2023 gegužės 30 d. antradienis, 18:01
Reklama  |  facebook

V. Buikis: dangoraižiai – išskirtinės ne tik inžinerinės konstrukcijos

2017-11-16 09:32
Praeitame šimtmetyje žinomų architektų Nasvyčių suprojektuotas 22-ų aukštų Vilniaus viešbutis „Lietuva“ tapo pirmuoju dangoraižiu mūsų šalyje. Šalia jo dešiniajame Neries krante išaugo visas stiklinių dangoraižių kvartalas, kuris pakeitė miesto veidą.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Specialistai pastebi, kad efektyviai plotą taupanti aukštuminė statyba ne tik išsiskiria įspūdingais vizualiniais sprendimais. Įvairiuose kontinentuose iškilę dangoraižiai suformavo ir atskirą gaisrų rūšį – gaisrus aukštuminiuose pastatuose, išsiskiriančius „kamino efektu“. Naujoms tendencijoms turėtume būti pasiruošę ir mes, teigia Latvijos teismų ekspertas gaisrų techninių tyrimų srityje Valentins Buikis.

„Gaisrai aukštuminiuose pastatuose kaip atskira gaisrų rūšis pasaulyje atsirado palyginti neseniai – praėjusio amžiaus septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje. Analizuojant juos galima įvardinti keletą būdingiausių bruožų: gaisro metu kylančios liepsnos ir atsirandantys dūmai užblokuoja išėjimo kelius, gaisrai labai greitai plečiasi vertikaliai, itin sudėtinga juos gesinti ir gelbėti žmones”, – teigia jis.

Pasak eksperto, įprastas gaisro scenarijus aukštuminiams pastatams visiškai netinka, jį gesinti ir iš jo gelbėtis reikia visiškai kitaip.

Komunikacijos agentūros „Idea prima“ išplatintame pranešime rašoma, kad aplink aukštą pastatą gaisro metu susidaro stiprios oro srovės, atsiranda karštų dujų ir dūmų sūkuriai, kurie apsunkina matomumą, neleisdami panaudoti sraigtasparnių žmonių gelbėjimui ir liepsnų malšinimui. Dėl liepsnos persimetimo į komunikacijoms skirtas šachtas bei angas atsiranda „kamino efektas“, dėl kurio ugnis greitai išplinta.

„Degant sintetinėms pastato statybinėms medžiagoms kartu su buities daiktais išsiskiria daug toksiškų dūmų, kuriais apsinuodiję žmonės užtrokšta, todėl labai dažnai per gaisrus aukštuminiuose pastatuose būna gana didelis žuvusiųjų ir apsinuodijusių skaičius. Neretai žmonės, neištvėrę karščio ir dūmų poveikio žūva tiesiog šokdami pro langus”, – tvirtina Latvijos ekspertas.

Pagrindinis patarimas dirbantiems ar gyvenantiems dangoraižio tipo pastate ir norintiems išvengti nelaimių – žinoti pagrindines saugumo taisykles ir nenumoti ranka, jei matote, kad pastate netvarkingi evakuaciniai išėjimai. Taip pat niekada nenumokite ranka į evakuacines pratybas.

„Pastato konstrukcijų ir medžiagų savybių jūs jau nepakeisite, bet žinodami, kokios jos, aiškiau suvoksite, kiek laiko turite gaisro atveju. Taip pat geriau iš anksto išsiaiškinti, kur yra ir ar apskritai prieinami evakuaciniai išėjimai, kuris kelias gaisro atveju jums padėti bent iki žemesnio aukščio, kuriame galėtų pasiekti gelbėtojai. Kasdien galvoti apie gaisrą tikrai nėra reikalo, bet bent kartą pasitikrinti, kaip elgtis ir evakuotis įvykus nelaimei – būtina“ - sako V. Buikis.

TOP 6 skaudžiausi pasaulio gaisrai dangoraižiuose:

1. 1970 m. rugpjūčio 6 d. užsidegė Niujorko 50 aukštų administracinis pastatas. Gaisras kilo 33-jame aukšte ertmėje, kur buvo įrengtos ventiliacijos sistemos ir kitos komunikacijos. Nuo varvančių degančių plastikinių medžiagų užsidegė baldai, dūmai greitai užpildė pastatą.

2. 1970 m. degė 49 aukštų aukštuminis pastatas Manheteno centre. Gaisras kilo penktajame aukšte. Jo metu susidarę tiršti dūmai užpildė pastatą iki 45 aukšto.

3. 1971 m. gruodžio 25 d. Seule užsidegė kavinės, esančios 22-jų aukštų pastato antrame aukšte, virtuvė. Pastate kilęs gaisras išplito per laiptinę, ventiliacijos ir kondicionavimo sistemas. Pastatą užpildė nuodingi dūmai, susidarę degant sintetinėms medžiagoms.

4. 2010 m. lapkričio 15 d. Šanchajuje visiškai sudegė 28-ių aukštų gyvenamasis namas. Ugnis įsiplieskė 10-jame aukšte ir greitai per fasadą plito tiek aukštyn, tiek ir žemyn. Gaisras kilo atliekant statybos-remonto darbus. O pastatas iš išorės buvo apkaltas poliuretano plokštėmis, dėl kurių ugnis išplito labai greitai.

5. 2015 m. gegužės 19 d. visiškai sudegė 16-os aukštų gyvenamasis namas Baku mieste; išorinės namo sienos buvo apdailintos poliuretano plokštėmis.

6. 2017 m. birželio 14 d. didelį atgarsį visame pasaulyje sukėlė ypač skaudus gaisras Londono 24-ių aukštų gyvenamajame pastate „Grenfell Tower“.
Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-05-30 06:12
Turto bankas pristato pirmojo ministerijų miestelio etapo projektinius pasiūlymus: seną instituto pastatą A. Goštauto g. 11 Vilniuje ketinama paversti šiuolaikišku biuru su terasomis ant stogo, visuomenei atviru pirmuoju aukštu. Lygiagrečiai baigiama rengtis atviro tarptautinio architektūrinio-urban...
nuotrauka
2023-05-25 06:16
Šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto iškils žinomos britų projektavimo įmonės „Rogers Stirk Harbour + Partners“ suprojektuotas 7 aukštų verslo centras su požemine dalimi. Po visuomenės pastabų Vilniaus miesto savivaldybė pritarė šio pastato projektiniams pasiūlymams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-19 09:51
Įsirenginėjant nedidelį būstą ar perprojektuojant dabartinį, gali kilti klausimų, kaip tinkamai susiplanuoti erdves, kad šios būtų kuo efektyviau išnaudotos bei atlieptų poreikius. Patariama atkreipti dėmesį į kelis dalykus: natūralų apšvietimą, elektros instaliacijos planą ir sudėlioti aiškius prio...
nuotrauka
2023-04-29 09:59
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
nuotrauka
2023-04-25 13:48
Visos šeimos susibūrimo vieta ir netgi pačių namų vizitinė kortelė, kuriai svarbi estetika, grožis, patogumas bei funkcionalumas. Tokį vaidmenį vienos iš instagramo tinklaraščių autorės ir nuomonės formuotojos Monikos Vilčinskaitės bei jos artimųjų gyvenime vaidina virtuvė. Todėl norėdama šią erdvę ...
nuotrauka
2023-04-24 07:10
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinkta Lietuvos architektų rūmų taryba ir pirmininku. Susitikimo metu diskutuota apie teisėkūros procesus, architektų profesinės savivaldos įsitraukimą į juos kuo anksč...
nuotrauka
2023-04-19 14:00
Beveik prieš trejus metus miesto susigrąžinta ir jau iki šiol kosmetinių pokyčių sulaukusi Stoties turgaus teritorija ruošiasi kur kas ryškesniems pokyčiams. Balandžio 20 d. (ketvirtadienį) viešąjį konkursą laimėjusi architektų komanda rengia viešą projektinių pasiūlymų pristatymą visuomenei. Jų par...
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-04-13 07:55
Chrestomatinė frazė apie velnią, slypintį detalėse, gerai žinoma ne tik architektams. Viena detalė gali sugadinti net ir patį įstabiausią pastatą. Bet detalė taip pat gali tapti patraukliu, vizualiai jungiančiu pastato elementu. Viena pastarųjų – nestandartinės žaliuzės, įrengtos Vilniaus Paupyje.
nuotrauka
2023-04-09 09:41
Nemažai gyventojų renkasi įsikurti kompaktiškuose, nedidelio ploto būstuose, kuriuose ypač svarbus protingas erdvių išplanavimas ir ergonomiškas, funkcionalus interjero dizainas. Anot interjero dizainerės Viktorijos Matulevičienės, siekiant tokį sukurti savo namuose reikia nepamiršti keleto pagrindi...
nuotrauka
2023-04-07 11:55
Šnipiškių rajonas istoriniuose šaltiniuose įvardinamas ne tik kaip Vilniaus statyboms reikalingų plytų gamintojas bei miesto kūrybinio potencialo lopšys, bet ir kaip kaip kelio iš Lietuvos sostinės į Vakarų Europą pradžia. Toks Šnipiškių santykis su miestu ir šiandien yra panašus, tik jau labiau per...
nuotrauka
2023-04-06 10:20
Šiuolaikinis miestas – gyvas organizmas, kuriame nuolat kyla nauji pastatai, o jo istoriją mena senamiestis, saugomas paveldo organizacijų. Tačiau kaip išsaugoti unikalų miesto kraštovaizdį leidžiant kilti naujiems statiniams? KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslo prodekanė Aušra Mlin...
nuotrauka
2023-04-05 13:24
Miegamasis – ramiausia namų dalis, skirta poilsiui. Tinkamai įrengta miegamojo erdvė padeda atsipalaiduoti ir gerina miego kokybę. Nesvarbu, ar įsikuriate naujuose namuose, ar atnaujinate dabartinį miegamąjį, yra kelios pagrindinės sritys, į kurias turėtumėte sutelkti dėmesį.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-28 16:50
Turto banko skelbtą viešą atranką organizuoti A. Goštauto g. administracinio kvartalo architektūrinį konkursą laimėjo Lietuvos architektų sąjunga. Planuojama, kad kvartalo architektūrinis konkursas bus paskelbtas liepą. Jam įvykus paaiškės, kaip atrodys administracinis kompleksas, kuriame įsikurs da...
nuotrauka
2023-03-26 07:02
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII a. pr. Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos.
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras