Švieslentė valstybės paslaugų stebėjimui: būdas sumažinti biurokratinę naštą verslui?

„Biurokratijos ir administracinės naštos mažinimas – vienas svarbiausių ministerijos įgyvendinamo Lietuvos ekonomikos transformacijos plano „START“ prioritetų. Seimui pateiktuose Viešojo administravimo įstatymo pakeitimuose siūlome nustatyti vienos užklausos principą. Tai reikštų, kad institucija tik vieną kartą gali paprašyti papildomos informacijos ir pratęsti sprendimo priėmimo terminą“, – sako pranešime cituojamas ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Papildomi dokumentai – būdas vilkinti prašymo nagrinėjimą
Pagal dabar galiojantį reguliavimą nustatyta, kad papildomų dokumentų ir papildomos informacijos iš prašymą ar skundą pateikusiųjų galima reikalauti tik išimtiniais atvejais ir tinkamai motyvuojant šių dokumentų ir informacijos būtinumą.Vis dėlto šiuo metu yra daug nusiskundimų, kad valstybės institucijos reikalauja pateikti papildomus dokumentus ar informaciją po kelis kartus, kiekvieną kartą nurodydamos naujus trūkstamus dokumentus ar informaciją. Tokiu būdu yra vilkinamas prašymo ar skundo nagrinėjimas, be to, ūkio subjektai patiria nuostolių.
Pasiūlymai numato, kad viešojo administravimo subjektas, kuriam nepakanka duomenų pateiktam prašymui ar skundui nagrinėti, dėl papildomų dokumentų ir papildomos informacijos į prašymą ar skundą pateikusį asmenį gali kreiptis tik vieną kartą, nurodydamas visus prašymo ar skundo trūkumus.

Kaip stebėsenos priemonę siūlo viešą švieslentę
Siekiant nustatyti problemines sritis, kuriose prašymai nėra nagrinėjami tinkamai ir laiku, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai būtina vykdyti administracinių paslaugų suteikimo kiekybinių rodiklių stebėseną. Tad siūloma įpareigoti institucijas Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateikti duomenis apie teikiamas administracines paslaugas (pavyzdžiui, gautų prašymų skaičių, nagrinėjimo terminus, jų nesilaikymą bei terminų pratęsimus), o Ekonomikos ir inovacijų ministeriją – viešai skelbti šiuos duomenis.Šiuo metu verslas dažnai skundžiasi, kad administracinės paslaugos nėra suteikiamos per nustatytus terminus. Be to, jie pratęsiami, o paslaugas teikiančios institucijos reikalauja dokumentų ar informacijos, kurią galima gauti iš kitų institucijų, registrų ar informacinių sistemų.
Šis pakeitimas leistų duomenis apie visas teikiamas administracines paslaugas turėti vienoje vietoje, užtikrintų didesnį skaidrumą, veiklos efektyvumą ir verslo galimybes planuoti procesų eigą, o institucijos galėtų identifikuoti problematiškiausias vietas ir sritis, kurioms būtini neatidėliotini pokyčiai.
Seimui Viešojo administravimo įstatymo pakeitimai pateikti atsižvelgiant į verslo keliamas problemas ir ministerijos atliktą apklausą, parodžiusią, kad verslas vis mažiau pasitiki priežiūros institucijomis. Teigiamai priežiūros institucijų veiklą vertinančiųjų dalis per pastaruosius penkerius metus sumažėjo nuo 82 proc. 2020 m. iki 51 proc. pernai.