2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 14:36:34
Reklama  |  facebook

Unikaliam „Svencelės salų“ projektui – „Betono mozaikos“ kartu su „Do architects“ kurti išskirtiniai aplinkos elementai Fotogalerija

2022-03-04 07:14
„Svencelės salos“ – tai naujos kanalų gyvenvietės ant vandens prie Kuršių marių projektas. Unikalus Lietuvoje ir išskirtinis Baltijos šalyse projektas gimė įgyvendinat sovietmečio ančių fermos su tvenkiniais konversiją į gyvenvietę, kur žmogus gali turėti būstą ir vandens transporto priemonę vos 2,5 m atstumu nuo savo svetainės.
nuotrauka
Martyno Ambrazo nuotr.


Minimos įmonės
Betono mozaika, UAB
DO architects, UAB
21 ha teritorijoje prie Kuršių marių suprojektuota kanalų sistema, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų salos, daugiabučių teritorija, mažo gylio laivų uostas, prieplauka, jachtklubas bei kiti visuomeniniai pastatai. Teritorijos išskirtinumą kuria vanduo: prie kiekvieno pastato įrengtas kanalas, valties ar laivelio švartavimo vieta.

Vandens kelią atveda iki kiekvieno namo

Konversijos projekto autoriai iš „DO architects“ sako, kad jiems reikėjo ne kurti ką nors naujo, o leistis vedamiems vandens ir aplinkos. „Kai pradėjome darbus, teritorijoje prie Kuršių marių kranto dar stovėjo ančių fermos su tvenkiniais. Aplinka natūraliai pati sudėliojo jungtis tarp buvusių ančių tvenkinių ir Kuršių marių, – pasakoja architektė Andrė Baldišiūtė. – Reikėjo tik įsileisti vandenį į teritoriją ir natūraliai atsirado salos, pusiasaliai bei visa vandens kanalų sistema.“

BETONO MOZAIKASenuosiuose vietovės žemėlapiuose matyti, kaip ilgalaikė pakrantės erozija natūraliai nuo seno formavo vidines salas, tad architektų sukurtos vidinės salos, A.Baldišiūtės žodžiais, yra tarsi literatūrinė transformacija į tai, kas ilgą laiką unikalioje marių pakrantėje vyko natūraliai.

„Gyvenamųjų teritorijų salas, kaip miestui būdingą kvartalą, padiktavo koncepcija sukurti gyvenvietę, turinčią artimą santykį su vandeniu“, – pasakoja architektas Algimantas Neniškis ir atkreipia dėmesį, kad panaši koncepcija įgyvendinta Olandijoje.

Kad kiekvienas namas atsidurtų šalia vandens, reikėjo vandenį priartinti prie žmogaus: taip prie kiekvieno namo atvedant vandenį, susiformuoja kelių sistema, kuri formuoja kvartalus, įrėmintus ne gatvėmis, o vandeniu.

„Eco“ linijos gaminiai – daugiau ir arčiau gamtos

Išskirtinis projektas reikalauja ir specialių aplinkos elementų. Kaip pasakoja UAB „Betono mozaika“ marketingo projektų vadovė Raimonda Mikalajūnienė, 2019 m. įmonė kartu su „DO architects“ komanda dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, kurių metu paaiškėjo, kad architektų sumanymui įgyvendinti trūksta aplinkos elementų, kurie atlieptų koncepciją ir organiškai įsilietų į nestandartinę erdvę.

BETONO MOZAIKA„Betono mozaikos“ nuotr.

Kūrybinėse dirbtuvėse buvo suformuluota užduotis sukurti ažūrinius gaminius, kurie funkcionaliai dengtų žalias zonas, būtų pritaikyti apkrovoms bei tinkami įrengti tiek apsėjant žole, tiek ir naudojant smulkių akmenukų užpildus.

„Bendradarbiaujant architektams ir mums, kaip aplinkos elementų kūrėjams, išsikristalizavo šių elementų savybės, tapo aiškios charakteristikos – specialiai šiam projektui buvo sukurti ir pagaminti du gaminiai: „Eco Line“ ir „Eco Domino“, – pasakoja UAB „Betono mozaika“ gamybos vadovas Mantas Malinauskas.

„Eco Line“ trinkelės jau tapo projekto dalimi – jos suprojektuotos ir paklotos. Šios trinkelės yra ažūrinės – atveriama 40 proc. ertmių, tinka automobilių aikštelių zonai, sodui, parkui, pėsčiųjų takams. Panašios trinkelės („Eco 8“) rinkoje buvo naudojamos ir anksčiau, tačiau, priešingai negu „Eco Line“, jos skirtos šlaitams tvirtinti, bet ne automobilių apkrovoms atlaikyti. „Eco Line“ trinkelės nesulaiko kritulių, visas vanduo yra drenuojamas, o paviršius lieka sausas ir tinkamas eksploatuoti.

„Eco Line“ trinkelės puikiai dera su žole. „Betono mozaika“ testuotos su nereikliais priežiūros, mažai drėgmės reikalaujančiais žolių mišiniais – gaminys tinka žolei užveisti ir augti. Tad „Eco Line“ gaminiai padeda įgyvendinti projekto idėją: kurti žmogui skirtą aplinką – netaršią, draugišką gamtai. „Eco Domino“ trinkelės atveria dar daugiau erdvių – net 73 proc. arba dvigubai daugiau negu įprastai.

Įrengiant viešąsias erdves projekte prioritetas buvo skirtas žmonėms – vaikščioti, ilsėtis, grožėtis, o ne automobiliams važinėti. Tai tapo ir savotišku aplinkos kodu – sukurti netaršias, žmogui pritaikytas erdves. Mąstant apie tai, buvo pasirinkti „Betono mozaikos“ gaminiai, kurie gali būti pagamintos įvairių spalvų ir faktūrų. Projekte labiausiai tiko juodos spalvos gaminiai.

Viešosios erdvės – gatvės, pėsčiųjų takai, kanalai bei pakrantės, – kaip pastebi architektė Sabina Daugėlienė, sudaro net 73 proc. teritorijos, po ją galima vaikščioti kaip po parką. Tad „Betono mozaikos“ trinkelių variantai – panaudojimo galimybėmis, ertmėmis ir spalvomis, nuo tradicinių gaminių iki inspiruotų šio projekto – architektams suteikia plačių galimybių kiekviename etape kurti vis naujus sprendimus.

Spendimai atspindi tvarų požiūrį į aplinką

„Betono mozaikos“ gaminiai natūraliai įsiliejo į bendrą projekto stilistiką su pamariui būdingomis medžiagomis – medžiu, šiaudais, raudonomis, gražiai senstančiomis plytomis. Taip istorinės savybės, pasak architektės Mildos Grabauskaitės, buvo priderintos prie šiuolaikinių sprendimų: pasinaudota medžiagomis, erdvių proporcijomis, bet koreguotos pastatų formos.

BETONO MOZAIKA„DO architects“ komandai šis projektas buvo nauja patirtis, todėl, kaip patys sako, iš pradžių procesas atrodė labai sudėtingas. Į pagalbą buvo pakviesti olandų vandens inžinierių įmonė „Witteveen + Bos“, su kuriais projektuota sudėtinga vandens valdymo sistema, nes baimintasi vandens lygių svyravimų. Tačiau duomenys parodė, kad vandens lygio svyravimai, didesni nei 70 cm, Kuršių nerijoje itin reti, todėl projektas buvo supaprastintas.

„Svarbiausia buvo užtikrinti, kad performuojamas gruntas pasiektų saugų, potvynių neužpilamą lygį. Iškasta iš kanalų žemė buvo sukelta į reikiamą aukštį, suformuojant salas. Visas šis procesas atspindėjo tvarų požiūrį į aplinką, nes teritorijoje liko tas pats gruntas: nereikėjo nei išvežti, nei atvežti“, – akcentuoja architektas A. Neniškis.

Ne suplanuoti iki smulkmenų, o suteikti „stuburą“

Jeigu iki šiol laivas ar kitos vandens transporto priemonės buvo suvokiamos kaip laisvalaikio detalė, tai „Svencelės salų“ projekte jos tampa kasdieninio gyvento elementai. Šis projektas – kaip neatrastas marių pakrančių gyvenimo potencialas, A. Neniškio nuomone, taps nauju standartu vystant ir gretimas teritorijas. Tačiau architektai nelinkę iki detalių suplanuoti tolimesnės projekto eigos.

BETONO MOZAIKA

„Sunku įsivaizduoti ateitį, nes vis tiek ji įvyks kitaip, nei suplanuoji. Jei prieš 15 metų mums atrodė, jog galima suplanuoti gyvenvietę ir ji tokia išliks, tai dabar atrodo, jog svarbiausia yra sudėlioti teisingą „stuburą“, gaires ir stebėti, kaip viskas vyksta savo eiga, – sako architektė A. Baldišiūtė. – Visa ši teritorija, jei nebūtų buvusi sukurta vizija, šiandien galėjo atrodyti visiškai kitaip. Tad manau, kad svarbiausia yra nukreipti projekto viziją teisinga linkme ir stebėti, kaip teritorija, bėgant metams, natūraliai auga ir keičiasi.“

Unikalaus projekto autoriai yra „DO architects“ komanda. Projekto partneriai, įgyvendinant aplinkos koncepciją, tapo aplinkos elementų gamintojai UAB „Betono mozaika“.

Martyno Ambrazo nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras