2024 spalio 8 d. antradienis, 20:58
Reklama  |  facebook

Tvarumas lietuviškai ir kodėl japonai nesijaudina dėl garsiojo bokšto likimo

prof. Gintaras ČAIKAUSKAS, architektas      2024-07-02 07:56
Terminas „tvarumas“, ekologų imtas naudoti praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio pradžioje, anglų kalboje reiškia maždaug „gebėjimą palaikyti, paremti, patvirtinti“ arba „pastatyta, kad išliktų“. Terminas išpopuliarėjo, imtas plačiai naudotis įvairiausiose gyvenimo srityse – nuo gyvenimo būdo, politikos iki statybų, pramonės ir kt.
nuotrauka
Prof. Gintaras Čaikauskas. Simo Bernoto nuotr.


Minimos įmonės
Architektūros linija, Lietuvos ir Suomijos UAB,
Šios koncepcijos esmė siejama su nesaikingo vartojimo mažinimu, atsakinga žmonijos veikla, stengiantis, kad ji būtų kuo mažiau tarši ir kenkianti gamtai, gyvenamajai aplinkai. To pasiekti galima tik sąmoningai reguliuojant civilizacijos procesus, jautriai prisitaikant prie objektyvių aplinkybių, optimaliai naudojant žaliavas, siekiant visų išteklių natūralaus atsinaujinimo galimybių. Toks mąstymas simbolizuoja visuomenės brandą bei atsakomybę ateities kartoms. Galbūt taip būtų galima paaiškinti minimalizmo tendencijų įsivyravimą įvairiose kūrybos srityse: vaizduojamojo, taikomojo meno bei architektūros formose, nes tai atspindi individo sąmonės pokyčius ir bendras pasaulio raidos tendencijas.

Tvarumas architektūroje – labiau intuityvus pojūtis

Architektūros srityje, kalbant apie tvarumą, kol kas nėra susiformavusios aiškios, vieningos nuomonės, nors vyrauja intuityvus pojūtis, jog tai turi būti natūrali ir neišvengiama architektūros objektų savybė. Sakyčiau, vyrauja dvi gana prieštaringos alternatyvos.

Koks turi būti statybos rezultatas – išliekanti amžiams meno vertybė ar lengvai utilizuojamas darinys? Galima remtis istorijos pavyzdžiais – Egipto piramidės, mus pasiekusios po tūkstantmečių, senamiesčiai, sakraliniai pastatai ir pan. tebekuria dvasinę bei materialią pridėtinę vertę, spartina ekonomikos augimą, didina socialinį kapitalą ir šiandien. Kultūros palikimas saugomas valstybiniu lygiu, įtraukiamas į pasaulio vertybių sąrašus, juo didžiuojamasi, stebinami turistai, tai esminga daugelio šalių ekonomikos dalis.

ČAIKAUSKAS Gintaras

Konkursui pasiūlyta S.Eidrigevičiaus muziejaus konversijos idėja. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Kisho Kurokawa architektūros studijos (Japonija) nuotr.

Kairėje –
Nakagino kapsulių bokštas.
Kisho Kurokawa
architektūros studijos
(Japonija) nuotr.
 

Kita nuomonė – žmonių veiklos rezultatai turi atspindėti natūralių gamtos procesų kaitos ciklą – yra pradžia, turi būti ir pabaiga, materijos nuolat keičia savo būvį ir formas. Pastatai ir statiniai turi būti lengvai perstatomi, pritaikomi konkretiems poreikiams, o praradę aktualumą – lengvai išardomi ir perdirbami, jų medžiagas panaudojant naujoms statyboms.

Kuris kelias yra teisingesnis? Vieno atsakymo nerasime. Manyčiau, kad labai svarbi konkretaus objekto paskirtis ir kūrėjų pasiektas rezultatas. Kelionės Japonijoje metu sužinojome, kad ruošiamasi demontuoti metabolizmo pavyzdį – Kisho Kurokavos žymųjį Nakagino kapsulių bokštą. Dar būdami studentais matėme jį ant modernios architektūros knygų viršelių, žavėjomės to kūrinio drąsa ir originalumu, todėl šis praradimas pasirodė barbariškas. Vietiniai kolegos ramiai pakomentavo, jog tai yra natūralu – gyvenimas keičiasi, todėl senąją substanciją neišvengiamai keičia nauja. Jie saugo tik išskirtinės raiškos istorines šventyklas ir pan. Visa kita – atspindi gyvenimo tėkmę ir visuomenės poreikių kaitą. Supratome, kad tai yra tradicinė japonų kultūros ir rytietiškos pasaulėžiūros dalis, šis požiūris bei nebyliai nuosaikus likimo vertinimo fenomenas buvo juntamas kalbant net apie tuo metu neseniai įvykusios Fukušimos tragediją.

Kai prioritetas – greita investicijų grąža

Kalbant apie Europos vakarietiškas tradicijas ir susiklosčiusią kultūrą, akivaizdu, jog čia vyrauja kitoks vertybių supratimas. Pastatai, kuriuos projektuojant ir statant atsakingai, racionaliai naudotos ilgaamžės medžiagos, gyvuoja ir dabar. Dažniausiai jie tik restauruojami, kartais – rekonstruojami. Jų praradimas dėl karų, gaisrų, neatsakingų sprendimų, vertinamas kaip rimtas nuostolis, sukeliantis diskusijas dėl atkūrimo ir pritaikymo moderniems poreikiams. Prisiminkime Paryžiaus katedros tragediją ir tolimesnį jos likimą.

Vykdoma Planetariumo konversija, pritaikant STEAM centrui. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Vykdoma Planetariumo konversija, pritaikant STEAM centrui. ARCHITEKTŪROS LINIJOS vizualizac.

Vertindami šių dienų realijas, matome, kad iš tiesų dalis kasdienio naudojimo objektų (prekybos ir logistikos centrai, sandėliavimo angarai ir pan.) statomi tik verslo plano komerciniams poreikiams tenkinti. Architektūros raiškai statytojų keliami estetikos lūkesčiai būna minimalūs, todėl taikomos kuo paprastesnės konstrukcijos, o apdaila parenkama santykinai pigi, greitai atsiperkanti, mat svarbus statybos tempas, surenkamumas, prioritetas – greita investicijų grąža. Tokiu atveju, natūralu, kad verta pasisakyti už tokį tvarumą, kurį suprantame kaip nesudėtingą statinio išardymo, utilizavimo ar antrinio panaudojimo galimybę. Neturėtų kilti ir autorinių problemų, nes architektai, žinodami darbo tikslus ir vykdydami šį užsakymą, iš anksto turi numatyti ir apgalvoti tokios galimybės sprendimus. Įsimenantis tvaraus mąstymo pavyzdys – Šveicarijos parodų paviljonas pasaulinėje parodoje. Jis laikinai ekspozicijai buvo sudėtas iš medinių rąstelių, kuriuos vėliau nesunkiai išardė ir, parsivežę į savo šalį, panaudojo mediniams namams statyti.

Kita vertus, šiais laikais irgi statomi unikalūs objektai, kurie reikalauja didelių meninės ir inžinerinės kūrybos pastangų, jiems taikomi unikalūs konstrukcijų sprendimai, demonstruojama išskirtinė architektūros raiška. Taigi, jų sunaikinimas ateityje jau dabar atrodo kaip neįmanoma misija, tikėtina, kad jų vertė ateityje tik kils, jie reprezentuos mūsų dienų kultūros sampratą, galimai atsidurs registro sąraše, taps saugotinais objektais. Negi kas nors gali pasiūlyti juos formuoti taip, kad po kurio laiko būtų išardyti ir utilizuoti?

Sovietmečio statyba – griauti ar prikelti naujam gyvenimui?

Atskira tema – pokariu pastatyti sovietmečio objektai. Iki šiol tebediskutuojama dėl jų vertės. Dalis jų griaunami, kiti – apšiltinami, renovuojami pritaikant šių dienų poreikiams. Koks kelias geriau atitinka tvarumo sampratą? Juk statant iš naujo, lengviau sukurti funkcionalias, modernias struktūras, tačiau ar tikrai griovimas yra tvarus pasirinkimas? Išardytos konstrukcijos utilizuojamos arba išvežamos į sąvartynus, nes jos dažnai sunkiai pritaikomos naujoms statyboms. Yra tekę dalyvauti konkursuose, siūlant tvarias pastatų konversijos idėjas, tačiau visur, kur buvo nagrinėjama dilema „išsaugoti/griauti“ – visais atvejais laimėjo griovimo koncepcijos.

Vilniaus Sodų g. seno gyvenamojo namelio integravimas į naują objektą – ofisas su gyvenamosiomis patalpomis. ARCHITEKTŪROS LINIJOS nuotr.

Vilniaus Sodų g. seno gyvenamojo namelio integravimas į naują objektą – ofisas su gyvenamosiomis patalpomis. ARCHITEKTŪROS LINIJOS nuotr.

Tebevyrauja prieštaringos nuomonės apie vadinamųjų miegamųjų mikrorajonų ateitį – griauti ar prikelti naujam gyvenimui? Pasaulio praktikoje yra įvairiausių sprendimų, reikia pasirinkti tinkamiausią konkrečiu atveju.

Kodėl nevalia pamiršti, kad lazda turi du galus

Ekologijos klausimai turi būti keliami vis aštriau, nes, priešingu atveju, verslo dinamika ir lengvesnio pelno siekiai gali pranokti gamtos išteklių tausojimo pastangas, neigiamai paveikti klimato kaitą.

Lietuvoje kasdienybe tapo pastatų energinis vertinimas. Nors renovacijos procesai vyksta gana lėtai ir sudėtingai, žmonės pajuto ekonominę naudą. Populiaru kalbėti apie „Žaliąjį kursą“, deklaruojant, kad tai ne tik moralinis imperatyvas, bet ir ateities verslo sėkmės garantas. Tai apima atsinaujinančius energijos šaltinius (pvz.: gauta iš vėjo, saulės, vandens, biomasės, geoterminė energija) bei taupesnį jos panaudojimą, išmetamų dujų kiekio ir šiltnamio efekto mažinimą, anglies dioksido poveikio neutralumą.

Kita vertus, mokslininkai iki šiol tebediskutuoja apie įrenginių, taikomų atsinaujinančios energijos industrijoje, tvarumą, jų utilizacijos ir perdirbimo problemas, ieškoma tobulesnių šios problemos sprendimų. Dabar siūloma kaupti tokias atliekas, palaukti geresnių laikų, naujų technologijų ir pan.

Visi žinome vadinamąjį energijos tvermės dėsnį bei liaudies išmintį, kad lazda turi du galus, taigi visas naujoves reikia vertinti profesionaliai, įsigilinant į jų teigiamas ir neigiamas puses, diegti nuosekliai ir atsakingai.

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-10-02 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su daugiabučių renovacijos projektus administruojančia įstaiga „Atnaujinkime miestą" ir „2XJ" architektais pristato Daugiabučių modernizacijos architektūros gaires. Tikimasi, kad architektų ir renovacijos ekspertų parengta studija ateityje padės užtikrinti kokybišką...
nuotrauka
2024-10-01 10:13
Sostinės centre prie Bernardinų sodo esantys nenaudojami pastatai – XVII a. menantys Kirdiejų rūmai – bus atnaujinami, o juose įsikurs Vilniaus muziejus. Rūmų komplekso sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos autoriai praeitą savaitę gyventojams pristatė projektinius pasiūlymus.
nuotrauka
2024-09-27 16:03
Kauno miesto savivaldybė paskelbė architektūrinės idėjos konkursą, kviesdama projektuotojus prisidėti kuriant gyvesnį bei patrauklesnį senamiestį. Keliami 3 tikslai: dabartinę Kauno pilies aikštelę paversti žalia laisvalaikio oaze, po ja numatyti požeminį automobilių parkavimą, o netoliese trikampės...
nuotrauka
2024-09-27 07:31
Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA padalinys Team4BIM.com dalyvavo Kopenhagoje vykusioje parodoje-konferencijoje, kurioje buvo aptariamas statybos, projektavimo bei pastatų eksploatavimo proceso skaitmenizavimas, siekiant užtikrinti efektyvesnius procesus bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Konferencijoje...
nuotrauka
2024-09-25 15:46
Naujos mokyklos Ukrainoje kils sparčiau – Milano ir Turino architektūros studija „Scandurra Studio Architettura" jau rengia adaptyvų tipinį techninį projektą pagal savo projektinį pasiūlymą „NEW – Neighbourhood for Educational Wonder" (angl. „edukacinio stebuklo kvartalas"), laimėjusį Lietuvos inici...
nuotrauka
2024-09-25 10:00
Skalbimo mašina – vienas dažniausiai naudojamų namų apyvokos įrenginių. Vis tik, svarbu ne tik išsirinkti kuo funkcionalesnį ir ergonomiškesnį skalbimo mašinos variantą, bet ir rasti patogiausią bei stilingiausią vietą ją pastatyti. „Samsung“ atliktos apklausos duomenimis net 75 proc. lietuvių skal...
nuotrauka
2024-09-20 14:03
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros interjero taisyklės, ir itin sparčiai tobulėjančios naujosios tec...
nuotrauka
2024-09-20 09:27
Aplinkos ministerijos iniciatyva Statybų sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) parengė rekomendacijas savivaldybėms, detalizuojančias architektūrinių kriterijų kokybės vertinimo aspektus.
nuotrauka
2024-09-17 16:02
„Dvarą įsigijome pigiau, nei kainuoja įstatyti vieną langą“, – pasakoja pranešime cituojamas restauruojamo XVI a. Kamariškių dvaro vadovas Arūnas Survila. Prieš kelerius metus nedidelė komanda ryžosi avantiūrai – prikelti visiškai sugriuvusį dvarą netoli Latvijos pasienio ir paversti jį kūrybos erdv...
nuotrauka
2024-09-17 15:45
Kultūros paveldo departamentas informuoja, kad KPD Kauno teritorinis skyrius, vykdydamas tvarkomo tarpukario modernizmo architektūros pastato – Pienocentro rūmų, esančių Kaune, Laivės al. 55/S. Daukanto g. 18 – patikrinimą, nustatė, kad dalis fasadų tvarkybos darbų atliekami ne pagal suderinto proj...
nuotrauka
2024-09-16 12:31
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Hanner“ planuojamas verslo centro projektas vietoj dabartinio biurų pastato sostinės Geležinio Vilko g. 18A pagerintų urbanistinę situaciją teritorijoje. Tokią išvadą pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba (RAT), išnagrinėjusi nacionalinės premijos lau...
nuotrauka
2024-09-16 11:22
Verslo centras „Artery“ pelnė „Grand Prix“ apdovanojimą Baltijos šalių vertingiausių pastatų konkurse. Unikalus konkursas „Tvarumas Baltijos šalių architektūroje, statyboje ir dizaine 2024“ organizuojamas jau dešimt metų, čia vertinami vertingiausi projektai Baltijos šalyse.
nuotrauka
2024-09-12 14:41
Rugsėjo 24 d. gyventojai bus kviečiami susipažinti su A. Goštauto kvartalo statybos projektiniais pasiūlymais.
nuotrauka
2024-09-06 10:19
Vilniaus Jeruzalės rajone planuojamo naujo darželio projektuotojais pretenduoja tapti 12 projektavimo įmonių, kurios atsiliepė į Vilniaus vystymo kompanijos skelbtą atvirą architektūrinio projekto konkursą. Gyventojai kviečiami susipažinti su architektūrinėmis idėjomis, kaip turėtų atrodyti naujasis...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-08-30 13:24
Aplinkos ministras patvirtino Tarptautinių sankcijų, priskirtų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos kompetencijai, įgyvendinimo tvarkos aprašą. Jame numatyta, kad sprendimas leisti fiziniams ir juridiniams asmenims teikti architektūrines ir inžinerines bei Aplinkos ministerijos valdymo sritims...
nuotrauka
2024-08-27 12:29
Artėjant rudeniui vis daugiau laiko praleisime namuose, todėl neišvengiamai kyla noras savo asmeninę erdvę kiek atnaujinti. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad namų interjerą galima pagyvinti visiškai paprastais būdais, kurie yra draugiški kiekvieno piniginei.
nuotrauka
2024-08-27 09:28
Klasicistinio architektūros stiliaus pavyzdys, Vilniaus miesto politinį, visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą reprezentuojanti Vilniaus rotušė jau netrukus bus remontuojama. Planuojama tvarkyti jos fasadą, rūsio patalpas, restauruoti vertinguosius fasado elementus, langus, duris ir atlikti kitus būtinu...
nuotrauka
2024-08-21 08:50
Kretingos dvaro parke ruošiamasi griauti sovietmečiu statytą pastatą – buvusį Kretingos tarybinio ūkio-technikumo bendrabutį. Jau prasidėjo pasiruošimo griovimui darbai. Tokiu sprendimu siekiama Dvaro parką, kultūros paveldo statusą turinčią teritoriją, išvalyti nuo dar vieno svetimkūnio ir pamažu a...
nuotrauka
2024-08-20 15:52
Šiemet Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigtas tvarkyti Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų pastato dalies virš Teatro salės stogas, pernai – virš Aulos. Nors tokio tipo darbai senamiestyje – įprasta praktika, mažiau įprastas intensyvus VU gyvenimo ritmas, prie kurio reikia pris...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras