2025 m. liepos 15 d. antradienis, 3:06:49
Reklama  |  facebook

Verslas ieško būdų įvykdyti brangstančias sutartis: prašoma peržiūrėti kainas ir terminus

2022-04-12 09:33
Pastaruoju metu Lietuvoje viešuosius pirkimus laimėjusios įmonės vis dažniau susiduria su pabrangusiu sutarčių vykdymu. Tai lemia ir žaliavų kainų augimas, ir Rusijos pradėto karo Ukrainoje padariniai. Labiausiai tokia tendencija pastebima statybų, maisto pramonėje, energetiniams ištekliams imlių paslaugų srityse. Ekspertai pataria nelaukti, kol sutarties vykdymas dėl pabrangimo taps pernelyg nuostolingas, o tartis dėl jos sąlygų pakeitimo.
nuotrauka
Marius ENDZINAS, advokatų kontoros „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
„Šiuo metu nemažai verslų ieško objektyvių susitarimo su perkančiosiomis organizacijomis galimybių dėl vienų ar kitų sutarties sąlygų pakeitimo. Galima pastebėti, kad tai vyksta gana rezultatyviai, nes perkančiosios organizacijos linkusios bendradarbiauti. Svarbiausia yra įsigilinti į kiekvieną konkrečią situaciją ir surinkti įrodymus, kad pabrangimas yra objektyvus, neišvengiamas, nenumatytas ir iš esmės keičiantis sutarties šalių pusiausvyrą“, – komentuoja advokatų kontoros „Magnusson“ partneris Marius Endzinas.

Tariamasi dėl kainų ir terminų

Advokatas aiškina, kad sutarčių brangimą šiandien sąlygoja įvairios priežastys. Pavyzdžiui, brangstant kurui kyla ir kitų susijusių paslaugų kainos. Arba teikiant pasiūlymą buvo planuojama žaliavas gauti iš Baltarusijos, dabar dėl taikomų sankcijų to padaryti nebeįmanoma, o žaliavos iš kitų šalių – brangesnės.

„Ypač su žaliavų išbrangimu susiduria statybų sektorius. Statybinių medžiagų iš Rusijos ar Baltarusijos tiekimas sustabdytas, be to, ir patys medžiagų tinkamumo dokumentai nebegalioja. Tokioje situacijoje kažkokios stebuklingos išeities nėra – reikia kuo greičiau susirasti, kuo pakeisti trūkstamas žaliavas, arba bandyti susitarti su perkančiąja organizacija dėl sutarties peržiūrėjimo ar nutraukimo“, – sako M. Endzinas.

Vieni dažniausiai svarstomų yra kainų pakeitimai – tiek konkrečios vienos kainos, tiek bendrai kainodaros taisyklių. Paprastai sutartyje būna numatytas kainos peržiūros mechanizmas, kuris pasikeitus situacijai, gali tapti neadekvačiu. Pavyzdžiui, jei sutartyje yra nuostata, kad kaina peržiūrima kartą per metus, galima ją keisti į kartą per 3 mėn. Taip pat gali būti nuostata, kad sutarties kaina peržiūrima atsižvelgiant į kokį nors statistinį indeksą, tad šiam tapus neadekvačiu, jį galima pakeisti į aktualesnį.

„Viešųjų pirkimų tarnyba kalba apie tai, kad kai kuriais atvejais būtų protinga nuo tam tikro statistinio indekso, kuris visada yra orientuotas į praeitį, tad „vėluoja“, pereiti prie tiesioginio kainos pririšimo prie biržos: grūdų, energetikos ir panašiai, kas aktualu konkrečios sutarties atveju“, – akcentuoja advokatas.

Sutarčių pakeitimai gali būti nebūtinai susiję su kaina. Kai kuriais atvejais, jei apsunkinanti aplinkybė yra laikina, pakankamas gali būti sutarties termino pailginimas, pvz., vykdytojas susirado alternatyvą ankstesniam tiekėjui, bet prekę gaus vėliau.

Vykdytojui neprivalo būti garantuotas sutarties nenuostolingumas, visus pabrangimo kaštus perkeliant perkančiajai organizacijai. Reikia individualiai vertinti, kiek rizikos buvo įmanoma numatyti pasiūlymų pateikimo metu, kiek šios rizikos savo pateiktu pasiūlymu tiekėjas prisiėmė.

Galutinis žodis – perkančiosios organizacijos

M. Endzinas įsitikinęs, kad tariantis dėl sutarties pakeitimų didesnė sprendimo galia atitenka perkančiosioms organizacijoms.

„Jos turi pasirašytą sutartį su konkrečiomis sąlygomis. Kol sutartis nepakeista, ją tiekėjas privalo vykdyti, o nevykdydamas rizikuoja sankcijomis: baudomis, delspinigiais, sutarties nutraukimu, įrašymu į „juodąjį“ tiekėjų sąrašą. Sutarties keitimo nenaudai gali veikti ir žmogiškasis faktorius. Keisdamas sutartį, perkančiosios organizacijos atstovas rizikuoja atsakomybe, kurią tektų prisiimti, jei būtų pripažinta, jog pakeitimas nebuvo būtinas ir perkančiajai organizacijai naudingas“, – nuomone dalijasi jis.

Nepritariančiųjų sutarties keitimui pusėje yra ir Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) formuluotės, ir ligšiolinė teismų praktika, pagal kurią į keitimus žiūrima labai atsargiai. Pasak advokato, tai normalu – jeigu būtų leidžiama laimėti vienomis sąlygomis, o tada lengvai jas pasikeisti į palankesnes, atsirastų piktnaudžiavimų.

Vis dėlto reikėtų neperlenkti lazdos ir perkančiosioms organizacijoms. Tiekėjui sutarties vykdymas gali tapti tiek nebenaudingas, kad jis tiesiog nebeturės pinigų, skelbs nemokumą.

„Tokiu atveju perkančioji organizacija rizikuoja likti be rezultato arba jis stipriai nutols. Teks ieškoti, kas galėtų pabaigti projektą, bet kuriuo atveju išaugs projekto kaina, nes naujas tiekėjas nesutiks dirbti nerealiomis sąlygomis. Tad jeigu perkančiosios organizacijos interesas yra realus rezultatas, tai protinga būtų siekti sutarties išsaugojimo: derėtis, adaptuoti sąlygas pasikeitusiai situacijai“, – pataria M. Endzinas.

Idealiu atveju jis vadina įsivertinimą, kad sąlygos gali kisti, dar pirkimo rengimo etape. Nors kai kurios rizikos objektyviai negali būti numatytos, bet mokymasis iš jau buvusių situacijų, lankstesnis požiūris į sutarties korekcijas praverstų.

Ko reikalauja įstatymas?

Net jei perkančioji organizacija sutiktų keisti viešojo pirkimo sąlygas, atvejus, kada teisėtai galima tai daryti, riboja VPĮ.

„Dažniausia situacija šiuo metu – kai sutarties vykdymas nenumatytai išbrango, o esamos kainodaros taisyklės jo neapima. Tam, kad sutartį būtų galima pakeisti, VPĮ numato keleto aspektų įvertinimą ir pagrindimą, kurį turi atlikti tiekėjas“, – komentuoja M. Endzinas.

Pirmiausia reikėtų įsivertinti, kokios aplinkybės egzistavo pirkimo pradžios, pasiūlymų pateikimo, sutarties sudarymo metu. Tiekėjas turėtų įrodyti, kad susiklosčiusių aplinkybių jis tuo metu objektyviai negalėjo numatyti.

Ne mažiau svarbus atsakymas į klausimą, ar tiekėjo tiekiamų, paslaugoms ar darbams naudojamų medžiagų ar įrenginių kaina padidėja iš esmės, o toks kainos pokytis nėra įprastas. Kainų augimas, neviršijantis įprasto kasmetinio kainų lygio kilimo, nebūtų laikomas aplinkybe, kurios nebuvo galima numatyti.

Kiti svarstytini aspektai, lemiantys, ar sutarties sąlygos gali būti pakeistos tiekėjo naudai, yra kainai įtaką darančių aplinkybių atsiradimas tik po sutarties sudarymo, negalėjimas tų aplinkybių sutarties sudarymo metu protingai numatyti, jų kontroliuoti, prisiimta aplinkybių atsiradimo rizikos, įvertinimas, kokią įtaką pokytis kainų rinkoje daro konkrečios ketinamos pakeisti sutarties kainai.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...

Statybunaujienos.lt » Komentaras