2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 9:22
Reklama  |  facebook

Tvarumas lietuviškai ir kodėl japonai nesijaudina dėl garsiojo bokšto likimo

prof. Gintaras ČAIKAUSKAS, architektas      2024-07-02 07:56
Terminas „tvarumas“, ekologų imtas naudoti praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio pradžioje, anglų kalboje reiškia maždaug „gebėjimą palaikyti, paremti, patvirtinti“ arba „pastatyta, kad išliktų“. Terminas išpopuliarėjo, imtas plačiai naudotis įvairiausiose gyvenimo srityse – nuo gyvenimo būdo, politikos iki statybų, pramonės ir kt.
nuotrauka
Prof. Gintaras Čaikauskas. Simo Bernoto nuotr.


Minimos įmonės
Architektūros linija, Lietuvos ir Suomijos UAB,
Šios koncepcijos esmė siejama su nesaikingo vartojimo mažinimu, atsakinga žmonijos veikla, stengiantis, kad ji būtų kuo mažiau tarši ir kenkianti gamtai, gyvenamajai aplinkai. To pasiekti galima tik sąmoningai reguliuojant civilizacijos procesus, jautriai prisitaikant prie objektyvių aplinkybių, optimaliai naudojant žaliavas, siekiant visų išteklių natūralaus atsinaujinimo galimybių. Toks mąstymas simbolizuoja visuomenės brandą bei atsakomybę ateities kartoms. Galbūt taip būtų galima paaiškinti minimalizmo tendencijų įsivyravimą įvairiose kūrybos srityse: vaizduojamojo, taikomojo meno bei architektūros formose, nes tai atspindi individo sąmonės pokyčius ir bendras pasaulio raidos tendencijas.

Tvarumas architektūroje – labiau intuityvus pojūtis

Architektūros srityje, kalbant apie tvarumą, kol kas nėra susiformavusios aiškios, vieningos nuomonės, nors vyrauja intuityvus pojūtis, jog tai turi būti natūrali ir neišvengiama architektūros objektų savybė. Sakyčiau, vyrauja dvi gana prieštaringos alternatyvos.

Koks turi būti statybos rezultatas – išliekanti amžiams meno vertybė ar lengvai utilizuojamas darinys? Galima remtis istorijos pavyzdžiais – Egipto piramidės, mus pasiekusios po tūkstantmečių, senamiesčiai, sakraliniai pastatai ir pan. tebekuria dvasinę bei materialią pridėtinę vertę, spartina ekonomikos augimą, didina socialinį kapitalą ir šiandien. Kultūros palikimas saugomas valstybiniu lygiu, įtraukiamas į pasaulio vertybių sąrašus, juo didžiuojamasi, stebinami turistai, tai esminga daugelio šalių ekonomikos dalis.

ČAIKAUSKAS Gintaras

Konkursui pasiūlyta S.Eidrigevičiaus muziejaus konversijos idėja. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Kisho Kurokawa architektūros studijos (Japonija) nuotr.

Kairėje –
Nakagino kapsulių bokštas.
Kisho Kurokawa
architektūros studijos
(Japonija) nuotr.
 

Kita nuomonė – žmonių veiklos rezultatai turi atspindėti natūralių gamtos procesų kaitos ciklą – yra pradžia, turi būti ir pabaiga, materijos nuolat keičia savo būvį ir formas. Pastatai ir statiniai turi būti lengvai perstatomi, pritaikomi konkretiems poreikiams, o praradę aktualumą – lengvai išardomi ir perdirbami, jų medžiagas panaudojant naujoms statyboms.

Kuris kelias yra teisingesnis? Vieno atsakymo nerasime. Manyčiau, kad labai svarbi konkretaus objekto paskirtis ir kūrėjų pasiektas rezultatas. Kelionės Japonijoje metu sužinojome, kad ruošiamasi demontuoti metabolizmo pavyzdį – Kisho Kurokavos žymųjį Nakagino kapsulių bokštą. Dar būdami studentais matėme jį ant modernios architektūros knygų viršelių, žavėjomės to kūrinio drąsa ir originalumu, todėl šis praradimas pasirodė barbariškas. Vietiniai kolegos ramiai pakomentavo, jog tai yra natūralu – gyvenimas keičiasi, todėl senąją substanciją neišvengiamai keičia nauja. Jie saugo tik išskirtinės raiškos istorines šventyklas ir pan. Visa kita – atspindi gyvenimo tėkmę ir visuomenės poreikių kaitą. Supratome, kad tai yra tradicinė japonų kultūros ir rytietiškos pasaulėžiūros dalis, šis požiūris bei nebyliai nuosaikus likimo vertinimo fenomenas buvo juntamas kalbant net apie tuo metu neseniai įvykusios Fukušimos tragediją.

Kai prioritetas – greita investicijų grąža

Kalbant apie Europos vakarietiškas tradicijas ir susiklosčiusią kultūrą, akivaizdu, jog čia vyrauja kitoks vertybių supratimas. Pastatai, kuriuos projektuojant ir statant atsakingai, racionaliai naudotos ilgaamžės medžiagos, gyvuoja ir dabar. Dažniausiai jie tik restauruojami, kartais – rekonstruojami. Jų praradimas dėl karų, gaisrų, neatsakingų sprendimų, vertinamas kaip rimtas nuostolis, sukeliantis diskusijas dėl atkūrimo ir pritaikymo moderniems poreikiams. Prisiminkime Paryžiaus katedros tragediją ir tolimesnį jos likimą.

Vykdoma Planetariumo konversija, pritaikant STEAM centrui. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Vykdoma Planetariumo konversija, pritaikant STEAM centrui. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Vertindami šių dienų realijas, matome, kad iš tiesų dalis kasdienio naudojimo objektų (prekybos ir logistikos centrai, sandėliavimo angarai ir pan.) statomi tik verslo plano komerciniams poreikiams tenkinti. Architektūros raiškai statytojų keliami estetikos lūkesčiai būna minimalūs, todėl taikomos kuo paprastesnės konstrukcijos, o apdaila parenkama santykinai pigi, greitai atsiperkanti, mat svarbus statybos tempas, surenkamumas, prioritetas – greita investicijų grąža. Tokiu atveju, natūralu, kad verta pasisakyti už tokį tvarumą, kurį suprantame kaip nesudėtingą statinio išardymo, utilizavimo ar antrinio panaudojimo galimybę. Neturėtų kilti ir autorinių problemų, nes architektai, žinodami darbo tikslus ir vykdydami šį užsakymą, iš anksto turi numatyti ir apgalvoti tokios galimybės sprendimus. Įsimenantis tvaraus mąstymo pavyzdys – Šveicarijos parodų paviljonas pasaulinėje parodoje. Jis laikinai ekspozicijai buvo sudėtas iš medinių rąstelių, kuriuos vėliau nesunkiai išardė ir, parsivežę į savo šalį, panaudojo mediniams namams statyti.

Kita vertus, šiais laikais irgi statomi unikalūs objektai, kurie reikalauja didelių meninės ir inžinerinės kūrybos pastangų, jiems taikomi unikalūs konstrukcijų sprendimai, demonstruojama išskirtinė architektūros raiška. Taigi, jų sunaikinimas ateityje jau dabar atrodo kaip neįmanoma misija, tikėtina, kad jų vertė ateityje tik kils, jie reprezentuos mūsų dienų kultūros sampratą, galimai atsidurs registro sąraše, taps saugotinais objektais. Negi kas nors gali pasiūlyti juos formuoti taip, kad po kurio laiko būtų išardyti ir utilizuoti?

Sovietmečio statyba – griauti ar prikelti naujam gyvenimui?

Atskira tema – pokariu pastatyti sovietmečio objektai. Iki šiol tebediskutuojama dėl jų vertės. Dalis jų griaunami, kiti – apšiltinami, renovuojami pritaikant šių dienų poreikiams. Koks kelias geriau atitinka tvarumo sampratą? Juk statant iš naujo, lengviau sukurti funkcionalias, modernias struktūras, tačiau ar tikrai griovimas yra tvarus pasirinkimas? Išardytos konstrukcijos utilizuojamos arba išvežamos į sąvartynus, nes jos dažnai sunkiai pritaikomos naujoms statyboms. Yra tekę dalyvauti konkursuose, siūlant tvarias pastatų konversijos idėjas, tačiau visur, kur buvo nagrinėjama dilema „išsaugoti/griauti“ – visais atvejais laimėjo griovimo koncepcijos.

Vilniaus Sodų g. seno gyvenamojo namelio integravimas į naują objektą – ofisas su gyvenamosiomis patalpomis. ARCHITEKTŪROS LINIJOS nuotr.

Vilniaus Sodų g. seno gyvenamojo namelio integravimas į naują objektą – ofisas su gyvenamosiomis patalpomis. ARCHITEKTŪROS LINIJOS nuotr.

Tebevyrauja prieštaringos nuomonės apie vadinamųjų miegamųjų mikrorajonų ateitį – griauti ar prikelti naujam gyvenimui? Pasaulio praktikoje yra įvairiausių sprendimų, reikia pasirinkti tinkamiausią konkrečiu atveju.

Kodėl nevalia pamiršti, kad lazda turi du galus

Ekologijos klausimai turi būti keliami vis aštriau, nes, priešingu atveju, verslo dinamika ir lengvesnio pelno siekiai gali pranokti gamtos išteklių tausojimo pastangas, neigiamai paveikti klimato kaitą.

Lietuvoje kasdienybe tapo pastatų energinis vertinimas. Nors renovacijos procesai vyksta gana lėtai ir sudėtingai, žmonės pajuto ekonominę naudą. Populiaru kalbėti apie „Žaliąjį kursą“, deklaruojant, kad tai ne tik moralinis imperatyvas, bet ir ateities verslo sėkmės garantas. Tai apima atsinaujinančius energijos šaltinius (pvz.: gauta iš vėjo, saulės, vandens, biomasės, geoterminė energija) bei taupesnį jos panaudojimą, išmetamų dujų kiekio ir šiltnamio efekto mažinimą, anglies dioksido poveikio neutralumą.

Kita vertus, mokslininkai iki šiol tebediskutuoja apie įrenginių, taikomų atsinaujinančios energijos industrijoje, tvarumą, jų utilizacijos ir perdirbimo problemas, ieškoma tobulesnių šios problemos sprendimų. Dabar siūloma kaupti tokias atliekas, palaukti geresnių laikų, naujų technologijų ir pan.

Visi žinome vadinamąjį energijos tvermės dėsnį bei liaudies išmintį, kad lazda turi du galus, taigi visas naujoves reikia vertinti profesionaliai, įsigilinant į jų teigiamas ir neigiamas puses, diegti nuosekliai ir atsakingai.

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-07-24 09:47
Daiktų perteklius namuose neišvengiamai kuria netvarką, kuri blaško tiek vaikų, tiek tėvų dėmesį. Todėl psichologai su interjero dizaineriais siūlo skirtingų, tačiau to paties tikslo siekiančių būdų tvarkai ir gerai nuotaikai palaikyti.
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...
nuotrauka
2024-07-19 13:49
Abipus sostinės Konstitucijos prospekto išsidėstę aukštybiniai pastatai sudaro vadinamąją „Architektūrinę kalvą" – tai vienas iš skiriamųjų šiuolaikinio Vilniaus bruožų. Tam, kad ši centrinė miesto teritorija vystytųsi darniai, buvo atnaujintos jos formavimo gairės.
nuotrauka
2024-07-16 12:35
Daugiausiai šalyje investuojančios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų architektūros konkursų, skirtų pirmiesiems dviem naujojo rajono „Launagiai“ Vilniaus pietinėje dalyje etapams, laimėtojai jau aiškūs: pirmosios vietos skirtos architektų studijoms „Aketuri archite...
nuotrauka
2024-07-16 07:23
Tvarumo tema šiuolaikinėje visuomenėje įgauna vis didesnę reikšmę. Pastebima, kad dėmesys aplinkosaugai vis dažniau skiriamas įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško interjero sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų ir pe...
nuotrauka
2024-07-15 09:41
Pastatai bei juos supanti aplinka turi didelę įtaką žmogaus veiksmams. Tyrimai rodo, kad prie estetiškai patrauklių pastatų esame labiau linkę padėti vieni kitiems, o pro nuobodžius pastatus net nenorime eiti – trečdalis „Darnu Group“ inicijuotame tyrime apklaustų Lietuvos didmiesčių gyventojų teigi...
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-07-10 11:01
Įsibėgėja Klaipėdoje planuojamos statyti ledo arenos projektavimas. Jau įvyko viešas projektinių pasiūlymų pristatymas, kurio metu visi besidomintys šiuo objektu turėjo galimybę detaliau susipažinti su būsimąja arena, užduoti rūpimus klausimus, pateikti savo pasiūlymus bei išsakyti pastebėjimus.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-03 13:29
Lietuvoje vystomi verslo centrų projektai vis dažniau pritraukia ne tik vietinius, bet ir žymius užsienio architektus. Vieni naujausių pavyzdžių – Vilniaus veidą gerokai pakeitęs Danielio Libeskindo suprojektuotas verslo centras „Artery“ ir šalia jo Konstitucijos pr. 14A kylantis investicijų valdymo...
nuotrauka
2024-06-28 14:11
Išlaikyti vėsą namuose pačiame vasaros įkarštyje gali būti tikras iššūkis. Čia gali padėti išmanesnių namų sistema JUNG HOME. Vienas iš šios sistemos produktų yra specialus valdiklis, kuris gali automatiškai kontroliuoti ne tik žaliuzes, bet ir užuolaidas, roletus nuo saulės bei markizes. Tai inovat...
nuotrauka
2024-06-27 10:18
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-25 12:02
Niujorke atidengtas 10 Europos šalių ir JAV menininkų viešojo meno kūrinys – freska „Kolektyvinės ateities sodas“. Tarp freską kūrusių menininkų – ir Niujorke gyvenantis lietuvių tapytojas Julius Ludavičius. Ši 25 metrų ilgio freska nutapyta ant viešbučio „The Standard“ sodo išorinės sienos Manhatan...
nuotrauka
2024-06-24 08:44
Įrenginėjant vonios kambarį, svarbu atsižvelgti ne tik į patogumą ir baldų kokybę, bet ir išsaugoti erdvės bei švaros pojūtį. Interjero dizainerė papasakojo, kaip viską suderinti net ir nedidelės kvadratūros vonios kambaryje ir atskleidė, koks sprendimas visada pasiteisina apjungiant estetiką bei fu...
nuotrauka
2024-06-20 15:17
Tvarkingas vonios kambarys leidžia dieną pradėti ir ją pabaigti be papildomo streso. Tačiau dažnai dėl netinkamo baldų išdėstymo šios erdvės potencialas lieka neišnaudotas. Interjero dizainerė sako, kad, protingai suplanavus erdvę, net ir mažiausiame vonios kambaryje galima palaikyti tvarką. Geriaus...
nuotrauka
2024-06-19 11:05
Paėjusią savaitę ambasadoje Vilniuje įteikti Suomijos valstybiniai apdovanojimai nusipelniusiems lietuviams. Suomijos Liūto ordino riterio kryžiumi apdovanotas architektas, LAS Tarybos narys, prof. Gintaras Čaikauskas.
nuotrauka
2024-06-19 10:23
Dažnas įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti svajonių namas, o tie, kuriems pritrūksta idėjų ar įkvėpimo, pagalbos gali kreiptis į dirbtinį intelektą. Anot dirbtinio intelekto programos „ChatGPT", lietuviai nori gyventi miškingoje vietovėje prie vandens telkinio, mediniame name su atviru išplanavimu, t...
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 08:40
Interjero dizainas – tai ne vien tik gražūs baldai ir sienų spalvos. Norint sukurti harmoningą ir jaukią erdvę, net ir tokia smulki detalė kaip jungiklis ar kištukinis lizdas tampa labai svarbia. Todėl kartais įprastų sprendimų – paprastų plastikinių elektros instaliacijos elementų – neužtenka. Namų...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras