2025 m. liepos 13 d. sekmadienis, 18:34:51
Reklama  |  facebook

Vilniaus dangoraižių kalvos: kur jos ir kodėl jos kuriamos

2022-07-27 09:44
Dangų raižančių pastatų kvartalai, vadinami urbanistinėmis kalvomis – kadaise neįsivaizduotas reiškinys, dabar vizionieriškų urbanistų bei architektų kuriamas ir Vilniuje. Vienos iš sostinės urbanistinių kalvų statybos prasidėjo dar praėjusio amžiaus viduryje, kita – tik dabar įgyja aiškius kontūrus. Kur yra Vilniaus urbanistinės kalvos, kaip jos statomos ir kokia nauda iš jų miesto žmogui, pasakoja ekspertai.
nuotrauka
Iš kairės: Dalia Andrulionienė ir Dalia Dijokienė. Pašnekovių nuotr.


Minimos įmonės
Omberg group, UAB
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

Urbanistinė kalva yra mieste esantis išskirtinis, aukštybinis kelių arba keliolikos pastatų darinys, teigia doc. dr. Dalia Dijokienė, „Vilnius Tech“ Urbanistikos katedros vedėja.

„Nuo neatmenamų laikų žmonija savo galią siekė išreikšti didingais statiniais – Faraonų piramidėmis, Didžiąja kinų siena ir pan. Miestų raidos priešaušriu, aukščiu galėjo dominuoti tik dvasinės ir pasaulietinės valdžios atstovų statiniai, o per pastaruosius porą šimtmečių greta jų atsirado ir verslas. Ypač tai pasireiškė šiame ir praėjusiame amžiuose, kai technologinė pažanga įgalino aukštybinių pastatų statybas“, – cituojama D. Dijokienė.

Vilniuje šiuo metu yra dvi, Konstitucijos prospekto ir Viršuliškių urbanistinės kalvos. Pirmąją sudaro Vilniaus miesto savivaldybės pastatas, verslo centras „Europa“, taip pat „Quadrum Business City“, „3 Burės“, „Forum Palace“ ir kiti. Viršuliškių urbanistinę kalvą sudaro Spaudos rūmai, gyvenamieji namai „Viršuliškių porelė“, ją greitai papildys ir du jau statomi, 70 metrų aukščio gyvenamieji dangoraižiai „Skylum“.

Urbanistinė kalva yra ir kompozicinė priemonė, kurią architektai urbanistai naudoja siekdami išryškinti svarbias ir reikšmingas miesto vietas. Tinkamoje vietoje pastatytas vienas ar keli aukštybiniai pastatai gali paskatinti ir vietovių atsinaujinimą bei pritraukti papildomų investicijų, teigia urbanistikos ekspertė.

Trečia priežastis kurti tokias kalvas – ekonominė. Brangi žemė miesto centre verčia investuotojus maksimaliai išnaudoti jų galimybes siekiant, kad jų įsigijimui panaudotos lėšos atsipirktų.

Pagrindinis šalies verslo rajonas

Dešiniajame Neries krante formuojama urbanistinė Konstitucijos pr. kalva yra seniausia Vilniaus mieste. Ji labai paprasta – aplink Konstitucijos pr. kylantys pastatai turi suformuoti kalvą, todėl centre esantys pastatai yra aukščiausi, o kraštuose palaipsniui žemėja.

XX a. šeštojo dešimtmečio pabaigoje – septintojo pradžioje buvo parengtas ir dalinai įgyvendintas šios miesto dalies detalus išplanavimo projektas: suformuotas dabartinis Konstitucijos prospektas, dalis Upės gatvės, pastatyta Universalinė parduotuvė, Buities tarnybų kompleksas ir viešbutis „Lietuva“.

„Atgavus nepriklausomybę ir pasikeistus ekonominėms sąlygoms, atsirado poreikis formuoti naują miesto centrą. Kadangi reikalavimų kaip formuoti vieningą urbanistinę struktūrą nebuvo, Konstitucijos pr. vyko chaotiškos statybos bei iškilo grėsmė nustelbti kitoje Neries upės pusėje esantį Vilniaus senamiestį. Dėl šios priežasties 2009 m. buvo sukurta Vilniaus dešiniojo kranto urbanistinės kalvos koncepcija, kurios formavimo metodika vadovaujamasi iki šiol“, – aiškina „Vilnius Tech“ Urbanistikos katedros vedėja.

Vilniaus dangoraižių centras

Be Konstitucijos prospekto, sostinėje urbanistinė kalva formuojasi ir Viršuliškėse. Aukštybiniais pastatais vystomą urbanistinę kalvą tarp Karoliniškių ir Viršuliškių mikrorajonų buvo numatyta formuoti dar sovietmečiu, kai čia buvo pastatyti Vilniaus spaudos rūmai.

„Vis dėlto, Viršuliškių urbanistinė kalva, priešingai nei dešiniojo Neries kranto kompleksas, neturi labai griežtų formavimo reikalavimų. Pradžioje ją buvo planuojama formuoti tik iš biurų pastatų. Tačiau vėliau suvokta, kad tokiu atveju visas rajonas vakarais ištuštėtų. Dėl to nuspręsta čia įkurti paslaugų, biurų ir gyvenamųjų namų kvartalą“, – cituojama D. Dijokienė.

Pasak „Skylum“ dangoraižius čia kuriančios NT plėtros bendrovės „Omberg group“ vadovės Dalios Andrulionienės, Viršuliškių urbanistinė kalva naujakurius traukia dėl patogios infrastruktūros bei mažo atstumo iki miesto centro.

„Viršuliškės tampa vienu iš rimčiausių pacentrių – urbanistinėje kalvoje ir aplink ją sparčiai kuriasi biurai, įvairios paslaugos bei pramogos ir, žinoma, gyvenamieji namai. Kartu gerėja susisiekimas, inžinerinė ir socialinė infrastruktūra, gausėja darbo vietų“, – pasakoja D. Andrulionienė.

Viršuliškių urbanistinėje kalvoje kylančių „Omberg group“ dangoraižių aukštis bus 70 metrų, 20-yje aukštų bus įrengta daugiau nei 400 butų. Modernūs dangoraižiai išsiskirs ir įspūdingas miesto panoramas atversiančiomis stogo terasomis.

„Projektas „Skylum“ naujakuriams siūlo visomis prasmėmis aukštą gyvenimo kokybės standartą – ne tik laisvalaikio ir pramogų erdves pirmame aukšte, įspūdingą eksterjerą, itin kokybiškas statybos medžiagas, bet ir stogo terasas bei pro namų langus atsiveriančias sostinės panoramas“, – sako „Omberg group“ vadovė. 

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras