2024 liepos 21 d. sekmadienis, 21:54
Reklama  |  facebook

YIT Lietuva: nepaisant augančių kainų, būsto įperkamumas Baltijos šalyse didėja – lietuviai butus perka aktyviausiai

2021-05-18 10:46
Jau praėjusių metų pabaigoje naujo būsto paklausa Lietuvos, Latvijos ir Estijos sostinėse vėl šovė į viršų ir lemia rekordinius butų pardavimus. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas, įvertinęs YIT šalių būsto pardavimų rezultatus, sako, kad labiausiai pandemijos poveikis pernai pasijautė Latvijos būsto rinkoje, o mažiausiai – Lietuvoje.
nuotrauka
YIT LIETUVA iliustr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
„Swedbank“ būsto srities finansavimo vadovė Žydra Rakauskaitė pažymi, kad pastaraisiais metais gyventojų pajamos Baltijos šalyse augo sparčiau nei būsto kainos, o tai lėmė ir didesnį būsto įperkamumą bei paklausą.

Lietuvoje pandemija būsto rinką paveikė mažiausiai

K. Vanago teigimu, baimės dėl drastiško pandemijos poveikio Baltijos šalių ekonomikoms, o tuo pačiu ir NT rinkai, nepasitvirtino. Nors praėjusių metų pavasarį, tik prasidėjus pandemijai, rinka stabtelėjo, tačiau jau vasarą būsto pardavimai vėl pradėjo didėti, o metų pabaigoje butų paklausa jau buvo pasiekusi 2019 metų lygį.

„Be abejo, net ir trumpas stabtelėjimas atsiliepė bendriems metiniams būstų pardavimo rezultatams. Tiesa, šis poveikis Baltijos šalyse buvo nevienodas. Lietuvoje butų savo įgyvendintuose projektuose pernai pardavėme tik 8 proc. mažiau nei 2019 metais. Tuo metu Latvijoje ir Estijoje sumažėjimas atitinkamai siekė 35 proc. ir 30 proc. Lietuvos būsto rinka ir šiais metais iš visų Baltijos šalių išlieka aktyviausia. Šiemet per nepilnus keturis mėnesius Lietuvoje jau viršijome visų praėjusių metų pardavimus“, – sako K. Vanagas.

Vystytojų atstovas pažymi, kad nors bendros būsto rinkos tendencijos Baltijos šalyse yra panašios, tačiau esama ir tam tikrų skirtumų. Pavyzdžiui, Latvijoje nemažą dalį būsto pirkėjų iki pandemijos sudarė laivybos sektoriaus darbuotojai. Pandemija turėjo reikšmingą poveikį jų pajamoms, o tai atsiliepė ir bendrai būsto paklausai Latvijoje. Be to, lyginant su Lietuva ir Estija, būsto rinka Latvijoje bendrai yra kiek mažiau aktyvi, čia vystoma mažiau naujų projektų.

Gyventojų galimybės įpirkti būstą didėjo

Tuo metu Ž. Rakauskaitė sako, kad būsto rinkos tendencijos Baltijos šalyse per pandemiją buvo panašios. Lietuvoje ir Latvijoje toliau didėjo būsto įperkamumo rodikliai, o Estijoje jie išliko panašūs kaip pastaraisiais metais. Dėl nemažėjančios paklausos šių šalių sostinėse augo ir būsto kainos. Pernai, lyginant su 2019 metais, priklausomai nuo ekonominės klasės, statybos metų ir kitų kriterijų, būsto kainos Vilniuje, Rygoje ir Taline išaugo 8-12 proc.

„Swedbank“ būsto įperkamumo indeksas Lietuvoje per paskutinį praėjusių metų ketvirtį paaugo net dešimčia punktų ir šiuo metu siekia 141. Vidutines pajamas gaunantis vilniečių namų ūkis šiuo metu gali įpirkti 77 kv. m. būstą. Tiesa, nors Vilniuje būsto įperkamumas ir padidėjęs, jis išlieka mažiausias tarp Baltijos šalių sostinių. Taline vidutines pajamas gaunanti šeima įperka 83 kv. m. butą, o Rygoje dėl gerokai mažesnių būsto kainų – net 99 kv. m. ploto butą“, – sako ekspertė.

Ano jos, dėl sparčiau nei būsto kainos augusių pajamų gyventojai pirkdami būstą su paskola taip pat gali greičiau sukaupti pradiniam įnašui reikalingas lėšas. Banko duomenys rodo, kad pradinio įnašo suma praėjusiais metais Lietuvoje išaugo beveik penktadaliu ir pasiekė vidutinę 23 tūkst. eurų sumą. Be to, pastebima, kad visose Baltijos šalyse klientai vis labiau domisi naujos statybos ir aukštesnės energinės naudingumo klasės būstais bei novatoriškais nekilnojamojo turto sprendimais.

„Pastaroji tendencija ypač ryški Lietuvoje. Praėjusių metų pabaigoje paskolos naujausios statybos būstams, statytiems ne vėliau nei 2019 metais, sudarė apie 50 proc. visų banko Lietuvoje finansuotų būsto įsigijimo sandorių. Maždaug trečdalis (34 proc.) su paskola įsigyjamų būstų buvo iki 2000 metų statybos. Likę 16 proc. būsto įsigijimo finansavimo sandorių pernai teko 2000-2018 metų laikotarpiu pastatytiems butams“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Pandemija išryškino naujus būsto pirkėjų poreikius

Savo ruožtu K. Vanagas pažymi, kad dėl pandemijos šiek tiek keitėsi gyventojų prioritetai ir būstui keliami kriterijai. Gyventojams daugiau laiko praleidžiant namuose išaugo erdvesnių ir daugiau kambarių turinčių butų paklausa.

„Gyventojai nori turėti galimybę namuose įsirengti ne tik svetainę, virtuvę ir miegamąjį, bet ir atskiras darbo bei poilsio erdves. Taip pat pradėta dar labiau vertinti privačias terasas ir erdvius balkonus, kurie suteikia galimybę daugiau laiko praleisti atvirame ore. Be abejo, toliau auga ir su būsto įrengimo kokybe, inovatyviais techniniais sprendimais ir namo aplinka susiję pirkėjų lūkesčiai. Gyventojai siekia investuoti savo pinigus į išties kokybišką ir jų poreikius atitinkantį būstą“, – pažymi K. Vanagas.

Anot K. Vanago, dėl šių priežasčių pastaruoju metu gyventojai būstą renkasi ilgiau, o prieš priimdami galutinį sprendimą dažniausiai apsvarsto keletą skirtingų variantų. Be to, K. Vanago teigimu, Lietuvoje vis daugiau gyventojų perka antrąjį ar trečiąjį būstą investicijai. Tuo metu Latvijoje ir Estijoje ši tendencija nėra tokia ryški.

Gamtos artumo ir privatumo ieško miesto centre

Be to, visose Baltijos šalyse, anot K. Vanago, dėl pandemijos ir žmonių noro įsigyti antrą būstą poilsiui yra ženkliai išaugusi nedidelių nuosavų namų ir kotedžų paklausa užmiestyje. Tiesa, lietuviai privačių namų ir gamtos apsupties suteikiamus privalumus taip pat stengiasi gauti ir nenutoldami nuo miesto centro. Dėl to ieškoma centrinėje miesto dalyje esančių, tačiau žaliųjų erdvių apsuptų butų – pageidautina su privačiomis terasomis ar erdviais balkonais.

„Šią tendenciją puikiai atspindi itin didelis susidomėjimas Vilniuje šalia Neries bei senamiesčio mūsų pastatytais „Raitininkų sodo“ namais. Antrojo projekto etapo butai šioje patrauklioje sostinės vietoje buvo išpirkti dar nepasibaigus statyboms. Ir kituose būsto projektuose galimybė derinti privatumą ir miesto artumą, žaliųjų erdvių pasiekiamumą ir išvystytą paslaugų infrastruktūrą šiuo metu Lietuvoje yra vienas esminių gyventojų pasirinkimą nulemiančių faktorių“, – sako K. Vanagas.

K. Vanago teigimu, nepaisant didelio aktyvumo Baltijos šalių būsto rinkos augimas šiuo metu yra tvarus, o jį pirmiausiai lemia natūrali paklausa, bet ne perteklinis finansavimas – kaip kad buvo prieš daugiau nei dešimtmetį. Be to, vystytojų atstovo teigimu, brangesnio būsto segmente didesnė dalis būstų įsigyjama nuosavomis lėšomis, dėl to rizikos dėl įsipareigojimų nevykdymo nekyla.

„Iš esmės būsto rinkos augimas didmiesčiuose koreliuoja su ekonomikos augimo tendencijomis, didėjančiais žmonių atlyginimais, didmiesčių vystymusi. Ilgalaikėje perspektyvoje šios tendencijos išliks, todėl galima teigti, kad investicijos į NT Baltijos šalyse šiuo metu yra saugios“, – sako K. Vanagas.

Iš viso šiuo metu „YIT Lietuva“ mūsų šalyje vysto 3 būsto projektus – toliau plėtojama Piliamiesčio kvartalas dešiniajame Neries krante Kaune ir stato „Naujojo Skanseno“ bei „Matau Vilnių“ namus centrinėje sostinės dalyje. Anot K. Vanago, per šiuos metus Lietuvos būsto rinką bendrovė planuoja papildyti 250 naujų būstų. Latvijoje YIT šiemet planuoja įgyvendinti po keletą naujų būsto projektų.

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-07-20 10:33
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą, kurioje sprendė dėl tiekėjo pasiūlymo atitikties viešojo pirkimo konkurso sąlygose iškeltam kvalifikacijos reikalavimui (techniniam ir profesiniam pajėgumui) būti atlikus statybos darbų savo jėgomis ir tiekėjo perkančiajai organizacijai pateiktų kval...
nuotrauka
2024-07-19 13:49
Abipus sostinės Konstitucijos prospekto išsidėstę aukštybiniai pastatai sudaro vadinamąją „Architektūrinę kalvą" – tai vienas iš skiriamųjų šiuolaikinio Vilniaus bruožų. Tam, kad ši centrinė miesto teritorija vystytųsi darniai, buvo atnaujintos jos formavimo gairės.
nuotrauka
2024-07-18 15:34
Aplinkos ministerija nuo rugsėjo mėnesio pradeda mokymų ciklą, kurio metu bus pristatyti naujausi teisinio reglamentavimo pokyčiai, apimantys statinių projektavimą, statiniams keliamus reikalavimus, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras, naujoves erdvinių duomenų ir kadastro, žemės ir sa...
nuotrauka
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...
nuotrauka
2024-07-18 10:17
Vis dažnesnė vasaros kasdienybė Lietuvoje: alinantys karščiai, šešėlių paieškos ir vakare kylanti šiluma nuo asfalto bei pastatų. Pastebima, kad miestuose formuojasi karščio salos, kuriose aukštesnė temperatūra ne tik laikosi, bet ir išlieka ilgiau nei priemiesčiuose ar mažiau užstatytose vietovėse.
nuotrauka
2024-07-18 08:52
Paskelbtas paraiškų priėmimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai. Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) teigia jau sulaukusi pirmųjų konkurso dalyvių.
nuotrauka
2024-07-18 07:24
Įprastą mūrijimo būdą – sausus mišinius ateityje pakeis inovatyvi technologija, reikalaujanti mažiau laiko, žmogiškųjų ir finansinių resursų. Trečią dešimtmetį statybinių medžiagų rinkoje skaičiuojanti įmonė „Tegra State“ savo asortimentą papildė nauju produktu – FOME FLEX GLUE BLOCKS blokelių putų ...
nuotrauka
2024-07-17 14:39
Vyriausybės posėdyje pritarta Aplinkos ministerijos parengtam nutarimo projektui skirti didesnę paramą namų renovacijai nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius ir jų artimiesiems.
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 12:35
Daugiausiai šalyje investuojančios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų architektūros konkursų, skirtų pirmiesiems dviem naujojo rajono „Launagiai“ Vilniaus pietinėje dalyje etapams, laimėtojai jau aiškūs: pirmosios vietos skirtos architektų studijoms „Aketuri archite...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...
nuotrauka
2024-07-11 13:35
Klaipėdos uostui centrinėje miesto dalyje rengiantis statyti naują kruizinių laivų terminalą, baigtos galimo poveikio aplinkai vertinimo atrankos procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu poveikio aplinkai vertinimas šiems darbams neprivalomas. Šiuo metu vykdomos rangos darbų pirkimo procedū...
nuotrauka
2024-07-11 09:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė virš 13 tūkst. gyventojų paraiškų. Iš Energetikos ministerijos skirtų 40 mln. eurų, jau rezervuot...
nuotrauka
2024-07-11 08:02
Kauno technologijos universitetas (KTU) nuolat siekia gerinti architektūros studijų kokybę, investuodamas į modernią infrastruktūrą, auditorijas ir siekdamas tobulinti studentų patirtį. 2024 metais Statybos ir architektūros fakultete (SAF) buvo įrengta unikali virtualios realybės auditorija.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-09 10:56
Paskelbtas konkursas Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali pateikti iki liepos 23 d.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
Birželio 25 - liepos 5 dienomis gyventojai galėjo balsuoti už labiausiai patinkantį naują pavadinimą dviem Fabijoniškių gatvėms – Liudo Giros ir Salomėjos Nėries. Iš viso gyventojai pasiūlė 1 776 pavadinimus. Po tris pavadinimus kiekvienai gatvei balsavimui išrinko Fabijoniškių bendruomenė kartu su ...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos