2025 m. liepos 16 d. trečiadienis, 2:05:45
Reklama  |  facebook

Vilniaus „Architektūrinė kalva“ – galimybė miestui ar grėsmė Senamiesčiui?

2025-04-23 10:46
Šiuolaikiniai miestai vis dažniau atsiduria kryžkelėje, kurioje svarbu rasti balansą tarp architektūrinio paveldo išsaugojimo ir neišvengiamos plėtros. Vilnius – ne išimtis. Šiandien šalies sostinė plečiasi sparčiau nei bet kada anksčiau, tačiau tuo pat metu susiduria su vienu esminiu klausimu: kaip vystytis, nepažeidžiant to, kas brangu – istorinio miesto identiteto?
nuotrauka
Pexels nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
ID Vilnius (iki 2023 m. lapkričio – Vilniaus planas), UAB
Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įrašytas Vilniaus senamiestis – ne tik architektūrinis paveldas, bet ir simbolinis miesto centras, jo vizualinis identitetas. Panoramos, senųjų pastatų siluetai, reljefo ir gamtinių elementų dermė – tai elementai, kurie kuria nepakartojamą Vilniaus veidą.

„Kadangi esamas identitetas yra vertybė, turėtų galioti mažiausio kišimosi principas. Per didelis naujų elementų kiekis iš esmės keičia Senamiesčio panoramų ir siluetų kokybę", – sako pranešime cituojama prof. dr. Dalia Dijokienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakulteto dekanė.

Svarbu pažvelgti į tai, kokią įtaką miesto plėtra gali daryti Vilniaus senamiesčiui, prieš daugiau nei 30 metų pripažintam pasaulio kultūros paveldo vertybe.

Kylanti „Architektūrinė kalva" – grėsmė UNESCO saugomam paveldui?

Vilniaus senamiesčio siluete galima įžvelgti vertikalių išsidėstymo trimis grupėmis dėsningumą, kurį fiksuoja svarbiausi istoriniai miesto centrai: pilis, Jonų bažnyčia ir Rotušės aikštė. Pasak prof. dr. D. Dijokienės, išskirtinį dėmesį atkreipti reikėtų į Gedimino pilies kalną su bokštu ir jo aplinką.

Dalia Dijokienė. Alekso Jauniaus nuotr.Dr. Dalia Dijokienė.
Alekso Jauniaus nuotr.
 
„Tai – pagrindinė vizualinė ir semantinė Vilniaus dominantė, svarbiausias centro panoraminės apžvalgos taškas. Ji ir turėtų išlikti pagrindine miesto centro dominante, organizuojančia miesto centro erdvinės struktūros kompoziciją", – dalijasi profesorė.

Šiame kontekste ypač jautriai iškyla naujos urbanistinės aukštybinių pastatų koncentracijos zonos, esančios centrinėje Vilniaus dalyje – „Architektūrinės kalvos" – klausimas.

Dešiniajame Neries krante, vos už kilometro nuo Senamiesčio, formuojama teritorija, kurios vystymasis dėl geografinės padėties ir vizualinio ryšio su istoriniu centru gali turėti reikšmingą, o gal net ir lemiamą įtaką UNESCO saugomam paveldui.

„Architektūrinė kalva" yra saugomoje urbanistinėje vietovėje bei patenka į Vilniaus istorinio centro vizualinės apsaugos pozonį greta UNESCO Pasaulio paveldo statusą turinčio Senamiesčio. Ją formuojant, gali būti paveikti saugomi Senamiesčio panoraminiai vaizdai ir siluetai, susiklostę gamtos ir kultūros paveldo santykiai bei kitos vertybės", – pabrėžia prof. dr. D. Dijokienė.

Subalansuotas augimas – įmanomas?

Neatsitiktinai pernai, pažymint Vilniaus senamiesčio įtraukimo į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą 30-metį, VILNIUS TECH Architektūros fakulteto Urbanistikos katedros tyrėjos ir UAB „ID Vilnius" komanda parengė išsamią tiriamąją studiją, kurios tikslas – naujai atrasti balansą tarp vertybių puoselėjimo ir sostinės centro vystymo galimybių bei pasiūlyti optimalų „Architektūrinės kalvos" užstatymo modelį.

Pexels nuotr.

„Uždavėme klausimą: būti ar nebūti Vilniaus senamiesčiui UNESCO pasaulio paveldo sąraše? Mūsų tikslas buvo maksimaliai išsaugoti tai, ką esame paveldėję, bet kartu ir neužkirsti kelio sostinei augti kaip šiuolaikiškam, gyvybingam, verslą, kultūrą ir mokslą telkiančiam miestui. Pagrindinis klausimas, į kurį reikėjo atsakyti – kiek, kur ir kaip galima statyti šioje „jautrioje" miesto teritorijoje", – dalijasi viena iš tyrimo autorių prof. dr. D. Dijokienė.

Tyrimo autoriai ne tik įvertino jau anksčiau priimtus šios teritorijos planavimo dokumentus, skirtus reguliuoti aukštybinių pastatų statybą Neries dešiniajame krante, bet ir atliko išsamią teritorijos raidos analizę, užsienio miestų praktikos apžvalgą, modeliavimą bei vizualinių pasekmių vertinimą.

Sauliaus Žiūros nuotr.Sauliaus Žiūros nuotr.

Studijoje formuluojamos tūrinio-erdvinio formavimo gairės grindžiamos trimis pagrindiniais principais: kontekstualumu, integralumu ir daugiaplaniškumu, t.y., bet kokie aukštybinio užstatymo sprendimai turi būti pagrįsti jautriu santykiu su esama miesto struktūra, kraštovaizdžiu ir Senamiesčio siluetu.

„Esminis ir vienintelis „Architektūrinės kalvos" tūrinio-erdvinio formavimo prioritetas – darni visuma su gamtine ir vizualine apsuptimi. Visa „Architektūrinė kalva" turi būti formuojama nepažeidžiant Vilniaus istorinio branduolio, jo aplinkos atributų ir vertingųjų savybių", – sako tyrėja.

Vis tik nėra išvengiama iššūkių. Anot profesorės, pagrindinis iššūkis – mūsų visų bendras sutarimas.

„Jeigu mes – verslas, mokslas, gyventojai – sutartume dėl bendrų vertybių ir prioritetų, tai, manau, galėtume ir Senamiesčio unikalumą išsaugoti, ir sukurti sostinės vertą bei architektūrine kokybe pasižyminčią „Architektūrinę kalvą", – dalijasi ji.

Nors pasiūlytos gairės yra tiesiog „žaidimo taisyklės", kurios nusako, kaip galima statyti šioje „jautrioje" miesto zonoje, ji viliasi, kad siūlomi principai neliktų teorijoje, o būtų pritaikomi realybėje. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-14 13:51
Keisis skveras šalia vienos ryškiausių Vilniaus senamiesčio architektūrinių ikonų ir populiaraus turistų traukos objekto – Šv. Onos bažnyčios. Išduotas statybą leidžiantis dokumentas Vilniaus vystymo kompanijos parengtam šios viešosios erdvės pertvarkymo projektui. Projektu siekiama įprasminti vieto...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras