2020 balandžio 9 d. ketvirtadienis, 9:58
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kraštovaizdžio architektai: specialistai, kurių poreikis rinkoje sparčiai augs

2020-02-20 11:27
Klimato kaita, miestų plėtra ir aplinkos tarša – ir šių dienų, ir ateities iššūkiai. Ieškant jiems sprendimo, prioritetas turėtų būti teikiamas ir tvariam kraštovaizdžio išsaugojimui – parkams, vaikų žaidimo aikštelėms, laisvalaikio erdvėms. Rinkos aplinkoje pastebimas šių dienų iššūkius galinčių spręsti kraštovaizdžių architektų poreikis, nes vis daugiau miesto tvarkymo uždavinių siejami ir su gamtos procesais. Todėl trūkstamų specialistų nišą užpildys Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), kur nuo rudens startuos atnaujinta kraštovaizdžio architektūros bakalauro studijų programa.
nuotrauka
Vilnius, V. Kudirkos aikštė. Alekso Jauniaus nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU),
Studijų programos rengimo vadovas, VGTU profesorius, architektas Gintaras Stauskis pastebi, kad kraštovaizdžio architektų kompetencija ir profesinės veiklos laukas labai išsiplėtė. „Tai ne vien parkų ir sodų kūrimas. Tokie specialistai planuoja miesto erdvinę plėtrą, modeliuoja atvirųjų erdvių – aikščių ir skverų, kultūrinių kraštovaizdžių – nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, miesto gatvių, krantinių ir kitų infrastruktūros erdvių ateitį“, – teigia profesorius.

Jam pritaria ir kraštovaizdžio architektė Vaiva Deveikienė sakydama, kad kraštovaizdžio architekto veikla prasideda iš karto už bet kurio pastato sienos, pradedant nuo namo kiemo, kvartalo, rajono iki viso miesto planavimo reikalų. „Kraštovaizdžio architektai reikalingi, kad galėtų kurti didelius miesto parkus, viešąsias erdves, gatvių žaliąsias pėsčiųjų ir dviratininkų zonas, žmonių poilsiui pritaikyti vandens telkinių pakrantes, tvarkyti istorinius parkus ir kultūrinį kraštovaizdį, kurti gyvenamąją aplinką daugiabučių kvartaluose ir individualaus užstatymo teritorijose“, – sako V. Deveikienė.

Kraštovaizdžio architektas šiandienos visuomenėje yra itin paklausi profesija: jo sukurtų projektų reikia savivaldybėms, nekilnojamojo turto plėtotojams ir privatiems statytojams, jie dalyvauja rengiant miesto ir visos šalies plėtros strategiją, vykdo mokslo tyrimus.

V. Deveikienės manymu, kraštovaizdžio architekto profesija yra labai dinamiška ir reaguojanti į miesto ir gamtos santykį. „Stebint dabartines pasaulines urbanistines tendencijas, panašu, kad kraštovaizdžio architekto profesija stiprins savo pozicijas miesto planavime ir ateityje perimant vadovavimą stambiems miestų ar kvartalų tvarkymo projektams. Tai atsitiks dėl gamtinių išteklių apsaugos ir kūrybingo jų panaudojimo prioritetų. Manau, kad pastatų architektai ir urbanistai taip pat sieks įgyti kuo daugiau kraštovaizdžio architektūrai būdingų gebėjimų“, – sako V. Deveikienė.

Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad tiek visuomenė, tiek bendruomenės pastaruoju metu keičia gyvenimo būdą – daugiau laiko praleidžia viešosios erdvėse ar parkuose. Žmonės nori daugiau judėti pėsčiomis, dviračiais, atsisako automobilių kaip prioritetinės susisiekimo priemonės.

„Visuomenė įgauna daugiau sąmoningumo, reikalauja saugoti ir tausoti gamtą, vietos identitetą. Tai reiškia, kad vis svarbesnis tampa teritorijos vertybių analizės etapas, kuriame kraštovaizdžio architektas tikrai tampa svarbiu asmeniu. Galiausiai, Lietuvoje šylantis oras sudaro galimybes ilgiau būti lauke, reiškia ir atvirų erdvių projektavimo poreikis turėtų tik augti“, – teigia kraštovaizdžio architektė.

Kraštovaizdžio architektūros specialistai gali prisidėti ir prie sparčiai vykstančių klimato kaitos pokyčių. „Klimato kaitos iššūkiai skatina tausoti gamtinius išteklius, kitaip tvarkyti lietaus vandenį, jį kaupti ir kūrybingai panaudoti, didėja natūralaus šešėlio ir perkaitimo prevencijos poreikis. Kaip tik išvardintiems uždaviniams spręsti ir reikalingos kraštovaizdžio architekto kompetencijos, nes jos apjungia gamtos, inžinerijos, ekologijos ir meninio komponavimo žinias. Kraštovaizdžio architektas savo sprendiniais sukuria ne tik ekologišką, patogią bet ir gražią, menišką aplinką“, – įsitikinusi V. Deveikienė.

Taip pat šios srities specialistai reikalingi, sprendžiant miesto erdvių plėtros bei jų gerinimo klausimus. Žvelgiant tarptautiniu lygmeniu, kraštovaizdžio architektas valdo tris pagrindinius aplinkos tvarkymo instrumentus – pažįsta gamtos dėsnius, išmano technologijas ir moka taikyti meninės kompozicijos priemones. Visas šias žinias sujungus į vieną visumą, kuriama gyvybinga, laike nuolat kintanti vaizdų ir pojūčių įvairovė. Kraštovaizdžio architektūros kūriniai ne tik yra įdomūs ir naudingi žmonių rekreacijai ar ekologijai, bet jie padeda atskleisti pastatų, architektūrinių ansamblių grožį, išryškina miesto gamtines vertybes, erdvių struktūrą, tai vietovei būdingas panoramas.

Atnaujinta kraštovaizdžio architektūros studijų programa bus bene pirmoji Europoje, sukurta pagal Tarptautinės kraštovaizdžio architektų federacijos (angl. IFLA) ir Europos kraštovaizdžio architektūros mokyklų tarybos (angl. ECLAS) reikalavimus ir rekomendacijas. Studijuojant bus pasiekiami ir geriausi VGTU partnerių – Estijos, Lenkijos, Vengrijos ir Olandijos universitetų kursai pagal pasirašytą daugiašalę bendradarbiavimo studijų srityje sutartį. Tai suteiks studentams dalį studijų rinktis universitetų partnerių aukštojo mokslo institucijose, kuriose taip pat atnaujinamos studijų programos pagal tarptautinius reikalavimus.

Kraštovaizdžio architektūros bakalauro studijos iš viso truks trejus metus, studentams bus suteikiamas menų kvalifikacinis laipsnis. Baigus studijas, bus siūloma gilinti kraštovaizdžio architekto žinias magistrantūroje. Baigusieji šias studijas ir atlikę dvejų metų praktiką, studentai galės įgyti profesinės kvalifikacijos patvirtinimą, tada įstatymo nustatyta tvarka tapti visoje Europos Sąjungoje paslaugas teikti galinčiais atestuotais kraštovaizdžio architektais. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-04-09 09:05
Jau ilgiau nei tris savaites karantino sąlygomis gyvenantiems vilniečiams sostinės savivaldybė siūlo atrasti architektūros talentus ir namuose iš įvairių daiktų atkurti žinomiausius Vilniaus pastatus. Į konkursą kviečiami įsitraukti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji – geriausių kūrinių autoriams num...
nuotrauka
2020-04-09 08:35
Vos prieš savaitę pradėjus veikti atnaujintoms sutelktinio finansavimo priemonės „Avietė“ sąlygoms, sutelktinio finansavimo platforma „Finbee Verslui“ jau sulaukė per 230 smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių paraiškų paskolai gauti. 120 įmonių gavo finansavimo pasiūlymus, 50-iai jų – paskolos ...
nuotrauka
2020-04-08 13:00
Jei jūsų įmonė – nedidelė, o jūsų paslaugas ar prekes pirkusios įmonės dėl paskelbto karantino nebepajėgia apmokėti jūsų sąskaitų, galėsite pasinaudoti priemone „Apmokėtinų sąskaitų paskolos“ (toliau – paskolos ASAP). Ši greitai ir paprastai suteikiama paskola skirta apmokėti nedidelių verslo įmonių...
nuotrauka
2020-04-08 10:53
Karantino laikotarpiu dalis žmonių atsiradusį laisvesnį laiką skiria įvairiems reikalams susitvarkyti: vieni galbūt tvarkosi namus, kiti įgyvendina išsikeltus tikslus, kuriems anksčiau nerasdavo laiko. Na, o kai kurių žvilgsniai krypsta į įvairias paslaugas gyventojams ir verslui teikiantį Registrų ...
nuotrauka
2020-04-08 10:40
SEB bankas bendradarbiauja su paskolų gavėjais, kurie susidūrė su laikinais finansiniais sunkumais ir negali įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų bankui dėl viruso COVID-19 ir karantino pasekmių. Bankas nuo karantino pradžios (kovo 16 d.) jau priėmė sprendimus dėl beveik 800 klientų paskolų restruktūri...
nuotrauka
2020-04-08 10:33
AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) su UAB „Kėdainių vandenys“ pasirašė sutartį dėl Kėdainių nuotekų valymo įrenginių rekonstravimo darbų.
nuotrauka
2020-04-08 10:28
Susisiekimo ministerija informuoja, kad pasibaigus konkursui VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus pareigoms užimti, jo laimėtoju pripažintas Algis Latakas. Į šias pareigas jis galės būti paskirtas po įstatymų numatytos patikros.
nuotrauka
2020-04-08 09:24
Aplinkos ministerijos parengta ir Vyriausybės patvirtinta metodika, kuri įsigaliojo šiandien, balandžio 8 d., nustato Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (SŽNSĮ) numatytą tvarką, pagal kurią apskaičiuojama ir išmokama kompensacija žemės savininkams, valstybinės ar savivaldybės žemės patikėti...
nuotrauka
2020-04-08 08:25
Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Užimtumo įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos fiksuotą 257 eurų išmoką už mėnesį ekstremalios situacijos ir karantino metu gaus daugiau savarankiškai dirbančių asmenų.
nuotrauka
2020-04-07 14:27
Šiandien, balandžio 7 d., įsigaliojo pakeistas statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (STR 1.04.04:2017). Jis apibrėžia atvejus, kada yra rengiamas naujos laidos projektas, o kada – tik atitinkamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai). Nustatyta, k...
nuotrauka
2020-04-07 14:00
Kai šalyje paskelbta ekstremalioji situacija ir karantinas, darbdaviai turi pranešti Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) informaciją apie darbuotojui ar darbuotojų grupei paskelbtas prastovas.
nuotrauka
2020-04-07 10:06
Lietuvos verslas ir pramonė žengia skaitmenizavimo keliu. Valstybė skiria didelį dėmesį šiam procesui skatinti, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra numačiusi reikšmingas ES investicijas. Siekiant paskatinti pramonės įmones diegti skaitmeninius sprendimus gamyboje šiuo metu paskelbtas kvietimas...
nuotrauka
2020-04-07 09:26
Per tris savaites nuo karantino paskelbimo Lietuvoje finansų sektoriaus klientų lūkesčiai kardinaliai pasikeitė. Paskolų būstui, investicijoms ar verslo plėtrai paklausa sumažėjo kone perpus. Daugėja norinčiųjų skolintis apyvartinėms lėšoms. Valstybės paramos mechanizmui dar tik startuojant, bankai ...
nuotrauka
2020-04-06 15:37
Šiandien, balandžio 6 d., vykusiame Vyriausybės COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komiteto posėdyje aptartos priemonės, skirtos nuo krizės nukentėjusiam verslo sektoriui bei fiziniams asmenims, taip pat jų skatinimo būdai.
nuotrauka
2020-04-06 09:49
Bendrovė „Storent“ klientams jau siūlo statybų įrangą nuomotis internetu. „Storent“ sukurtoje viso ciklo e. bekontaktėje nuomos platformoje jos klientai Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse jau gali išsirinkti reikalingą įrangą, užsakyti ją, susiderinti pristatymo laiką ir vietą, taip pat atsiskaityt...
nuotrauka
2020-04-06 08:44
Palaikydamas smulkų ir vidutinį verslą prekybos miestelis „Urmas“ nutarė nuomininkams taikyti 100 procentų nuolaidą mokesčiui už tą kovo mėnesio dalį, per kurią dėl karantino taisyklių jų parduotuvės privalėjo būti uždarytos. Kaune įsikūrusiame prekybos miestelyje karantino metu dirba tik kiek daugi...
nuotrauka
2020-04-03 12:44
Nuo šiandien sunkumų dėl COVID-19 patiriantys smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai gali teikti paraiškas INVEGAI dėl atidėtų paskolų ar finansinės nuomos (lizingo) mokėjimų palūkanų kompensavimo. Finansų įstaigai atidėjus paskolos ar finansinės nuomos (lizingo) mokėjimą, paskolų gavėjams bus kompe...
nuotrauka
2020-04-03 08:39
Ekonominės krizės reikėjo tikėtis, nes jos kartojasi kas 10–12 metų. Tad ir ši krizė ne pirma ir ne paskutinė. Tačiau tai, kas buvo blogai, žmogus linkęs pamiršti. Krizių žmonijos istorijoje būta ir žiauresnių, kai ligų protrūkis sutapdavo su nederliaus metais.
nuotrauka
2020-04-03 08:25
Vilniaus miesto savivaldybė grįžta prie visam miestui svarbios užduoties – Sapiegų parko atnaujinimo. Siekdama išrinkti geriausią sprendimą šiai jautriai urbanistinei istorinei aplinkai, savivaldybė inicijavo Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dal...
nuotrauka
2020-04-02 16:24
Seimui antradienį, kovo 30 d., atidėjus sprendimus dėl subsidijų darbo užmokesčiui prastovos metu ir kriterijų dirbantiems savarankiškai, darbdaviai ir dirbantys savarankiškai toliau kviečiami dėl pagalbos iš valstybės į Užimtumo tarnybą kreiptis nuo balandžio 5 dienos.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos