2024 gegužės 28 d. antradienis, 1:54
Reklama  |  facebook

V. Buikis: dangoraižiai – išskirtinės ne tik inžinerinės konstrukcijos

2017-11-16 09:32
Praeitame šimtmetyje žinomų architektų Nasvyčių suprojektuotas 22-ų aukštų Vilniaus viešbutis „Lietuva“ tapo pirmuoju dangoraižiu mūsų šalyje. Šalia jo dešiniajame Neries krante išaugo visas stiklinių dangoraižių kvartalas, kuris pakeitė miesto veidą.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Specialistai pastebi, kad efektyviai plotą taupanti aukštuminė statyba ne tik išsiskiria įspūdingais vizualiniais sprendimais. Įvairiuose kontinentuose iškilę dangoraižiai suformavo ir atskirą gaisrų rūšį – gaisrus aukštuminiuose pastatuose, išsiskiriančius „kamino efektu“. Naujoms tendencijoms turėtume būti pasiruošę ir mes, teigia Latvijos teismų ekspertas gaisrų techninių tyrimų srityje Valentins Buikis.

„Gaisrai aukštuminiuose pastatuose kaip atskira gaisrų rūšis pasaulyje atsirado palyginti neseniai – praėjusio amžiaus septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje. Analizuojant juos galima įvardinti keletą būdingiausių bruožų: gaisro metu kylančios liepsnos ir atsirandantys dūmai užblokuoja išėjimo kelius, gaisrai labai greitai plečiasi vertikaliai, itin sudėtinga juos gesinti ir gelbėti žmones”, – teigia jis.

Pasak eksperto, įprastas gaisro scenarijus aukštuminiams pastatams visiškai netinka, jį gesinti ir iš jo gelbėtis reikia visiškai kitaip.

Komunikacijos agentūros „Idea prima“ išplatintame pranešime rašoma, kad aplink aukštą pastatą gaisro metu susidaro stiprios oro srovės, atsiranda karštų dujų ir dūmų sūkuriai, kurie apsunkina matomumą, neleisdami panaudoti sraigtasparnių žmonių gelbėjimui ir liepsnų malšinimui. Dėl liepsnos persimetimo į komunikacijoms skirtas šachtas bei angas atsiranda „kamino efektas“, dėl kurio ugnis greitai išplinta.

„Degant sintetinėms pastato statybinėms medžiagoms kartu su buities daiktais išsiskiria daug toksiškų dūmų, kuriais apsinuodiję žmonės užtrokšta, todėl labai dažnai per gaisrus aukštuminiuose pastatuose būna gana didelis žuvusiųjų ir apsinuodijusių skaičius. Neretai žmonės, neištvėrę karščio ir dūmų poveikio žūva tiesiog šokdami pro langus”, – tvirtina Latvijos ekspertas.

Pagrindinis patarimas dirbantiems ar gyvenantiems dangoraižio tipo pastate ir norintiems išvengti nelaimių – žinoti pagrindines saugumo taisykles ir nenumoti ranka, jei matote, kad pastate netvarkingi evakuaciniai išėjimai. Taip pat niekada nenumokite ranka į evakuacines pratybas.

„Pastato konstrukcijų ir medžiagų savybių jūs jau nepakeisite, bet žinodami, kokios jos, aiškiau suvoksite, kiek laiko turite gaisro atveju. Taip pat geriau iš anksto išsiaiškinti, kur yra ir ar apskritai prieinami evakuaciniai išėjimai, kuris kelias gaisro atveju jums padėti bent iki žemesnio aukščio, kuriame galėtų pasiekti gelbėtojai. Kasdien galvoti apie gaisrą tikrai nėra reikalo, bet bent kartą pasitikrinti, kaip elgtis ir evakuotis įvykus nelaimei – būtina“ - sako V. Buikis.

TOP 6 skaudžiausi pasaulio gaisrai dangoraižiuose:

1. 1970 m. rugpjūčio 6 d. užsidegė Niujorko 50 aukštų administracinis pastatas. Gaisras kilo 33-jame aukšte ertmėje, kur buvo įrengtos ventiliacijos sistemos ir kitos komunikacijos. Nuo varvančių degančių plastikinių medžiagų užsidegė baldai, dūmai greitai užpildė pastatą.

2. 1970 m. degė 49 aukštų aukštuminis pastatas Manheteno centre. Gaisras kilo penktajame aukšte. Jo metu susidarę tiršti dūmai užpildė pastatą iki 45 aukšto.

3. 1971 m. gruodžio 25 d. Seule užsidegė kavinės, esančios 22-jų aukštų pastato antrame aukšte, virtuvė. Pastate kilęs gaisras išplito per laiptinę, ventiliacijos ir kondicionavimo sistemas. Pastatą užpildė nuodingi dūmai, susidarę degant sintetinėms medžiagoms.

4. 2010 m. lapkričio 15 d. Šanchajuje visiškai sudegė 28-ių aukštų gyvenamasis namas. Ugnis įsiplieskė 10-jame aukšte ir greitai per fasadą plito tiek aukštyn, tiek ir žemyn. Gaisras kilo atliekant statybos-remonto darbus. O pastatas iš išorės buvo apkaltas poliuretano plokštėmis, dėl kurių ugnis išplito labai greitai.

5. 2015 m. gegužės 19 d. visiškai sudegė 16-os aukštų gyvenamasis namas Baku mieste; išorinės namo sienos buvo apdailintos poliuretano plokštėmis.

6. 2017 m. birželio 14 d. didelį atgarsį visame pasaulyje sukėlė ypač skaudus gaisras Londono 24-ių aukštų gyvenamajame pastate „Grenfell Tower“.
Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-14 10:59
XX a. architektūros tyrimai Lietuvoje įgauna naujų atspalvių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete gegužės 9-10 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Netobulas Modernizmas".
nuotrauka
2024-05-09 08:58
Virtuvė sujungta kartu su valgomuoju ir svetaine jau seniai tapo norma naujuose būstuose. Tam priežasčių yra įvairių. Vieni tokį namų planą renkasi norėdami erdvesnės virtuvės zonos, o kiti – dėl galimybės vienu metu bendrauti su kitais šeimos nariais, kol ruošiamas maistas. Tad jeigu svarstote įren...
nuotrauka
2024-05-06 13:00
Į parodą atvežėte gerą gaminį, norėjote pristatyti įdomią naujovę, bet prie ekspozicijos priėjo vos vienas kitas žmogus. Priešais įsikūrusioje ekspozicijoje nebuvo nieko naujo, bet žmonės nuolat prie jos būriavosi. Kaip įminti buvimo parodos dalyviu mįslę, kad išleisti pinigai sugrįžtų padidėjusiu ž...
nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
nuotrauka
2024-05-03 10:44
Dar aštuoni moksliniai tyrimai atvers iki šiol nepažintus Vilniaus istorijos sluoksnius. 45 tūkst. eurų šiemet paskirstyti vienuolikai mokslininkų, kurie tirs sostinės istorinę, architektūrinę praeitį. Per visą stipendijų istoriją mokslininkų tyrimams paskirstyta didžiausia paramos suma. Šiemet moks...
nuotrauka
2024-04-29 17:04
Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas" skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu.
nuotrauka
2024-04-29 16:05
Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
nuotrauka
2024-04-26 10:08
Įsitikinti, kaip įvairiai interjerą mato ir kokias emocijas juo gali perteikti skirtingi žmonės, galima užsukus į LITEXPO parodos „Baldai ir dizaino sprendimai" garsių nuomonės formuotojų erdvę. Joje dizaineris Robertas Kalinkinas, menininkė Monika Dirsytė ir tinklaraščio susitvarkyk.lt autorė Toma ...
nuotrauka
2024-04-25 07:53
Kultūros ministerija paskelbė konkursą eiti naujai įsteigto Nacionalinio architektūros instituto direktoriaus pareigas.
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-22 14:19
Nuo balandžio pabaigos vyksta medinių Šnipiškių pastatų vertybinis inventorizavimas ir fotogrametriniai matavimai. Šių matavimų prireikia siekiant išsaugoti šio rajono identitetą, restauruojant pastatus ir pretenduojant gauti paveldo apsaugos programų finansavimą. Šnipiškių senų pastatų savininkai k...
nuotrauka
2024-04-19 13:25
Kino filmų vakarai – tai ypatingas atokvėpis nuo varginančios rutinos. Nėra nieko geriau nei patogiame fotelyje įsitaisius žiūrėti mėgstamiausius filmus su šeima arba draugais. Ypač patogu, kai nereikia niekur eiti, o sparčiai gerėjant ir filmų žiūrėjimo namuose galimybėms, namuose žiūrėti filmus ga...
nuotrauka
2024-04-19 07:38
Nekilnojamojo turto pirkėjai šalyje – vis reiklesni, žinantys, ko nori, ir išsianalizavę rinką, pastebi ekspertai. Jie atidžiai renkasi patikimus vystytojus ir jų projektus. Daugėja ir tokių pirkėjų, kurie nori įsigyti pilnai įrengtą būstą gyvenimui čia ir dabar. Tačiau vis dar vyrauja įsitikinimas,...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-16 12:31
Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui inter...
nuotrauka
2024-04-15 14:08
Pirmuosiuose Lietuvos architektų rūmų mokymuose apie priedangų projektavimą nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 250 dalyvių. Profesionalams skirtuose mokymuose architektas Tumas Mazūras pristatė darbo grupės parengtas rekomendacijas padidinto saugumo patalpoms (priedangoms), supažindino dalyvius su pana...
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras