Turto vertinimo rinkoje – chaoso ir represinio reguliavimo nuojautos
2023-07-10 08:32
Šią savaitę, kai politikų, piliečių bei verslo visuomenės akys nukreiptos į NATO viršūnių susitikimą, Finansų ministerija nusprendė į dienos šviesą ištraukti kelerius metus stalčiuje laikytą turto vertinimo reformos projektą – jis rytoj bus svarstomas Vyriausybėje vyksiančiame tarpinstituciniame pasitarime.

Tauras Antanas TUPINIS, Lietuvos turto vertintojų asociacijos prezidentas
Minimos įmonės
Lietuvos turto vertintojų asociacija,
Sugriaukime, kas buvo, o kas bus – žiūrėsime
Detaliai įsigilinusi į Finansų ministerijos parengtą Privalomojo turto ir verslo vertinimo įstatymo projektą, turto vertintojų bendruomenė drįsta pareikšti aiškų vertinimo verdiktą – šis projektas nevertas nė sudilusio skatiko.
Panašu, kad ministerija, jau daugiau nei 20 metų nesugebanti užtikrinti kokybiškos turto vertinimo sistemos priežiūros, galiausiai nusprendė elgtis paprasčiau – kam narplioti Gordijaus mazgą, jei galima jį perkirsti, o apie pasekmes pagalvoti vėliau. Kitaip tariant, sugriaukime tai, kas buvo, įveskime anarchiją, o kaip bus toliau, išaiškins valdžia.
Projektu išties numatomi revoliuciniai pokyčiai. Bėda ta, kad jie nuves į chaosą, kuriame galės tarpti įvairaus plauko finansiniai aferistai ir jokios kvalifikacijos turto vertinimo srityje neturintys veikėjai, o jų paslaugomis besinaudojantys gyventojai ir įmonės gali neturėti kitos išeities, kaip tik užversti teismus skundais dėl nekokybiškai atliktų vertinimo ataskaitų.
Dereguliavimas ar chaosas?
Projekto autoriai skambiu žodžiu „dereguliavimas“ ketina neva išlaisvinti turto vertinimo rinkos dalyvius nuo šiai profesijai keliamų kvalifikacijos reikalavimų. Tik ar ši menama laisvė suteikia laisvę vartotojui?
Šiuo metu turto vertinimo paslaugas gali teikti tik tie aukštąjį išsilavinimą ir mažiausiai 3 metų darbo patirtį vertinimo srityje turintys asmenys, kurie yra išlaikę vertintojo egzaminą ir gavę kvalifikacinį vertintojo pažymėjimą.
Naujuoju projektu ketinama panaikinti šių pažymėjimų galiojimą ir apskritai panaikinti turto vertintojo profesijai keliamus reikalavimus – turtą vertinti galės bet kas, turintis aukštąjį išsilavinimą ir nepriekaištingą reputaciją.
Kas nuo to pasikeis gyventojui ar įmonei, užsakantiems turto vertinimo paslaugą?
Pirmiausia kils dilema, kokį turto vertintoją pasirinkti – ar patyrusį ir kvalifikuotą brangiau, ar tiesiog pigiau žmogų iš gatvės, ir kaip juos vieną nuo kito atskirti? Net ir norint rinktis patikimą, patyrusį vertintoją – patikrinti jo kompetencijų nebus jokios galimybės, nes kvalifikacijos pažymėjimai nebegalios. Bet gal čia genialus planas didinti aukštojo mokslo diplomą turinčių piliečių užimtumą?
Antra, jei būsto pirkėjas paprašys savo kaimyno įvertinti įsigyjamą turtą – didelė tikimybė, kad paskolas išduodantys bankai nepriims neprofesionaliai parengtos ataskaitos už gryną pinigą. Žmogui beliks kreiptis į kitą turto vertintoją, už tą pačią būtiną paslaugą sumokant nebe vieną, o kelis kartus. Ankstesnę turto vertinimo ataskaitą teliks išmesti į šiukšlių dėžę arba kreiptis į teismą dėl nekokybiškai atlikto įvertinimo.
Ar kokybę gali užtikrinti ataskaitų viešinimas?
Tiesa, projekto autoriai tikina, kad valstybė, „įsisavinusi“ milijonines ES ir nacionalinio biudžeto lėšas, sukurs naują skaitmeninį įrankį, kuris neva padės saugotis nuo rinką užplūsiančių šarlatanų. Ši stebuklinga burtų lazdelė – viešas skaitmeninis turto vertinimų ataskaitų registras, kuriame bus privaloma talpinti atliktas ataskaitas. Siekiama, kad ataskaitų viešinimas taptų automatiniu savireguliacijos įrankiu – projekto rengėjų teigimu, „žinojimas, kad vertinimo ataskaitos saugomos valstybės informacinėje sistemoje, drausmins nesąžiningus paslaugos teikėjus“.
Kažką primena? Tikrai taip – sovietinės ideologijos principus, pagal kuriuos laikytis įstatymų reikia ne dėl piliečių sąmoningumo, o tik dėl baimės būti nubaustam.
Skaitmeninis vertinimo ataskaitų registras apskritai taps unikaliu įrankiu. Tokio „baimės“ registro nėra nė vienoje ilgametes turto vertinimo tradicijas turinčioje Vakarų šalyje. Tarptautinėje turto vertinimo teisės sistemoje taip pat nerasime nuostatos, kad informacijos kaupimas gali lemti ataskaitų kokybę.
Kokybę užtikrina ne ataskaitų skaitmenizavimas ir saugojimas, o turto vertintojų kvalifikacija, valstybės registruose esančių duomenų prieinamumas bei vertinimo ataskaitų kokybės monitoringas.
Kurs milžiniškos apimties sandėlį
Turto vertinimo ataskaitose yra daug konfidencialios informacijos – pavyzdžiui, įmonių akcijų vertė, kiti komerciniai įmonių duomenys, asmens duomenys, adresai ir pan. Planuojama, kad viešame registre ataskaitos bus teikiamos pašalinus tokius duomenis.
Tačiau čia susidursime su dviem problemomis.
Pirma, net ir nuasmeninus duomenis neretai iš ataskaitos įmanoma identifikuoti, kieno tai turtas – tai gali atnešti žalos tiek ataskaitas užsakančioms įmonėms, tiek gyventojams.
Antra, iš ataskaitų preciziškai pašalinus bet kokius duomenis, iš kurių būtų galima atsekti vertinamo turto savininką ar jo saugotiną informaciją, toks registras taps tiesiog bevertės informacijos sandėliu, kurio lentynose kasmet nuguls per 60 tūkst. duomenų rinkinių.
Drausmins baudomis
Dar viena projekto autorių naujovė – vertintojams taikomų administracinių baudų sistema.
Panaikinus kvalifikacijos pažymėjimus, norintiems užsiimti turto vertinimu fiziniams asmenims numatoma taikyti administracinę atsakomybę. Toks represinis reguliavimo modelis, neturintis analogų civilizuotame pasaulyje, Lietuvą priartins prie autoritarinių šalių reguliavimo praktikos bei taps reikšmingu smūgiu teismų sistemai – ginčai dėl administracinių baudų skirstymo neobjektyvumo persikels į teismus.
Viską valdžia išaiškins
Naujovių šiame projekte išties apstu. Viena jų – unikali „lietuviška“ turto ir verslo vertinimo metodika. Vietoj pasaulyje taikomų Tarptautinių ir Europos vertinimo standartų valstybinė priežiūros institucija kurs surogatinį metodikos pakaitalą – vertinimo standartų taikymo rekomendacijas. Kaip toje dainoje – viską valdžia išaiškins.
Valdžia ketina išaiškinti ne tik tai, pagal kokią metodiką reiktų vertinti turtą. Remiantis projektu, valstybinė priežiūros institucija taip pat kurs gaires, pagal kurias viešasis sektorius privalės rinktis turto vertintojus, o gyventojams ir verslui šios gairės bus rekomendacinio pobūdžio. T.y. valdžia nuspręs, kuris turto vertintojas geresnis, kuris – blogesnis.
Toks kuriamas valstybinio reguliavimo ir represinis kontrolės modelis yra tinkamas nebent veikiant planinės ekonomikos sąlygomis. Tačiau jis neabejotinai prieštarauja demokratinės valstybės principams.
Ar galima kitokia turto vertinimo sistemos pertvarka? Būtų įmanoma, jei Finansų ministerija laikytųsi Vyriausybės programoje deklaruojamų įsipareigojimų bei socialinio dialogo principų ir įsiklausytų į turto vertintojų bendruomenės balsą.
Užuot kūrus valstybinio reguliavimo aparatą, tikslinga sekti civilizuotų šalių pavyzdžiu ir turto vertinimo veiklos kontrolę patikėti profesinei savivaldai. Tokiu būdu būtų užtikrintas ne valstybinis reguliavimas, o savireguliacija. Būtent taip turto vertinimo sistemos priežiūra veikia JAV, Didžiojoje Britanijoje, daugelyje Europos Sąjungos šalių.
Komentaras
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...
2025-05-19 11:25
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) šių metų nutartyje civilinėje byloje suformavo naują praktiką, kuri gali turėti reikšmingų pasekmių tūkstančiams aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir jų darbdavių. Teismas pateikė išaiškinimus dėl interesų konflikto sampratos, jos santykio su nekonkuravimo princ...
2025-05-16 13:40
Lietuvoje daugiau nei du mėnesius valdžios institucijos, politikai, asociacijos bei kitos grupės diskutuoja, ginčijasi ir net kelia mitingus dėl atskirų siūlomos mokesčių reformos dalių. Vyriausybei pritarus paskutinėmis minutėmis taisytam jos variantui, siūlomi pakeitimai artimiausiu metu turėtų bū...
2025-05-15 16:30
Daugiabučių namų savininkai, įgyvendindami bendrosios dalinės nuosavybės teisę ir turėdami teisėtą poreikį naudotis kieme esančia parkavimo aikštele, net jei ji priklauso kitam savininkui, gali reikalauti nustatyti tokiai aikštelei naudojimosi tvarką ir mokėtiną kompensaciją. Tai 2025 metų gegužės...
2025-05-13 13:23
Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai vis aktyviau skinasi kelią į darbo aplinką: nuo automatizuotų atrankos sistemų, personalizuotų mokymų iki klientų aptarnavimo analizės ar net emocijų atpažinimo. Kartu su pažanga, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupė...
2025-05-08 14:56
Siekdami įsigyti naują būstą žmonės įprastai pradeda nuo klausimo, kaip susitaupyti pradiniam įnašui. Dažnu atveju ši suma atrodo nemenka ir tampa pagrindine kliūtimi įsigyti būstą, tačiau tikslą pasiekti padeda aiškus planas, įpročių peržiūra ir keli praktiški sprendimai. Kokie jie, pasakoja „Lumin...
2025-04-30 09:40
Įsivaizduokite – samdėte rangovą, tikėdamiesi kokybiško rezultato, tačiau galiausiai patys likote su brokuotu darbu, papildomomis išlaidomis ir neišspręsta problema. Rangovas trūkumų nešalina, o jums nelieka nieko kito, kaip tik gelbėtis savo jėgomis. Ar galima tokioje situacijoje atgauti pinigus – ...