2025 m. liepos 15 d. antradienis, 0:10:27
Reklama  |  facebook

Tvarumas lietuviškai ir kodėl japonai nesijaudina dėl garsiojo bokšto likimo

prof. Gintaras ČAIKAUSKAS, architektas      2024-07-02 07:56
Terminas „tvarumas“, ekologų imtas naudoti praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio pradžioje, anglų kalboje reiškia maždaug „gebėjimą palaikyti, paremti, patvirtinti“ arba „pastatyta, kad išliktų“. Terminas išpopuliarėjo, imtas plačiai naudotis įvairiausiose gyvenimo srityse – nuo gyvenimo būdo, politikos iki statybų, pramonės ir kt.
nuotrauka
Prof. Gintaras Čaikauskas. Simo Bernoto nuotr.


Minimos įmonės
Architektūros linija, Lietuvos ir Suomijos UAB,
Šios koncepcijos esmė siejama su nesaikingo vartojimo mažinimu, atsakinga žmonijos veikla, stengiantis, kad ji būtų kuo mažiau tarši ir kenkianti gamtai, gyvenamajai aplinkai. To pasiekti galima tik sąmoningai reguliuojant civilizacijos procesus, jautriai prisitaikant prie objektyvių aplinkybių, optimaliai naudojant žaliavas, siekiant visų išteklių natūralaus atsinaujinimo galimybių. Toks mąstymas simbolizuoja visuomenės brandą bei atsakomybę ateities kartoms. Galbūt taip būtų galima paaiškinti minimalizmo tendencijų įsivyravimą įvairiose kūrybos srityse: vaizduojamojo, taikomojo meno bei architektūros formose, nes tai atspindi individo sąmonės pokyčius ir bendras pasaulio raidos tendencijas.

Tvarumas architektūroje – labiau intuityvus pojūtis

Architektūros srityje, kalbant apie tvarumą, kol kas nėra susiformavusios aiškios, vieningos nuomonės, nors vyrauja intuityvus pojūtis, jog tai turi būti natūrali ir neišvengiama architektūros objektų savybė. Sakyčiau, vyrauja dvi gana prieštaringos alternatyvos.

Koks turi būti statybos rezultatas – išliekanti amžiams meno vertybė ar lengvai utilizuojamas darinys? Galima remtis istorijos pavyzdžiais – Egipto piramidės, mus pasiekusios po tūkstantmečių, senamiesčiai, sakraliniai pastatai ir pan. tebekuria dvasinę bei materialią pridėtinę vertę, spartina ekonomikos augimą, didina socialinį kapitalą ir šiandien. Kultūros palikimas saugomas valstybiniu lygiu, įtraukiamas į pasaulio vertybių sąrašus, juo didžiuojamasi, stebinami turistai, tai esminga daugelio šalių ekonomikos dalis.

ČAIKAUSKAS Gintaras

Konkursui pasiūlyta S.Eidrigevičiaus muziejaus konversijos idėja. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Kisho Kurokawa architektūros studijos (Japonija) nuotr.

Kairėje –
Nakagino kapsulių bokštas.
Kisho Kurokawa
architektūros studijos
(Japonija) nuotr.
 

Kita nuomonė – žmonių veiklos rezultatai turi atspindėti natūralių gamtos procesų kaitos ciklą – yra pradžia, turi būti ir pabaiga, materijos nuolat keičia savo būvį ir formas. Pastatai ir statiniai turi būti lengvai perstatomi, pritaikomi konkretiems poreikiams, o praradę aktualumą – lengvai išardomi ir perdirbami, jų medžiagas panaudojant naujoms statyboms.

Kuris kelias yra teisingesnis? Vieno atsakymo nerasime. Manyčiau, kad labai svarbi konkretaus objekto paskirtis ir kūrėjų pasiektas rezultatas. Kelionės Japonijoje metu sužinojome, kad ruošiamasi demontuoti metabolizmo pavyzdį – Kisho Kurokavos žymųjį Nakagino kapsulių bokštą. Dar būdami studentais matėme jį ant modernios architektūros knygų viršelių, žavėjomės to kūrinio drąsa ir originalumu, todėl šis praradimas pasirodė barbariškas. Vietiniai kolegos ramiai pakomentavo, jog tai yra natūralu – gyvenimas keičiasi, todėl senąją substanciją neišvengiamai keičia nauja. Jie saugo tik išskirtinės raiškos istorines šventyklas ir pan. Visa kita – atspindi gyvenimo tėkmę ir visuomenės poreikių kaitą. Supratome, kad tai yra tradicinė japonų kultūros ir rytietiškos pasaulėžiūros dalis, šis požiūris bei nebyliai nuosaikus likimo vertinimo fenomenas buvo juntamas kalbant net apie tuo metu neseniai įvykusios Fukušimos tragediją.

Kai prioritetas – greita investicijų grąža

Kalbant apie Europos vakarietiškas tradicijas ir susiklosčiusią kultūrą, akivaizdu, jog čia vyrauja kitoks vertybių supratimas. Pastatai, kuriuos projektuojant ir statant atsakingai, racionaliai naudotos ilgaamžės medžiagos, gyvuoja ir dabar. Dažniausiai jie tik restauruojami, kartais – rekonstruojami. Jų praradimas dėl karų, gaisrų, neatsakingų sprendimų, vertinamas kaip rimtas nuostolis, sukeliantis diskusijas dėl atkūrimo ir pritaikymo moderniems poreikiams. Prisiminkime Paryžiaus katedros tragediją ir tolimesnį jos likimą.

Vykdoma Planetariumo konversija, pritaikant STEAM centrui. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Vykdoma Planetariumo konversija, pritaikant STEAM centrui. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Vertindami šių dienų realijas, matome, kad iš tiesų dalis kasdienio naudojimo objektų (prekybos ir logistikos centrai, sandėliavimo angarai ir pan.) statomi tik verslo plano komerciniams poreikiams tenkinti. Architektūros raiškai statytojų keliami estetikos lūkesčiai būna minimalūs, todėl taikomos kuo paprastesnės konstrukcijos, o apdaila parenkama santykinai pigi, greitai atsiperkanti, mat svarbus statybos tempas, surenkamumas, prioritetas – greita investicijų grąža. Tokiu atveju, natūralu, kad verta pasisakyti už tokį tvarumą, kurį suprantame kaip nesudėtingą statinio išardymo, utilizavimo ar antrinio panaudojimo galimybę. Neturėtų kilti ir autorinių problemų, nes architektai, žinodami darbo tikslus ir vykdydami šį užsakymą, iš anksto turi numatyti ir apgalvoti tokios galimybės sprendimus. Įsimenantis tvaraus mąstymo pavyzdys – Šveicarijos parodų paviljonas pasaulinėje parodoje. Jis laikinai ekspozicijai buvo sudėtas iš medinių rąstelių, kuriuos vėliau nesunkiai išardė ir, parsivežę į savo šalį, panaudojo mediniams namams statyti.

Kita vertus, šiais laikais irgi statomi unikalūs objektai, kurie reikalauja didelių meninės ir inžinerinės kūrybos pastangų, jiems taikomi unikalūs konstrukcijų sprendimai, demonstruojama išskirtinė architektūros raiška. Taigi, jų sunaikinimas ateityje jau dabar atrodo kaip neįmanoma misija, tikėtina, kad jų vertė ateityje tik kils, jie reprezentuos mūsų dienų kultūros sampratą, galimai atsidurs registro sąraše, taps saugotinais objektais. Negi kas nors gali pasiūlyti juos formuoti taip, kad po kurio laiko būtų išardyti ir utilizuoti?

Sovietmečio statyba – griauti ar prikelti naujam gyvenimui?

Atskira tema – pokariu pastatyti sovietmečio objektai. Iki šiol tebediskutuojama dėl jų vertės. Dalis jų griaunami, kiti – apšiltinami, renovuojami pritaikant šių dienų poreikiams. Koks kelias geriau atitinka tvarumo sampratą? Juk statant iš naujo, lengviau sukurti funkcionalias, modernias struktūras, tačiau ar tikrai griovimas yra tvarus pasirinkimas? Išardytos konstrukcijos utilizuojamos arba išvežamos į sąvartynus, nes jos dažnai sunkiai pritaikomos naujoms statyboms. Yra tekę dalyvauti konkursuose, siūlant tvarias pastatų konversijos idėjas, tačiau visur, kur buvo nagrinėjama dilema „išsaugoti/griauti“ – visais atvejais laimėjo griovimo koncepcijos.

Vilniaus Sodų g. seno gyvenamojo namelio integravimas į naują objektą – ofisas su gyvenamosiomis patalpomis. ARCHITEKTŪROS LINIJOS nuotr.

Vilniaus Sodų g. seno gyvenamojo namelio integravimas į naują objektą – ofisas su gyvenamosiomis patalpomis. ARCHITEKTŪROS LINIJOS nuotr.

Tebevyrauja prieštaringos nuomonės apie vadinamųjų miegamųjų mikrorajonų ateitį – griauti ar prikelti naujam gyvenimui? Pasaulio praktikoje yra įvairiausių sprendimų, reikia pasirinkti tinkamiausią konkrečiu atveju.

Kodėl nevalia pamiršti, kad lazda turi du galus

Ekologijos klausimai turi būti keliami vis aštriau, nes, priešingu atveju, verslo dinamika ir lengvesnio pelno siekiai gali pranokti gamtos išteklių tausojimo pastangas, neigiamai paveikti klimato kaitą.

Lietuvoje kasdienybe tapo pastatų energinis vertinimas. Nors renovacijos procesai vyksta gana lėtai ir sudėtingai, žmonės pajuto ekonominę naudą. Populiaru kalbėti apie „Žaliąjį kursą“, deklaruojant, kad tai ne tik moralinis imperatyvas, bet ir ateities verslo sėkmės garantas. Tai apima atsinaujinančius energijos šaltinius (pvz.: gauta iš vėjo, saulės, vandens, biomasės, geoterminė energija) bei taupesnį jos panaudojimą, išmetamų dujų kiekio ir šiltnamio efekto mažinimą, anglies dioksido poveikio neutralumą.

Kita vertus, mokslininkai iki šiol tebediskutuoja apie įrenginių, taikomų atsinaujinančios energijos industrijoje, tvarumą, jų utilizacijos ir perdirbimo problemas, ieškoma tobulesnių šios problemos sprendimų. Dabar siūloma kaupti tokias atliekas, palaukti geresnių laikų, naujų technologijų ir pan.

Visi žinome vadinamąjį energijos tvermės dėsnį bei liaudies išmintį, kad lazda turi du galus, taigi visas naujoves reikia vertinti profesionaliai, įsigilinant į jų teigiamas ir neigiamas puses, diegti nuosekliai ir atsakingai.

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-14 13:51
Keisis skveras šalia vienos ryškiausių Vilniaus senamiesčio architektūrinių ikonų ir populiaraus turistų traukos objekto – Šv. Onos bažnyčios. Išduotas statybą leidžiantis dokumentas Vilniaus vystymo kompanijos parengtam šios viešosios erdvės pertvarkymo projektui. Projektu siekiama įprasminti vieto...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras