2020 liepos 15 d. trečiadienis, 20:38
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kraštovaizdžio architektai: specialistai, kurių poreikis rinkoje sparčiai augs

2020-02-20 11:27
Klimato kaita, miestų plėtra ir aplinkos tarša – ir šių dienų, ir ateities iššūkiai. Ieškant jiems sprendimo, prioritetas turėtų būti teikiamas ir tvariam kraštovaizdžio išsaugojimui – parkams, vaikų žaidimo aikštelėms, laisvalaikio erdvėms. Rinkos aplinkoje pastebimas šių dienų iššūkius galinčių spręsti kraštovaizdžių architektų poreikis, nes vis daugiau miesto tvarkymo uždavinių siejami ir su gamtos procesais. Todėl trūkstamų specialistų nišą užpildys Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), kur nuo rudens startuos atnaujinta kraštovaizdžio architektūros bakalauro studijų programa.
nuotrauka
Vilnius, V. Kudirkos aikštė. Alekso Jauniaus nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU),
Studijų programos rengimo vadovas, VGTU profesorius, architektas Gintaras Stauskis pastebi, kad kraštovaizdžio architektų kompetencija ir profesinės veiklos laukas labai išsiplėtė. „Tai ne vien parkų ir sodų kūrimas. Tokie specialistai planuoja miesto erdvinę plėtrą, modeliuoja atvirųjų erdvių – aikščių ir skverų, kultūrinių kraštovaizdžių – nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, miesto gatvių, krantinių ir kitų infrastruktūros erdvių ateitį“, – teigia profesorius.

Jam pritaria ir kraštovaizdžio architektė Vaiva Deveikienė sakydama, kad kraštovaizdžio architekto veikla prasideda iš karto už bet kurio pastato sienos, pradedant nuo namo kiemo, kvartalo, rajono iki viso miesto planavimo reikalų. „Kraštovaizdžio architektai reikalingi, kad galėtų kurti didelius miesto parkus, viešąsias erdves, gatvių žaliąsias pėsčiųjų ir dviratininkų zonas, žmonių poilsiui pritaikyti vandens telkinių pakrantes, tvarkyti istorinius parkus ir kultūrinį kraštovaizdį, kurti gyvenamąją aplinką daugiabučių kvartaluose ir individualaus užstatymo teritorijose“, – sako V. Deveikienė.

Kraštovaizdžio architektas šiandienos visuomenėje yra itin paklausi profesija: jo sukurtų projektų reikia savivaldybėms, nekilnojamojo turto plėtotojams ir privatiems statytojams, jie dalyvauja rengiant miesto ir visos šalies plėtros strategiją, vykdo mokslo tyrimus.

V. Deveikienės manymu, kraštovaizdžio architekto profesija yra labai dinamiška ir reaguojanti į miesto ir gamtos santykį. „Stebint dabartines pasaulines urbanistines tendencijas, panašu, kad kraštovaizdžio architekto profesija stiprins savo pozicijas miesto planavime ir ateityje perimant vadovavimą stambiems miestų ar kvartalų tvarkymo projektams. Tai atsitiks dėl gamtinių išteklių apsaugos ir kūrybingo jų panaudojimo prioritetų. Manau, kad pastatų architektai ir urbanistai taip pat sieks įgyti kuo daugiau kraštovaizdžio architektūrai būdingų gebėjimų“, – sako V. Deveikienė.

Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad tiek visuomenė, tiek bendruomenės pastaruoju metu keičia gyvenimo būdą – daugiau laiko praleidžia viešosios erdvėse ar parkuose. Žmonės nori daugiau judėti pėsčiomis, dviračiais, atsisako automobilių kaip prioritetinės susisiekimo priemonės.

„Visuomenė įgauna daugiau sąmoningumo, reikalauja saugoti ir tausoti gamtą, vietos identitetą. Tai reiškia, kad vis svarbesnis tampa teritorijos vertybių analizės etapas, kuriame kraštovaizdžio architektas tikrai tampa svarbiu asmeniu. Galiausiai, Lietuvoje šylantis oras sudaro galimybes ilgiau būti lauke, reiškia ir atvirų erdvių projektavimo poreikis turėtų tik augti“, – teigia kraštovaizdžio architektė.

Kraštovaizdžio architektūros specialistai gali prisidėti ir prie sparčiai vykstančių klimato kaitos pokyčių. „Klimato kaitos iššūkiai skatina tausoti gamtinius išteklius, kitaip tvarkyti lietaus vandenį, jį kaupti ir kūrybingai panaudoti, didėja natūralaus šešėlio ir perkaitimo prevencijos poreikis. Kaip tik išvardintiems uždaviniams spręsti ir reikalingos kraštovaizdžio architekto kompetencijos, nes jos apjungia gamtos, inžinerijos, ekologijos ir meninio komponavimo žinias. Kraštovaizdžio architektas savo sprendiniais sukuria ne tik ekologišką, patogią bet ir gražią, menišką aplinką“, – įsitikinusi V. Deveikienė.

Taip pat šios srities specialistai reikalingi, sprendžiant miesto erdvių plėtros bei jų gerinimo klausimus. Žvelgiant tarptautiniu lygmeniu, kraštovaizdžio architektas valdo tris pagrindinius aplinkos tvarkymo instrumentus – pažįsta gamtos dėsnius, išmano technologijas ir moka taikyti meninės kompozicijos priemones. Visas šias žinias sujungus į vieną visumą, kuriama gyvybinga, laike nuolat kintanti vaizdų ir pojūčių įvairovė. Kraštovaizdžio architektūros kūriniai ne tik yra įdomūs ir naudingi žmonių rekreacijai ar ekologijai, bet jie padeda atskleisti pastatų, architektūrinių ansamblių grožį, išryškina miesto gamtines vertybes, erdvių struktūrą, tai vietovei būdingas panoramas.

Atnaujinta kraštovaizdžio architektūros studijų programa bus bene pirmoji Europoje, sukurta pagal Tarptautinės kraštovaizdžio architektų federacijos (angl. IFLA) ir Europos kraštovaizdžio architektūros mokyklų tarybos (angl. ECLAS) reikalavimus ir rekomendacijas. Studijuojant bus pasiekiami ir geriausi VGTU partnerių – Estijos, Lenkijos, Vengrijos ir Olandijos universitetų kursai pagal pasirašytą daugiašalę bendradarbiavimo studijų srityje sutartį. Tai suteiks studentams dalį studijų rinktis universitetų partnerių aukštojo mokslo institucijose, kuriose taip pat atnaujinamos studijų programos pagal tarptautinius reikalavimus.

Kraštovaizdžio architektūros bakalauro studijos iš viso truks trejus metus, studentams bus suteikiamas menų kvalifikacinis laipsnis. Baigus studijas, bus siūloma gilinti kraštovaizdžio architekto žinias magistrantūroje. Baigusieji šias studijas ir atlikę dvejų metų praktiką, studentai galės įgyti profesinės kvalifikacijos patvirtinimą, tada įstatymo nustatyta tvarka tapti visoje Europos Sąjungoje paslaugas teikti galinčiais atestuotais kraštovaizdžio architektais. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-07-15 13:28
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) nuo šiol efektyviau bendradarbiaus organizuodamos statybose naudojamų statybos produktų atitikties teisės aktams patikrinimus.
nuotrauka
2020-07-15 13:09
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog interneto svetainėje paskelbti nauji metinių gyventojų (šeimos) turto deklaracijų išrašų duomenys už 2019 metus. Šiemet galima susipažinti su beveik 48 tūkst. viešai skelbiamų turto deklaracijų išrašų.Gyventojų (šeimos) turto deklaracijų ...
nuotrauka
2020-07-15 09:24
Medžiagų inžinerija, fotoninės, lazerinės, lanksčios gamybos technologijos – į ateitį orientuotos sritys, į kurias investuojančios įmonės pasižymi lyderyste. Pagal Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) administruotas priemones „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ ir „Eksperimentas“ šioms ...
nuotrauka
2020-07-14 08:31
Panevėžio apygardos prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą, kuriame įtarimai dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų buvo pareikšti Panevėžio miesto savivaldybės merui R. M. Račkauskui, jo patarėjai G. M. ir verslininkui G. J.
nuotrauka
2020-07-14 07:30
Lietūs ir klimato atšilimas grasina nepageidautina drėgme, kuri sukuria sąlygas pelėsiui, įvairioms bakterijoms atsirasti. Todėl kuriant statybos produktus, taip pat ir dažus, būtina rasti sprendimus, kurie produktus darytų atsparius gamtos sąlygoms.
nuotrauka
2020-07-13 10:47
Visuomenėje dažnai diskutuojama apie specialiųjų poreikių turinčius moksleivius ir studentus: apie jų geresnį integravimą, specialiai pritaikytas programas ir sąlygas. Tačiau ar kada susimąstome, kad ypač talentingi jaunuoliai ar tie, kurie vis neatranda savęs – taip pat turi specialiųjų poreikių, k...
nuotrauka
2020-07-10 10:16
„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) keliasi arčiau traukinių – bendrovės pagrindiniame administraciniame pastate dirbantys žmonės iki metų pabaigos persikels į Vilniaus stoties teritorijoje esančius įvairius pastatus, o ilgus metus bendrovės simboliu buvęs pastatas Mindaugo g. 12 bus perduotas Lietuvos v...
nuotrauka
2020-07-10 09:11
Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
nuotrauka
2020-07-09 13:33
Liepos pradžioje pasibaigęs kvietimas, skirtas viešųjų pastatų atnaujinimui finansuoti, sulaukė rekordinio paraiškų skaičiaus, o prašoma skirti finansavimo suma – beveik 100 mln. eurų.
nuotrauka
2020-07-09 11:15
Reaguodama į miesto pasirinktą – pramonės – kryptį, sparčiai išaugusį robotikos mokymų šuolį ugdymo įstaigose, STEAM projekto populiarumą ir vis labiau juntamą technologijos specialybių darbuotojų trūkumą Panevėžio regione, Panevėžio kolegija stiprina savo mokymų bazę.
nuotrauka
2020-07-09 09:56
Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
nuotrauka
2020-07-09 09:28
Ministrų kabinetas pritarė Energetikos ministerijos pateiktiems projektams, kuriais nustatomos aiškios tapimo atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) bendrija sąlygos.
nuotrauka
2020-07-08 14:37
Šiandien, liepos 8 d., sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria įtvirtino bendrą siekį plėsti bendrus mokslinius tyrimus tvarios energetikos srityje bei rengti aukštos kvalifikacijos specia...
nuotrauka
2020-07-08 14:10
Registrų centras nuo šių metų spalio pasiūlys naujus aiškiais principais grįstus bei šiuolaikinio vartotojo lūkesčius atitinkančius paslaugų įkainius. Nauja įmonės kainodara, nustatanti pagrindinių valstybės registrų įkainius, patvirtinta liepos 8 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje.
nuotrauka
2020-07-08 09:54
Klaipėdos apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu pripažino kaltais keturis Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) Klaipėdos teritorinio skyriaus darbuotojus dėl kyšininkavimo. Bylą tyrė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2020-07-08 09:41
Už tai, kad iš dviejų Panevėžio daugiabučių namų savininkų bendrijos sąskaitos pasisavino per 40 tūkst. eurų Panevėžio apygardos teismas buvusiam bendrijos vadovui E. B. skyrė 9 tūkst. eurų baudą.
nuotrauka
2020-07-08 09:05
Bus remiami su itin novatoriškomis technologijomis, procesais ar produktais susiję pakankamai brandūs projektai, skirti atsinaujinančiųjų išteklių energijai, energijos kaupimo technologijoms, saugiam CO2 surinkimui ir geologiniam saugojimui ar panaudojimui.
nuotrauka
2020-07-07 10:35
Aplinkos ministerija primena, kad 2021 m. sausio 1 d. įsigalios pakeisti reikalavimai nuotekų dumblui tvarkyti ir panaudoti. Žiedinės ekonomikos tikslais nustatyta, kad apdorotą dumblą bus galima naudoti žemės ūkyje, energiniams augalams, žaliavinių medžių ir krūmų plantacijoms ir pan. auginti, paže...
nuotrauka
2020-07-05 13:16
Lietuvos automobilių kelių direkcija, sutarusi su tiekėju Rusnės estakados ir kelio šalia jos rangos darbus vykdyti ilgiau, nei buvo nustatyta jų sudarytoje sutartyje, pažeidė imperatyviąsias viešųjų pirkimų teisės normas, pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).
nuotrauka
2020-07-03 12:54
Iki liepos 31 d. įmonėms ir verslininkams, kurie kreipiasi į finansų tarpininkus dėl nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams, turi būti išmokėtos visos paskolos lėšos. Nuo paskolų teikimo pradžios, kaip praneša...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos