2021 balandžio 10 d. šeštadienis, 18:26
Reklama  |  facebook

NT rinkos tendencijos: ko tikėtis?

2021-01-21 08:57
Pasaulyje vykstantys pokyčiai atnešė iššūkių verslams visoje Lietuvoje, natūralu – neišvengiamai palietė ir NT rinką. Sparčiai tobulėjantis NT sektorius gavo progą iš naujo įvertinti ekonominės krizės metu išmoktas pamokas, savo galimybes greitai reaguoti ir veikti naujomis sąlygomis.
nuotrauka
Rimantas JURKŠAS, UAB „NT valdymo koncernas LT“ vadovas


Minimos įmonės
NT valdymo koncernas LT, UAB
Pandemijos akivaizdoje labiau nei bet kada išryškėjo dialogo su bendruomenėmis svarba, o didžiausia investicija į ateitį šiandien matuojama darbuotojų kvalifikacija. Prognozės optimistiškos – NT pardavimai tolygiai auga, o investavimą į NK ir toliau skatins ekonominė situacija šalyje.

Investicijos į NT nestoja

Pirmoji pandemijos banga NT rinkoje visiems įvarė tikrai nemažą šoką. Jei 2020 m. pradžioje girdėjome ekspertų komentarų apie galimai perkaitusią rinką, tai pandemijos metu pradėta atsigręžti į praėjusią ekonomikos krizę – kontrastas nemažas. Visgi reali situacija greitai parodė, kad 2008 m. scenarijaus, kai ekonominės krizės laikotarpiu pardavimai ir kainos atsistatė labai lėtai, per kelerius metus, šįkart išvengti pavyks. Ko tikėtis?

Pasak UAB „NT valdymo koncernas LT“ vadovo Rimanto Jurkšo, gyventojų susidomėjimas nauju būstu niekur nedings – net ir pandemijos akivaizdoje NT pardavimai nesustojo ir toliau tolygiai auga, kaip ir paraiškos bankams dėl būsto paskolų: „Jaunoji karta optimistiškai vertina situaciją ir drąsiau prisiima įsipareigojimus bankams, be to, lietuviai turi santaupų, todėl dažnai tėvai padeda savo vaikams sumokėti pradinį įnašą už perkamą būstą – tikėtina, jog perkamoji galia ir toliau augs“ – situaciją vertina ekspertas.

Pasak eksperto, investavimą į NK skatins ir ekonominė situacija šalyje: „Atsižvelgiant į didžiulį Europos Sąjungos skiriamų lėšų kiekį pandemijai suvaldyti ir verslui skatinti, akivaizdu, kad infliacija augs, kainos kils, todėl žmonės, siekdami išvengti savo pinigų nuvertėjimo, ir toliau investuos į NT“, – įsitikinęs R. Jurkšas.

Iššūkis pirkėjams – klaidinanti informacija

Pandemijos metu išryškėjusi problema dėl informacijos kiekio ir jos klaidinančio poveikio visuomenei neaplenkė ir NT rinkos: „Jau ilgą laiką stebime, jog NT pirkėjai tampa vis protingesni ir apdairesni – prieš įsigydami butą, jie atlieka pilną rinkos analizę, susirenka informaciją apie statytoją ir statomą objektą bei prašo išsamios informacijos apie perkamą turtą. Kadangi dažnam tai rimta investicija, pirkėjai labai atidžiai stebi viešojoje erdvėje pasirodančią informaciją, deja, ji neretai suklaidina. Štai ir pernai metų pavasarį dalis žmonių patikėjo savireklama užsiimančių „ekspertų“ teiginiais, kad butai pigs 30 proc. – deja, taip neįvyko. Dalis vystytojų, išsigandę pandemijos, nepradėjo naujų projektų, todėl rinkoje vasaros pabaigoje sumažėjo butų pasiūla, o kaina pakilo. Tie žmonės, kurie tikėjosi ir laukė butų pigimo, turėjo rinktis iš likusių butų ir už juos mokėjo brangiau“, – šiandienos iššūkius akcentuoja R. Jurkšas.

Ekspertas atkreipia dėmesį, jog šiandien butų poreikis auga, o pasiūla atsilieka ir artimiausiu metu neatsistatys, todėl 2021 metai turėtų būti palankūs būsto pardavėjams. R. Jurkšto teigimu, išliks ir jau ne vienerius metus stebima tendencija, jog augantys žmonių lūkesčiai dėl pajamų ir atlyginimų ir toliau didins statybos darbų ir medžiagų kainas, kurios augins statomo turto savikainą ir, atitinkamai, pardavimo kainą.

Auga žaliųjų erdvių poreikis

Žvelgiant į pirkėjų lūkesčius, ne kartą girdėjome, jog pandemija stipriai pakoregavo žmonių įpročius, buvo tikimasi, kad uždaryti namuose gyventojai sieks įsigyti erdvesnius būstus, visgi, pasak „NT valdymo koncernas LT“ vadovo Rimanto Jurkšo, ši tendencija praktikoje šiandien nėra akivaizdi.

„Akivaizdu kita – dirbant nuotoliniu būdu iš namų tikrai auga poreikis šalia būsto turėti žaliąsias erdves ir galimybę sportuoti, tai vienas iš aspektų, į kurį atsižvelgiame vystydami projektus. Jei anksčiau gyventojai ieškodavo gero susisiekimo automobiliais ar viešuoju transportu, tai šiandien vis labiau vertinami gyvenamuosiuose rajone įrengti tvarkingi dviračių takai, kurie leidžia keliauti paspirtukais ar dviračiais. Kintantys žmonių įpročiai tikrai greitai neįsitvirtina, todėl aišku viena – patogioje vietoje esantis ir poreikius atitinkantis būstas už priimtiną kainą ir toliau išliks esminis dalykas, nulemsiantis žmonių pasirinkimą“, – akcentuoja R. Jurkšas.

Kvalifikuota darbo jėga ir bendruomenių įtaka

R. Jurkšo teigimu, šiandien NT sektoriui didžiausias iššūkis – tiek NT vystytojų, tiek rangovų saugumas. NT vystytojai privalo užtikrinti, kad visi statybos darbai vyktų pagal numatytą grafiką, brėžiniai ir sprendimai nelaukia, deja, tą užtikrinti pandemijos sąlygomis šiandien ypač sunku. Be to, pasak vadovo, statybose vis mažiau darbo lieka nekvalifikuotai darbo jėgai, o kvalifikuotų specialistų trūksta: „Pandemija dar labiau išryškino šią tendenciją – sumažėjo galimybių atvykti pigiau kainuojantiems kvalifikuotiems darbuotojams iš trečiųjų šalių. Situacija išties sudėtinga – tai priežastis, kodėl vien statybų ranga užsiimančios įmonės demonstruoja mažą rentabilumą. Tikėtina, jog prasidės vakcinacijai ir pasauliui atlaisvėjus, situacija gerės“, – pandemijos iššūkius apžvelgia vadovas.

Pasak R. Jurkšo, norėdami sėkmingai veikti, NT rinkos atstovai privalės užsitarnauti bendruomenių pasitikėjimą ir į jį nuolat investuoti konkrečiais darbais: „Dialogas išties svarbus – dažnai paaiškėja, kad bendruomenės poreikiai ir vizija gerokai skiriasi nuo valdininkų požiūrio, kurie išduodami sąlygas projektavimui jau būna įvertinę vietovės poreikį infrastruktūrai – tai kelia konfliktą, todėl reikalingas įsiklausymas“.

Vadovo nuomone, NT rinkos žaidėjų rankose išties slypi didelė galia, puikus pavyzdys – atsinaujinantys senieji mikrorajonai, kai investavus į infrastruktūrą atjaunėja ir pati bendruomenė, kuri tampa aktyvesnė, gyvybingesnė, taip užtikrinama rajono perspektyva ir ateitis.
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka
Komentaras

nuotrauka
2021-04-09 13:49
Lietuviškų šaknų turintis ekonomikos Nobelio premijos laureatas Robertas Šileris sugebėjo įrodyti, kad realiąja verte JAV gyvenamųjų būstų kainos, nepaisant tam tikrų svyravimų, iš esmės nepasikeitė nuo 1890 m. Šileris pažymi, kad pasauliniu mastu dominuoja nuomonė, kad gyvenamųjų būstų kainos nuola...
nuotrauka
2021-04-08 15:43
Saulės energetikai skaičiuoja, kad pastaruoju metu vis daugiau saulės elektrines įsirengusių žmonių nori montuoti papildomus saulės modulius. Dabar tuo domisi maždaug kas septintas pasistatęs saulės elektrinę. Dažniausios priežastys – karantino laikotarpiu išaugusios arba pirmos elektrinės įrengimo ...
nuotrauka
2021-04-07 11:20
Visiems puikiai žinoma frazė, kad gerai reputacijai sukurti reikia daugelio metų, o jai sugadinti pakanka penkių minučių. Teisininkai greičiausiai pridurtų, kad kartais ilgai kurtą dalykinę įmonės reputaciją gali sugriauti viena melaginga nuomonė. Tai itin aktualu tapo pandemijos metu, kai žala repu...
nuotrauka
2021-04-07 11:05
Seimas po Vyriausybės išvadų ketina svarstyti Žemės įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo numatoma įvesti naują mokestį už nekilnojamojo turto projektų plėtrą valstybinėje žemėje. Naujas įstatymas gali pabranginti planuojamą įsigyti būstą 25 tūkst. eurų.
nuotrauka
2021-04-07 10:49
Žemės įstatymo pataisos gali sukurti sniego gniūžtės efektą. Todėl jau šiandien privalome imtis veiksmų dėl bręstančios būsto prieinamumo problemos.
nuotrauka
2021-04-01 13:08
Pernai metų gale rinkoje prasidėjęs staigus pakilimas gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) rinkoje toliau tęsiasi. NT plėtros bendrovė „Omberg“ per pirmus tris šių metų mėnesius pardavė 147 butus – tai sudaro daugiau nei pusę pernai per visus metus parduotų butų ir 80 proc. daugiau nei pernai pirmąjį...
nuotrauka
2021-04-01 10:36
Baigiant 2020 m. metus atrodė, kad Vilniaus būsto pardavimai jau pasiekė kulminaciją ir jau nebėra kur kilti aukščiau, tačiau 2021 m. pirmas ketvirtis atskleidžia, kad dar ir toliau sukamės ypatingai greitu ir svaiginančiu „bugivugi“ ritmu.
nuotrauka
2021-03-31 11:24
Seimas priėmė Notariato įstatymo pataisas, kurios reglamentuoja notarų paslaugų teikimą ir kurios jau po kelių mėnesių – nuo liepos 1 dienos – leis notarų biurams beveik visas paslaugas teikti nuotoliniu būdu.
nuotrauka
2021-03-25 08:24
Lūkesčiai dėl būsto kainų šiemet Lietuvoje šoktelėjo iki aukščiausio lygio per pastaruosius devynerius metus. Du trečdaliai apklaustųjų kovą teigė, kad būsto kainos Lietuvoje per artimiausius dvylika mėnesių didės. Prieš metus pirmo karantino metu situacija buvo visiškai kitokia – kad būstas brangs,...
nuotrauka
2021-03-18 10:22
Antra pandemijos banga didina įtampą darbo rinkoje. Sustojo verslai, vyksta etatų mažinimai ir darbuotojų atleidimai.
nuotrauka
2021-03-17 13:07
Galimai neskaidrūs viešieji pirkimai yra tema, kuri turbūt jau kelia nuobodulį – kasmet, ir ne po sykį, viešojoje erdvėje informuojama apie dėl tokių atvejų tarnybų pradėtus tyrimus. Šie metai taip pat pasiėmė savo duoklę, Specialiųjų tyrimų tarnybai pareiškus apie daug metų galimai neskaidriai vykd...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.
nuotrauka
2021-03-12 09:38
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų vasario mėnesio reikšmė išaugo 0,9% (2021 metų sausį buvo fiksuojamas 1,4% augimas). Bendras butų kainų lygis...
nuotrauka
2021-03-08 09:27
Jau dabar pramonėje pradedama jausti penktoji pramonės revoliucija arba kitaip – modernizavimo laikotarpis, kai visiškai skaitmenizuotos gamybos linijos ir žmogaus kūrybiškumas atranda naujas gamybos ir produktyvumo galimybes. Tuo tarpu Pramonės 4.0 procesas Lietuvos gamybos įmonėse vis dar vyksta.
nuotrauka
2021-03-02 07:39
2019 m. pabaigoje liberalizuotas savivaldybių vidaus sandorių reguliavimas gali grįžti bumerangu. Nepraėjo nei metai, kai teismus pasiekė pirmosios bylos dėl savivaldybių sudarytų sutarčių su joms pačioms priklausančiomis įmonėmis. O šių metų vasario 24 d. ir Konstitucinis Teismas nutarė ištirti nau...
nuotrauka
2021-03-01 09:23
Vilniaus būsto rinka toliau stebina: išankstiniai „Citus“ rinkos duomenys rodo, kad vasaris sostinėje pažymėtas dar vienu rekordu. Net ir atėmus galimus „sukritimus“ (tikėtina, anksčiau įvykusias rezervacijas) antrąjį metų mėnesį buvo rezervuota net 720 naujų būstų (butų ir kotedžų).
nuotrauka
2021-02-25 15:59
Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
nuotrauka
2021-02-23 15:00
Stiprų sąlytį su sovietmečiu turėjusios Lietuvos kartos vis dar stebina paradoksais, kuomet savo statusą bando parodyti kuo prabangesniu automobiliu. Tačiau pokyčiai visuomenės savimonėje jau ryškėja: sėkmingi naujosios kartos atstovai nesistengia investuoti į nuosavą automobilį ir tiesiog sėda į tr...
nuotrauka
2021-02-22 09:10
Nauji įpročiai – nuotolinis darbas ir internetinė prekyba, keičia ir NT rinkos veidą. Anot Šiaulių banko projektų vadovės Dovilės Kalvaitienės, net Lietuvai ir grįžus į priešpandeminį lygį, dalis darbuotojų liks dirbti iš namų arba naudosis lanksčiu darbo grafiku.

Statybunaujienos.lt » Komentaras