2024 birželio 14 d. penktadienis, 5:00
Reklama  |  facebook

Tyčinis įmonės bankrotas: teisininkas pataria įmonės vadovams išlikti proaktyviais

2024-05-06 09:24
Nors tyčinio bankroto bylose daugiausia dėmesio skiriama įmonės vykdytos veiklos ir sandorių vertinimui, advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS VENSLAUSKAS teisininkas Vilius Vismantas įsitikinęs, kad labai svarbu nepamiršti ir vadovo vaidmens.
nuotrauka
Vilius VISMANTAS, LAWCORPUS VENSLAUSKAS teisininkas


Minimos įmonės
LAWCORPUS VENSLAUSKAS, advokatų profesinė bendrija,
Bankrotą pripažinus tyčiniu, šiam gali būti pareikšti kreditorių ieškiniai dėl žalos atlyginimo, taip pat gali būti taikomi ir veiklos apribojimai. Dėl to tokioje situacijoje atsidūrę vadovai turi aktyviai dalyvauti teisminiuose procesuose ir patys rinkti įrodymus, patvirtinančius, kad veikė sąžiningai ir bendrovės bei jos kreditorių naudai. V. Vismantas aptaria kaip tokioje situacijoje vadovo vaidmuo pasireiškia dažniausiai ir kokios galimos pasyvaus vaidmens rizikos.

Bendrovės bankrotas pripažįstamas tyčiniu, jeigu yra nustatoma, kad bendrovės nemokumas kilo dėl sąmoningai blogo bendrovės valdymo ar sudarytų sandorių žinant (ar turint žinoti), jog jų sudarymas pažeis bendrovės kreditorių teises. Pasak teisininko, tyčinio bankroto nustatymas priklauso nuo to, ar bus nustatytas sąmoningas bendrovės vadovo veikimas ar neveikimas. Net jei nėra aiškaus sąmoningo veikimo ar neveikimo, ar vadovas įsitikinęs, kad jo veiksmai ar neveikimas negalėjo privesti bendrovės prie bankroto, visgi į „sąmoningumo“ vertinimą reikėtų žiūrėti rimtai. Teisininkas pabrėžia, kad tyčinių veiksmų nustatymas yra teisinio vertinimo klausimas ir teismas išvadą, ar buvo tyčiniai veiksmai ar ne, daro įvertinęs visus byloje esančius įrodymus.

„Įmonės vadovo vaidmens reikšmingumą tyčinio bankroto bylose didina ir tai, jog nuo 2020 m. teismams taikomas teisinis reikalavimas pripažinus įmonės nemokumą tyčiniu kartu nustatyti, kuris asmuo ar asmenys sukėlė tyčinį bankrotą“, – atkreipia dėmesį teisininkas.

Pataria vadovams tyčinio bankroto bylose išlikti proaktyviais


Tyčinio bankroto bylose teismui nustačius, kad tam tikri vadovo veiksmai ar neveikimas yra pagrindas pripažinti bankrotą tyčiniu, laikoma, jog tuo pačiu yra nustatyti vadovo neteisėti veiksmai bei kaltė. Jeigu vadovo neteisėti veiksmai, sukėlę tyčinį bankrotą, bus nustatyti, bendrovės kreditoriams kitose bylose reikalaujant iš vadovo žalos atlyginimo nebereikės įrodinėti jo neteisėtų veiksmų ar kaltės. Be to, tokiu atveju ir pats bendrovės vadovas nebeturės galimybės tokių neteisėtų veiksmų kvestionuoti. Nors kreditoriai gali reikalauti vadovo atlyginti žalą ir nesant nustatyto tyčinio bankroto, visgi pripažinus vadovą atsakingu už tyčinį bankrotą, vėliau įrodyti nekaltumą gali būti sudėtinga ar net dažnu atveju praktiškai neįmanoma.

Teismai ne kartą savo praktikoje yra nurodę, kad esant konstatuotam tyčiniam bankrotui kreditoriai po bendrovės likvidavimo gali reikalauti žalos atlyginimo iš atsakingo įmonės vadovo, jeigu jų reikalavimai nebuvo pilnai patenkinti. Tokiais atvejais kreditoriai net neturi pareigos įrodyti jokių konkrečių nesąžiningų vadovo veiksmų konkretaus kreditoriaus atžvilgu, - pakanka konstatavimo, kad vadovas yra atsakingas už tyčinio bankroto sukėlimą. Tuo tarpu vadovai, pripažinti atsakingais už bankrotą, tokiose bylose turi pareigą įrodyti, kad kreditorių reikalavimai būtų atsiradę ir be tyčinio bankroto.

„Ši našta tenka atsakingiems vadovams, nes laikomasi pozicijos, kad jiems geriausiai žinoma apie įmonės veiklą ir jos finansinę padėtį. Tačiau praktikoje vadovų (ypač buvusių) įrodinėjimo galimybės yra itin apsunkintos. Dažniausiai buvę vadovai neturi prieigos prie bendrovės dokumentų (dėl griežtų konfidencialumo reikalavimų ar pan.). Be to, praėjus kuriam laikui gali būti sunku prisiminti visas bylai reikšmingas aplinkybes. Dėl ko šioje vietoje vadovai ar jų atstovai turi būti proaktyvūs“, – pabrėžia V. Vismantas.

Nors tyčinio bankroto bylose vyrauja viešasis interesas ir teismas turi imtis aktyvaus vaidmens, visgi ir tyčinio bankroto byla nagrinėjama tik pagal byloje esančius įrodymus (net ir gautus teismo iniciatyva). Todėl net jei įmonės vadovas yra įsitikinęs, kad jo veiksmai nelėmė įmonės bankroto, jis vis tiek turėtų rūpintis jo tyčinius veiksmus paneigiančių įrodymų pateikimu. Jei to padaryti negali, jis turėtų prašyti teismo tokius įrodymus išreikalauti. Kartais pareiškimuose dėl bankroto pripažinimo tyčiniu gali būti neminimi jokie veiksmai ar neveikimas konkretaus vadovo atžvilgiu, kas gali sudaryti klaidingą įspūdį, jog to konkretaus vadovo neteisėtų veiksmų teismas neturėtų įžvelgti. Tačiau teismas turi teisę nagrinėti pareiškime nenurodytas, bet bylai reikšmingas aplinkybes, nustatyti tyčinio bankroto požymius, kurie net nenurodyti pareiškime, taip sukeliant konkrečiam vadovui neigiamas pasekmes, kurių nesitikėjo.

Gali laukti ne tik finansinės pasekmės, bet ir baudžiamoji atsakomybė

Anot teisininko, net jei vadovas įsitikinęs, kad pripažintas atsakingu už tyčinį bankrotą nesusidurs su didelėmis finansinėmis pasekmėmis dėl nedidelio įmonės kreditorių skaičiaus ar mažos finansinių reikalavimų sumos, jis procese neturėtų likti pasyvus. Tyčinis bankrotas neretai sukelia ir kitas rimtas teisines pasekmes.

„Pavyzdžiui, teismas gali apriboti vadovo galimybę nuo 1 iki 5 metų eiti vadovaujančias pareigas. Tai gali lemti vadovo atleidimą iš einamų pareigų arba kitus laikinus veiklos apribojimus. Be to, gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė: už nusikalstamą bankrotą gresia laisvės atėmimas iki 3 metų, o esant labai didelei žalai - iki 7 metų“, – pasakoja teisininkas.

LAWCORPUS VENSLAUSKAS atstovas pabrėžia, kad net ir turėdami vis labiau populiarėjantį vadovų civilinės atsakomybės draudimą, vadovai neturėtų jaustis visiškai saugūs vykstant tyčinio bankroto bylai. Tyčiniai veiksmai paprastai neįtraukiami į draudimo apimtį, o esant nusikalstamam bankrotui (baudžiamajai atsakomybei) net ir dalinės draudimo išmokos nereikėtų tikėtis.

„Kad pasyvus vaidmuo tyčinio bankroto byloje gali sukelti didelius sunkumus rodo ir tai, kad bendrovės vadovo, atsakingo už tyčinį bankrotą, atsakomybė nėra ribojama. Tai reiškia, kad jei likviduojant įmonę jos turto nepakanka atsiskaityti su kreditoriais, vadovui gali tekti asmeniškai padengti visą likusią žalą“, – perspėja teisininkas Vilius Vismantas. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:12
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų gegužės mėnesio reikšmė paaugo 0,1%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2024-06-12 09:01
Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai. Bet jie turėtų žinoti, kad kai kurių darbuotojų teisė į nuotolinį darbą įtvirtinta ir Darbo kodekse, pažymi advokatė, „TGS Baltic“ partne...
nuotrauka
2024-06-07 13:14
Naujausias Europos Centrinio Banko sprendimas staigmenų nepateikė – finansų rinkos ir tikėjosi ECB pinigų politikos laisvėjimo. Jau kurį laiką pinga gyventojų ir įmonių naujas skolinimasis, labiau ryškėja būsto kreditavimo atsigavimo ženklai. Gyventojų terminuotųjų indėlių apimtis auga lėtėjančiais ...
nuotrauka
2024-06-05 14:56
Tiekėjų konkurencijos apribojimas ar tik formalus neatitikimas? Dvi labai panašios bylos dėl pažeidimo viešųjų pirkimų dokumentuose ir skirtingi situacijos išaiškinimai aukštesnės instancijos teisme sukūrė temą, aktualią pirmiausia tiems, kurie dirba su ES finansuojamais projektais ir įgyvendina pir...
nuotrauka
2024-06-04 13:42
Už lango vasara, tad dalis ruošiasi atostogoms arba jau jomis mėgaujasi. Bet yra tokių, kurie visai neatostogauja ir turi prikaupę po du mėnesius laisvų dienų ar net daugiau.
nuotrauka
2024-06-04 08:59
VDI dažnai sulaukia klausimų apie nemokamas atostogas ir jų suteikimo tvarką. Nemokamos atostogos – ypač geras sprendimas, kai darbuotojas nėra sukaupęs kasmetinių atostogų arba jas yra jau išnaudojęs, tačiau jam reikia laikinai sustabdyti savo darbo veiklą dėl asmeninių priežasčių, sveikatos būklės...
nuotrauka
2024-05-31 14:53
Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos. Kokios jos ir kuo pasižymi skirtingos pastatų energinės klasės, pasakoja „L...
nuotrauka
2024-05-31 09:50
Nors daugelis būsto paskolų gavėjų, ne paslaptis, mėgsta pakeiksnoti bankus dėl aukštų paskolų palūkanų, visgi tikslinga pirmiausia pasiremti statistika. O ji akivaizdžiai rodo, kad bankų „apetitas" mąžta – per 4 metus būsto paskolų palūkanų marža sumažėjo beveik trečdaliu. Tai palanki žinia norinti...
nuotrauka
2024-05-30 14:02
Daugeliui valstybinių vandens telkinių pakrančių naujakurių kyla klausimų, kaip laikinus statinius įrengti teisingai. Mat neturintys reikalingų dokumentų gali gauti baudą, siekiančią beveik 600 eurų, sako Tomas Steponavičius, advokatų kontoros COBALT asocijuotas teisininkas. Jis atskleidžia, ką būti...
nuotrauka
2024-05-29 15:14
Darbo kodekse nustatyta, kad darbdavys ne rečiau kaip kartą per mėnesį raštu arba elektroniniu būdu privalo darbuotojui pateikti informaciją apie jam apskaičiuotas, išmokėtas ir išskaičiuotas sumas ir apie dirbto darbo laiko trukmę, atskirai nurodydamas viršvalandinių darbų trukmę.
nuotrauka
2024-05-23 13:40
Vis dar sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims. Vis dėlto, griežta amžiaus riba neegzistuoja ir viskas priklauso nuo asmens pajamų tvarumo, skolinimosi istorijos ir kitų faktorių. Ką dar reikėtų žinoti apie būsto paskolos ėmimą vyresniame amžiuje, pasakoja „L...
nuotrauka
2024-05-21 14:08
Darbo ginčų komisija (DGK) nagrinėja iš esmės visus darbo ginčus dėl teisės: tiek individualius, tiek kolektyvinius. Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė informuoja, kad DGK dažniausiai nagrinėjami ginčai yra individualūs, t. y. nesutarimai tarp darbuotojo ir d...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Po artimojo mirties žmonės paveldi ne tik mirusiojo kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, bet ir finansinius įsipareigojimus, įskaitant ir būsto paskolas. Ką reikėtų žinoti susidūrus su tokia situacija, pataria „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-05-14 13:21
Visi asmenys, norintys įsidarbinti ar dirbantys darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (traumos ar kitokio darbuotojo sveikatos pakenkimo tikimybė dėl kenksmingo ir (ar) pavojingo darbo aplinkos veiksnių poveikio), privalo tikrintis sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis peri...
nuotrauka
2024-05-14 09:50
Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija (toliau – LRATCA) kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą dėl nepaaiškinamų kogeneracinių jėgainių veiksmų, kai vienašališkai yra mažinami priimtų energetinę vertę turinčių atliekų kiekiai iš regioninių atliekų tvarkymo centrų (toliau – RATC...
nuotrauka
2024-05-10 07:44
Pastaruoju metu net būsto rinkos apžvalgos pradedamos nuo karo grėsmės aspekto, lyg ta grėsmė būtų atsiradusi ką tik ir tapusi neišvengiama. Strateginės komunikacijos, psichologinių operacijų ir kovos su propaganda ekspertai vienbalsiai sako: šis naratyvas šiuo metu naudingas tik vienai pusei. Iš ve...
nuotrauka
2024-05-08 13:37
Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis. Konkretūs apmokėjimo dydžiai nustatomi kolektyvinėse ir darbo sutartyse. Taigi ...
nuotrauka
2024-04-30 16:15
Visiems būsto paskolos gavėjams tenka spręsti tą patį klausimą – rinktis anuitetinį (kintamą) ar linijinį (fiksuotą) mokėjimo grafiką. Apie abiejų variantų privalumus ir trūkumus pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-04-30 16:13
Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas, pasakoja kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kom...

Statybunaujienos.lt » Komentaras