2021 sausio 28 d. ketvirtadienis, 10:54
Reklama  |  facebook

Dalinimosi ekonomika: kelias link tvaresnių, visuomeniškesnių miestų

2020-11-12 08:33
Nuo pavėžėjimo ir vienkartinių darbų iki išnuomojamų lovų – visa tai yra šiandien apibendrintai vadinama dalinimosi ekonomikos pavyzdžiais. Tokiame verslo modelyje, dažniausiai pasitelkiant mobiliąsias programėles, vartotojai keičiasi prekėmis ir paslaugomis arba pasitelkia technologijas mažiau naudojamų išteklių pritaikymui. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sociologijos katedros vedėja doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė pažymi, kad nors ateityje tokių paslaugų tik daugės, tačiau netrūksta ir problemų, ypač dėl darbo nesaugumo.
nuotrauka
VDU/FB iliustr.


Minimos įmonės
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Dalinimosi ekonomiką ekspertai vadina pirmąja ekonomine sistema, pasiekusia pasaulinį mastą nuo kapitalizmo ir socializmo atėjimo XIX amžiuje. Ši sistema remiasi ištekliais, kurie yra nepakankamai išnaudojami – tai gali būti energija, žmonių įgūdžiai ar turtas. Vienas dažniausiai cituojamų pavyzdžių – automobiliai, kurie, žurnalo „Fortune“ teigimu, 95 proc. laiko yra visai nenaudojami. Tokiais atvejais „Uber“ ir kitos nuomos ar pavėžėjimo paslaugos padeda automobilius išnaudoti efektyviau, rašoam VDU pranešime.

Docentė Jurga Bučaitė-Vilkė paaiškina, jog dalinimosi ekonomikos atsiradimą paskatino skaitmeninio verslo išplitimas ir automatizacija, kuri atėjo su ketvirtąja pramonės revoliucija – su ieškojimais, kaip gamybą paversti efektyvesne, produktyvesne atsisakant žmonių darbo jėgos ir pasitelkiant automatinius procesus, robotus, skaitmenines platformas. Dėl to dalis žmonių prarado galimybes įsidarbinti ir panaudoti savo gebėjimus.

„Tai paskatino kalbėti apie socialiai atsakingą verslą, apie dalinimosi ekonomiką, kur abi pusės – tiek paslaugos teikėjai, tiek gavėjai – galėtų lygiomis teisėmis, lygiomis galimybėmis įsijungti į ekonominį procesą ir gauti iš to abipusės naudos“, – šio verslo modelio ištakas aiškina pranešime cituojama VDU docentė. Tarp kitų faktorių, nulėmusių jo iškilimą – riboti ištekliai, pajamų netolygumai, nelygybė, siejama su globalizacija.

Ne dalinimosi, o prieigos ekonomika?

Tačiau mokslininkė pažymi, jog per dešimtmetį ši graži idėja, paremta abipusiškumo principu, pavirto į „vienpusį eismą“, todėl nemažai ekonomistų šiandien kritikuoja patį terminą „dalinimosi ekonomika“ ir siūlo jį keisti kitu – prieigos ekonomika (angl. access economy).

„Dalinimosi ekonomikos pagrindiniai flagmanai, tokie kaip „Uber“ ar „Airbnb“, parodė, jog tai nėra joks dalinimasis – tai ekonomika, kuri palengvina priėjimą, prieigą tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo, suteikdama tam pakankamą kelią, skaitmenines platformas. „Airbnb“ yra puikus verslo modelis, kuris tiesiog suteikia tarpininkavimo platformą tarp butų nuomotojų ir klientų, kurie nuomojasi. Didžiųjų įmonių pavyzdžiai ir skandalai parodė, kad pati sąvoka labai keičiasi“, – pasakoja sociologė.

Bet kuriuo atveju, tiek prieigos, tiek dalinimosi ekonomika turi nemažai privalumų – tai efektyvus, pelną nešantis verslo modelis, kuris keičia žmonių užimtumą ir leidžia jiems turėti lankstų darbo grafiką. Tarp sėkmingų pavyzdžių – platforma „TaskRabbit“, leidžianti žmonėms siūlyti savo profesinius ar kitus įgūdžius vykdant įvairius vienkartinius darbus, pavyzdžiui, montuojant baldus, verčiant tekstus ir pan.

Skaitmeninė tapatybė

Ekspertų teigimu, šios iniciatyvos rodo besikeičiantį požiūrį į nuosavybę, į santykį tarp nuosavybės ir tapatybės – pavyzdžiui, ankstesnėms kartoms vairuojamas automobilis buvo svarbi identiteto dalis. Tuo tarpu šiandien savo tapatybę daugiau formuojame pasitelkdami skaitmeninį pasaulį. Masačusetso technologijos instituto laboratorijos „Senseable City Lab“ direktorius Carlo Ratti pažymi, jog dalinimosi ekonomika yra labai galinga jėga, leidžianti paversti mūsų miestus tvaresniais, visuomeniškesniais.

Lietuvos miestų gyventojai puikiai žino „Uber“, „Bolt“, „CityBee“ ir kitas pavėžėjimo, automobilių, paspirtukų nuomos paslaugas. Anot doc. dr. J. Bučaitės-Vilkės, šias paslaugas vartotojai renkasi negalvodami apie socialinę vertę – klientams svarbiausia kainos patrauklumas ir pačios paslaugos gavimo paprastumas. „Kitų skaitmeninių crowdfunding iniciatyvų galima rasti internete, bet nesu girdėjusi, kad iš to būtų išsivystęs didelis verslo modelis – Lietuva yra daugiau didžiųjų kompanijų paslaugų naudotoja“, – sako sociologė.

Pandemijos poveikis – nevienareikšmis

Pandemija dalinimosi ekonomikai turi nevienareikšmišką poveikį: kai kurioms paslaugoms ji atnešė papildomą pelną, o kitoms – didelius nuostolius. „Įmonės stipriai nukentėjo, nes pandemijos metu apriboti socialiniai kontaktai, kai žmonės turi vengti tiesioginio susidūrimo. Ar tai meistras į namus, ar namų tvarkymas, ar pavėžėjimas – visa tai stipriai apribota, nes dalinimosi ekonomika dažnai remiasi gyvu kontaktu su klientais. Tuo tarpu maisto pristatymui, elektroninei prekybai pandemija atvėrė daugiau galimybių. Bet tai nėra geriausi dalinimosi ekonomikos pavyzdžiai“, – cituojama Vytauto Didžiojo universiteto docentė.

Ekspertės manymu, tuo pačiu žmonės būdami namie galėjo artimiau susipažinti su įvairiomis skaitmeninėmis iniciatyvomis ir taip praplėsti akiratį, daugiau žmonių išdrįso naudotis maisto pristatymo, elektroninės prekybos paslaugomis. Neabejotinai tai turėjo prisidėti prie augančio susidomėjimo dalinimosi ar prieigos ekonomika.

Augs socialinių paslaugų poreikis

Paklausta apie šio reiškinio ateitį, mokslininkė pastebi, jog įmonės, užsiimančios prekyba ar kasdienėmis paslaugomis, tokios kaip „Uber“, bus labiau komercializuotos, tačiau dėl to dar labiau išaugs socialinių, gerovės paslaugų poreikis.

„Ateityje atsiras ir vis naujų sumanymų – daugiausia dėl to, kad bus juntamas tam tikrų išteklių trūkumas. Ar tai būtų socialinė pagalba, senyvo amžiaus žmonių slauga, ar vaikų priežiūra. Manau, perspektyvą turėtų su socialine gerove siejamas dalinimasis – dalykai, susiję su socialinėmis paslaugomis, gyvenimo kokybe“, – komentuoja VDU Sociologijos katedros vedėja.

Socialinės pagalbos pavyzdžių, taikančių dalinimosi ekonomikos principus, galima rasti jau dabar – pavyzdžiui, Prancūzijoje veikia „Wheeliz“, pirmasis tinklalapis, leidžiantis vartotojams tarpusavyje nuomotis transportą, pritaikytą riboto judrumo žmonėms. Didžiojoje Britanijoje veikiantis „Casserole Club“ teikia dalinimosi maistu paslaugą, suvienijančią mėgstančius gaminti su tais, kurie to daryti negali, taip kovojant su vienatvės ir netinkamo maitinimosi problemomis, rašoma VDU pranešime.

Tačiau nepaisant sveikintinų pritaikymo pavyzdžių, dalinimosi ekonomika turi ir ženklių trūkumų. „Prekarizuoto, nesaugaus darbo be garantijų formos sukėlė daug diskusijų. Pavyzdžiui, dėl klientų paslaugų kokybės valdymo, kaip „Airbnb“ atveju, kuomet klientai skundžiasi, jog internete būstų nuomotojų nuotraukos neatitinka realybės. Kuri pusė turi prisiimti atsakomybę apgavystės atveju?“ – vieną iš daugelio iššūkių įvardija pranešime cituojama docentė. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-01-28 09:48
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pripažino, kad Konkurencijos taryba pagrįstai skyrė baudą už Konkurencijos įstatymo pažeidimą Vilniaus miesto savivaldybei, kuri be konkurso perdavė Fabijoniškių baseiną patikėjimo teise valdyti ir naudoti savo viešajai įstaigai „Sveikas miestas“....
nuotrauka
2021-01-28 09:41
Visoje šalyje liko vos 7 savivaldybės, kuriose nėra nustatytos ir patvirtintos gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos ar net nepradėti rengti šių ribų nustatymo planai. Nesutvarkius teritorijų duomenų ten gyvenantiems asmenims ar veiklą vykdantiems verslininkams gali kilti įvairiausių keblumų. Registr...
nuotrauka
2021-01-28 09:00
Po apsilankymo Pravieniškių pataisos namuose teisingumo ministrė pavedė Kalėjimų departamentui artimiausiu metu atlikti visų turimų pastatų inventorizaciją, kad būtų įvertintas turimas nekilnojamasis turtas, aiškiai identifikuotos nebaigtos statybos, vykdomi statybos ir rekonstrukcijų darbai, galuti...
nuotrauka
2021-01-27 10:38
Atsiskaitymo iš „Ignitis grupės“ įmonės „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ nesulaukiančios bendrovės, kurios atliko rangos darbus jėgainės biokuro bloke, pradėjo teikti ieškinius teismui. Pirmoji ieškinį dėl skolos už darbus ir statybinių medžiagų vertės priteisimo Vilniaus apygardos teismui sausio 27 ...
nuotrauka
2021-01-27 08:02
Aplinkos ministerija kviečia visuomenę susipažinti su parengtais trijų pagrindinių norminių dokumentų, reikalingų bendradarbiavimu pagrįsto statinio informacinio modeliavimo metodams taikyti, projektais.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2021-01-26 09:12
Praėjusių metų rudenį skelbtą Palangos oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos rangos viešą pirkimą laimėjo Latvijos įmonė „A.C.B.“, kuri jau turi analogiškos patirties rekonstruojant Vilniaus oro uosto kilimo-tūpimo taką 2017 metais. Šio projekto metu planuojama atnaujinti taip pat ir vieną...
nuotrauka
2021-01-26 08:58
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Vilniaus apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant specializuotam Vilniaus apygardos prokuratūros 3-iojo baudžiamojo persekiojimo skyriui, vykdo didelės apimties ikiteisminį tyrimą, kuriame išsiaiškinti Ukrainos piliečiai, kurie, galimai klastodami dokumentus,...
nuotrauka
2021-01-26 08:39
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, teismui pateikė ieškinį, kuriuo prašo panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros vienai atliekų tvarkymo įmonei 2016 metais išduotą taršos leidimą ir įpareigoti įmonę sustabdyti statybos bei kitų nepavojingų atliekų apdorojimo veikla...
nuotrauka
2021-01-26 08:11
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros UAB „Omberg“ Vilniuje suplanavo naują gyvenamųjų dangoraižių tipo modernų projektą „Skylum“, į kurį investuoja 28,5 mln. eurų. Pagal geriausius užsienio pavyzdžius plėtojami du 20-ies aukštų išskirtinės architektūros daugiabučiai prisidės prie naujo Vilniaus dangorai...
nuotrauka
2021-01-25 13:07
Vilniaus „Grinda“ neseniai baigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, bet jau imasi dar didesnio projekto. 500 ha teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių gyvenamuosius rajonus, lietaus nuotekų tinklai bus rekonstruojami pritaikant tva...
nuotrauka
2021-01-22 14:50
Vilniaus miesto savivaldybės prašymu, šiandien į Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromą Nepatikimų tiekėjų sąrašą įtrauktos buvusios Lazdynų daugiafunkcio centro statytojos – pagal jungtinės veiklos sutartį su vėliau bankrutavusia įmone „Irdaiva" dirbusios bendrovės „Montuotojas", „Mitnija", „HSC Baltic"...
nuotrauka
2021-01-22 12:08
Lietuvos apeliacinis teismas 2021 m. sausio 21 d. nutartimi paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo atmestas ieškovių – UAB „Montuotojas“, UAB „Mitnija“, UAB „HSC Baltic“ ir UAB „Axis Power“ ieškinys atsakovei Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl Vilniaus daugiaf...
nuotrauka
2021-01-22 11:07
Nors naujuosius metus jau paženklino pirmoji žūtis darbe, praėjusių metų Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenys rodo, kad mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe mažėja.
nuotrauka
2021-01-21 14:07
Aliuzija į „gyvą“ statinį, darniai įsiliejantį į pušynų horizontą, – tokia pagrindinė projekto „Gyvas“, laimėjusio uosto radiolokacinės kontrolės sistemos bokšto architektūrinės koncepcijos konkursą, idėja. Su pirmosios vietos laimėtoja AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) pasirašyta Klaipėdos uost...
nuotrauka
2021-01-21 11:55
Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų. Be to, trečdalis – apie 95 tūkst. – apskritai šį laikotarpį nėra dirbę samdomo darbo Lietuvoje ir neturi jokio nedarbo socialinio draudimo stažo, ro...
nuotrauka
2021-01-21 07:30
Šalies profesinio mokymo centruose rengiami įvairių sričių specialistai. Dalis baigusiųjų darbinasi įmonėse, dalis ryžtasi kurti savo verslus ar verstis individualia veikla. Absolventams, svarstantiems pasirinkti verslininko ar individualios veiklos teikėjo kelią ir sėkmingai plėtoti verslą, dažnai ...
nuotrauka
2021-01-20 16:01
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo pardavimą organizuojanti valstybės įmonė Turto bankas šiemet planuoja rinkai pasiūlyti apie 700 valstybei priklausančių nekilnojamojo turto (NT) objektų. Investuotojai sulauks bent 10-ies didesnių NT objektų aukcionų.
nuotrauka
2021-01-20 10:25
Vilniaus miesto tarybai sausio 6 dieną pritarus susitarimui su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG), jau pirmąjį šių metų ketvirtį bus skelbiamas bendras tarptautinis architektūros konkursas, kuris lems, kaip ateityje pasikeis pagrindinė erdvė prie sostinės geležinkelio stoties. Tikimasi, kad šio...
nuotrauka
2021-01-20 07:36
Statybų sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio sričių, o statybos darbų viešiesiems pirkimams Lietuvoje kasmet išleidžiama daugiau kaip 2,5 mlrd. Eur. Sausio 21 d. forume „Viešieji pirkimai: Statybų sėkmės kodas“ rinkos dalyviai, ekspertai, perkančiųjų organizacijų ir valdžios institucijų atsto...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos