2024 rugsėjo 11 d. trečiadienis, 17:01
Reklama  |  facebook

Verslo tvarumas – daugiau nei madinga grotažymė

2021-07-14 11:16
Tvarumo banga Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, neišvengiamai kyla. Tai, kas dabar vyksta tvarumo atžvilgiu, tėra tik ilgo kelio pradžia, o tvarumo bangai besiruošiantys verslai jau dabar įgauna konkurencinio pranašumo.
nuotrauka
Evaldas SAVICKIS, tvarios plėtros konsultantas, „Vesta Consulting“ įkūrėjas ir vadovas


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
Šių metų balandį Europos Komisija patvirtino žaliąją taksonomiją, kuri įsigalios nuo 2022 m. pradžios. Nauji reikalavimai kol kas apima tik dalį verslo sričių, tokių kaip atsinaujinanti energetika, pramonė, statyba, transportas ir kt. Taksonomija bus ypač aktuali investuotojams, bankams ir fondų valdytojams, turėsiantiems atskirti tvarius verslus nuo tų, kurie save tokiais skelbia be jokių įrodymų. Tuo pačiu tai bus efektyvus ginklas nuo „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. greenwashing), kai netvarūs sprendimai pristatomi kaip draugiški aplinkai.

Investuotojai bus suinteresuoti rinktis tik tvarumo reikalavimus atitinkančias kompanijas, o bankai privalės deklaruoti, kokia dalis jų produktų atitinka taksonomijos reikalavimus. Didesnis skaidrumas ir tvarumas taps kasdieniu verslo leitmotyvu – norintieji finansavimo turės atitikti jiems keliamus naujus reikalavimus. Jau dabar kai kurioms įmonėms atsiranda būtinybė deklaruoti ne tik finansinius, bet ir kitus, su tvarumu siejamus rodiklius.

Skaidriai ir atvirai deklaruoti savo veiklą, poveikį aplinkai ir suinteresuotoms šalims teks ir toms Lietuvos įmonėms, kurios nori dirbti su šalyje veikiančiomis tarptautinėmis kompanijomis. Pastarosios jau dabar diktuoja sąlygas, kokia turi būti produktų ir paslaugų kokybė, poveikis aplinkai, CO2 emisija, transportas ir begalė kitų su tvarumu susijusių kriterijų. Produktų gamintojai ir paslaugų tiekėjai bus įtraukti į savotišką tvarumo grandinę, kurioje šiuo metu daugiausiai patirties turi nekilnojamojo turto (NT) sektorius – tiek NT vystytojai, tiek statybinių medžiagų gamintojai.

Kasmet Lietuvoje sertifikuojama apie 30 naujai statomų ar šiuo metu veikiančių verslo centrų, gamyklų ir kitos paskirties pastatų, atitinkančių aukščiausius aplinkosaugos, energinio efektyvumo standartus – BREEAM, LEED ir kiti sertifikatai liudija šių pastatų kokybę ir tvaraus verslo filosofiją. Tvarios įmonės renkasi tvarius partnerius ir tiekėjus, o klientai vis labiau dairosi į jų vertybes atitinkančius verslus.

Deja, nesilaikant rinkoje vis labiau prigyjančių standartų nutinka atvirkščiai. Teko ne kartą matyti, kai kokybiškų ir gerą kainą turinčių statybinių medžiagų gamintojai neturėjo galimybės dalyvauti dideliuose NT rangovų konkursuose, nes neturėjo reikalingų produkto poveikio aplinkai deklaracijų (EPD) – tvariems pastatams reikia ne tik gerų, bet ir sertifikuotų medžiagų. Pasakyti „palaukite, po pusmečio bus visi sertifikatai“ – nepakanka, nes nė vienas NT vystytojas tokios prabangos neturi. Laimi tie, kurie yra pasiruošę.

Pasakyti „palaukite, po pusmečio bus visi sertifikatai“ – nepakanka, nes nė vienas NT vystytojas tokios prabangos neturi. Laimi tie, kurie yra pasiruošę. 

Ypač tvarumo reikalavimai aktualūs verslui einant į užsienio rinkas. Štai Skandinavijos, Vakarų Europos šalyse EPD deklaracijų neturintys statybinių medžiagų gamintojai nėra svarstomi kaip alternatyva – jos tiesiog nėra.

Pasiruošti esminiams pokyčiams padeda tvarumo strategijos, kurios leidžia inventorizuoti įmonės veiklą ir analizuoti jos poveikį suinteresuotoms šalims: darbuotojams, bendruomenei, partneriams, tiekėjams ir kt. Naujoje vietoje statoma gamykla galbūt turės teigiamą poveikį – bus kuriamos naujos darbo vietos. Tačiau poveikis gali būti ir neigiamas – pavyzdžiui, bus keliama tarša aplinkai.

Viena iš svarbių tvarumo strategijos rengimo dalių – rizikų vertinimas. Tvarumo strategijos kontekste dažniausiai vertinamos visos galimos aplinkosaugos, socialinės ir valdymo rizikos (ESG – Environmental, Social, Governance). Vien gebėjimas pripažinti, kad įmonė daro įtaką aplinkai, yra didelis žingsnis į priekį.

Tvarumo strategija nėra šalia įmonės strategijos naudojamas atskiras dokumentas – ji turi būti įtraukta į visas įmonės veiklas ir padėti iškelti tvarumo tikslus bei reikšmingas veiklas, tuo pačiu ji privalo išlikti gyva, koreguojama atsižvelgiant į besikeičiančią įstatyminę bazę, verslo poreikius, tendencijas ir kt. Inovacijos ir technologijos dažnai būna tarp esminių tvarumo aspektų, nepaisant verslo srities – jie aktualūs tiek gamybai, tiek paslaugų sektoriui, žemės ūkio bendrovėms ir t.t.

Kaip tvarumas didina konkurencinį pranašumą? Visų pirma, tvarumo strategijos didina skaidrumą – vieną esminių tvarumo aspektų. Tai, kaip skaidriai darbuotojams rodote įmonės rezultatus, kaip skaidriai atskleidžiate produkto gamybą, sudedamąsias dalis ir poveikį aplinkai, suteikia kreditą pasitikėjimo rinkoje.

Antra, tvarumo strategija užtikrina produkto kokybę ir standartų laikymąsi – nepriklausomos trečiosios šalies patikra ir sertifikatai garantuoja, kad produktas yra saugus, ekologiškas ar tvarus. Tuo pačiu, tai yra geros reputacijos šaltinis. Nors vartotojų atmintis neretai yra trumpalaikė, jų sąmoningumas vis didėja, tad spaudimas verslui laikytis tvarumo kriterijų tik augs.

Šiandien tvarumas kaip madinga grotažymė – visi nori ją naudoti, net jei nesuprantama, kas iš tikrųjų yra tvaru. Deja, medžių sodinimas, ekologiškos pakuotės ir ilgų lozungų skaitymas iš tribūnos, kokie esame ekologiški, tvarūs ir draugiški aplinkai, nėra tvarumas. Visa tai – tik iniciatyvos, priskiriamos įmonių socialinei atsakomybei.

Tvarumas iš esmės apima tai, kaip verslas didina teigiamą ir mažina neigiamą poveikį aplinkai bei suinteresuotoms šalims. Tik tos įmonės, kurios jau vadovaujasi tvarumo filosofija ar ruošiasi būsimiems taksonomijos reikalavimams, įgauna taip reikalingo konkurencinio pranašumo reputacijos pasaulyje, kuriame klientai balsuoja savo pinigine.

Tvarumo tema ir ESG rizikos jau dabar turėtų atsirasti įmonių vadovų dienotvarkėse – laiku pradėtas pasiruošimas leis ne tik sumažinti galimas reputacijos rizikas, jei įmonė neatitiktų nuo kitų metų įsigaliosiančių taksonomijos reikalavimų, bet ir pasiruošti reikalingus resursus bei finansinius išteklius kylančiai tvarumo bangai. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-09-09 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
nuotrauka
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
nuotrauka
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
nuotrauka
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
nuotrauka
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
nuotrauka
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...
nuotrauka
2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių a...
nuotrauka
2024-08-14 10:16
Darbdaviai, darbdavių organizacijos, profesinės sąjungos ir profesinių sąjungų organizacijos Darbo kodekso nustatyta tvarka turi teisę inicijuoti kolektyvines derybas dėl kolektyvinių sutarčių sudarymo ar pakeitimo, jose dalyvauti ir sudaryti kolektyvines sutartis.
nuotrauka
2024-08-12 09:01
Darbuotojų atstovų – profesinės sąjungos, darbo tarybos ar darbuotojų patikėtinio – veikla turi būti organizuota, vykdoma jiems bendradarbiaujant ir taip, kad bendrieji darbuotojų interesai ir teisės būtų ginami kuo veiksmingiau. VDI pažymi, kad darbo taryba negali atlikti tų darbuotojų atstovavimo ...
nuotrauka
2024-08-09 09:50
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčiai neretai sukelia sunkumų ne tik norintiems įsigyti nuosavą būstą, bet ir siekiantiems jį parduoti. Šiemet individualių namų pardavimų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, pastebimai sumažėjo. Be to, pastebima, kad visame segmente išaugusios būstų kainos...
nuotrauka
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...
nuotrauka
2024-07-24 16:25
Perkant naują būstą tiesiai iš projekto plėtotojo ar valdytojo, paprastai, pasirašoma preliminarioji sutartis. Joje, lyginant su pagrindine, notarų biure sudaroma pirkimo-pardavimo sutartimi, neapibrėžtumo yra daugiau. Todėl pirkėjai, sudarydami preliminariąją sutartį kartais jaučiasi nesaugiai. Kam...
nuotrauka
2024-07-23 10:28
Prieš dvejus metus įsigaliojęs „Proveržio paketas“ įnešė nemažai pokyčių energetikos srityje. „Proveržio paketo“ tikslas nuo pat pradžių buvo paskatinti atsinaujinančios energijos išteklių objektų plėtrą Lietuvoje, siekiant mažinti biurokratinius trikdžius ir perteklinius ribojimus saulės ir vėjo el...
nuotrauka
2024-07-19 14:00
Pastaraisiais metais verslams teko susidurti su procesais, kurie itin stipriai paveikė sutartis tarp partnerių ar net sukėlė rimtų ginčų. Vienas iš jų – neseniai žiniasklaidoje nuskambėjęs nesutarimas tarp UAB „Krasta Auto“ ir UAB „OZO 10A” dėl pernai metais pasikeitusios patalpų nuomos kainos. Nors...
nuotrauka
2024-07-18 16:25
Pasitaiko atvejų, kai siekdami įsigyti būstą, bet neturėdami tam užtektinai pajamų, banko paskolą imame drauge su bendraskoliu. Tačiau ar juo gali tapti bet kas? Net mūsų tėvai? Į šį klausimą atsako Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-07-16 12:44
Gegužės 1 d. įsigalioję įstatymų pakeitimai numato galimybę viešąją įstaigą pertvarkyti į akcinę bendrovę. Nepaisant to, kad pokyčiai suteiks lankstumo viešosioms įstaigoms, visgi tokios transformacijos įtvirtinimas turi ir rizikų. Viena jų – turtas. Pamatinis šias dvi organizacijas skiriantis bruož...

Statybunaujienos.lt » Komentaras