byloje reikšmingu aspektu bei buvo akivaizdžiai siurprizinis. Apeliacinės instancijos teismas šios pirmosios instancijos teismo klaidos neištaisė ir dėl civilinio ieškinio apskritai nepasisakė.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nutarė nuteistojo A. G. gynėjo kasacinį skundą tenkinti iš dalies: bylos dalis dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo subsidiaraus priteisimo iš A. G. perduota iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka, sprendimo dalis dėl A. G. nuteisimo pagal BK 132 straipsnio 3 dalį palikta nepakeista.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...
nuotrauka
2024-04-16 18:41
Panevėžio Beržų progimnazijos stadione šiuo metu įrengiamas pripučiamas futbolo maniežas. Minėtos progimnazijos teritorijoje jau darbuojasi statybininkai – modernizuojama futbolo aikštė, netrukus prasidės komunikacijų įrengimo darbai.
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-16 12:47
Aplinkos ministerija parengė Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo pataisas, leisiančias į statybų planavimo procedūras įtraukti ir visuomenės atstovus.
nuotrauka
2024-04-16 12:31
Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui inter...
nuotrauka
2024-04-16 09:52
Nenuostabu, kad apšvietimas tapo svarbiu aspektu ne tik funkcine, tačiau ir estetine prasme. Sumanius įnešti daugiau jaukumo, žaismingumo, pabrėžti išskirtines architektūros detales ar padidinti pastato vizualinį patrauklumą kyla klausimas: ar šviestuvų įrengimas ant pastato fasado (dekoratyviniam a...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-15 14:08
Pirmuosiuose Lietuvos architektų rūmų mokymuose apie priedangų projektavimą nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 250 dalyvių. Profesionalams skirtuose mokymuose architektas Tumas Mazūras pristatė darbo grupės parengtas rekomendacijas padidinto saugumo patalpoms (priedangoms), supažindino dalyvius su pana...
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...
nuotrauka
2024-04-13 07:54
Kaune jau veikia naujasis stadionas, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus. Per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skel...
nuotrauka
2024-04-12 13:55
Šiandien Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą atmetė teisiamojo verslininko iš Panevėžio apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl mėginimo papirkti Neringos merą bei dėl uždarosios akcinės bend...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos