2023 gruodžio 1 d. penktadienis, 2:36
Reklama  |  facebook

Unikaliam „Svencelės salų“ projektui – „Betono mozaikos“ kartu su „Do architects“ kurti išskirtiniai aplinkos elementai Fotogalerija

2022-03-04 07:14
„Svencelės salos“ – tai naujos kanalų gyvenvietės ant vandens prie Kuršių marių projektas. Unikalus Lietuvoje ir išskirtinis Baltijos šalyse projektas gimė įgyvendinat sovietmečio ančių fermos su tvenkiniais konversiją į gyvenvietę, kur žmogus gali turėti būstą ir vandens transporto priemonę vos 2,5 m atstumu nuo savo svetainės.
nuotrauka
Martyno Ambrazo nuotr.


Minimos įmonės
Betono mozaika, UAB
DO architects, UAB
21 ha teritorijoje prie Kuršių marių suprojektuota kanalų sistema, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų salos, daugiabučių teritorija, mažo gylio laivų uostas, prieplauka, jachtklubas bei kiti visuomeniniai pastatai. Teritorijos išskirtinumą kuria vanduo: prie kiekvieno pastato įrengtas kanalas, valties ar laivelio švartavimo vieta.

Vandens kelią atveda iki kiekvieno namo

Konversijos projekto autoriai iš „DO architects“ sako, kad jiems reikėjo ne kurti ką nors naujo, o leistis vedamiems vandens ir aplinkos. „Kai pradėjome darbus, teritorijoje prie Kuršių marių kranto dar stovėjo ančių fermos su tvenkiniais. Aplinka natūraliai pati sudėliojo jungtis tarp buvusių ančių tvenkinių ir Kuršių marių, – pasakoja architektė Andrė Baldišiūtė. – Reikėjo tik įsileisti vandenį į teritoriją ir natūraliai atsirado salos, pusiasaliai bei visa vandens kanalų sistema.“

BETONO MOZAIKASenuosiuose vietovės žemėlapiuose matyti, kaip ilgalaikė pakrantės erozija natūraliai nuo seno formavo vidines salas, tad architektų sukurtos vidinės salos, A.Baldišiūtės žodžiais, yra tarsi literatūrinė transformacija į tai, kas ilgą laiką unikalioje marių pakrantėje vyko natūraliai.

„Gyvenamųjų teritorijų salas, kaip miestui būdingą kvartalą, padiktavo koncepcija sukurti gyvenvietę, turinčią artimą santykį su vandeniu“, – pasakoja architektas Algimantas Neniškis ir atkreipia dėmesį, kad panaši koncepcija įgyvendinta Olandijoje.

Kad kiekvienas namas atsidurtų šalia vandens, reikėjo vandenį priartinti prie žmogaus: taip prie kiekvieno namo atvedant vandenį, susiformuoja kelių sistema, kuri formuoja kvartalus, įrėmintus ne gatvėmis, o vandeniu.

„Eco“ linijos gaminiai – daugiau ir arčiau gamtos

Išskirtinis projektas reikalauja ir specialių aplinkos elementų. Kaip pasakoja UAB „Betono mozaika“ marketingo projektų vadovė Raimonda Mikalajūnienė, 2019 m. įmonė kartu su „DO architects“ komanda dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, kurių metu paaiškėjo, kad architektų sumanymui įgyvendinti trūksta aplinkos elementų, kurie atlieptų koncepciją ir organiškai įsilietų į nestandartinę erdvę.

BETONO MOZAIKA„Betono mozaikos“ nuotr.

Kūrybinėse dirbtuvėse buvo suformuluota užduotis sukurti ažūrinius gaminius, kurie funkcionaliai dengtų žalias zonas, būtų pritaikyti apkrovoms bei tinkami įrengti tiek apsėjant žole, tiek ir naudojant smulkių akmenukų užpildus.

„Bendradarbiaujant architektams ir mums, kaip aplinkos elementų kūrėjams, išsikristalizavo šių elementų savybės, tapo aiškios charakteristikos – specialiai šiam projektui buvo sukurti ir pagaminti du gaminiai: „Eco Line“ ir „Eco Domino“, – pasakoja UAB „Betono mozaika“ gamybos vadovas Mantas Malinauskas.

„Eco Line“ trinkelės jau tapo projekto dalimi – jos suprojektuotos ir paklotos. Šios trinkelės yra ažūrinės – atveriama 40 proc. ertmių, tinka automobilių aikštelių zonai, sodui, parkui, pėsčiųjų takams. Panašios trinkelės („Eco 8“) rinkoje buvo naudojamos ir anksčiau, tačiau, priešingai negu „Eco Line“, jos skirtos šlaitams tvirtinti, bet ne automobilių apkrovoms atlaikyti. „Eco Line“ trinkelės nesulaiko kritulių, visas vanduo yra drenuojamas, o paviršius lieka sausas ir tinkamas eksploatuoti.

„Eco Line“ trinkelės puikiai dera su žole. „Betono mozaika“ testuotos su nereikliais priežiūros, mažai drėgmės reikalaujančiais žolių mišiniais – gaminys tinka žolei užveisti ir augti. Tad „Eco Line“ gaminiai padeda įgyvendinti projekto idėją: kurti žmogui skirtą aplinką – netaršią, draugišką gamtai. „Eco Domino“ trinkelės atveria dar daugiau erdvių – net 73 proc. arba dvigubai daugiau negu įprastai.

Įrengiant viešąsias erdves projekte prioritetas buvo skirtas žmonėms – vaikščioti, ilsėtis, grožėtis, o ne automobiliams važinėti. Tai tapo ir savotišku aplinkos kodu – sukurti netaršias, žmogui pritaikytas erdves. Mąstant apie tai, buvo pasirinkti „Betono mozaikos“ gaminiai, kurie gali būti pagamintos įvairių spalvų ir faktūrų. Projekte labiausiai tiko juodos spalvos gaminiai.

Viešosios erdvės – gatvės, pėsčiųjų takai, kanalai bei pakrantės, – kaip pastebi architektė Sabina Daugėlienė, sudaro net 73 proc. teritorijos, po ją galima vaikščioti kaip po parką. Tad „Betono mozaikos“ trinkelių variantai – panaudojimo galimybėmis, ertmėmis ir spalvomis, nuo tradicinių gaminių iki inspiruotų šio projekto – architektams suteikia plačių galimybių kiekviename etape kurti vis naujus sprendimus.

Spendimai atspindi tvarų požiūrį į aplinką

„Betono mozaikos“ gaminiai natūraliai įsiliejo į bendrą projekto stilistiką su pamariui būdingomis medžiagomis – medžiu, šiaudais, raudonomis, gražiai senstančiomis plytomis. Taip istorinės savybės, pasak architektės Mildos Grabauskaitės, buvo priderintos prie šiuolaikinių sprendimų: pasinaudota medžiagomis, erdvių proporcijomis, bet koreguotos pastatų formos.

BETONO MOZAIKA„DO architects“ komandai šis projektas buvo nauja patirtis, todėl, kaip patys sako, iš pradžių procesas atrodė labai sudėtingas. Į pagalbą buvo pakviesti olandų vandens inžinierių įmonė „Witteveen + Bos“, su kuriais projektuota sudėtinga vandens valdymo sistema, nes baimintasi vandens lygių svyravimų. Tačiau duomenys parodė, kad vandens lygio svyravimai, didesni nei 70 cm, Kuršių nerijoje itin reti, todėl projektas buvo supaprastintas.

„Svarbiausia buvo užtikrinti, kad performuojamas gruntas pasiektų saugų, potvynių neužpilamą lygį. Iškasta iš kanalų žemė buvo sukelta į reikiamą aukštį, suformuojant salas. Visas šis procesas atspindėjo tvarų požiūrį į aplinką, nes teritorijoje liko tas pats gruntas: nereikėjo nei išvežti, nei atvežti“, – akcentuoja architektas A. Neniškis.

Ne suplanuoti iki smulkmenų, o suteikti „stuburą“

Jeigu iki šiol laivas ar kitos vandens transporto priemonės buvo suvokiamos kaip laisvalaikio detalė, tai „Svencelės salų“ projekte jos tampa kasdieninio gyvento elementai. Šis projektas – kaip neatrastas marių pakrančių gyvenimo potencialas, A. Neniškio nuomone, taps nauju standartu vystant ir gretimas teritorijas. Tačiau architektai nelinkę iki detalių suplanuoti tolimesnės projekto eigos.

BETONO MOZAIKA

„Sunku įsivaizduoti ateitį, nes vis tiek ji įvyks kitaip, nei suplanuoji. Jei prieš 15 metų mums atrodė, jog galima suplanuoti gyvenvietę ir ji tokia išliks, tai dabar atrodo, jog svarbiausia yra sudėlioti teisingą „stuburą“, gaires ir stebėti, kaip viskas vyksta savo eiga, – sako architektė A. Baldišiūtė. – Visa ši teritorija, jei nebūtų buvusi sukurta vizija, šiandien galėjo atrodyti visiškai kitaip. Tad manau, kad svarbiausia yra nukreipti projekto viziją teisinga linkme ir stebėti, kaip teritorija, bėgant metams, natūraliai auga ir keičiasi.“

Unikalaus projekto autoriai yra „DO architects“ komanda. Projekto partneriai, įgyvendinant aplinkos koncepciją, tapo aplinkos elementų gamintojai UAB „Betono mozaika“.

Martyno Ambrazo nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-21 13:23
Vonios kambarys yra ta vieta, į kurią užsukame ne vieną kartą per dieną, todėl norėtųsi, kad jis būtų kuo jaukesnis ir patogesnis. Tokią aplinką sukurti tikrai yra įmanoma – tereikia pasitelkti kelias paprastas gudrybes. Šį kartą atskleisime pagrindines paslaptis, kurios padės sukurti malonesnę voni...
nuotrauka
2023-11-21 10:45
Į Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą tarptautinį Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą atsiliepė net 13 projektavimo įmonių. Iš 8 reikalavimus atitikusių pasiūlymų viena idėja dėl funkcionalumo ir darnios integracijos į aplinką lenkė kitus pasiūlymus. Vertinimo komisija daugiausi...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-10 06:05
XVII Lietuvos urbanistiniame forume diskutuojama, kaip siekiant tvarumo urbanistikoje teoriją paversti praktika, kokių įrankių, kompetencijų trūksta, kad miestų erdvės būtų sparčiau ir efektyviau transformuojamos į tvarias ir geriau atspindinčias kasdienius gyventojų poreikius. Aptarti iššūkiai, su ...
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-08 12:45
Turto bankas skelbė atvirą tarptautinį urbanistinį-architektūrinį A. Goštauto kvartalo Vilniuje konkursą. Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja sukurti kvartalą, kuriame įsikurs ministerijos ir kitos valstybės įstaigos. Bendras pastatų plotas siektų apie 55 000 kv. m. ...
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-11-06 09:11
Artimiausiu metu kultūros paminklų ir valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą papildys nauji objektai. Jau rengiami kultūros ministro įsakymai Didžiosios Daunoravos dvaro sodybos, Libertavos dvaro sodybos, Staškūniškio dvaro sodybos ir Panevėžiuko dvaro sodybos paskelbimo valstybės saugoma...
nuotrauka
2023-11-03 13:07
Televizijos laidų ir renginių vedėjas, aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis kartu su tėčiu nesenai įsigijo savo svajonių sodybą. Visgi jos vaizdas iš pirmo žvilgsnio tikrai nepriminė poilsiui skirto kampelio, todėl nusprendė ją atnaujinti, išsaugant autentišką stilių.
nuotrauka
2023-10-26 12:54
Vilniaus miesto savivaldybė atnaujina finansavimo tvarką, skirtą kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymui. Nuo šiol į dalinį finansavimą galės pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.
nuotrauka
2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namu...
nuotrauka
2023-10-20 11:39
Statistiniai duomenys rodo, kad darbingo amžiaus žmonės kasdien namuose praleidžia apie 11 valandų. Todėl natūralu, kad savo namuose norime sukurti jaukią atmosferą bei dažnai pagalvojame apie namų atnaujinimą arba tam tikrus interjero pakeitimus.
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras