Tapetai, kurių valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius nieko nenutiktų
Jau nuo 1991-ųjų gaminančios ruošinius tapetamas bendrovės atstovai žada, kad alternatyvos PVC laukti nereikės – netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Jie netgi prognozuoja, kad šio tipo tapetai sukels revoliuciją ir iš rinkos išstums populiariausius PVC tapetus.
Bendrovė žurnalistams pristatė „Ecodeco“. Tai inovatyvi ekologiška medžiaga, iš kurios gaminami tapetai. Naujosios medžiagos pagrindu pagaminti tapetai sudaryti iš trijų sluoksnių: neausto arba popierinio pagrindo, specialiai sukurtų putų ir spausdinto viršutinio sluoksnio. Būtent putos yra alternatyva PVC, kuris naudojamas populiariausių tapetų gamyboje. Tarp naujiesiems tapetams gaminti skirtų medžiagų nėra plastifikatorių, skiediklių ar skystųjų medžiagų, metalorganinių stabilizatorių bei kitų kenksmingų chemikalų. Ekologiškų tapetų sudedamosios medžiagos taip pat plačiai naudojamos maisto pakuočių, žaislų ir medicinos įrangos pramonėje.
„Ekologija – vienas iš šiuolaikinio pasaulio variklių, tad ne išimtis ir namų apdailos priemonės. Nors šioje srityje pokyčiai dar tik įsibėgėja, ateityje matome didelius pasikeitimus. Žmonės vis labiau domisi naujovėmis, tad kiekvienam įsirenginėjančiam savo namus svarbu, kokios medžiagos jį supa, kokią įtaką jos daro sveikatai. Svarbiu aspektu tampa ir poveikis aplinkai – gamta mums rodo aiškius ženklus, kad turime nustoti jai kenkti“, – sako naują tapetų medžiagą „Ecodeco“ sukūrusios įmonės verslo vystymo vadovas Arkadij Bliumin.
Anot jo, sukurta nauja ekologiška tapetų medžiaga yra didelis žingsnis į priekį visoje tapetų gamybos rinkoje. Jau dabar kalbamasi su didžiausiais tapetų gamintojais Europos šalyse, netrūksta susidomėjimo ir kitose šalyse, todėl neabejoja, kad laukia revoliucija.
„PVC savaime nėra blogis. Tai labai stiprus polimeras. Tačiau jeigu su PVC technologija pagamintus tapetus užkastumėte į žemę ir po to iškastumėte juos po kokių 500 metų, rastumėte juos beveik nepakitusius. Tokios savybės skamba puikiai, kai kalbame apie vamzdžius ar laidų izoliaciją, bet turėti namuose PVC technologija pagamintus tapetus nėra labai gerai. Tapetuose yra skysčio pavidalo stabilizatorių, kuriuose dujų migracija vyksta toliau“, – kalbėjo A. Bliumin.
Jis pasakoja, jog naujos kartos gaminyje naudojamas aplinkai draugiškas polimeras, kuris naudojamas net ir maisto pramonėje. Tapetų valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius juos nieko nenutiktų. Jeigu padegtumėme „Ekodec“ tapetą, jis degtų ir skleistų baltus dūmus. Jeigu padegtume PVC technologija pagamintus tapetus, tai išsiskirtų juodi itin žalingi dūmai.Sėkme neabejoja
Gamybos procese iš esmės niekas nesikeičia. Tačiau iš produktų neišsiskiria jokie kenksmingi garai. Tiesiog nėra kam išsiskirti. Taip yra todėl, kad pačiame molekuliniame lygmenyje yra visai kitokia struktūra. Tai vientisas polimerų lydinys, kuriame dujos nemigruoja, t. y. nepatenka į aplinką. Priešingai populiariausių tapetų atveju – jų sudėtyje apie 40 proc. skystųjų medžiagų, kurios nėra chemiškai surištos su polimeru, todėl yra itin linkusios patekti į aplinką. Medžiagos į aplinką migruoja dviem etapais: pirmiausia, gamybos metu esant aukštai temperatūrai, jų išgaruoja apie 20 proc., o dalis susigeria į tapetus ir migruoja tapetais išklijavus sienas.
Pasak „Veika“ atstovų, daugelis pirkėjų tapetus renkasi vadovaudamiesi tokiais kriterijais, kaip dizainas, spalva, ilgaamžiškumas, atsparumas, kaina, tačiau retas pasidomi, kokios medžiagos įeina į tapetų sudėtį, kaip jie gaminami. Pavyzdžiui, nustatyta, kad populiariųjų PVC tipo tapetų sudėtyje yra medžiagų, sukeliančių vėžį bei kitas ligas, sutrikdančių endokrininės sistemos veiklą. Pagal dabartinius ES teisės aktus, PVC naudojimas draudžiamas arba ribojamas vaikų žaisluose, medicinos prietaisuose ir kontaktą su maistu turinčiuose gaminiuose. Pasak A. Bliumin, visuomenė darosi vis labiau apsišvietusi, tad pokyčių renkantis produktą ilgai laukti nereikės – svarbiausiu aspektu taps neigiamo poveikio sveikatai bei aplinkai nebuvimas, o už tai žmogus bus linkęs sumokėti truputį daugiau.
Žinoma, prireiks laiko, kol pavyks įrodyti, jog naujasis sprendimas yra pranašesnis. Tačiau sėkme „Veika“ įsitikinusi. „Vakaruose iki tol mūsų kažkaip ne visada norėjo priimti. „Ekodeco“ mums pagaliau leidžia patekti į tas rinkas. Dabar mus jau priima visi. Kai kurie nenoriai. Pavyzdžiui, britai dar žiūri įtariai. Tačiau vokiečiai, belgai ar italai jau patys mus kviečiasi. Jie supranta mūsų produkto aktualumą. Jie patys supranta, kad su PVC jų gamyba yra užteršta. Tarkim, jeigu rytoj PVC būtų uždrausta (o link to pamažu einama), jie nebegalėtų gaminti 30 proc. gamybos. Galų gale, tokie tapetai ir sunkiai perdirbami. Gamintojams reikia papildomai mokėti už atliekų tvarkymą. Jie ieško alternatyvų“, – kalbėjo įmonės verslo vystymo vadovas.
Šiuo metu „Ecodeco“ intensyviai demonstruojamas tapetų gamintojams, atsakinėjima į jų klausimas. Procesas ilgas ir sudėtingas, bet jis juda gera linkme. Kaip sako A. Bliumin, tokiems žaliavos gamintojams, kaip „Veika“, reikia suprasti visą grandinę. Būtina žinoti tiek gamintojo, tiek pardavėjo, tiek ir galutinio vartotojo poreikius. Tas ciklas šiuo metu ir tiriamas.
„Mūsų produktas pasižymi tokiomis kokybinėmis savybėmis, bet yra švaresnis. Tai reiškia, kad nereikia jokų papildomų investicijų į gamybą. Taigi efektyvumas ir kainų lygis išlieka toks pats. Mūsų tikslas ir buvo sukurti produktą, kurio kaina per daug nesiskirtų nuo esamų produktų. Jeigu taip būtų, tai ir išliktumėme tik nišiniu produktu. Mūsų analizė rodo, kad galutinis vartotojas sutinka mokėti 10 proc. daugiau, jeigu mato, kad produktas ekologiškas. Todėl savo sėkme neabejotinai tikime“, – teigė jis.
Reklama
Bendrovės „Veika“ nuotraukose – tapetų gamykla ir laboratorija