2020 gegužės 25 d. pirmadienis, 4:34
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Miestai 2030: kaip verslui prisitaikyti prie kintančių vartotojų poreikių?

2019-09-26 09:19
Kaip įsivaizduojame savo gimtąjį miestą 2030-aisiais? Greičiausiai skraidančių mašinų dar neišvysime, bet, be abejonės, didieji miestai bus išmanieji – nuo infrastruktūros, saugumo, iki švietimo, sveikatos.
nuotrauka
Darius ČERNECKIS, „RAND Software OÜ“ pardavimų direktorius Baltijos šalyse


Miestai jau keičiasi, tačiau prognozuojama, kad artimiausiais metais gali įvykti technologijų lūžis, kuris ne tik pakeis gyventojų poreikius ir įpročius, bet ir diktuos naujas galimybes verslui. Lieka tik klausimas – kaip kompanijoms nepasiklysti didžiųjų duomenų labirintuose?

Išmanieji miestai. Kas tai?

Siekiant tvaresnio ir efektyvesnio gyvenimo pasaulio miestuose, šiandien jie aktyviai diegia išmaniąsias technologijas daugybėje sričių ir juda išmaniojo miesto vizijos link. Tikriausiai kiekvienas savo aplinkoje susiduriame su sumanaus miesto užuominomis – išmaniaisiais šviesoforais, gatvių apšvietimu, naudojamės teikiamomis e-paslaugomis savivaldybėje. Visgi svarbu atskirti, kad išmaniosios kameros gatvėse ar sumanūs šviesoforai tėra žingsnis link išmanesnio miesto.

Remiantis tyrimų ir analitikos kompanijos „Frost & Sullivan“ bei tarptautinės išmaniųjų sprendimų įmonės „Dassault Systemes“ tyrimu „Experiencing city life in 2030: trends & perspectives“, miestas tampa išmaniuoju, kai yra aktyviai vykdoma veikla bent 5 iš 8 „Smart“ parametrų. Tai – išmanusis valdymas (pavyzdžiui, viešųjų paslaugų) ir švietimas, pažangi sveikatos priežiūra, išmanieji pastatai, išmanusis mobilumas, išmanioji infrastruktūra, technologijos, energetika ir išmanieji piliečiai.

Vienu iš labai pažangaus miesto pavyzdžiu netrukus gali tapti Singapūras ir jo „Išmanios tautos platforma“. Miestas šiuo metu vysto projektą remiantis didžiuliais kiekiais duomenų, surinktų gatvėse – išmaniųjų šviesoforų, jutiklių, kamerų. Viso to tikslas – atverti duomenis ir suteikti galimybę mokslininkams ir miestų architektams eksperimentuoti ir kurti įvairių situacijų simuliacijas virtualiame 3D Singapūro mieste. Tai padės užtikrinti nuoseklią ir gyventojams saugią miesto plėtrą (pavyzdžiui, nauji biurų pastatai ar kultūros centrai), naujas ir efektyvesnes paslaugas (pavyzdžiui, viešojo transporto).

Kokios technologijos tobulins miestus?

Šalia Singapūro aktyviai išmaniojo miesto titulo siekia ir Prancūzijos Rennes metropolis. Šis miestas sukūrė 3D modelį, atvaizduojantį visą Rennes centrinės dalies teritoriją. „3DEXPERIENCE“ platformoje sukurtas technologinis dvynys padeda efektyviai bendradarbiauti visoms miesto plėtra suinteresuotoms šalims. Pavyzdžiui, pasitelkus tokią technologiją praktikoje, planuojant išmaniąją infrastruktūrą, bandymo metodu atrandamos geriausios vietos jutikliams, kurie nuolat stebi tiltų, kelių struktūrinę būklę, vamzdžių pralaidumą vandeniui taip iš anksto užkertant kelią nelaimėms. Panašią sistemą galima atrasti ir Lietuvoje – moderniuose pusiau požeminiuose konteineriuose dabar diegiami išmanūs jutikliai, kurie nuspėja, kada talpa bus pripildyta ir informuoja apie tai atliekų vežėjus.

Taip pat išmanieji miestai ateityje bus neatsiejami ir nuo dirbtinio intelekto pagrindu sukurtų vaizdo stebėjimo sistemų, galinčių aptikti neįprastus ir įtarimą keliančius objektus (pavyzdžiui, sprogmenis). Tuo tarpu „Blockchain“ sistemos miestų savivaldybėse ir jos įmonėse padės kovoti su neskaidriais viešaisiais pirkimais, sukčiavimu bei korupcija. Platesnis 5G ryšio prieinamumas ateityje keis sveikatos priežiūros taisykles. Tiek miestiečiams, tiek ir nuošalesnių vietovių gyventojams, pasitelkus išmaniuosius prietaisus, bus galimybė dideliais duomenų kiekiais dalintis su savo gydytoju šitaip sveikata rūpinantis per atstumą, taupant lėšas bei laiką.

Panašių pavyzdžių ir dar tik kuriamų, vystomų technologijų – daugybė, todėl lygiagrečiai tokie netrukus susiformuosiantys nauji žmonių įpročiai kurs reikšmingas galimybes išmaniųjų sprendimų kūrėjams bei vystytojams. Skaičiuojama, kad išmaniųjų miestų rinka iki 2025 m. išaugs apie 20 proc. ir pasieks 2,4 trln. dolerių.

Galimybės ir iššūkiai verslui

Prognozuojama, kad augant technologijų sektoriui, šalia kursis ir naujos rinkos, todėl šiuo laikotarpiu verslui tampa svarbu naująsias technologijas pažaboti savo naudai. Technologijos keis šiuolaikinių vartotojų įpročius, todėl kompanijos turės gebėti patenkinti išmanesnių produktų ir paslaugų paklausą. Įmonės, galinčios perprasti naujausias tendencijas, į jas greitai reaguoti, siūlyti vis modernesnius ir produktyvesnius sprendimus, bus tos, kurios ir išliks konkurencingos. Vis dėlto tai – didžiuliai duomenų ir informacijos kiekiai, kurių valdymas ir įprasminimas gali tapti iššūkiu.

Pavyzdžiui, tikriausiai kiekvienos kompanijos kasdienybėje tam, kad klientams pasiūlytų moderniausius sprendimus, koegzistuoja daugybė išmanių sistemų ir jose saugomų duomenų. Projektų vadovai naudoja planavimo platformas, inžinieriai – braižymo programas, pirkimų ir pardavimų departamentai savas programėles. Informacijos pertekliaus laikais didžiausiu iššūkiu kompanijoms tampa būtent efektyvus duomenų apdorojimas bei valdymas.

Siekiant išvengti dėl informacijos srauto nesuvaldymo kylančių pasikartojančių darbų, komunikacijos trukdžių tarp skyrių ir darbuotojų, procesų chaoso ir to lemiamų ilgesnių gamybos bei projektų terminų, šiuolaikinės kompanijos turės ne tik išnaudoti, bet ir teisingai suvaldyti informaciją. Tam gali pasitarnauti didelius informacijos srautus apjungiančios platformos tokios kaip, pavyzdžiui, „3DEXPERIENCE“. Programa suteikia galimybių matyti įvairių skyrių keičiamą informaciją realiu laiku ir priimti sprendimu remiantis ne tik savo turimais duomenimis, bet ir marketingo ar projektavimo skyrių sukaupta medžiaga. Šiandien jau nebeužtenka dirbti izoliuotai (ang. – working in silos) – kiekvienam darbuotojui su savo programa, platforma, nes verslas gali ir turi galimybių priimti sprendimus, įvertindamas naujausius ir nuolat besikeičiančius duomenis.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Komentaras

nuotrauka
2020-05-22 08:26
Europos Sąjunga iškėlė tikslą iki 2050 metų pereiti prie klimatui neutralaus ekonomikos modelio. „Prie šio perėjimo prisidės visi ekonomikos sektoriai, tad kaip niekad svarbu užtikrinti darnų jų vystymą, tarpusavio integraciją ir koordinuotą valdymą. Dujų, šilumos, elektros, transporto, pramonės, mi...
nuotrauka
2020-05-21 12:55
Valstybių, taip pat – ir Lietuvos, ekonomikas suparalyžiavusią Covid-19 ligos pandemiją, tapo madinga lyginti su 2008-ųjų krize. Kaip rodo įvairios analizės, kai kurioms ūkio šakoms padaryta žala iš tiesų prilygsta arba netgi pranoksta žalą, kurią nulėmė prieš 12 metų užfiksuoti įvykiai.
nuotrauka
2020-05-19 08:28
Karantino metu statybos nebuvo draudžiamos, o statybininkai nestovėjo priekinėje nuo pandemijos nukentėjusiųjų linijoje, tačiau šiandien jau matome, kad po truputį stoja visų statybos sektoriaus įmonių veikla. Nedarbo lygis šiame sektoriuje pakilo net iki 12%, kai tuo tarpu paslaugų sektoriuje šis r...
nuotrauka
2020-05-18 11:10
Dėl COVID-19 pandemijos ypač nukenčia smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonės, kurios sprendžia klausimą – kaip išgyventi sustojus ekonomikos varikliui. SVV įmonės yra pažeidžiamos, nes daugelis jų neturi sukaupusios rezervų juodai dienai. Net trumpalaikis pajamų sumažėjimas joms gali būti lemting...
nuotrauka
2020-05-12 10:36
Balandį gyventojų nuomonė dėl būsto kainų pokyčių per artimiausius dvylika mėnesių pakito nedaug. SEB banko užsakymu balandžio 28–30 dienomis atlikta gyventojų apklausa parodė, kad 23 proc. apklaustųjų tikisi, jog būstas brangs, 39 proc. mano, kad pigs, o 16 proc. galvoja, kad kaina liks panaši. Kov...
nuotrauka
2020-04-30 20:44
Seime karantino metu buvo priimti Darbo kodekso pakeitimai, įpareigojantys darbdavius per vieną darbo dieną nuo prastovos paskelbimo informuoti apie tai Valstybinę darbo inspekciją (VDI). Nors prastovų paskelbimas buvo pakankamai reglamentuotas ir prieš karantiną, kyla klausimas, kodėl darbuotojus i...
nuotrauka
2020-04-27 10:17
Milijardo eurų likvidumo pagalba – toks ekonomikos skatinimo paketas prieš savaitę buvo pasiūlytas finansinių sunkumų dėl koronaviruso protrūkio patiriantiems būsto, lizingo ir vartojimo paskolų turėtojams, kai Lietuvos komerciniai bankai pasirašė moratoriumą dėl laikino kredito įsipareigojimų atidė...
nuotrauka
2020-04-24 08:18
„Milsos“ įmonių grupės bendrovių veikla yra priklausoma nuo sezono. Šiemet darbų sezono pradžia sutapo su karantino dėl koronaviruso grėsmės paskelbimu. Vykdome įprastą tokiam metui gamybinę veiklą, pasitelkdami kai kurias neįprastas – apsaugos nuo koronaviruso – priemones. Darbas organizuojamas mak...
nuotrauka
2020-04-23 11:07
Dėl karantino didelė dalis darbuotojų šiuo metu dirba nuotoliniu būdu namuose, visos statybvietės yra aprūpintos būtinomis darbuotojų apsaugos ir dezinfekcinėmis priemonėms, pirštinėmis ir kaukėmis, išsaugojome absoliučiai visus kompanijos darbuotojus.
nuotrauka
2020-04-22 09:58
Karantinas „Švykų“ veiklos nesustabdė, tačiau didžioji dalis įmonės administracijos darbuotojų dirba nuotoliniu būdu – iš namų.
nuotrauka
2020-04-20 15:06
Po ilgų darbo energetikos srityje metų susidūrimas su kai kurių asmenų kompetencijos trūkumu nustoja stebinti. Tačiau 2020 m. sausio 22 d. paviešintam LRT tyrimui „Icor“ ir „Veolia“ Šimašiui po Vilniumi pakasė brangų rusišką standartą“ visgi pavyko nustebinti ir mane.
nuotrauka
2020-04-20 08:38
Vyriausybės šiuo metu siūloma 100 mln. Eur vertės nekilnojamojo turto (NT) nuomos kompensavimo priemonė prilygintina subsidijai išskirtinai vieno sektoriaus įmonėms – komercinio NT, t. y. daugiausia biurų ir prekybos centrų, savininkams. Tai reiškia, kad tiesioginiai tokios valstybės paramos gavėjai...
nuotrauka
2020-04-17 13:08
Kasdien stebime, kaip stoja ekonomika, krenta pramonės, prekybos, gamybos ir visų kitų sričių rodikliai, drastiškai mažėja vartojimas, dalis įmonių vis labiau balansuoja ant nemokumo slenksčio, o darbo vietų kasdien netenka tūkstančiai žmonių. Šiandien didžiulį nerimą kelią tai, jog šiuo metu Lietuv...
nuotrauka
2020-04-16 08:15
Lietuvos Respublikos Finansų ministerija ir Vyriausybė balandžio 9 dieną parengė įstatymo projektą, keičiantį esamo juridinių asmenų nemokumo įstatymo taikymą. Naujasis reguliavimas yra nukreiptas į verslą, patyrusį finansinių sunkumų dėl koronaviruso sukelto veiklos ribojimo šalyje.
nuotrauka
2020-04-14 07:27
Vos prieš mėnesį ar du kalbėjome apie dirbtinio intelekto amžių, komunikacijos įgūdžių, kurie taps kertiniais bei technologijas, kurios keis komunikaciją, svarbą. Dar daugiau, didžiąją pastarojo dešimtmečio dalį praleidome norėdami rasti sprendimus, kurie leistų tobulinti ar atvertų naujas galimybes...
nuotrauka
2020-04-09 10:41
Visame pasaulyje valdžios institucijos mobilizuojasi kovai su koronavirusu. COVID-19 – naujos formos sukrėtimas. Dabartiniams sunkumams įveikti anksčiau naudotos taisyklės netinka. Mums reikalingos politikos priemonės, skirtos padėti labiausiai kenčiantiems šioje krizėje. Šiandien tai įmonės ir šeim...
nuotrauka
2020-04-08 11:51
Pastarojo laiko realijos daugeliui iš mūsų primena „šoko terapiją“. Nori nenori tenka keisti įprastą gyvenimo ritmą, sustoti ir kuriam laikui kažko atsisakyti. Kita vertus, nėra to blogo, kas neišeitų į gera – asmeninių finansų valdymo prasme tai unikali proga išgryninti ir permąstyti ne tik savo ve...
nuotrauka
2020-04-08 08:18
Kaip valstybės institucijos užtikrins įgyvendinimą ir priežiūrą? Kas svarbu darbuotojams, darbdaviams bei savarankiškai dirbantiems?
nuotrauka
2020-04-06 11:19
Kasdien tikimės sulaukti optimistinių žinių, kurios praneštų, jog pandemijos plitimas jau stabilizuotas. Kai susiduriame su baime ir išgyvenimo klausimu – svarbiausiu siekiu tampa pavojaus mažinimas ir žmonių gyvybių išsaugojimas. Šį stabilizacijos tašką mes tikrai pasieksime, tačiau tuo pat metu tu...
nuotrauka
2020-04-06 09:56
Gyventojų nuomonė apie būsto kainų pokyčius Lietuvoje prasidėjus karantinui smarkiai pasikeitė. Dar gruodį daugiau negu pusė – 55 proc. apklaustų gyventojų manė, kad būsto kaina per artimiausius metus didės, ir tik 9 proc. galvojo, kad būstas pigs. Kovo pabaigoje manančių, kad kaina augs, teliko 19 ...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...