2022 rugpjūčio 19 d. penktadienis, 5:12
Reklama  |  facebook

Tapetai, kurių valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius nieko nenutiktų

2016-05-11 09:07
Tapetai – viena iš populiariausių namų apdailos priemonių. Regis, juos renkantis derėtų atkreipti dėmesį į daugeliį faktorių, o ne tiesiog pasitenkinti mums patinkančia išvaizda. Visgi tiesa tokia, kad daugelis tebesirenka tapetus, kurių sudėtyje yra polivinilchlorido (PVC). Nepaisant to, kad ne vienas tyrimas nustatė, jog ši medžiaga yra pavojinga žmogaus sveikatai, o gaminant šiuos tapetus kenksmingos medžiagos patenka ir į aplinką. Tačiau kokia prieinama alternatyva yra? Apie ją antradienį sukvietusi žurnalistus į savo modernią gamyklą pasakojo bendrovė „Veika“.
nuotrauka
Netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Bendrovės „Veika“ nuotr.


Minimos įmonės
Veika, UAB
Siekia pakeisti pasenusią technologiją

Jau nuo 1991-ųjų gaminančios ruošinius tapetamas bendrovės atstovai žada, kad alternatyvos PVC laukti nereikės – netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Jie netgi prognozuoja, kad šio tipo tapetai sukels revoliuciją ir iš rinkos išstums populiariausius PVC tapetus.

Ecodeco ekologiški tapetaiBendrovė žurnalistams pristatė „Ecodeco“. Tai inovatyvi ekologiška medžiaga, iš kurios gaminami tapetai. Naujosios medžiagos pagrindu pagaminti tapetai sudaryti iš trijų sluoksnių: neausto arba popierinio pagrindo, specialiai sukurtų putų ir spausdinto viršutinio sluoksnio. Būtent putos yra alternatyva PVC, kuris naudojamas populiariausių tapetų gamyboje. Tarp naujiesiems tapetams gaminti skirtų medžiagų nėra plastifikatorių, skiediklių ar skystųjų medžiagų, metalorganinių stabilizatorių bei kitų kenksmingų chemikalų. Ekologiškų tapetų sudedamosios medžiagos taip pat plačiai naudojamos maisto pakuočių, žaislų ir medicinos įrangos pramonėje.

„Ekologija – vienas iš šiuolaikinio pasaulio variklių, tad ne išimtis ir namų apdailos priemonės. Nors šioje srityje pokyčiai dar tik įsibėgėja, ateityje matome didelius pasikeitimus. Žmonės vis labiau domisi naujovėmis, tad kiekvienam įsirenginėjančiam savo namus svarbu, kokios medžiagos jį supa, kokią įtaką jos daro sveikatai. Svarbiu aspektu tampa ir poveikis aplinkai – gamta mums rodo aiškius ženklus, kad turime nustoti jai kenkti“, – sako naują tapetų medžiagą „Ecodeco“ sukūrusios įmonės verslo vystymo vadovas Arkadij Bliumin.

Anot jo, sukurta nauja ekologiška tapetų medžiaga yra didelis žingsnis į priekį visoje tapetų gamybos rinkoje. Jau dabar kalbamasi su didžiausiais tapetų gamintojais Europos šalyse, netrūksta susidomėjimo ir kitose šalyse, todėl neabejoja, kad laukia revoliucija.

Ecodeco ekologiški tapetai

„PVC savaime nėra blogis. Tai labai stiprus polimeras. Tačiau jeigu su PVC technologija pagamintus tapetus užkastumėte į žemę ir po to iškastumėte juos po kokių 500 metų, rastumėte juos beveik nepakitusius. Tokios savybės skamba puikiai, kai kalbame apie vamzdžius ar laidų izoliaciją, bet turėti namuose PVC technologija pagamintus tapetus nėra labai gerai. Tapetuose yra skysčio pavidalo stabilizatorių, kuriuose dujų migracija vyksta toliau“, – kalbėjo A. Bliumin.

Jis pasakoja, jog naujos kartos gaminyje naudojamas aplinkai draugiškas polimeras, kuris naudojamas net ir maisto pramonėje. Tapetų valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius juos nieko nenutiktų. Jeigu padegtumėme „Ekodec“ tapetą, jis degtų ir skleistų baltus dūmus. Jeigu padegtume PVC technologija pagamintus tapetus, tai išsiskirtų juodi itin žalingi dūmai.

Sėkme neabejoja

Ecodeco ekologiški tapetaiGamybos procese iš esmės niekas nesikeičia. Tačiau iš produktų neišsiskiria jokie kenksmingi garai. Tiesiog nėra kam išsiskirti. Taip yra todėl, kad pačiame molekuliniame lygmenyje yra visai kitokia struktūra. Tai vientisas polimerų lydinys, kuriame dujos nemigruoja, t. y. nepatenka į aplinką. Priešingai populiariausių tapetų atveju – jų sudėtyje apie 40 proc. skystųjų medžiagų, kurios nėra chemiškai surištos su polimeru, todėl yra itin linkusios patekti į aplinką. Medžiagos į aplinką migruoja dviem etapais: pirmiausia, gamybos metu esant aukštai temperatūrai, jų išgaruoja apie 20 proc., o dalis susigeria į tapetus ir migruoja tapetais išklijavus sienas.

Pasak „Veika“ atstovų, daugelis pirkėjų tapetus renkasi vadovaudamiesi tokiais kriterijais, kaip dizainas, spalva, ilgaamžiškumas, atsparumas, kaina, tačiau retas pasidomi, kokios medžiagos įeina į tapetų sudėtį, kaip jie gaminami. Pavyzdžiui, nustatyta, kad populiariųjų PVC tipo tapetų sudėtyje yra medžiagų, sukeliančių vėžį bei kitas ligas, sutrikdančių endokrininės sistemos veiklą. Pagal dabartinius ES teisės aktus, PVC naudojimas draudžiamas arba ribojamas vaikų žaisluose, medicinos prietaisuose ir kontaktą su maistu turinčiuose gaminiuose. Pasak A. Bliumin, visuomenė darosi vis labiau apsišvietusi, tad pokyčių renkantis produktą ilgai laukti nereikės – svarbiausiu aspektu taps neigiamo poveikio sveikatai bei aplinkai nebuvimas, o už tai žmogus bus linkęs sumokėti truputį daugiau.

Ecodeco ekologiški tapetaiŽinoma, prireiks laiko, kol pavyks įrodyti, jog naujasis sprendimas yra pranašesnis. Tačiau sėkme „Veika“ įsitikinusi. „Vakaruose iki tol mūsų kažkaip ne visada norėjo priimti. „Ekodeco“ mums pagaliau leidžia patekti į tas rinkas. Dabar mus jau priima visi. Kai kurie nenoriai. Pavyzdžiui, britai dar žiūri įtariai. Tačiau vokiečiai, belgai ar italai jau patys mus kviečiasi. Jie supranta mūsų produkto aktualumą. Jie patys supranta, kad su PVC jų gamyba yra užteršta. Tarkim, jeigu rytoj PVC būtų uždrausta (o link to pamažu einama), jie nebegalėtų gaminti 30 proc. gamybos. Galų gale, tokie tapetai ir sunkiai perdirbami. Gamintojams reikia papildomai mokėti už atliekų tvarkymą. Jie ieško alternatyvų“, – kalbėjo įmonės verslo vystymo vadovas.

Šiuo metu „Ecodeco“ intensyviai demonstruojamas tapetų gamintojams, atsakinėjima į jų klausimas. Procesas ilgas ir sudėtingas, bet jis juda gera linkme. Kaip sako A. Bliumin, tokiems žaliavos gamintojams, kaip „Veika“,  reikia suprasti visą grandinę. Būtina žinoti tiek gamintojo, tiek pardavėjo, tiek ir galutinio vartotojo poreikius. Tas ciklas šiuo metu ir tiriamas.

„Mūsų produktas pasižymi tokiomis kokybinėmis savybėmis, bet yra švaresnis. Tai reiškia, kad nereikia jokų papildomų investicijų į gamybą. Taigi efektyvumas ir kainų lygis išlieka toks pats. Mūsų tikslas ir buvo sukurti produktą, kurio kaina per daug nesiskirtų nuo esamų produktų. Jeigu taip būtų, tai ir išliktumėme tik nišiniu produktu. Mūsų analizė rodo, kad galutinis vartotojas sutinka mokėti 10 proc. daugiau, jeigu mato, kad produktas ekologiškas. Todėl savo sėkme neabejotinai tikime“, – teigė jis.

Reklama 

Bendrovės „Veika“ nuotraukose – tapetų gamykla ir laboratorija

Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2022-08-17 09:17
Artėjant rugsėjui daugelis šeimų ima sukti galvas – kaip patogiai, funkcionaliai ir praktiškai vaikų kambarį pritaikyti mokyklos sezonui. Šie namų interjero pokyčiai ypač aktualūs būsimuosius pirmokus auginantiems tėvams, nes jiems prireikia mažųjų žaidimų erdvę pakeisti į labiau tinkančią mokslo po...
nuotrauka
2022-08-12 14:56
Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksia...
nuotrauka
2022-08-12 11:10
„INVL Baltic Real Estate“ informuoja, kad Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino bendrovės valdomo komplekso sostinės senamiestyje, esančio adresu Vilniaus g. 33, rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus.
nuotrauka
2022-08-12 10:47
Oficialu: parengti Nemuno krantus jungiančio tilto projektiniai pasiūlymai. 258 metrų ilgio pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas ne tik pagerins susisiekimą, bet ir taps nauju traukos centru. Iš čia atsivers 360 laipsnių miesto panoramos. Tilto prieigose ir prie vandens kuriamos laisvalaikio erdvės. Tiki...
nuotrauka
2022-08-12 09:41
Kiekvieno mūsų diena įprastai prasideda ir baigiasi vonios kambaryje. Daiktų chaosas nenuteikia pozityviai. Be to, daiktų laikymo klausimas šiandien namų SPA galinčioje prilygti patalpoje opus ir dėl augančių būstų kainų – turint galimybę įsirengti tik mažesnio ploto vonios kambarį, vėliau susiduri...
nuotrauka
2022-08-12 07:53
Rytinės kavos puodelis, šeimos, draugų susibūrimai terasoje tapo neatsiejamu vasaros ritualu. Todėl šiai erdvei skiriama daug dėmesio – ne tik parenkant baldus, augalus, bet ir įrengiant grindų dangą. Paprastai terasa tampa sodo, kiemo dalimi, todėl itin svarbus natūralumo pojūtis.
nuotrauka
2022-08-02 09:08
Valstybinių miškų urėdijos administracinio pastato Pylimų kaime, Vievio seniūnijoje, architektūrinio projekto konkursą laimėjo ir naująjį biurą projektuos architektų komanda „After party“ ir „Išora x Lozuraitytė“ architektūros studija. Planuojama, kad projektavimo darbai truks metus.
nuotrauka
2022-08-01 12:47
Urbanistika yra kaip architektūra, tik žymiai plačiau. Ji aprėpia ne tik pastatus, erdves, bet ir veiklą mieste, jo pritaikymą sau, žmonių įpročius, keliavimą. Apie tai, kaip mes gyvename mieste. Taip savo darbų ir tyrinėjimo lauką apibūdina tarptautinio urbanistų biuro PUPA įkūrėjai Tadas Jonauskis...
nuotrauka
2022-07-29 10:56
Užbaigus viešųjų pirkimų procedūras, Vilniaus stoties rajono transformacijos projekte „Vilnius Connect“ baigiamas svarbus etapas – geležinkelio stoties teritorijos architektūrinio konkurso laimėtoja oficialiai paskelbta Londone įsikūrusi kompanija „Zaha Hadid Architects“.
nuotrauka
2022-07-27 09:44
Dangų raižančių pastatų kvartalai, vadinami urbanistinėmis kalvomis – kadaise neįsivaizduotas reiškinys, dabar vizionieriškų urbanistų bei architektų kuriamas ir Vilniuje. Vienos iš sostinės urbanistinių kalvų statybos prasidėjo dar praėjusio amžiaus viduryje, kita – tik dabar įgyja aiškius kontūrus...
nuotrauka
2022-07-26 15:14
UAB „MB projektas“ organizuoja projekto „Daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksas Daugėliškio g. 33A, Vilniuje“ kviestinį uždarą vieno etapo architektūrinį konkursą.
nuotrauka
2022-07-26 11:15
Laisvės kovų dalyvio Juozo Lukšos-Daumanto atminimą pernai atvertame jo vardo skvere Žirmūnuose įprasmins paminklinis objektas „Miškinis". Geriausia meninė idėja atrinkta iš keturių pasiūlymų.
nuotrauka
2022-07-26 09:56
Klasika vonios kambaryje neturėtų būti siejama su nykumu – laikui nepavaldžius sprendimus derinant su naujausiomis tendencijomis ši iš pažiūros techninė patalpa gali tapti dar viena išskirtine namų erdve. Į kokius interjero dizaino bei santechnikos gaminių aspektus specialistai kviečia kreipti dėmes...
nuotrauka
2022-07-19 14:42
Daugiau nei mėnesį visuomenė galėjo detaliai susipažinti su naujojo Uosto direkcijos administracinio pastato tarptautiniam konkursui pateiktais projektais, o šiandien, liepos 19 d., jie aptarti viešo svarstymo metu. Darbus, kaip galėtų atrodyti Uosto direkcijos administracinis pastatas ir naujai for...
nuotrauka
2022-07-12 11:58
Savarankiškai identifikuoti, kodėl jaučiatės prislėgtas ar įsitempęs, sudėtinga. Psichologų teigimu, yra trys faktoriai, kurie daro didžiausią įtaką tam, kaip jaučiamės: fizinė sveikata, santykiai su artimiausiais žmonėmis bei namai ir aplinka, kurioje gyvename. Būtent trečiasis daugelio būna pamirš...
nuotrauka
2022-07-11 10:14
Kitąmet sostinėje atsivers nauja ekspozicinė erdvė – paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“. Po Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Architektūros fondo surengto atviro konkurso jau žinoma, kaip atrodys 2023 m. vilniečius ir miesto svečius Gedimino kalno papėdėje sutelksianti vieta. Galimybę įgyvendinti ...
nuotrauka
2022-07-05 10:51
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi korupcijos rizikos analizę Vilniaus m. savivaldybės administracijos veikloje išduodant statybą leidžiančius dokumentus, nustatė korupcijos rizikos veiksnius. Savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis socialiniame tinkle parašė, kad STT atlik...
nuotrauka
2022-07-04 08:06
Aktyvi visuomenės ir paveldosaugos bei architektūros profesionalų reakcija išgelbėjo vieną vertingiausių tarpukario modernizmo statinių. Teismo sprendimu, pašalintas administracinio pastato Gedimino pr. 27, Vilniuje, pirmojo aukšto įstiklinimas.
nuotrauka
2022-07-01 14:04
Liepos 1-ąją, Tarptautinę architektų dieną, oficialiai pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai’2023 (NAA), kuriuos inicijuoja Aplinkos ministerija. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – simboliška, kad lygiai po metų, šventinio renginio metu bus paskelbti pirmieji NAA laimėtojai.
nuotrauka
2022-06-30 11:13
Natūralu, kad kartas nuo karto norisi atnaujinti savo namų interjerą. Daugelis galvoja, kad tai padaryti sudėtinga ir brangu, nes reikia keisti baldus, sienų spalvą ir panašiai. Tačiau interjero specialistai teigia, kad didelių pokyčių galima įnešti ir neišleidžiant daug pinigų. Tai padaryti padės a...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras