2019 gruodžio 9 d. pirmadienis, 1:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Miestai 2030: kaip verslui prisitaikyti prie kintančių vartotojų poreikių?

2019-09-26 09:19
Kaip įsivaizduojame savo gimtąjį miestą 2030-aisiais? Greičiausiai skraidančių mašinų dar neišvysime, bet, be abejonės, didieji miestai bus išmanieji – nuo infrastruktūros, saugumo, iki švietimo, sveikatos.
nuotrauka
Darius ČERNECKIS, „RAND Software OÜ“ pardavimų direktorius Baltijos šalyse


Miestai jau keičiasi, tačiau prognozuojama, kad artimiausiais metais gali įvykti technologijų lūžis, kuris ne tik pakeis gyventojų poreikius ir įpročius, bet ir diktuos naujas galimybes verslui. Lieka tik klausimas – kaip kompanijoms nepasiklysti didžiųjų duomenų labirintuose?

Išmanieji miestai. Kas tai?

Siekiant tvaresnio ir efektyvesnio gyvenimo pasaulio miestuose, šiandien jie aktyviai diegia išmaniąsias technologijas daugybėje sričių ir juda išmaniojo miesto vizijos link. Tikriausiai kiekvienas savo aplinkoje susiduriame su sumanaus miesto užuominomis – išmaniaisiais šviesoforais, gatvių apšvietimu, naudojamės teikiamomis e-paslaugomis savivaldybėje. Visgi svarbu atskirti, kad išmaniosios kameros gatvėse ar sumanūs šviesoforai tėra žingsnis link išmanesnio miesto.

Remiantis tyrimų ir analitikos kompanijos „Frost & Sullivan“ bei tarptautinės išmaniųjų sprendimų įmonės „Dassault Systemes“ tyrimu „Experiencing city life in 2030: trends & perspectives“, miestas tampa išmaniuoju, kai yra aktyviai vykdoma veikla bent 5 iš 8 „Smart“ parametrų. Tai – išmanusis valdymas (pavyzdžiui, viešųjų paslaugų) ir švietimas, pažangi sveikatos priežiūra, išmanieji pastatai, išmanusis mobilumas, išmanioji infrastruktūra, technologijos, energetika ir išmanieji piliečiai.

Vienu iš labai pažangaus miesto pavyzdžiu netrukus gali tapti Singapūras ir jo „Išmanios tautos platforma“. Miestas šiuo metu vysto projektą remiantis didžiuliais kiekiais duomenų, surinktų gatvėse – išmaniųjų šviesoforų, jutiklių, kamerų. Viso to tikslas – atverti duomenis ir suteikti galimybę mokslininkams ir miestų architektams eksperimentuoti ir kurti įvairių situacijų simuliacijas virtualiame 3D Singapūro mieste. Tai padės užtikrinti nuoseklią ir gyventojams saugią miesto plėtrą (pavyzdžiui, nauji biurų pastatai ar kultūros centrai), naujas ir efektyvesnes paslaugas (pavyzdžiui, viešojo transporto).

Kokios technologijos tobulins miestus?

Šalia Singapūro aktyviai išmaniojo miesto titulo siekia ir Prancūzijos Rennes metropolis. Šis miestas sukūrė 3D modelį, atvaizduojantį visą Rennes centrinės dalies teritoriją. „3DEXPERIENCE“ platformoje sukurtas technologinis dvynys padeda efektyviai bendradarbiauti visoms miesto plėtra suinteresuotoms šalims. Pavyzdžiui, pasitelkus tokią technologiją praktikoje, planuojant išmaniąją infrastruktūrą, bandymo metodu atrandamos geriausios vietos jutikliams, kurie nuolat stebi tiltų, kelių struktūrinę būklę, vamzdžių pralaidumą vandeniui taip iš anksto užkertant kelią nelaimėms. Panašią sistemą galima atrasti ir Lietuvoje – moderniuose pusiau požeminiuose konteineriuose dabar diegiami išmanūs jutikliai, kurie nuspėja, kada talpa bus pripildyta ir informuoja apie tai atliekų vežėjus.

Taip pat išmanieji miestai ateityje bus neatsiejami ir nuo dirbtinio intelekto pagrindu sukurtų vaizdo stebėjimo sistemų, galinčių aptikti neįprastus ir įtarimą keliančius objektus (pavyzdžiui, sprogmenis). Tuo tarpu „Blockchain“ sistemos miestų savivaldybėse ir jos įmonėse padės kovoti su neskaidriais viešaisiais pirkimais, sukčiavimu bei korupcija. Platesnis 5G ryšio prieinamumas ateityje keis sveikatos priežiūros taisykles. Tiek miestiečiams, tiek ir nuošalesnių vietovių gyventojams, pasitelkus išmaniuosius prietaisus, bus galimybė dideliais duomenų kiekiais dalintis su savo gydytoju šitaip sveikata rūpinantis per atstumą, taupant lėšas bei laiką.

Panašių pavyzdžių ir dar tik kuriamų, vystomų technologijų – daugybė, todėl lygiagrečiai tokie netrukus susiformuosiantys nauji žmonių įpročiai kurs reikšmingas galimybes išmaniųjų sprendimų kūrėjams bei vystytojams. Skaičiuojama, kad išmaniųjų miestų rinka iki 2025 m. išaugs apie 20 proc. ir pasieks 2,4 trln. dolerių.

Galimybės ir iššūkiai verslui

Prognozuojama, kad augant technologijų sektoriui, šalia kursis ir naujos rinkos, todėl šiuo laikotarpiu verslui tampa svarbu naująsias technologijas pažaboti savo naudai. Technologijos keis šiuolaikinių vartotojų įpročius, todėl kompanijos turės gebėti patenkinti išmanesnių produktų ir paslaugų paklausą. Įmonės, galinčios perprasti naujausias tendencijas, į jas greitai reaguoti, siūlyti vis modernesnius ir produktyvesnius sprendimus, bus tos, kurios ir išliks konkurencingos. Vis dėlto tai – didžiuliai duomenų ir informacijos kiekiai, kurių valdymas ir įprasminimas gali tapti iššūkiu.

Pavyzdžiui, tikriausiai kiekvienos kompanijos kasdienybėje tam, kad klientams pasiūlytų moderniausius sprendimus, koegzistuoja daugybė išmanių sistemų ir jose saugomų duomenų. Projektų vadovai naudoja planavimo platformas, inžinieriai – braižymo programas, pirkimų ir pardavimų departamentai savas programėles. Informacijos pertekliaus laikais didžiausiu iššūkiu kompanijoms tampa būtent efektyvus duomenų apdorojimas bei valdymas.

Siekiant išvengti dėl informacijos srauto nesuvaldymo kylančių pasikartojančių darbų, komunikacijos trukdžių tarp skyrių ir darbuotojų, procesų chaoso ir to lemiamų ilgesnių gamybos bei projektų terminų, šiuolaikinės kompanijos turės ne tik išnaudoti, bet ir teisingai suvaldyti informaciją. Tam gali pasitarnauti didelius informacijos srautus apjungiančios platformos tokios kaip, pavyzdžiui, „3DEXPERIENCE“. Programa suteikia galimybių matyti įvairių skyrių keičiamą informaciją realiu laiku ir priimti sprendimu remiantis ne tik savo turimais duomenimis, bet ir marketingo ar projektavimo skyrių sukaupta medžiaga. Šiandien jau nebeužtenka dirbti izoliuotai (ang. – working in silos) – kiekvienam darbuotojui su savo programa, platforma, nes verslas gali ir turi galimybių priimti sprendimus, įvertindamas naujausius ir nuolat besikeičiančius duomenis.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Komentaras

nuotrauka
2019-12-05 14:10
Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas, kuriuo siūloma pakeisti šiuo metu galiojantį Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, sukėlė daug diskusijų.
nuotrauka
2019-11-29 09:14
Apie tris bankrutuojančios įmonės kreditorių eiles yra girdėję net ir su teise nieko bendro neturintys žmonės. Pagal LR Įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) 35 str. nuostatas, pirmąja eile tenkinami su darbo santykiais susiję darbuotojų reikalavimai, reikalavimai atlyginti žalą dėl suluošinimo ar...
nuotrauka
2019-11-27 13:11
Nors Vilniaus bendrasis planas dar tik baigiamas rengti, jau dabar galima identifikuoti artimiausias sostinės plėtros kryptis, sako nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės „Newsec“ Tyrimų ir analizės grupės vadovas Mindaugas Kulbokas. Pasak pranešime cituojamo specialisto, efektyvus šių krypčių ...
nuotrauka
2019-11-25 10:59
Artėjantį kalėdinį periodą, kuomet per dvi savaites bus net aštuonios švenčių bei poilsio dienos, dalis įmonių bei organizacijų pasitiks ištuštėjusiais biurais – tokiu metu vis labiau įsigali „darbas iš namų“. Tačiau dažnai nesutariama, kaip tinkamai įforminti tokį nuotolinį darbą, kad nenukentėtų n...
nuotrauka
2019-11-21 10:56
Investicijai arba nuomai įsigyti antriniai butai sudaro maždaug penktadalį visų butų Lietuvoje, ir ši dalis, ypač didmiesčiuose, toliau didėja. Tai suteikia papildomą postūmį nekilnojamojo turto (NT) rinkai, pasiekusiai istorines aktyvumo aukštumas.
nuotrauka
2019-11-20 10:19
„Po pernai vykusios konferencijos Lietuvos banko istoriniuose rūmuose – Kaune – šiemet vėl grįžtame į Vilnių, kur pastatytų ir parduotų naujų butų skaičius jau ne pirmus metus siekia aukštumas. Nesunku suprasti, iš kur toks apetitas kyla: Vilnius šiuo metu yra vienas iš sparčiausiai ir pajamomis, ir...
nuotrauka
2019-11-14 10:47
Teigti, jog degant padangoms dioksinai nesusidaro, yra neatsakinga. Dioksinai susidaro esant nepilnam organinės medžiagos, savo sudėtyje turinčios halogenų, didžiąja dalimi chloro, degimui.
nuotrauka
2019-10-30 13:38
Galimybė realizuoti valstybei priklausantį nekilnojamąjį turtą jam pasiekus savo vertės piką pasitaiko itin retai. Tačiau būtent tokią progą šiandien suteikia Lukiškių kalėjimo iškeldinimas iš miesto centro. Kalėjimo kompleksas diskusijų objektas yra jau bene 15 metų. Ne kartą bandyta atrasti ekonom...
nuotrauka
2019-10-24 11:50
Seimas su kitų metų biudžetu gali patvirtinti ir LR Stambios prekybos mokesčio įstatymo projektą, pagal kurį būtų apmokestinami stambieji prekybininkai. Nors įstatymas savo dvasia sukurtas kasdienio vartojimo, mažmeninės prekybos prekėms apmokestinti, tačiau pagal savo formuluotę jis turės įtakos ir...
nuotrauka
2019-10-23 09:10
Pasitaiko atvejų, kai įsikūrus naujai įrengtame būste ima ryškėti įvairūs defektai. Deja, ne visi į tokias situacijas pakliuvę gyventojai žino, kaip reikėtų elgtis ir kokių priemonių imtis, susidūrus su nenumatytomis problemomis. Advokatų profesinės bendrijos (APB) „IUSTUM“ partneris, advokatas Neda...
nuotrauka
2019-10-14 10:11
Lietuvoje per teisėjų rankas pereina didžioji dauguma šalies įmonių bankroto bylų – tik labai nedidelė dalis bendrovių savo gyvavimą užbaigia ne teismo keliu. Statistika yra tokia: daugiau kaip 90 proc. bankrutuojančių įmonių atvejų nagrinėja teismai. Tai iškalbinga vien tuo aspektu, kad teismus pas...
nuotrauka
2019-10-10 11:05
Per metus pasitraukus iš verslo nuomonių lyderių topo keliems garsiems komentatoriams, jame šįkart itin daug naujų veidų – beveik pusė dvidešimtuko. Kone dukart atitrūkęs nuo kitų pagal komunikacijos aktyvumą pirmauja Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas, o ryškiausią šuolį padarė LPS...
nuotrauka
2019-10-07 11:45
Lietuvoje atliktas išsamus „Lean“ metodų, skaitmeninių inovacijų ir skaitmeninių paslaugų tyrimas atskleidė, kad šalies įmonėms konkurencinį pranašumą gali sukurti tik vis dar retos skaitmeninės paslaugos. Tuo tarpu išteklių mažinimu ir efektyvumo didinimu paremta „Lean“ metodologija bei skaitmeninė...
nuotrauka
2019-10-03 13:17
Po ypač šiltos vasaros į Lietuvą sugrįžo vėsūs, rudeniški orai, tačiau tokius karščius veikiausiai galėsime pamiršti tik iki kito šiltojo sezono. Mokslininkai tikina, kad alinančios karščio bangos kasmet dažnės. Tad tikėtina, kad dėl besikeičiančio klimato vis daugiau žmonių namuose įsirengs vėsinim...
nuotrauka
2019-10-03 11:38
Lietuvos darbo rinką kamuoja dvi akivaizdžios problemos: dėl emigracijos valstybė nuolat praranda darbingo amžiaus piliečius bei vis labiau jaučiamas tam tikrų sričių kvalifikuotų specialistų trūkumas. KTU mokslininkių atliktas tyrimas rodo, kad egzistuoja galimas problemos sprendimo būdas – virtual...
nuotrauka
2019-09-25 15:14
Šiuo klausimu pasisakau jau ne pirmą kartą, tačiau temos aktualumas ir ekonominė-visuomeninė svarba prie jo privers grįžti ir ateityje.
nuotrauka
2019-09-18 12:57
Naujas sezonas po vasarai būdingo štiliaus prasideda ne tik vėjo jėgainių parkuose, bet ir Seime bei kitose institucijose. Jų priimti sprendimai bus ypač svarbūs tolesniam Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos įgyvendinimui ir atsinaujinančios energetikos projektų vystymui.
nuotrauka
2019-09-17 12:50
Kai oficialioji statistika kalba apie šiek tiek per metus padidėjusias statybų sąnaudas, nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovės mato kitokią situaciją – kai kurios statybinės medžiagos ar darbai yra itin pabrangę. Labiausiai dėl darbuotojų trūkumo ir atlyginimų augimo išaugusios statybų ka...
nuotrauka
2019-09-02 09:56
Pirmiausia išskirčiau milžiniškus kokybės pokyčius, kuriuos lemia ir modernios technologijos, ir pasikeitusi darbo kultūra. Tai pastebime ne tik mes patys – tai mato ir užsienio svečiai. Mato ir įvertina, todėl nemažai mūsų įmonių darbuojasi užsienio rinkose.
nuotrauka
2019-08-27 14:51
Už mažiausią kainą įgyvendinti projektai paprastai yra ir blogos kokybės, panaudoti neracionalūs sprendiniai, aiškiai matomi projekto trūkumai. Už mažą kainą aukštos kokybės nenupirksi.

Statybunaujienos.lt » Komentaras