2025 m. liepos 13 d. sekmadienis, 1:09:55
Reklama  |  facebook

Sterili, minimalistinė aplinka biure padeda susikaupti? Tyrimai rodo: tai mitas

2024-12-06 10:13
Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savijautą ir didina jų produktyvumą.
nuotrauka
Pexels nuotr.


Minimos įmonės
Realco, UAB

Didžiosios Britanijos Ekseterio universiteto garbės profesorius, verslo konsultantas ir psichologas dr. Kregas Naitas (Craig Knight), daugiau nei 20 metų tyrinėjantis darbinės aplinkos įtaką žmonių nuotaikai, savijautai ir produktyvumui, tikina, kad darbinės ir meniškos erdvės balansas turi teigiamos įtakos darbo rezultatams. Jo teigimu, atradus tobulą dermę tarp šių skirtingų erdvių, darbuotojų produktyvumą galima pagerinti 31 proc., pareigos jausmą ir atsidavimą organizacijai – 45 proc., o savijautą ir psichologinės gerovės pojūtį – net 60 proc. 

Pranešime cituojamas profesorius primena, kad daugiau nei šimtą metų pagrindinis darbinės aplinkos principas buvo minimalistinė erdvė, netrukdanti darbuotojui susikaupti ir jo neblaškanti jokiais darbui nebūtinais elementais. Šios nuostatos ėmė keistis tik įsibėgėjus XXI amžiui, o ypač – po COVID-19 pandemijos, kai verslui reikėjo susigrąžinti darbuotojus į biurus.

Spalvingas
„Microsoft“ biuras.
Pexels nuotr.

Vienomis pirmųjų šioje srityje buvo „Google" ir kitos JAV Silicio slėnyje įsikūrusios technologijų kompanijos. Jos iš esmės pakeitė darbinės aplinkos suvokimą, drąsiai pristatę gyvybingą, į laisvalaikį, poilsį ir meną orientuotą biuro dizainą. Pastebėjus teigiamą laisvesnės aplinkos poveikį darbuotojams, ši tradicija ėmė greitai plisti tiek į kitas verslo šakas, tiek į kitas valstybes.

Vis didesnis dėmesys menui bei neformaliai, atsipalaiduoti leidžiančiai darbo aplinkai pastaraisiais metais stebimas ir Lietuvoje. Verslo įmonės ne tik vis drąsiau savo erdves puošia atskirais meno kūriniais, bet ir konsultuojasi su menininkais, siekdamos iš anksto sukurti konceptualią, darbuotojų savijautą gerinančią aplinką, papuoštą vertingais meno kūriniais.

„Šviesduobės" verslo centre „Hero"

Išraiškingų dizaino bei estetinių sprendinių netrūks ir kitų metų rudenį duris atversiančiame naujame sostinės verslo centre „Hero". Vienas tokių sprendinių – natūralios šviesos atriumai, architektų vadinami „šviesduobėmis", kurios aprūpina patalpas natūralia dienos šviesa ir formuoja tarsi nedidelį uždarą kiemelį pastato viduje. Šioje netipinėje erdvėje žinomas menininkas Vladas Suncovas kuria specialiai „Hero" pritaikytas menines instaliacijas.

2013 m. karališkąją Danijos vizualiųjų menų akademiją baigęs menininkas kuria scenografijas, parodų dizainą, mažąją architektūrą bei instaliacijas, transformuoja viešąsias erdves. Meninėms instaliacijoms „šviesduobėse" sukurti V. Suncovas naudos poliruotą, beveik veidrodinio atspindžio nerūdijantį plieną, kuris skirtingomis atspindžių formomis perduos natūralią šviesą aplink „šviesduobes" dirbsiantiems žmonėms.

Realco

Bendrovės „Realco“ vizualizacija

„Idėjos, kurios bus įgyvendintos „Hero" verslo centre, yra susijusios su gamtos, žmogaus ir architektūros santykiu. Galvojau apie tai, kaip komunikuoti kasdien čia dirbsiantiems žmonėms tai, kas vyksta lauke – kaip ši architektūrinė situacija galėtų atverti naujus požiūrio taškus į aplinką. Pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu tapo gamtos ir žmogiškųjų reiškinių sąveika su architektūra – pavyzdžiui, kaip vėjo blaškomi medžių lapai prisitaiko prie miesto urbanistinių elementų, ar kaip miesto „veidas" kinta kartu ekonominiais pakilimais ir nuosmukiais", – pasakoja pranešime cituojamas menininkas.

V. Suncovas pabrėžia, kad „šviesduobės" turės ir praktinę funkciją – skaidys natūralią, per atriumą vidun patenkančią dienos šviesą, subtiliai pagyvins aplink esančias erdves, o žaismingi šviesos atspindžiai suteiks jaukumo ir vizualiai sujungs lauką su verslo centro vidumi.

„Instaliacijos konceptualiai jungsis su „Hero" deklaruojama sveikos, žalios ir aplinkai draugiškos darbo aplinkos idėja. „Šviesduobės" bus darnaus santykio tarp gamtos ir naujai kuriamos architektūrinės aplinkos išraiška bei simboliu", – teigia V. Suncovas.

Vladas Suncovas
Vladas Suncovas.
Asmeninio archyvo
nuotr.

Pranešime pacituota Gintarė Žemaitė, „Realco" komercinio nekilnojamojo turto vystymo vadovė, sako nekantraujanti pamatyti šios idėjos išpildymą ir priduria neabejojanti, kad autorinės menininko instaliacijos verslo centrui „Hero" ne tik suteiks unikalumo bei išskirtinumo, bet ir teigiamai paveiks čia dirbsiančių žmonių savijautą, skatins juos domėtis menu, mėgautis subtilia estetika ir padovanos malonių atsipalaidavimo akimirkų meno apsuptyje.

„Naujajame verslo centre stengiamės sukurti šiuolaikišką ir pagrindines tendencijas atspindinčią darbo aplinką, kurioje būtų malonu ir sveika dirbti, kuri įkvėptų, įtrauktų bei skatintų naujas, kūrybiškas čia įsikursiančių žmonių idėjas", – savo vizija dalijasi G. Žemaitė.

Ekspertė komentuoja, kad anksčiau menas darbinėse erdvėse dažniausiai buvo suprantamas iš esmės tik kaip paveikslų kabinimas ant sienų, tačiau dabar menas drąsiai žengia į biuro erdves, o išraiškos formos tampa vis įvairesnės ir originalesnės.

„Seniai norėjome tinkamo akcento „Hero" erdvėse suprojektuotiems šviesos atriumams. Niekada neabejojome, kad atriumo natūraliai suformuotos „šviesduobės", į kurias nuolat žvelgs čia dirbsiančių žmonių akys, yra architektūrinis išskirtinumas, tad jose norėjosi ir unikalių akcentų. Domėjomės įvairiomis idėjomis, turėjome savo viziją ir praktinius reikalavimus ir apsidžiaugėme, kai sulaukėme pasiūlymų iš būrio puikių menininkų. V. Suncovo pasiūlymas tiek mums, tiek pastato architektams pasirodė artimiausias ir įdomiausias", – pasakoja G. Žemaitė.

Be daugybės natūralios šviesos, „Hero" centras čia dirbsiančius žmones pasitiks ir švariu oru viduje, daugybe žaliųjų erdvių, išmaniaisiais sprendimais ir kitais aplinkai draugiškais patogumais. Sveikoji „Hero" darbo aplinka ir tvarus pastato gyvavimo ciklas buvo sukurti vadovaujantis pasaulinio lygio „Well" ir „Breeam Excellent" standartais. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras