2025 m. liepos 1 d. antradienis, 15:56:32
Reklama  |  facebook

Verslas praranda pasitikėjimą VMI įpareigojančiais sprendimais: ar ši priemonė vis dar veiksminga?

2025-01-27 10:19
VMI (Valstybinės mokesčių inspekcijos) įpareigojantys sprendimai yra svarbus įrankis, padedantis verslui užtikrinti mokestinį aiškumą ir išvengti galimų ginčų. Tačiau statistika rodo, kad paskutiniais metais besikreipiančiųjų dėl šių sprendimų skaičius nuolat mažėja. Kokios tokios tendencijos priežastys, ką tai reiškia verslui ir kokių veiksmų reikėtų imtis, aptaria teisės firmos „Sorainen" partnerė Indrė Ščeponienė.
nuotrauka
Indrė ŠČEPONIENĖ, teisės firmos „Sorainen" partnerė


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija),
Kaip įpareigojantys sprendimai padeda užtikrinti mokestinį aiškumą?

Paprastai VMI įpareigojančių sprendimų imasi tuomet, kada verslas siekia išnaudoti galimybes užsitikrinti mokestinį aiškumą tam, kad būtų išvengta tolimesnių ginčų ar neapibrėžtų situacijų su VMI.„Verslai gali pateikti atitinkamos formos prašymą, kuriame išsamiai ir detaliai išdėstoma planuojamasituacija (sandoris, struktūros pertvarkymas, veiklos modelis ir pan.) bei su ja susiję mokestiniai neaiškumai. Taip pat pateikiamas verslo požiūris į tą konkrečią situaciją (taikytinos mokestinės taisyklės bei argumentai, kodėl būtent jos) ir užklausiama, ar mokestinė veikla gali būti traktuojama būtent taip," – pasakoja I. Ščeponienė.

Teisininkė priduria, kad priimtas teigiamas įpareigojantis sprendimas reiškia, kad VMI įsipareigoja laikytis prašyme išdėstytos mokestinės pozicijos ateinančius penkerius metus: „Tai galima laikyti ir tam tikra garantija iš institucijos, kad niekas nepasikeis, nebent keičiama pati įstatyminė bazė". O štai priimto neigiamo (nepritariančio verslo pozicijai) įpareigojančio sprendimo atvejuVMI turi pateikti išsamius argumentus, leidžiančius mokesčių mokėtojui geriau suprasti konkrečią situaciją ir koreguoti procesus atsižvelgiant į ją.

„Įpareigojantis sprendimas yra itin svarbus instrumentas verslams, kuriantiems naujas praktikas, kadangi užtikrina, kad tokie pokyčiai ar naujovės neužklius mokestinėms institucijoms bei, esant reikalui, bus atitinkamai traktuojami. O tai itin svarbu aplinkoje, kai reikalavimų bei naujų taisyklių verslui daugėja tiek nacionaliniu, tiek Europos Sąjungos (ES) lygmeniu, o tų taisyklių taikymo praktikos nėra, arba ji nevienareikšmė," – reziumuoja „Sorainen" ekspertė.

Kodėl mažėja priimtų sprendimų skaičius?

Visgi pateiktų prašymų ir priimtų sprendimų tendencija nedžiugina: jei 2022 m. VMI patenkino 63 proc. verslų prašymų, tai 2023 m. šis rodiklis sumažėjo iki kiek daugiau nei 50 proc. 2024-aisiais, per 9 mėnesius, patenkinta mažiau nei pusė pateiktų prašymų.

„Sorainen" partnerės teigimu, mažėja ne tik priimtų įpareigojančių sprendimų kiekis, bet ir besikreipiančių mokesčių mokėtojų skaičius. 2022–2023 m. besikreipiančiųjų skaičius siekė 62-65 prašymus, tuo tarpu per nepilnus 2024 m. VMI pasiekė vos 40 prašymų. „Esamą situaciją galima įvardinti ir kaip uždarą ratą, parodantį ir susvyravusį pasitikėjimą VMI instrumentu. Daugėja ne tik neigiamų sprendimų, tačiau ir apskritai nenagrinėtų prašymų," – dalinasi I. Ščeponienė.

Kita teisininkės įvardinta priežastis, kodėl mokesčių mokėtojai vengia kreiptis įpareigojančio sprendimo, yra ir šio objektyvumas: „Išaiškindama konkrečią situaciją, VMI nėra linkusi nukrypti nuo komentare pateiktų aiškinimų, nors pastarasis gali būti ir įstatymiškai pasenęs, neatitikti nūdienos realijų ar net teismų aiškinimų".

Ką daryti, jei prašymas atmetamas?

Pasitaiko situacijų, kai VMI sprendimai paremti subjektyviais ir teisiškai neįtvirtintais kriterijais. Pavyzdžiui, nepritariama dėl esą hipotetinės situacijos ar sandorio konkretumo, detalių trūkumo. Taip pat argumentuojama, kad prašyme nurodytos aplinkybės nėra aiškios, išsamios ir vienareikšmės. Pasak teisininkės, VMI turi teisę prašyti šių detalių patikslinimo, kad būtų priimtas objektyviausias įmanomas verdiktas.

Tarp dažniausių VMI motyvų nepritarti įpareigojančio sprendimo prašymui – taip pat yra ir prieštaravimas tarptautinės teisės aktų nuostatoms ir/ar teismų praktikai, tačiau tai lygiai taip pat gali būti subjektyvu. „Paliekama daug vietos interpretacijai: ar tai tikrai prieštarauja tarptautinėms normoms, ar labiau pačios VMI sukurtoms taisyklėms dėl tų normų interpretavimo," – teigia „Sorainen" ekspertė.

Kaip labiausiai neraminančią tendenciją specialistė nurodo dažnėjančius VMI įtarimus, kad sandoriu galimai siekiama mokestinės naudos ar piktnaudžiavimo: „Tokiąišvadą turėtų pagrįsti įrodymais, surinktais vertinant konkrečias faktines aplinkybes. O tai padaryti įmanoma iš esmės tik mokestinio patikrinimo metu. Tuo tarpu išvada (dažnai nenurodant jokių argumentų) dėl galimo piktnaudžiavimo vertinant VMI prašyme verslo pateiktas planuojamo sandorio aplinkybes yra visiškai hipotetinė ir vargu, ar vertintina kaip gero administravimo praktika. Tokio pobūdžio sprendimai neatspindi VMI deklaruojamo siekio duoti verslui daugiau aiškumo ir padėti".

Alternatyvų paieška ir prevencija

„Pastebime, kad pati VMI neretai sukuria papildomų reikalavimų neįtvirtintų tam tikro įstatymo ir būtent taip pagrindžia galutinį neigiamą sprendimą," – pasakoja I. Ščeponienė. „Sorainen" teisininkė apgailestauja, kad subjektyvus VMI vertinimas prisideda ir prie mažėjančio pasitikėjimo šia institucija: „Juk pagrindinė VMI siunčiama žinutė turėtų fokusuotis į kuo didesnį savanorišką mokesčių mokėjimą, šešėlio mažėjimą, o ne kontrole ir baime pagrįstą sistema".

Susiklosčius situacijai, kada įpareigojantis sprendimas nėra priimamas ar priimamas nepalankus sprendimas, teisininkė pataria nenuleisti rankų ir pabrėžia, kad egzistuoja teisiniai būdai gauti verslui palankų verdiktą. Neigiamą VMI sprendimą galima apskųsti teismui ir tikėtis, kad teismas iš esmės pritars verslo siūlomai mokesčių įstatymų nuostatų interpretacijai ar bent jau paves VMI persvarstyti savo sprendimą iš naujo. Pastebima, kad verslas vis drąsiau inicijuoja ginčus su VMI ir juos laimi.

„Tokie laimėjimai, kai ginčas vyksta dėl vienos ar kitos mokestinės taisyklės interpretavimo, neretai tampa pagrindu ir mokesčių įstatymo komentaro keitimui pagal teismo išaiškinimą. Taigi, laimi visa bendruomenė. Vienas ryškiausių tokių pavyzdžių – ilgą laiką VMI taikyti ribojimai (neįtvirtinti įstatyme) mokestinio nuostolio perdavimui tarp grupės įmonių, šie ribojimai galų gale buvo išspręsti tik mokestinio ginčo dėka, kuris pasibaigė oficialiu tiek minimos taisyklės, tiek VMI pateikto išaiškinimo pakeitimu", – priduriaI. Ščeponienė. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
nuotrauka
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
nuotrauka
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...
nuotrauka
2025-05-19 11:25
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) šių metų nutartyje civilinėje byloje suformavo naują praktiką, kuri gali turėti reikšmingų pasekmių tūkstančiams aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir jų darbdavių. Teismas pateikė išaiškinimus dėl interesų konflikto sampratos, jos santykio su nekonkuravimo princ...
nuotrauka
2025-05-16 13:40
Lietuvoje daugiau nei du mėnesius valdžios institucijos, politikai, asociacijos bei kitos grupės diskutuoja, ginčijasi ir net kelia mitingus dėl atskirų siūlomos mokesčių reformos dalių. Vyriausybei pritarus paskutinėmis minutėmis taisytam jos variantui, siūlomi pakeitimai artimiausiu metu turėtų bū...
nuotrauka
2025-05-15 16:30
Daugiabučių namų savininkai, įgyvendindami bendrosios dalinės nuosavybės teisę ir turėdami teisėtą poreikį naudotis kieme esančia parkavimo aikštele, net jei ji priklauso kitam savininkui, gali reikalauti nustatyti tokiai aikštelei naudojimosi tvarką ir mokėtiną kompensaciją. Tai 2025 metų gegužės...
nuotrauka
2025-05-13 13:23
Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai vis aktyviau skinasi kelią į darbo aplinką: nuo automatizuotų atrankos sistemų, personalizuotų mokymų iki klientų aptarnavimo analizės ar net emocijų atpažinimo. Kartu su pažanga, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupė...
nuotrauka
2025-05-08 14:56
Siekdami įsigyti naują būstą žmonės įprastai pradeda nuo klausimo, kaip susitaupyti pradiniam įnašui. Dažnu atveju ši suma atrodo nemenka ir tampa pagrindine kliūtimi įsigyti būstą, tačiau tikslą pasiekti padeda aiškus planas, įpročių peržiūra ir keli praktiški sprendimai. Kokie jie, pasakoja „Lumin...
nuotrauka
2025-04-30 09:40
Įsivaizduokite – samdėte rangovą, tikėdamiesi kokybiško rezultato, tačiau galiausiai patys likote su brokuotu darbu, papildomomis išlaidomis ir neišspręsta problema. Rangovas trūkumų nešalina, o jums nelieka nieko kito, kaip tik gelbėtis savo jėgomis. Ar galima tokioje situacijoje atgauti pinigus – ...

Statybunaujienos.lt » Komentaras