2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 12:16
Reklama  |  facebook

Verslo liudijimai ir GPM lengvata. Mažesnis užmokestis už paslaugas dabar ar sumažintas GPM vėliau?

2018-11-14 07:30,      Papildyta inžinieriaus A. Čepulio komentaru 2018-11-15 14:10
Finansų ministerija parengė ir pateikė visuomenei derinti Vyriausybės nutarimo pataisas, kuriomis siaurinamas veiklų, vykdomų įsigijus verslo liudijimą, sąrašas. Tarp sričių, kurios pajus pokyčius – pastatų remontas. Šie asmenys, įsigiję verslo liudijimą, savo veiklą vykdyti galės iki 2019 m. liepos 1 d.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Valstybės siūlomas veidrodis: iš verslo liudijimų sąrašo šalinama tai, kas mažina apmokestinamąsias pajamas

Finansų ministerija sako, kad pereiti iš verslo liudijimų į kitą jiems tinkančią formą bus paprasta. Gyventojai galės toliau nepertraukiamai tęsti vykdomą veiklą. Jiems pakaks informuoti VMI apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą. Pagal šią informaciją gyventojui bus parengta Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažyma.

Veiklų, įsigijus verslo liudijimą, sąrašas siaurinamas veidrodiniu principu: iš sąrašo išbraukiamos tos veiklos, kurių atžvilgiu nuo sausio 1 d. bus taikoma Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata. Tai reiškia, kad gyventojas galės susimažinti apmokestinamąsias pajamas, t. y. susigrąžinant dalį sumokėto GPM už pastatų remontą.

Pakeitimais taip pat siekiama užtikrinti, kad gyventojų pajamos, gautos vykdant pastatų apdailą ir remontą, būtų apmokestinamos taikant individualios veiklos apmokestinimo taisykles, – mokant mokestį, priklausantį nuo gautų (uždirbtų) pajamų (pelno), o ne fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu, kuris yra taikomas įsigyjant verslo liudijimą.

LSA pokyčius vertina bendrame kontekste bei siūlo taip pat ir kompromisinių variantų

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas akcentuoja, kad Asociacija planuojamą pokytį pirmiausia vertina ne tik iš statybos įmonių pusės.

„Planuojamą pokytį pirmiausia vertiname kaip LR Vyriausybės norą mažinti nelegalų darbą statybų sektoriuje, – sako D. Gedvilas. – Asociacijos nuomone, nenormalu, kad žmogaus, su verslo liudijimu dirbusio pusę savo gyvenimo, pensija yra tik 146 eurai. Pokytis, kurio laukiame, turėtų apsaugoti ir šiuos žmones, kad jie neskurstų išėję į pensiją, kad jų nereikėtų remti tiems, kurie mokėjo visus mokesčius.“

Be to, Asociacija inicijuoja, kad, perkant ar parduodant NT, pas notarą būtų įvardinta, kas statė namą – specialistai ar nežinomi asmenys. Tokiu būdu pirkėjas pats turėtų apsispręsti, ar jį tenkina, kad jo būstą statė neįvardinti statybininkai, kad neaišku, kokios medžiagos panaudotos ir pan.

„Įteisinus planuojamą pokytį, statybos bendrovės turės galimybę samdyti asmenis, dirbančius pagal individualią veiklą, subrangos pagrindais, – sako LSA prezidentas. – Manome, kad ši partnerystė suteiks daugiau aiškumo statybų procese. Kadangi atsiras daugiau saugiklių išeliminuojant nelegalų darbą, tai tikėtina, kad dalis statybos paslaugų taps legalios. Bet tuo pačiu tai lems prievolę mokėti už statybos paslaugas, taip pat ir mokesčius.“
Kad tai netaptų „šaltu dušu“ vartotojams, LSA siūlo paimti pavyzdį iš Lenkijos ar Čekijos. Tai yra, privatininkui, kuris statosi ar remontuojasi būstą, būtų grąžinama pusė PVM sumos arba būsto statybai ir remontui būtų taikomas 5 proc. PVM.
„Tai veikia kaimyninėse rinkose, tą siūlome daryti ir Lietuvoje. Ši priemonė paskatintų samdyti legaliai dirbančius asmenis“, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas.

Jeigu šis Vyriausybės sprendimas strigtų, siūlo LSA vadovas, galimas ir kompromisinis variantas: palikti galioti verslo liudijimus tik tose statybose, kuriose nereikia statybos leidimo. Tai yra, jeigu statiniui išduotas statybos leidimas, tai tokioje statybvietėje gali dirbti tik juridiniai asmenys arba asmenys, dirbantys su individualios veiklos pažyma. Visi smulkūs darbai galėtų būti atliekami ir atskirų asmenų.

Paslaugos kaina svarbiau už neaiškios GPM dalies susigrąžinimą

Kokios geros paskatos bebūtų įvesti tvarką statyboje, įsitikinę žmonės, nebus taip paprasta.

„Manau, liks ta pati situacija, kokia yra dabar: be sąskaitos – kaina viena, su sąskaita – apie 30 proc. didesnė. Manau, ne nuo to galo pradedama smulkaus verslo reforma. Šiuo metu smulkų verslą reikia skatinti, o ne žlugdyti keliant mokesčius“, – socialiniame tinkle dalijasi žmonės.

Tačiau ne vienas pastebi, kad sąskaita – faktūra ne tik leis susimažinti apmokestinamąsias pajamas, bet ir bus garantija broko atveju. Šiuo atveju, pasak portalo pašnekovų, reikia gerai pagalvoti – pigiau dabar ar didesnė rizika dėl netinkamai atliktų darbų ateityje.

„Mąstau plačiau – bendrąja prasme, sumokėsiu mažiau, prašydama sąskaitos – faktūros (net jeigu tai bus ir didesnis mokestis), negu gausiu naudos – per bendrąsias valstybės paslaugas, kaip: kokybiškesnį švietimą, geresnę infrastruktūrą, atnaujintą viešąjį transportą ir pan.“, – sako viena iš pašnekovių, akcentuodama, kad GPM dalies susigrąžinimas taip pat nėra paskutinis dalykas.

Tačiau dalis žmonių linkę rizikuoti: geriau mažiau mokėti čia ir dabar, o ne laukti, kiek GPM pavyks susigrąžinti.

„Imsiu dar skaičiuoti, sukti galvą, kiek sumažės apmokestinamos pajamos. Jeigu tik pavyks gerai susitarti dėl didesnės nuolaidos, mokėsiu grynais be jokių sąskaitų“, – neslepia vilnietė. Portalo kalbinti žmonės sutarė tik dėl vieno: jeigu iš karto būtų aišku, kokie pinigai grįš per GPM lengvatą, už darbą su meistrais atsiskaičius oficialiai, gal ir verta būtų svarstyti, kaip mokėti – oficialiai, bet brangiau, ar neoficialiai, bet pigiau. 

PAPILDYTA

Prognozuoja šešėlį

Statybos inžinierius, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Vilniaus klubo pirmininkas Audrius Čepulis mano, kad atskirai dirbantis statybininkas siekia uždirbti bent 1000 eurų (į rankas).

„Verslo liudijimas kainuoja 100 eurų vienam mėnesiui. Taigi iš viso paslauga kainuos 1100 eurų.
Individualios veiklos mokesčiai sudaro 24 proc. nuo pajamų, tad šiuo atveju paslauga turi kainuoti 1320 eurų, kad žmogus gautų siekiamus 1000 eurų. Tad paslauga pabrangtų 20 proc. – nuo 1100 iki 1320 eurų“, – skaičiuoja inžinierius.

Panašiai A. Čepulis suskaičiavo, jeigu individualiai dirbantis žmogus siektų kas mėnesį uždirbti 1500 eurų. Verslo liudijimo atveju paslauga kainuotų 1600 eurų, o individualios veiklos atveju – 1980 eurų. Šiuo atveju paslauga pabrangtų 23,75 proc.

„Mano nuomone, šis pokytis skatins šešėlinę atskirai dirbančių statybininkų veiklą, nes kuo daugiau pajamų deklaruoji, tuo daugiau (procentine išraiška) pabrangsta paslauga užsakovui“, – reziumuoja A. Čepulis.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-24 06:40
Lietuvos įmonė IGLU TECH, priklausanti ICOR įmonių grupei, neslepia ambicingų planų. Modernių geoterminių šilumos siurblių gamintojai, jau žinomi Baltijos šalių ir Lenkijos rinkose, nusitaikė į Europą.
nuotrauka
2021-09-24 06:10
Mokslo metų pradžia vaikams ir pedagogams dažnai tampa ne tik džiaugsmu, bet ir iššūkiu po atostogų grįžti į disciplinuotą rutiną. Kad mokymosi ir darbo aplinka nekeltų rūpesčių ir būtų maloni bei komfortiška, Vilniaus vystymo kompanija ugdymo įstaigas atnaujina ir modernizuoja.
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-23 07:04
Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksč...
nuotrauka
2021-09-22 18:47
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai priėmė prokuratūros ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas...
nuotrauka
2021-09-22 18:24
Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine instancija išnagrinėjo Maskvos namų apeliaciją, kuria buvo skųstas pirmos instancijos sprendimas atmesti Maskvos namų skundą Savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai (savavališkos...
nuotrauka
2021-09-22 11:25
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio ...
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-22 10:10
Per metus nuo vienos Statybininkų dienos iki kitos Lietuvoje renovuota daugiau kaip 750 senų daugiabučių. Iš viso modernizavus 3742 namus, Lietuva pasiekė 10 proc. atnaujintų daugiabučių slenkstį.
nuotrauka
2021-09-22 05:34
Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigas, laimėjusi konkursą iš 8 pretendentų, pradėjo eiti Milda Račienė.
nuotrauka
2021-09-21 14:40
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės g...
nuotrauka
2021-09-21 13:29
Seimas svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Andriaus Kupčinsko teiktas Kelių įstatymo pataisas, kurios turėtų pakeisti situaciją planuojant infrastruktūros projektus.
nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos