2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 17:10
Reklama  |  facebook

Tapetai, kurių valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius nieko nenutiktų

2016-05-11 09:07
Tapetai – viena iš populiariausių namų apdailos priemonių. Regis, juos renkantis derėtų atkreipti dėmesį į daugeliį faktorių, o ne tiesiog pasitenkinti mums patinkančia išvaizda. Visgi tiesa tokia, kad daugelis tebesirenka tapetus, kurių sudėtyje yra polivinilchlorido (PVC). Nepaisant to, kad ne vienas tyrimas nustatė, jog ši medžiaga yra pavojinga žmogaus sveikatai, o gaminant šiuos tapetus kenksmingos medžiagos patenka ir į aplinką. Tačiau kokia prieinama alternatyva yra? Apie ją antradienį sukvietusi žurnalistus į savo modernią gamyklą pasakojo bendrovė „Veika“.
nuotrauka
Netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Bendrovės „Veika“ nuotr.


Minimos įmonės
Veika, UAB
Siekia pakeisti pasenusią technologiją

Jau nuo 1991-ųjų gaminančios ruošinius tapetamas bendrovės atstovai žada, kad alternatyvos PVC laukti nereikės – netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Jie netgi prognozuoja, kad šio tipo tapetai sukels revoliuciją ir iš rinkos išstums populiariausius PVC tapetus.

Ecodeco ekologiški tapetaiBendrovė žurnalistams pristatė „Ecodeco“. Tai inovatyvi ekologiška medžiaga, iš kurios gaminami tapetai. Naujosios medžiagos pagrindu pagaminti tapetai sudaryti iš trijų sluoksnių: neausto arba popierinio pagrindo, specialiai sukurtų putų ir spausdinto viršutinio sluoksnio. Būtent putos yra alternatyva PVC, kuris naudojamas populiariausių tapetų gamyboje. Tarp naujiesiems tapetams gaminti skirtų medžiagų nėra plastifikatorių, skiediklių ar skystųjų medžiagų, metalorganinių stabilizatorių bei kitų kenksmingų chemikalų. Ekologiškų tapetų sudedamosios medžiagos taip pat plačiai naudojamos maisto pakuočių, žaislų ir medicinos įrangos pramonėje.

„Ekologija – vienas iš šiuolaikinio pasaulio variklių, tad ne išimtis ir namų apdailos priemonės. Nors šioje srityje pokyčiai dar tik įsibėgėja, ateityje matome didelius pasikeitimus. Žmonės vis labiau domisi naujovėmis, tad kiekvienam įsirenginėjančiam savo namus svarbu, kokios medžiagos jį supa, kokią įtaką jos daro sveikatai. Svarbiu aspektu tampa ir poveikis aplinkai – gamta mums rodo aiškius ženklus, kad turime nustoti jai kenkti“, – sako naują tapetų medžiagą „Ecodeco“ sukūrusios įmonės verslo vystymo vadovas Arkadij Bliumin.

Anot jo, sukurta nauja ekologiška tapetų medžiaga yra didelis žingsnis į priekį visoje tapetų gamybos rinkoje. Jau dabar kalbamasi su didžiausiais tapetų gamintojais Europos šalyse, netrūksta susidomėjimo ir kitose šalyse, todėl neabejoja, kad laukia revoliucija.

Ecodeco ekologiški tapetai

„PVC savaime nėra blogis. Tai labai stiprus polimeras. Tačiau jeigu su PVC technologija pagamintus tapetus užkastumėte į žemę ir po to iškastumėte juos po kokių 500 metų, rastumėte juos beveik nepakitusius. Tokios savybės skamba puikiai, kai kalbame apie vamzdžius ar laidų izoliaciją, bet turėti namuose PVC technologija pagamintus tapetus nėra labai gerai. Tapetuose yra skysčio pavidalo stabilizatorių, kuriuose dujų migracija vyksta toliau“, – kalbėjo A. Bliumin.

Jis pasakoja, jog naujos kartos gaminyje naudojamas aplinkai draugiškas polimeras, kuris naudojamas net ir maisto pramonėje. Tapetų valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius juos nieko nenutiktų. Jeigu padegtumėme „Ekodec“ tapetą, jis degtų ir skleistų baltus dūmus. Jeigu padegtume PVC technologija pagamintus tapetus, tai išsiskirtų juodi itin žalingi dūmai.

Sėkme neabejoja

Ecodeco ekologiški tapetaiGamybos procese iš esmės niekas nesikeičia. Tačiau iš produktų neišsiskiria jokie kenksmingi garai. Tiesiog nėra kam išsiskirti. Taip yra todėl, kad pačiame molekuliniame lygmenyje yra visai kitokia struktūra. Tai vientisas polimerų lydinys, kuriame dujos nemigruoja, t. y. nepatenka į aplinką. Priešingai populiariausių tapetų atveju – jų sudėtyje apie 40 proc. skystųjų medžiagų, kurios nėra chemiškai surištos su polimeru, todėl yra itin linkusios patekti į aplinką. Medžiagos į aplinką migruoja dviem etapais: pirmiausia, gamybos metu esant aukštai temperatūrai, jų išgaruoja apie 20 proc., o dalis susigeria į tapetus ir migruoja tapetais išklijavus sienas.

Pasak „Veika“ atstovų, daugelis pirkėjų tapetus renkasi vadovaudamiesi tokiais kriterijais, kaip dizainas, spalva, ilgaamžiškumas, atsparumas, kaina, tačiau retas pasidomi, kokios medžiagos įeina į tapetų sudėtį, kaip jie gaminami. Pavyzdžiui, nustatyta, kad populiariųjų PVC tipo tapetų sudėtyje yra medžiagų, sukeliančių vėžį bei kitas ligas, sutrikdančių endokrininės sistemos veiklą. Pagal dabartinius ES teisės aktus, PVC naudojimas draudžiamas arba ribojamas vaikų žaisluose, medicinos prietaisuose ir kontaktą su maistu turinčiuose gaminiuose. Pasak A. Bliumin, visuomenė darosi vis labiau apsišvietusi, tad pokyčių renkantis produktą ilgai laukti nereikės – svarbiausiu aspektu taps neigiamo poveikio sveikatai bei aplinkai nebuvimas, o už tai žmogus bus linkęs sumokėti truputį daugiau.

Ecodeco ekologiški tapetaiŽinoma, prireiks laiko, kol pavyks įrodyti, jog naujasis sprendimas yra pranašesnis. Tačiau sėkme „Veika“ įsitikinusi. „Vakaruose iki tol mūsų kažkaip ne visada norėjo priimti. „Ekodeco“ mums pagaliau leidžia patekti į tas rinkas. Dabar mus jau priima visi. Kai kurie nenoriai. Pavyzdžiui, britai dar žiūri įtariai. Tačiau vokiečiai, belgai ar italai jau patys mus kviečiasi. Jie supranta mūsų produkto aktualumą. Jie patys supranta, kad su PVC jų gamyba yra užteršta. Tarkim, jeigu rytoj PVC būtų uždrausta (o link to pamažu einama), jie nebegalėtų gaminti 30 proc. gamybos. Galų gale, tokie tapetai ir sunkiai perdirbami. Gamintojams reikia papildomai mokėti už atliekų tvarkymą. Jie ieško alternatyvų“, – kalbėjo įmonės verslo vystymo vadovas.

Šiuo metu „Ecodeco“ intensyviai demonstruojamas tapetų gamintojams, atsakinėjima į jų klausimas. Procesas ilgas ir sudėtingas, bet jis juda gera linkme. Kaip sako A. Bliumin, tokiems žaliavos gamintojams, kaip „Veika“,  reikia suprasti visą grandinę. Būtina žinoti tiek gamintojo, tiek pardavėjo, tiek ir galutinio vartotojo poreikius. Tas ciklas šiuo metu ir tiriamas.

„Mūsų produktas pasižymi tokiomis kokybinėmis savybėmis, bet yra švaresnis. Tai reiškia, kad nereikia jokų papildomų investicijų į gamybą. Taigi efektyvumas ir kainų lygis išlieka toks pats. Mūsų tikslas ir buvo sukurti produktą, kurio kaina per daug nesiskirtų nuo esamų produktų. Jeigu taip būtų, tai ir išliktumėme tik nišiniu produktu. Mūsų analizė rodo, kad galutinis vartotojas sutinka mokėti 10 proc. daugiau, jeigu mato, kad produktas ekologiškas. Todėl savo sėkme neabejotinai tikime“, – teigė jis.

Reklama 

Bendrovės „Veika“ nuotraukose – tapetų gamykla ir laboratorija

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-12-08 12:47
Vilniaus senamiestyje daugiabučių ir administracinį projektą „Vilniaus Džiazas“ plėtojanti prabangaus NT vystytoja „Unique Properties“ pristatė architektūrinį sprendimą, Drujos gatvėje sukursiantį daugiau erdvės visiems eismo dalyviams ir kartu leisiantį išlaikyti vientisą tarpukario pastatų komplek...
nuotrauka
2023-12-05 14:59
Nacionalinės koncertų salės ant Tauro kalno projekte – svarbus postūmis. Baigtas testuoti salės akustinis modelis. Tai iki 10 kartų sumažinta pastato replika, skirta tinkamai įvertinti statomos salės akustiką. Ši technologija naudojama projektuojant aukščiausios klasės koncertų sales. Modeliu rūpino...
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-21 13:23
Vonios kambarys yra ta vieta, į kurią užsukame ne vieną kartą per dieną, todėl norėtųsi, kad jis būtų kuo jaukesnis ir patogesnis. Tokią aplinką sukurti tikrai yra įmanoma – tereikia pasitelkti kelias paprastas gudrybes. Šį kartą atskleisime pagrindines paslaptis, kurios padės sukurti malonesnę voni...
nuotrauka
2023-11-21 10:45
Į Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą tarptautinį Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą atsiliepė net 13 projektavimo įmonių. Iš 8 reikalavimus atitikusių pasiūlymų viena idėja dėl funkcionalumo ir darnios integracijos į aplinką lenkė kitus pasiūlymus. Vertinimo komisija daugiausi...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-10 06:05
XVII Lietuvos urbanistiniame forume diskutuojama, kaip siekiant tvarumo urbanistikoje teoriją paversti praktika, kokių įrankių, kompetencijų trūksta, kad miestų erdvės būtų sparčiau ir efektyviau transformuojamos į tvarias ir geriau atspindinčias kasdienius gyventojų poreikius. Aptarti iššūkiai, su ...
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-08 12:45
Turto bankas skelbė atvirą tarptautinį urbanistinį-architektūrinį A. Goštauto kvartalo Vilniuje konkursą. Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja sukurti kvartalą, kuriame įsikurs ministerijos ir kitos valstybės įstaigos. Bendras pastatų plotas siektų apie 55 000 kv. m. ...
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-11-06 09:11
Artimiausiu metu kultūros paminklų ir valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą papildys nauji objektai. Jau rengiami kultūros ministro įsakymai Didžiosios Daunoravos dvaro sodybos, Libertavos dvaro sodybos, Staškūniškio dvaro sodybos ir Panevėžiuko dvaro sodybos paskelbimo valstybės saugoma...
nuotrauka
2023-11-03 13:07
Televizijos laidų ir renginių vedėjas, aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis kartu su tėčiu nesenai įsigijo savo svajonių sodybą. Visgi jos vaizdas iš pirmo žvilgsnio tikrai nepriminė poilsiui skirto kampelio, todėl nusprendė ją atnaujinti, išsaugant autentišką stilių.
nuotrauka
2023-10-26 12:54
Vilniaus miesto savivaldybė atnaujina finansavimo tvarką, skirtą kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymui. Nuo šiol į dalinį finansavimą galės pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.
nuotrauka
2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namu...
nuotrauka
2023-10-20 11:39
Statistiniai duomenys rodo, kad darbingo amžiaus žmonės kasdien namuose praleidžia apie 11 valandų. Todėl natūralu, kad savo namuose norime sukurti jaukią atmosferą bei dažnai pagalvojame apie namų atnaujinimą arba tam tikrus interjero pakeitimus.
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras