2023 vasario 7 d. antradienis, 0:44
Reklama  |  facebook

Vilniaus dangoraižių kalvos: kur jos ir kodėl jos kuriamos

2022-07-27 09:44
Dangų raižančių pastatų kvartalai, vadinami urbanistinėmis kalvomis – kadaise neįsivaizduotas reiškinys, dabar vizionieriškų urbanistų bei architektų kuriamas ir Vilniuje. Vienos iš sostinės urbanistinių kalvų statybos prasidėjo dar praėjusio amžiaus viduryje, kita – tik dabar įgyja aiškius kontūrus. Kur yra Vilniaus urbanistinės kalvos, kaip jos statomos ir kokia nauda iš jų miesto žmogui, pasakoja ekspertai.
nuotrauka
Iš kairės: Dalia Andrulionienė ir Dalia Dijokienė. Pašnekovių nuotr.


Minimos įmonės
Omberg group, UAB
Vilnius Tech / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

Urbanistinė kalva yra mieste esantis išskirtinis, aukštybinis kelių arba keliolikos pastatų darinys, teigia doc. dr. Dalia Dijokienė, „Vilnius Tech“ Urbanistikos katedros vedėja.

„Nuo neatmenamų laikų žmonija savo galią siekė išreikšti didingais statiniais – Faraonų piramidėmis, Didžiąja kinų siena ir pan. Miestų raidos priešaušriu, aukščiu galėjo dominuoti tik dvasinės ir pasaulietinės valdžios atstovų statiniai, o per pastaruosius porą šimtmečių greta jų atsirado ir verslas. Ypač tai pasireiškė šiame ir praėjusiame amžiuose, kai technologinė pažanga įgalino aukštybinių pastatų statybas“, – cituojama D. Dijokienė.

Vilniuje šiuo metu yra dvi, Konstitucijos prospekto ir Viršuliškių urbanistinės kalvos. Pirmąją sudaro Vilniaus miesto savivaldybės pastatas, verslo centras „Europa“, taip pat „Quadrum Business City“, „3 Burės“, „Forum Palace“ ir kiti. Viršuliškių urbanistinę kalvą sudaro Spaudos rūmai, gyvenamieji namai „Viršuliškių porelė“, ją greitai papildys ir du jau statomi, 70 metrų aukščio gyvenamieji dangoraižiai „Skylum“.

Urbanistinė kalva yra ir kompozicinė priemonė, kurią architektai urbanistai naudoja siekdami išryškinti svarbias ir reikšmingas miesto vietas. Tinkamoje vietoje pastatytas vienas ar keli aukštybiniai pastatai gali paskatinti ir vietovių atsinaujinimą bei pritraukti papildomų investicijų, teigia urbanistikos ekspertė.

Trečia priežastis kurti tokias kalvas – ekonominė. Brangi žemė miesto centre verčia investuotojus maksimaliai išnaudoti jų galimybes siekiant, kad jų įsigijimui panaudotos lėšos atsipirktų.

Pagrindinis šalies verslo rajonas

Dešiniajame Neries krante formuojama urbanistinė Konstitucijos pr. kalva yra seniausia Vilniaus mieste. Ji labai paprasta – aplink Konstitucijos pr. kylantys pastatai turi suformuoti kalvą, todėl centre esantys pastatai yra aukščiausi, o kraštuose palaipsniui žemėja.

XX a. šeštojo dešimtmečio pabaigoje – septintojo pradžioje buvo parengtas ir dalinai įgyvendintas šios miesto dalies detalus išplanavimo projektas: suformuotas dabartinis Konstitucijos prospektas, dalis Upės gatvės, pastatyta Universalinė parduotuvė, Buities tarnybų kompleksas ir viešbutis „Lietuva“.

„Atgavus nepriklausomybę ir pasikeistus ekonominėms sąlygoms, atsirado poreikis formuoti naują miesto centrą. Kadangi reikalavimų kaip formuoti vieningą urbanistinę struktūrą nebuvo, Konstitucijos pr. vyko chaotiškos statybos bei iškilo grėsmė nustelbti kitoje Neries upės pusėje esantį Vilniaus senamiestį. Dėl šios priežasties 2009 m. buvo sukurta Vilniaus dešiniojo kranto urbanistinės kalvos koncepcija, kurios formavimo metodika vadovaujamasi iki šiol“, – aiškina „Vilnius Tech“ Urbanistikos katedros vedėja.

Vilniaus dangoraižių centras

Be Konstitucijos prospekto, sostinėje urbanistinė kalva formuojasi ir Viršuliškėse. Aukštybiniais pastatais vystomą urbanistinę kalvą tarp Karoliniškių ir Viršuliškių mikrorajonų buvo numatyta formuoti dar sovietmečiu, kai čia buvo pastatyti Vilniaus spaudos rūmai.

„Vis dėlto, Viršuliškių urbanistinė kalva, priešingai nei dešiniojo Neries kranto kompleksas, neturi labai griežtų formavimo reikalavimų. Pradžioje ją buvo planuojama formuoti tik iš biurų pastatų. Tačiau vėliau suvokta, kad tokiu atveju visas rajonas vakarais ištuštėtų. Dėl to nuspręsta čia įkurti paslaugų, biurų ir gyvenamųjų namų kvartalą“, – cituojama D. Dijokienė.

Pasak „Skylum“ dangoraižius čia kuriančios NT plėtros bendrovės „Omberg group“ vadovės Dalios Andrulionienės, Viršuliškių urbanistinė kalva naujakurius traukia dėl patogios infrastruktūros bei mažo atstumo iki miesto centro.

„Viršuliškės tampa vienu iš rimčiausių pacentrių – urbanistinėje kalvoje ir aplink ją sparčiai kuriasi biurai, įvairios paslaugos bei pramogos ir, žinoma, gyvenamieji namai. Kartu gerėja susisiekimas, inžinerinė ir socialinė infrastruktūra, gausėja darbo vietų“, – pasakoja D. Andrulionienė.

Viršuliškių urbanistinėje kalvoje kylančių „Omberg group“ dangoraižių aukštis bus 70 metrų, 20-yje aukštų bus įrengta daugiau nei 400 butų. Modernūs dangoraižiai išsiskirs ir įspūdingas miesto panoramas atversiančiomis stogo terasomis.

„Projektas „Skylum“ naujakuriams siūlo visomis prasmėmis aukštą gyvenimo kokybės standartą – ne tik laisvalaikio ir pramogų erdves pirmame aukšte, įspūdingą eksterjerą, itin kokybiškas statybos medžiagas, bet ir stogo terasas bei pro namų langus atsiveriančias sostinės panoramas“, – sako „Omberg group“ vadovė. 

Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-02-01 10:00
Norint geriau suprasti žmones ir jų gyvenimą skirtingais laikmečiais, nebūtina skaityti istorines knygas ar žiūrėti dokumentiką, tam gali užtekti ir lėtai pasivaikščioti miestų gatvėmis, pakelti akis ir gerai įsižiūrėti į namų fasadus. Pasak Kauno Technologijos Universiteto Statybos ir architektūros...
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-30 13:09
Įsigyti poreikius atitinkantį būstą – nelengvas galvosūkis, kaip ir būsto remontas ar įrengimas, kuris neretai tampa ne tik nesibaigiančių konfliktų ar problemų sprendimu, bet ir daug kainuojančiomis klaidomis. Vienas iš būdų užtikrinti sklandesnį įrengimo procesą – interjero dizainerių konsultacijo...
nuotrauka
2023-01-27 05:27
Tyrimai rodo, kad atnaujinti būstą nusprendę europiečiai, didžiausią dėmesį skiria vonios kambario bei virtuvės pagerinimui, naujų interjero detalių įsigijimui bei įvairių susidėvėjusių baldų pakeitimui. Visgi, net ir minimalūs pokyčiai būste gali pareikalauti gana didelių išlaidų.
nuotrauka
2023-01-26 04:46
Tai, kokiuose namuose gyvename, mus veikia labiau nei galime įsivaizduoti. Namų interjeras ir išplanavimas daro poveikį mūsų hormonų pusiausvyrai, o pastaroji yra atsakinga už tokias psichologinės sveikatos ligas kaip depresija, gali daryti įtaką mūsų miego kokybei ir virškinimui. Tad kas namuose ve...
nuotrauka
2023-01-23 11:17
Bendrovė „Baltisches Haus“ viešam svarstymui pateikė prekybos centro „Mada“ rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus. Vienas pirmųjų Vilniaus prekybos centrų, užimantis beveik 28 000 kv. m plotą, paskutinį kartą buvo rekonstruotas prieš dešimtmetį, todėl šiuo metu analizuojama dabartinė rinkos situac...
nuotrauka
2023-01-20 09:59
Iki šiol uždara ir tik Lietuvos geležinkelių veiklai tarnaujanti ~40 hektarų teritorija Naujamiestyje atsivers miestui. Pradiniai teritorijos naujo pritaikymo vizijos kūrimo etapai – puikus metas į procesą įsitraukti ir miestiečiams. Projekto partneriai kviečia gyventojus dalyvauti apklausoje ir išs...
nuotrauka
2023-01-19 17:32
Sostinėje netrukus bus renkami geriausi Vilniaus standartus atitinkantys ugdymo įstaigų projektai. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė idėjas, pagal kurias bus projektuojamos mokyklos Perkūnkiemyje ir Pavilnyje bei vaikų darželiai Balsiuose ir Šnipiškėse. „Vilniaus vystymo kompanija“ kv...
nuotrauka
2023-01-19 11:26
Visi norime gyventi jaukiuose namuose, kuriuose jaustumėmės geriausiai, nesvarbu, ar tai nedidelis studijos tipo butas miesto centre, ar namas užmiestyje. Internete ar specializuotuose leidiniuose galima rasti nemažai interjero kūrimo idėjų, vis dėlto tai, kas gražiai atrodo nuotraukose, nebūtinai b...
nuotrauka
2023-01-19 04:49
Vyriausybė pritarė A. Goštauto ir Lukiškių gatvėse Vilniuje esančių pastatų atnaujinimo koncepcijai. Ji leis sukurti modernias darbo vietas dirbantiems viešajame sektoriuje, didinti valstybės turimo turto valdymo ir energinį efektyvumą, o kartu ir – sukurti naują miesto veidą keičiantį kvartalą. Pla...
nuotrauka
2023-01-18 09:38
Virtuvės projektavimas neretai pasirodo tikru iššūkiu, kuris reikalauja specifinių žinių, laiko, įdirbio ir finansų. Tačiau dizainerė Jūratė Sventickienė sako, kad ją susikurti galima lengvai, be specialistų pagalbos bei sekant karščiausias 2023-ųjų interjero tendencijas.
nuotrauka
2023-01-17 15:06
Nekilnojamojo turto vystytojas „Releven“ praėjusią savaitę visuomenei pristatė projektinius sprendinius naujam kvartalui šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto, Lvivo gatvėje 59. Perspektyvioje Vilniaus vietoje ketinama kurti visapusišką traukos centrą, kuris priešingai nei iki šiol – liktų gyvybing...
nuotrauka
2023-01-13 14:08
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia preliminarius atviro Pilaitės baseino projekto idėjos konkurso nugalėtojus. Ekspertų komisijos vertinimu, geriausią architektūrinę viziją pasiūlė UAB INBLUM ir UAB „Projektų Rengimo Biuras".
nuotrauka
2023-01-11 16:02
Pirmojo būsto apdailos paruošimas – procesas, apipintas įvairiais mitais ir baimėmis apie ilgus, daug rūpesčių keliančius darbus. Vis dėlto, kruopščiai jam pasiruošus, jis gali būti kur kas greitesnis, paprastesnis ir malonesnis nei yra manoma. Ką reikia žinoti naujakuriams ir kaip pasirengti būsto ...
nuotrauka
2023-01-05 14:22
Projekto viešinimo posėdžio, vykusio nuotoliniu būdu, metu visuomenei buvo pristatytas šalia sostinės prekybos ir pramogų centro „Akropolis“ planuojamo statyti naujo pastato projektiniai pasiūlymai ir jo architektūriniai sprendiniai.
nuotrauka
2023-01-02 09:37
Pastaruoju metu vis labiau nyksta skirtis tarp namų ir biurų interjerų. Pandemijos paskatinti bent kelerius metus žmonės daug dirbo iš namų. Todėl dabar, siekiant darbuotojus sugrąžinti į biurus ir stengiantis, kad jie čia gerai jaustųsi, darbo aplinkoje atsiranda vis daugiau elementų, kurie anksčia...
nuotrauka
2023-01-02 09:29
Paskelbti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ vykdyto uždaro kviestinio architektūrinio konkurso projektui sostinės Parodų g. 1 nugalėtojai. Komisija geriausiu pripažino projektą „Upė“, kurį naujam vidutinės klasės gyvenamųjų namų kompleksui Lazdynų mikrorajone pateikė architektų stu...
nuotrauka
2023-01-02 07:29
Pasaulio gyventojų skaičius kasdien išauga po 200 tūkstančių. Visas šis populiacijos augimas koncentruojasi miestuose. Prognozuojama, kad 2050 metais miestiečių pasaulyje bus jau dukart daugiau nei provincijos gyventojų. Tai reiškia, kad itin sparčiai didėja ir būsto mieste poreikis. Anot ekspertų, ...
nuotrauka
2022-12-29 14:03
Kuriant stilingą, jaukią ir patogią vonios kambario erdvę, itin svarbu išsirinkti tinkamas plyteles. Jos atlieka ne tik sienų ar grindų dangos funkciją, bet ir yra puikus namų dekoro elementas, suteikiantis erdvei išskirtinumo.
nuotrauka
2022-12-29 10:01
Akimirksniu besikeičiančios namų stiliaus tendencijos neleidžia atsipalaiduoti, todėl tik tuo besidomintys geba nepasimesti įvairių interjero dizaino akcentų ir elementų gausoje. Kas bus populiariausia kitąmet, pasakoja „MOKI VEŽI“ ekspertai.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras