2022 gruodžio 10 d. šeštadienis, 4:17
Reklama  |  facebook

Tapetai, kurių valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius nieko nenutiktų

2016-05-11 09:07
Tapetai – viena iš populiariausių namų apdailos priemonių. Regis, juos renkantis derėtų atkreipti dėmesį į daugeliį faktorių, o ne tiesiog pasitenkinti mums patinkančia išvaizda. Visgi tiesa tokia, kad daugelis tebesirenka tapetus, kurių sudėtyje yra polivinilchlorido (PVC). Nepaisant to, kad ne vienas tyrimas nustatė, jog ši medžiaga yra pavojinga žmogaus sveikatai, o gaminant šiuos tapetus kenksmingos medžiagos patenka ir į aplinką. Tačiau kokia prieinama alternatyva yra? Apie ją antradienį sukvietusi žurnalistus į savo modernią gamyklą pasakojo bendrovė „Veika“.
nuotrauka
Netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Bendrovės „Veika“ nuotr.


Minimos įmonės
Veika, UAB
Siekia pakeisti pasenusią technologiją

Jau nuo 1991-ųjų gaminančios ruošinius tapetamas bendrovės atstovai žada, kad alternatyvos PVC laukti nereikės – netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Jie netgi prognozuoja, kad šio tipo tapetai sukels revoliuciją ir iš rinkos išstums populiariausius PVC tapetus.

Ecodeco ekologiški tapetaiBendrovė žurnalistams pristatė „Ecodeco“. Tai inovatyvi ekologiška medžiaga, iš kurios gaminami tapetai. Naujosios medžiagos pagrindu pagaminti tapetai sudaryti iš trijų sluoksnių: neausto arba popierinio pagrindo, specialiai sukurtų putų ir spausdinto viršutinio sluoksnio. Būtent putos yra alternatyva PVC, kuris naudojamas populiariausių tapetų gamyboje. Tarp naujiesiems tapetams gaminti skirtų medžiagų nėra plastifikatorių, skiediklių ar skystųjų medžiagų, metalorganinių stabilizatorių bei kitų kenksmingų chemikalų. Ekologiškų tapetų sudedamosios medžiagos taip pat plačiai naudojamos maisto pakuočių, žaislų ir medicinos įrangos pramonėje.

„Ekologija – vienas iš šiuolaikinio pasaulio variklių, tad ne išimtis ir namų apdailos priemonės. Nors šioje srityje pokyčiai dar tik įsibėgėja, ateityje matome didelius pasikeitimus. Žmonės vis labiau domisi naujovėmis, tad kiekvienam įsirenginėjančiam savo namus svarbu, kokios medžiagos jį supa, kokią įtaką jos daro sveikatai. Svarbiu aspektu tampa ir poveikis aplinkai – gamta mums rodo aiškius ženklus, kad turime nustoti jai kenkti“, – sako naują tapetų medžiagą „Ecodeco“ sukūrusios įmonės verslo vystymo vadovas Arkadij Bliumin.

Anot jo, sukurta nauja ekologiška tapetų medžiaga yra didelis žingsnis į priekį visoje tapetų gamybos rinkoje. Jau dabar kalbamasi su didžiausiais tapetų gamintojais Europos šalyse, netrūksta susidomėjimo ir kitose šalyse, todėl neabejoja, kad laukia revoliucija.

Ecodeco ekologiški tapetai

„PVC savaime nėra blogis. Tai labai stiprus polimeras. Tačiau jeigu su PVC technologija pagamintus tapetus užkastumėte į žemę ir po to iškastumėte juos po kokių 500 metų, rastumėte juos beveik nepakitusius. Tokios savybės skamba puikiai, kai kalbame apie vamzdžius ar laidų izoliaciją, bet turėti namuose PVC technologija pagamintus tapetus nėra labai gerai. Tapetuose yra skysčio pavidalo stabilizatorių, kuriuose dujų migracija vyksta toliau“, – kalbėjo A. Bliumin.

Jis pasakoja, jog naujos kartos gaminyje naudojamas aplinkai draugiškas polimeras, kuris naudojamas net ir maisto pramonėje. Tapetų valgyti gal ir nereikėtų, bet suvalgius juos nieko nenutiktų. Jeigu padegtumėme „Ekodec“ tapetą, jis degtų ir skleistų baltus dūmus. Jeigu padegtume PVC technologija pagamintus tapetus, tai išsiskirtų juodi itin žalingi dūmai.

Sėkme neabejoja

Ecodeco ekologiški tapetaiGamybos procese iš esmės niekas nesikeičia. Tačiau iš produktų neišsiskiria jokie kenksmingi garai. Tiesiog nėra kam išsiskirti. Taip yra todėl, kad pačiame molekuliniame lygmenyje yra visai kitokia struktūra. Tai vientisas polimerų lydinys, kuriame dujos nemigruoja, t. y. nepatenka į aplinką. Priešingai populiariausių tapetų atveju – jų sudėtyje apie 40 proc. skystųjų medžiagų, kurios nėra chemiškai surištos su polimeru, todėl yra itin linkusios patekti į aplinką. Medžiagos į aplinką migruoja dviem etapais: pirmiausia, gamybos metu esant aukštai temperatūrai, jų išgaruoja apie 20 proc., o dalis susigeria į tapetus ir migruoja tapetais išklijavus sienas.

Pasak „Veika“ atstovų, daugelis pirkėjų tapetus renkasi vadovaudamiesi tokiais kriterijais, kaip dizainas, spalva, ilgaamžiškumas, atsparumas, kaina, tačiau retas pasidomi, kokios medžiagos įeina į tapetų sudėtį, kaip jie gaminami. Pavyzdžiui, nustatyta, kad populiariųjų PVC tipo tapetų sudėtyje yra medžiagų, sukeliančių vėžį bei kitas ligas, sutrikdančių endokrininės sistemos veiklą. Pagal dabartinius ES teisės aktus, PVC naudojimas draudžiamas arba ribojamas vaikų žaisluose, medicinos prietaisuose ir kontaktą su maistu turinčiuose gaminiuose. Pasak A. Bliumin, visuomenė darosi vis labiau apsišvietusi, tad pokyčių renkantis produktą ilgai laukti nereikės – svarbiausiu aspektu taps neigiamo poveikio sveikatai bei aplinkai nebuvimas, o už tai žmogus bus linkęs sumokėti truputį daugiau.

Ecodeco ekologiški tapetaiŽinoma, prireiks laiko, kol pavyks įrodyti, jog naujasis sprendimas yra pranašesnis. Tačiau sėkme „Veika“ įsitikinusi. „Vakaruose iki tol mūsų kažkaip ne visada norėjo priimti. „Ekodeco“ mums pagaliau leidžia patekti į tas rinkas. Dabar mus jau priima visi. Kai kurie nenoriai. Pavyzdžiui, britai dar žiūri įtariai. Tačiau vokiečiai, belgai ar italai jau patys mus kviečiasi. Jie supranta mūsų produkto aktualumą. Jie patys supranta, kad su PVC jų gamyba yra užteršta. Tarkim, jeigu rytoj PVC būtų uždrausta (o link to pamažu einama), jie nebegalėtų gaminti 30 proc. gamybos. Galų gale, tokie tapetai ir sunkiai perdirbami. Gamintojams reikia papildomai mokėti už atliekų tvarkymą. Jie ieško alternatyvų“, – kalbėjo įmonės verslo vystymo vadovas.

Šiuo metu „Ecodeco“ intensyviai demonstruojamas tapetų gamintojams, atsakinėjima į jų klausimas. Procesas ilgas ir sudėtingas, bet jis juda gera linkme. Kaip sako A. Bliumin, tokiems žaliavos gamintojams, kaip „Veika“,  reikia suprasti visą grandinę. Būtina žinoti tiek gamintojo, tiek pardavėjo, tiek ir galutinio vartotojo poreikius. Tas ciklas šiuo metu ir tiriamas.

„Mūsų produktas pasižymi tokiomis kokybinėmis savybėmis, bet yra švaresnis. Tai reiškia, kad nereikia jokų papildomų investicijų į gamybą. Taigi efektyvumas ir kainų lygis išlieka toks pats. Mūsų tikslas ir buvo sukurti produktą, kurio kaina per daug nesiskirtų nuo esamų produktų. Jeigu taip būtų, tai ir išliktumėme tik nišiniu produktu. Mūsų analizė rodo, kad galutinis vartotojas sutinka mokėti 10 proc. daugiau, jeigu mato, kad produktas ekologiškas. Todėl savo sėkme neabejotinai tikime“, – teigė jis.

Reklama 

Bendrovės „Veika“ nuotraukose – tapetų gamykla ir laboratorija

Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2022-12-09 14:10
Vonios kambarys yra ta erdvė namuose, kurioje aklai sekti mada sanitarinių sistemų gamintojai tikrai nerekomenduoja. Atsinaujinti tam tikrus vonios kambario akcentus ar spalvas pagal naujausias gaires bei asmeninius poreikius galima ir net reikia. Tačiau pirmiausia čia turi dominuoti ilgalaikio funk...
nuotrauka
2022-12-09 12:12
Nekilnojamojo turto vystytojo (NT) „Releven“ projektas „Lvivo 38“ turi nugalėtoją. Šią savaitę vykusiame komisijos posėdyje paaiškėjo, kuris mišrios paskirties aukštuminio pastato projektas tinkamiausias Naujajam Vilniaus centrui. Antrajame etape geriausių komisijos narių įvertinimų sulaukė Lietuvos...
nuotrauka
2022-12-07 11:49
Naujuoju sostinės centru vadinamos Šnipiškės per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė neatpažįstamai, tačiau potencialo pikas dar nepasiektas. Nekilnojamojo turto (NT) vystytojai, asociacija „Naujasis Vilniaus centras“ ir Vilniaus miesto savivaldybė parengė kokybinius principus, kurie leistų kurti integra...
nuotrauka
2022-12-07 06:37
Gruodžio 2 d. įvyko jau tradiciniu tapęs XVI Lietuvos urbanistinis forumas. Vienas iš forumo tikslų – integralus bendradarbiavimas, siekiantis į diskusijas įtraukti įvairaus spektro, skirtinguose kontekstuose dirbančius profesionalus, todėl renginys sukvietė didelį būrį dalyvių iš Lietuvos, Belgijos...
nuotrauka
2022-12-06 13:40
Daugelis jau ima puošti namus Kalėdoms – snieguota žiema ir miestuose sužibusios eglės žadina norą šventinę atmosferą įsileisti ir į namus. Šiemet norą atsinaujinti dekoracijas dažnas derins su siekiu neišlaidauti – ir tai nėra du nesuderinami dalykai. Interjero dizainerė Sandra Očikaitė išduoda kel...
nuotrauka
2022-12-06 09:20
Vilniaus Tyzenhauzų g. kils išskirtinis būsto projektas „Tyzenhaus by CITUS“. Jo priešprojektiniai pasiūlymai pateikti svarstyti savivaldybei. Projekto savininkas – UAB „Vilnius east“, o valdytojas – nekilnojamojo turto (NT) paslaugų kompanija „Citus“. Investicijos į projektą sieks apie 16,23 mln. E...
nuotrauka
2022-12-01 15:46
Naujasis Pavilnio bendruomenės daugiafunkcis centras planuojamas toje vietoje, kur iki pernai veikė medinuke įsikūrusi senoji rajono biblioteka adresu Garsioji g. 3. Pavasarį centro, kuriame bus perkeltas ir sukauptas bibliotekos lobynas, projektui bus skelbiamas architektūrinis konkursas, laimėtoja...
nuotrauka
2022-12-01 10:12
Virtuvės erdvė neretai vadinama namų širdimi: joje dažniausiai prasideda ir baigiasi diena, gimsta kulinariniai šedevrai, čia yra šeimos susitikimų bei pokalbių vieta. Todėl įsirengti šią zoną daugelis nori patogiai, praktiškai, funkcionaliai ir, žinoma, estetiškai. Tačiau virtuvės projektavimas kar...
nuotrauka
2022-12-01 07:36
Ruošiantis Kalėdoms Vilniaus Paupio rajonas pasipuošė netradicinėmis šventinėmis dekoracijomis. Čia skirtingose vietose įsikūrė šeši kailiniuoti sniego žmonės – dalis jų gali pasigirti net 3,5 metro ūgiu.
nuotrauka
2022-11-30 15:32
Sparčiai besikeičiantis sostinės Šnipiškių rajonas pasižymi kontrastais – jame ir aukščiausi Vilniaus dangoraižiai, ir šalia – medinė nuosavų namų architektūra. Kaip šiame rajone surasti balansą? Ko jame trūksta ir koks aplinkinių gatvių, tokių kaip Krokuvos ar Lvivo, charakteris? Miesto planuotojai...
nuotrauka
2022-11-23 06:29
Naujos statybos būtą įsirengti gali būti sunki užduotis. Pradedant virtuvės ar svetainės baldais, baigiant miegamojo įrenginėjimu. Kas svarbiausia, įrenginėjant miegamojo kambarį savo naujos statybos bute?
nuotrauka
2022-11-21 15:57
Cepelino spalvos dangus, vis pabarstantis snaigių, apgaubė mūsų rudenišką kraštovaizdį. Bet net ir niūrokus lietuviškus orus galima praskaidrinti. Kalbant apie būstą, geriausias receptas - skoningi architektūriniai bei dizaino sprendimai. Drąsiomis idėjomis, kaip įsirengti jaukius ir spalvingus namu...
nuotrauka
2022-11-18 15:36
Pirmasis sniegas atneša kalėdinę nuotaiką. O iki gruodžio likus vos daugiau nei savaitei pradedame galvoti, kaip namuose sukurti jaukią švenčių laukimo nuotaiką. Dekoratorė Esterė Gedvilaitė-Valatkienė pasakoja, kad šį sezoną dekoruojant namus populiaru atsigręžti į gamtą, iš jos pasisemti natūralum...
nuotrauka
2022-11-18 14:24
Į aplinką harmoningai įsiliejantis fasadas, dvi modernios koncertų salės su preciziška akustika, transformuojama konferencijų, kongresų erdvė, tvariais sprendimais paremta šildymo bei vėsinimo sistema. Visa tai ir kur kas daugiau architektai numato M. K. Čiurlionio koncertų centro Kaune vizijoje.
nuotrauka
2022-11-16 06:56
Lapkričio 15 d. prasidėjo dalyvių, norinčių, kad jų namus ar verslo patalpas nemokamai atnaujintų IKEA interjero dizaineriai, atranka. Aštuoniems laimingiesiems interjero dizainerių komanda ne tik atnaujins pasirinktas namų erdves IKEA baldais ir aksesuarais, tačiau ir pademonstruos, kaip tai padary...
nuotrauka
2022-11-11 11:29
Nepaisant pandemijos nulemtų pokyčių ir įsitvirtinusio hibridinio darbo modelio, patogią ir produktyvią darbo aplinką užtikrinančių biuro erdvių reikšmė nė kiek nesumenko. Priešingai – įmonės savo biuro patalpoms tampa vis reiklesnės ir vis daugiau investuoja į kokybišką jų įrengimą. Statybos eksper...
nuotrauka
2022-11-11 09:51
Pilaitė – vienas iš jauniausių sostinės rajonų, kuriame pirmieji gyvenamieji daugiabučiai dygti pradėjo vos prieš tris dešimtmečius. Dabar ji yra bene greičiausiai augantis Vilniaus rajonas, kuris ateityje turėtų tapti vienu iš mažųjų sostinės centrų. Kaip Pilaitė atrodys 2032-aisiais, komentuoja mi...
nuotrauka
2022-11-11 06:07
Šių metų kalėdiniams papuošimams daugiausia įtakos turės tradicijos ir ryšys su gamta. Daug kur matysime tipinių žiemos švenčių elementų ir spalvų: raudonos, žalios, auksinės, o kartu su jomis – ir žemiškų tonų. Svarbiausia taisyklė puošiant namus – paprastumas: geriau mažiau negu viskas kartu ir pe...
nuotrauka
2022-11-08 14:36
Pastaraisiais metais išmaniosios namų technologijos sparčiai tobulėja, jos neaplenkia ir namų apšvietimo sprendimų. Išmanusis apšvietimas ne tik padeda susikurti inovatyvius namus, bet ir sunaudoja mažiau energijos, tausoja aplinką.
nuotrauka
2022-10-28 16:02
Pažintis su Vilkpėde prasideda vos įvažiavus į Vilnių: gamyklos, pramonė, šiluminės „monstras" ir tik šiaurinėje dalyje įsikūrę sovietmečiu dvelkiantys gyvenamieji rajonai. Tokią Vilkpėdę iki šiol matė praeiviai. Tačiau urbanistai šį didžiulį 10,8 kv. km plotą mato kaip išskirtinį potencialą. Tokios...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras