Verslo liudijimai ir GPM lengvata. Mažesnis užmokestis už paslaugas dabar ar sumažintas GPM vėliau?
Finansų ministerija sako, kad pereiti iš verslo liudijimų į kitą jiems tinkančią formą bus paprasta. Gyventojai galės toliau nepertraukiamai tęsti vykdomą veiklą. Jiems pakaks informuoti VMI apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą. Pagal šią informaciją gyventojui bus parengta Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažyma.
Veiklų, įsigijus verslo liudijimą, sąrašas siaurinamas veidrodiniu principu: iš sąrašo išbraukiamos tos veiklos, kurių atžvilgiu nuo sausio 1 d. bus taikoma Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata. Tai reiškia, kad gyventojas galės susimažinti apmokestinamąsias pajamas, t. y. susigrąžinant dalį sumokėto GPM už pastatų remontą.
Pakeitimais taip pat siekiama užtikrinti, kad gyventojų pajamos, gautos vykdant pastatų apdailą ir remontą, būtų apmokestinamos taikant individualios veiklos apmokestinimo taisykles, – mokant mokestį, priklausantį nuo gautų (uždirbtų) pajamų (pelno), o ne fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu, kuris yra taikomas įsigyjant verslo liudijimą.
LSA pokyčius vertina bendrame kontekste bei siūlo taip pat ir kompromisinių variantų
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas akcentuoja, kad Asociacija planuojamą pokytį pirmiausia vertina ne tik iš statybos įmonių pusės.
„Planuojamą pokytį pirmiausia vertiname kaip LR Vyriausybės norą mažinti nelegalų darbą statybų sektoriuje, – sako D. Gedvilas. – Asociacijos nuomone, nenormalu, kad žmogaus, su verslo liudijimu dirbusio pusę savo gyvenimo, pensija yra tik 146 eurai. Pokytis, kurio laukiame, turėtų apsaugoti ir šiuos žmones, kad jie neskurstų išėję į pensiją, kad jų nereikėtų remti tiems, kurie mokėjo visus mokesčius.“
Be to, Asociacija inicijuoja, kad, perkant ar parduodant NT, pas notarą būtų įvardinta, kas statė namą – specialistai ar nežinomi asmenys. Tokiu būdu pirkėjas pats turėtų apsispręsti, ar jį tenkina, kad jo būstą statė neįvardinti statybininkai, kad neaišku, kokios medžiagos panaudotos ir pan.„Įteisinus planuojamą pokytį, statybos bendrovės turės galimybę samdyti asmenis, dirbančius pagal individualią veiklą, subrangos pagrindais, – sako LSA prezidentas. – Manome, kad ši partnerystė suteiks daugiau aiškumo statybų procese. Kadangi atsiras daugiau saugiklių išeliminuojant nelegalų darbą, tai tikėtina, kad dalis statybos paslaugų taps legalios. Bet tuo pačiu tai lems prievolę mokėti už statybos paslaugas, taip pat ir mokesčius.“
„Tai veikia kaimyninėse rinkose, tą siūlome daryti ir Lietuvoje. Ši priemonė paskatintų samdyti legaliai dirbančius asmenis“, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas.Kad tai netaptų „šaltu dušu“ vartotojams, LSA siūlo paimti pavyzdį iš Lenkijos ar Čekijos. Tai yra, privatininkui, kuris statosi ar remontuojasi būstą, būtų grąžinama pusė PVM sumos arba būsto statybai ir remontui būtų taikomas 5 proc. PVM.
Jeigu šis Vyriausybės sprendimas strigtų, siūlo LSA vadovas, galimas ir kompromisinis variantas: palikti galioti verslo liudijimus tik tose statybose, kuriose nereikia statybos leidimo. Tai yra, jeigu statiniui išduotas statybos leidimas, tai tokioje statybvietėje gali dirbti tik juridiniai asmenys arba asmenys, dirbantys su individualios veiklos pažyma. Visi smulkūs darbai galėtų būti atliekami ir atskirų asmenų.
Paslaugos kaina svarbiau už neaiškios GPM dalies susigrąžinimą
Kokios geros paskatos bebūtų įvesti tvarką statyboje, įsitikinę žmonės, nebus taip paprasta.
„Manau, liks ta pati situacija, kokia yra dabar: be sąskaitos – kaina viena, su sąskaita – apie 30 proc. didesnė. Manau, ne nuo to galo pradedama smulkaus verslo reforma. Šiuo metu smulkų verslą reikia skatinti, o ne žlugdyti keliant mokesčius“, – socialiniame tinkle dalijasi žmonės.
Tačiau ne vienas pastebi, kad sąskaita – faktūra ne tik leis susimažinti apmokestinamąsias pajamas, bet ir bus garantija broko atveju. Šiuo atveju, pasak portalo pašnekovų, reikia gerai pagalvoti – pigiau dabar ar didesnė rizika dėl netinkamai atliktų darbų ateityje.
„Mąstau plačiau – bendrąja prasme, sumokėsiu mažiau, prašydama sąskaitos – faktūros (net jeigu tai bus ir didesnis mokestis), negu gausiu naudos – per bendrąsias valstybės paslaugas, kaip: kokybiškesnį švietimą, geresnę infrastruktūrą, atnaujintą viešąjį transportą ir pan.“, – sako viena iš pašnekovių, akcentuodama, kad GPM dalies susigrąžinimas taip pat nėra paskutinis dalykas.
Tačiau dalis žmonių linkę rizikuoti: geriau mažiau mokėti čia ir dabar, o ne laukti, kiek GPM pavyks susigrąžinti.
„Imsiu dar skaičiuoti, sukti galvą, kiek sumažės apmokestinamos pajamos. Jeigu tik pavyks gerai susitarti dėl didesnės nuolaidos, mokėsiu grynais be jokių sąskaitų“, – neslepia vilnietė. Portalo kalbinti žmonės sutarė tik dėl vieno: jeigu iš karto būtų aišku, kokie pinigai grįš per GPM lengvatą, už darbą su meistrais atsiskaičius oficialiai, gal ir verta būtų svarstyti, kaip mokėti – oficialiai, bet brangiau, ar neoficialiai, bet pigiau.
PAPILDYTA
Prognozuoja šešėlį
Statybos inžinierius, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Vilniaus klubo pirmininkas Audrius Čepulis mano, kad atskirai dirbantis statybininkas siekia uždirbti bent 1000 eurų (į rankas).
„Verslo liudijimas kainuoja 100 eurų vienam mėnesiui. Taigi iš viso paslauga kainuos 1100 eurų.
Individualios veiklos mokesčiai sudaro 24 proc. nuo pajamų, tad šiuo atveju paslauga turi kainuoti 1320 eurų, kad žmogus gautų siekiamus 1000 eurų. Tad paslauga pabrangtų 20 proc. – nuo 1100 iki 1320 eurų“, – skaičiuoja inžinierius.
Panašiai A. Čepulis suskaičiavo, jeigu individualiai dirbantis žmogus siektų kas mėnesį uždirbti 1500 eurų. Verslo liudijimo atveju paslauga kainuotų 1600 eurų, o individualios veiklos atveju – 1980 eurų. Šiuo atveju paslauga pabrangtų 23,75 proc.
„Mano nuomone, šis pokytis skatins šešėlinę atskirai dirbančių statybininkų veiklą, nes kuo daugiau pajamų deklaruoji, tuo daugiau (procentine išraiška) pabrangsta paslauga užsakovui“, – reziumuoja A. Čepulis.