2024 gruodžio 5 d. ketvirtadienis, 5:01
Reklama  |  facebook

Tamsioji nuomos sutarties pusė: ką reikia žinoti apie nuomininko iškeldinimą

2023-08-16 09:08
Vis dažniau mūsų šalies gyventojai gyvenamosiomis patalpomis naudojasi nuomos, o ne nuosavybės teisės pagrindais. Nuomininkai neretai susiduria su įvairiais sunkumais, kurie jiems trukdo tinkamai vykdyti nuomos sutartimi prisiimtus įsipareigojimus. Iškeldinimas iš nuomojamos patalpos yra kraštutinė priemonė situacijose, kai nuomininkas nepaiso sutartinių įsipareigojimų, bet praktikoje ji yra pakankamai dažna.
nuotrauka
Lukaš MACKEVIČ, advokatų kontoros „Marger“ jaunesnysis teisininkas


Minimos įmonės
Marger, UAB
Iškeldinimo procesas nuomos sandorio šalims yra sudėtinga, varginanti ir kartais emociškai sunki procedūra. Tačiau dažnu atveju yra neišvengiama, siekiant atkurti teisingumą ir garantuoti nuomotojo teisę nevaržomai valdyti bei naudotis nuosavu turtu. Svarbu, kad nuomos sutarties šalys suprastų šio proceso eigą, savo teises ir pareigas bei galėtų veikti atsakingai, laikantis teisės normų.

Pirmiausia, iškeldinimo procesas gali būti pradėtas tik tada, kai nuomos sutartis yra nutraukta, pasibaigusi ar pripažinta negaliojančia.

Antra, įstatyme yra numatytas imperatyvus reikalavimas, kad gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis gali būti nutraukta ir nuomininkai iškeldinti tik teismo tvarka. Specifiniu nuomos sutarties dalyku esanti gyvenamoji patalpa ir nuomininko gyvybiškai svarbūs interesai naudotis gyvenamąja patalpa lemia griežtesnes gyvenamosios patalpos nuomos sutarties nutraukimo sąlygas. Nustatyta privaloma teisminė sutarties nutraukimo tvarka apsaugo sutarties šalies, kuriai sutarties nutraukimo padariniai yra reikšmingi ir itin nepalankūs, teises bei teisėtus interesus.

Trečia, nuomotojas, siekiantis vienašališkai nutraukti neterminuotą būsto nuomos sutartį (be priežasties), privalo raštu įspėti nuomininką prieš šešis mėnesius. Pažymėtina, kad įstatymų leidėjas nenumatė jokios procedūros nutraukiant terminuotą nuomos sutartį, jeigu nėra esminio sutarties pažeidimo arba sutartyje nurodytų sutarties nutraukimo aplinkybių. Manytina, kad išties ilgalaikė, pavyzdžiui, 70 metų trukmės nuomos sutartis gali atrodyti panaši į neterminuotą sutartį ir jai turėtų būti taikoma tokia pati įspėjimo procedūra apie vienašališką sutarties nutraukimą.

Nuomotojas apie ketinimą nutraukti terminuotą gyvenamosios patalpos nuomos sutartį su nuomininku turi jį raštu informuoti per protingą terminą. Jis turėtų būti ne trumpesnis kaip 3 mėnesiai. Šio termino nuomotojas gali nepaisyti, kai nuomininkas nuolat (ne trumpiau kaip 3 mėnesius) nemoka buto nuompinigių ar mokesčio už komunalines paslaugas, gadina nuomojamos patalpos kokybę, savo elgesiu sudaro neįmanomas sąlygas gyventi kartu ar greta kitiems asmenims arba yra kiti nuomos sutartyje numatyti pagrindai. Įstatyme nurodytas baigtinis aplinkybių sąrašas. Egzistuojant nors vienai aplinkybei iš sąrašo, nuomotojas turi teisę reikalauti nutraukti nuomos sutartį.

Laiko terminu apibrėžti nuomos teisiniai santykiai paprastai atitinka abiejų šalių interesus, nes juo užtikrinamas tų santykių stabilumas ir teisinės padėties apibrėžtumas. Būsto nuomos sutartį nutraukus prieš terminą, nuomininkui gali kilti nuostoliai, pavyzdžiui, brangesnė kito panašaus būsto nuomos kaina, gyvenimo sąlygos ir panašiai. Nuostoliai būtų įrodinėjami teisme.

Teismų praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai pasibaigusią terminuotą būsto nuomos sutartį po 10 dienų nuo sutarties galiojimo pabaigos teismas pripažindavo neterminuota. Tokie teismų sprendimai vertintini kritiškai, nes bendroji nuomos sutarčių kodekso norma konkuruoja su specialiąja, kuri reguliuoja gyvenamosios patalpos nuomą, t. y. nuomotojas turi raštu pranešti nuomininkui apie pasiūlymą sudaryti naują nuomos sutartį arba apie atsisakymą pratęsti sutartį. Jeigu šios pareigos nuomotojas neįvykdo, o nuomininkas neatsisako pratęsti sutartį, nuomos sutartis pripažįstama pratęsta tokiam pat terminui, bet neilgesniam nei 12 mėnesių, tomis pačiomis sąlygomis.

Gyvenamosios patalpos nuomos sutartis gali būti pripažinta negaliojančia, jei yra sandorių negaliojimo pagrindai. Pavyzdžiui, sutartį sudarė neveiksnus asmuo, nuomininkui buvo pateikti tikrovės neatitinkantys duomenys apie nuomotojo teisę į gyvenamąsias patalpas ir panašiai.

Ketvirta, iškeldinimas – tai teisinis procesas, kurio metu nuomininkas ar kiti asmenys yra priversti palikti nuomojamą būstą.

Savavališkas nuomininko iškeldinimas yra draudžiamas dėl kelių priežasčių:

- Kiekvienas asmuo turi teisę į gyvenimo privatumą ir būsto neliečiamumą, net ir tuo atveju, jei nuomininkas yra skolingas už nuomą ar kitokiu būdu pažeidžia sutarties sąlygas, jis vis tiek turi būti apsaugotas nuo savavališko iškeldinimo.
- Yra nustatyta teisinė tvarka, pagal kurią nuomininkas gali būti iškeldinamas. Ši tvarka apima pranešimo apie iškeldinimą siuntimą, kreipimąsi į teismą, teismo sprendimą ir jo vykdymą.
- Nuomotojas, kuris savavališkai iškeldina nuomininką, gali būti traukiamas ne tik civilinėn, bet ir administracinėn, o išskirtiniais atvejais net baudžiamojon atsakomybėn.
- Tinkamai nenutraukus galiojančios nuomos sutarties ir bandant iškeldinti nuomininkus, šiems gali būti padaryta žala, kurią nuomotojas bus priverstas atlyginti.
Be to, iškeldinimą vykdo tik antstoliai teisės aktų nustatyta tvarka. Nuomotojas, gavęs vykdomąjį raštą, kreipiasi į antstolį, o pastarasis turi numatytas taisykles, kaip privalo būti iškeldinami asmenys. Antstolis siunčia registruotu paštu laišką-pranešimą ne vėliau kaip prieš 5 dienas prieš iškeldinimo dieną. Kai iškeldinami nepilnamečiai, siunčia raginimą ne vėliau kaip prieš trisdešimt dienų iki iškeldinimo dienos ir raštu praneša Valstybinei vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.

Tuo atveju, kai iškeldinamasis geruoju neišsikeldina ir piktybiškai trukdo iškeldinimo procesą pagal vykdomąjį raštą, yra kviečiami du kviestiniai, policija ir gali būti kviečiamas turto saugotojas, jeigu tuo atveju jis reikalingas. Kai iškeldinamas vaikas, yra kviečiamas ir atstovas iš Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos.

Antstolis surašo turto aprašą ir iškeldinimo protokolą. Turto apraše antstolis aprašo ir įkainoja iškeldinamo asmens patalpoje esantį turtą. Iškeldinamo asmens turtą saugo turto saugotojas. Juo gali būti ir pats antstolis. Vykdomosios bylos administravimo išlaidas bei atlygį antstoliui apmoka nuomotojas, vėliau šios vykdymo išlaidos išieškomos iš nuomininko.

Iškeldinimo proceso trukmė priklauso nuo nuomininko aktyvumo byloje. Paprastai ieškinio nagrinėjimas pirmojoje instancijoje nesudėtingose bylose trunka apie 6 mėnesius, o tai reiškia, kad visas iškeldinimo procesas gali užsitęsti.

Primintina, kad nuomos sutartis ilgesniam kaip vienerių metų terminui turi būti rašytinė. Nepaisant trumpo sutarties galiojimo termino, rekomenduojama nuomojant gyvenamąjį būstą sudaryti rašytinę nuomos sutartį ir į ją įtraukti sąlygas dėl būsto terminuotos sutarties nutraukimo. Taip pat nuostatą dėl vėlavimo išsikeldinti po sutarties pabaigos, pavyzdžiui, sutartyje nustatyti baudą dėl vėlavimo išsikeldinti. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Nuomininkai



Komentaras

nuotrauka
2024-12-04 15:57
Darbo organizavimo pokyčiai yra neišvengiama šiuolaikinio verslo realybė. Ekonominės krizės, technologijų pažanga ar įmonės veiklos krypties pasikeitimai lemia situacijas, kai tam tikros darbuotojų atliekamos darbo funkcijos darbdaviui tampa perteklinės. Tokiais atvejais Darbo kodeksas (toliau – DK)...
nuotrauka
2024-12-02 17:37
Išankstiniais kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus" analitikų duomenimis, per lapkritį Vilniaus pirminėje būsto rinkoje sudaryti 387, Kaune – 46, Klaipėdoje – 10 sandorių. Prieš metus, 2023 m. lapkritį sostinėje rinka buvo gerokai mažiau aktyvi – buvo fiksuoti 219 naujų būstų (butų ...
nuotrauka
2024-11-28 15:21
Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje išlieka aktyvi – per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Registro centro duomenimis buvo įregistruoti 81,9 tūkst. pirkimo-pardavimo sandorių. Tai reiškia, kad tūkstančiai žmonių susiduria su nekilnojamojo turto pardavimo klausimais, įskaitant ir gyventojų pajamų m...
nuotrauka
2024-11-27 13:04
Jau dabar naujausi duomenys aiškiai rodo: Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka bunda iš sąstingio ir netrukus pradės naują augimo ciklą. Anot „Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovo Dariaus Burdaičio, mažėjančios palūkanos ir stipri Lietuvos vartotojų finansų būklė 2025 m. paskatins aktyvumo šal...
nuotrauka
2024-11-21 14:45
Pastaraisiais metais statinio informacinis modeliavimas (BIM) tapo neatsiejama šiuolaikinių projektavimo ir statybų procesų dalimi. Ši skaitmeninė technologija Lietuvos rinkoje egzistuoja jau apie penkioliką metų, tačiau ji kol kas taikoma tik didesnės vertės projektuose, taip pat ir viešuosiuose, n...
nuotrauka
2024-11-20 14:45
„Teltonikos" atvejis, tikėtina, padės spręsti elektros infrastruktūros vystymo klausimus. Tačiau Lietuvai turint ambiciją tapti skaitmeninės pažangos lydere, lygiai taip pat būtina turėti aukštos kokybės patikimą interneto ryšį, kurį gali užtikrinti tik išvystyta plačiajuosčio ryšio infrastruktūra.
nuotrauka
2024-11-20 07:38
2024-ieji metai mūsų įmonei buvo svarbūs ne tiek statybos apimtimis, kiek vidiniais įmonės pokyčiais, kuriuos pradėjome 2023-ųjų pabaigoje. Įmonėje keitėsi pagrindinių vadovų pozicijos – generalinio direktoriaus ir statybos direktoriaus. Naujų vadovų įsiliejimas į įmonės struktūrą, veiklą buvo 2024-...
nuotrauka
2024-11-19 11:55
2024 m. toliau didinome projektinių specialių užsakymų dalį savo apyvartoje, siekdami prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų. Dėl vis dar neatsigaunančios Skandinavijos, Vokietijos ir kt. EU rinkų ekonominės situacijos daugiau dėmesio skiriame naujų rinkų vystymui, kas, tikimės, bus naudinga ir a...
nuotrauka
2024-11-19 11:04
Nors statybų sektoriuje tvarumo standartai jau tapo įprasta praktika – pradedant CO2 emisijų mažinimu, organinių medžiagų naudojimu ir spartesniu perėjimu prie atsinaujinančių energijos šaltinių, – tikroji tvarumo vizija apima daugiau nei vien aplinkosaugines priemones. Ar galima pasiekti ilgalaikiu...
nuotrauka
2024-11-19 11:02
Šiuo metu dirbantys pagal darbo sutartį, kurioje nurodomas standartinis 5 darbo dienų grafikas, kasmet turi 20 darbo dienų apmokamų atostogų, nurodoma Darbo kodekse. Nors vis pasigirsta svarstymų atostogas prailginti, turėti daugiau atostogų dienų galima ir nesulaukus teisės aktų pataisų, sako Jovit...
nuotrauka
2024-11-15 14:42
„Atsakomybė griežtėja, todėl darbdaviai turi būti itin dėmesingi, įdarbindami trečiųjų šalių piliečius. Nepakanka tik sudaryti darbo sutartį", – teigia Eglė Tamavičiūtė, advokatų profesinės bendrijos COBALT asocijuota teisininkė. Nelegaliu darbu laikomi ne tik atvejai, kai nėra sudaryta darbo sutart...
nuotrauka
2024-11-13 14:20
Nemokumo procesas dažnai kelia daug neaiškumo tiek bankrutuojančios bendrovės vadovui, tiek jos akcininkams. Teisininkai įspėja, kad ypač budriems ir atsakingiems reikia būti tų įmonių vadovams, kurių veikla yra nors kiek susijusi su aplinkos tarša, nes už bankrutuojančios bendrovės veiklavietėse ne...
nuotrauka
2024-11-13 14:12
Šiuolaikinėje darbo rinkoje vyrauja naujas požiūris į atlygio struktūrą. Darbuotojai vis labiau vertina ne tik finansinį atlygį, bet ir papildomas gerovės priemones, kurios padeda sukurti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo balansą, užtikrina ilgalaikį finansinį saugumą ir palaiko asmeninį tobulėjimą...
nuotrauka
2024-11-11 10:49
Būsto pirkimas, ypač jeigu tai daroma imant paskolą, gali užtrukti ilgai ir pareikalauti nemažai išlaidų dar prieš sumokant prašomą kainą už nekilnojamąjį turtą (NT). Viena iš pirkimo dalių – preliminarios sutarties sudarymas, kuri rodo susitarimą tarp pirkėjo ir pardavėjo dėl kito sandorio – notari...
nuotrauka
2024-11-11 10:15
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų spalio mėnesio reikšmė paaugo 0,3%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnes...
nuotrauka
2024-11-05 15:49
Europos Centriniam Bankui (ECB) spalio mėn. vėl sumažinus pagrindines palūkanų normas, ir toliau mažėja tiek namų ūkių būsto, tiek ir įmonių naujų paskolų palūkanų normos. Gyventojų kreditavimui atsigaunant, įmonėms suteikiamų naujų paskolų skaičius šiek tiek traukėsi, tačiau srautai tebeviršija ilg...
nuotrauka
2024-10-24 16:49
Išeinantis Seimas 2024 m. spalio viduryje patvirtino šūsnį Darbo kodekso pakeitimų. Advokatų kontoros „Glimsted“ vyresnioji teisininkė Simona Butkutė aptaria esminius pakeitimus, kurie dar šiuo metu laukia Prezidento patvirtinimo. Didžioji dauguma pakeitimų įsigalios kitą dieną po oficialaus paskelb...
nuotrauka
2024-10-23 14:48
Prasidėjus spaliui „Nord Pool“ elektros biržoje fiksuotas elektros kainos pikas, kai megavatvalandės (MWh) kaina viršijo 500 Eur (be PVM). Mūsų bendrovės naujausia mokslininkų studija rodo, kad gyventojai nuo staigaus kainų šoko galėtų apsisaugoti, turėdami elektros energijos kaupiklius. Negana to, ...
nuotrauka
2024-10-17 09:50
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios esminiai Statybos įstatymo ir Statybos techninio reglamento (STR) „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė" pakeitimai. Pasak ilgamečio teisės specialisto Mindaugo Šveiterio, šie teisės aktų pakeitimai tiesiogiai palies visus statybos proceso dalyvius, nuo in...
nuotrauka
2024-10-16 16:45
VDI informuoja, kad atleidimo iš darbo bylose, nagrinėjamose darbo ginčų komisijoje (DGK), darbuotojai dažniausiai nesutinka su atleidimu iš darbo darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės, t. y. kai darbuotojas šiurkščiai pažeidžia darbo pareigas arba per paskutinius dvylika mėnesių padaro antrą t...

Statybunaujienos.lt » Komentaras