2019 spalio 24 d. ketvirtadienis, 8:04
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Naudinga žinoti. Kaip atpažinti nesąžiningas vartojimo sutarčių sąlygas?

2019-07-30 14:26
Prieš pasirašydami sutartį su pardavėju ar paslaugos teikėju paprastai stengiamės nuodugniai perskaityti sudaromos sutarties sąlygas, įvertinti nustatytus terminus bei numatytus šalių įsipareigojimus. Toks atsargumas visiškai pagrįstas, juk vadovaujantis Civiliniu kodeksu „teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis jos šalims turi įstatymo galią“. Tačiau derėtų nepamiršti, kad vartojimo sutarties sąlygos visais atvejais privalo būti sąžiningos vartotojo atžvilgiu.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt iliustr.


Minimos įmonės
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT),

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pristato dažniausiai praktikoje pasitaikančias nesąžiningas vartojimo sutarčių sąlygas, kurias laiku pastebėjus ne tik užtikrinsite, kad jūsų teisės nebūtų pažeistos, bet ir išvengsite galimų ginčų su pardavėju ar paslaugos teikėju.

Verslininko atsakomybės už žalą panaikinimas arba apribojimas

Vartojimo sutarties sąlyga laikoma nesąžininga, jeigu ja panaikinama arba apribojama verslininko civilinė atsakomybė už žalą, padarytą dėl vartotojo gyvybės atėmimo, sveikatos sužalojimo ar vartotojo turto sugadinimo, tokių sąlygų pavyzdžiai:

„Bendrovė negali būti atsakinga už bet kokį kūno sužalojimą arba už bet kokį pažeidimą, atsiradusį variklyje ar automobilyje dėl netvarkingo turbokompresoriaus ir/ar komponentų“.

„Jei bagažui (pvz.: kelioniniam krepšiui arba lagaminui patalpintam į bagažo skyrių) buvo padaryta žala dėl firmos kaltės, kompensuojama iki 200 EUR žalos vertės arba atitinkama suma vietine valiuta. Didesnį nei 200 EUR vertės nuostolį kompensuoja draudimo kompanija, jei Keleivis yra sudaręs draudimo sutartį“.

Neproporcingai didelė vartotojo atsakomybė

Nesąžininga laikoma ir tokia sutarties sąlyga, kuri numato neproporcingai didelę vartotojo civilinę atsakomybę už sutarties neįvykdymą arba netinkamą įvykdymą, pavyzdžiui:

„Užsakymo atšaukimo bauda – 50 % nuo užsakymo sumos“.

„Jeigu klientas įsigijo Metinį abonementą su vienkartiniu abonementinio mokesčio apmokėjimu iš karto už visą Metinio abonemento galiojimo laikotarpį, klientas turi teisę vienašališkai nutraukti šią sutartį nenurodydamas nutraukimo priežasčių, informavęs apie tai įmonę. Tokiu atveju sutartis laikoma nutraukta tuo momentu, kai įmonė gauna iš kliento pranešimą apie sutarties nutraukimą. Abonementinio mokesčio suma už likusį nepanaudotą abonemento galiojimo laikotarpį pasibaigus sutarties galiojimui negrąžinama ir įmonė laiko ją kaip kompensaciją už nuostolius, sukeltus įmonei dėl išankstinio sutarties nutraukimo kliento iniciatyva“.

Neaptarti vartotojo įpareigojimai

Jei sutartyje įtvirtintos sąlygos, su kuriomis vartotojas neturėjo realios galimybės susipažinti iki sutarties sudarymo (nebuvo pateiktos sutartyje numatytos instrukcijos, vidaus taisyklės ir pan., tačiau vartotojas sutartimi įpareigojamas jų laikytis), tokios sąlygos taip pat laikytinos nesąžiningomis, pavyzdžiui:

„Užsakovas užtikrina, kad asmenys, kurie naudojasi signalizacijos sistema, laikysis signalizacijos sistemos eksploatavimo instrukcijų <...>“.

„Bendrovė turi teisę vienašališkai nutraukti šią sutartį, jei abonentas nevykdo esminių šios sutarties sąlygų arba nesilaiko bendrovės vartotojo taisyklių“.

„Lankytojas, būdamas pramogų centre ir naudodamasis jame teikiamomis paslaugomis, įsipareigoja besąlygiškai laikytis šiose taisyklėse nustatytų reikalavimų ar nurodymų. <...> taisyklių sąrašas nėra išsamus ir baigtinis <...>. Operatorius turi teisę už šių taisyklių nesilaikymą savo nuožiūra skirti lankytojui 30 (trisdešimties) eurų baudą“.

Vienašališkas sutarties sąlygų keitimas

Būtina atminti, kad verslininkas negali vienašališkai, be sutartyje numatyto ar pakankamo pagrindo, keisti sutarties sąlygų. Tokios sąlygos būtų laikomos nesąžiningomis, pavyzdžiui:

„Bendrovė pasilieka teisę keisti, taisyti ar pildyti pasiūlymų sąlygas be išankstinio perspėjimo“.

„Paslaugų teikėjas turi teisę savo nuožiūra be išankstinio įspėjimo keisti šias taisykles, teikiamų paslaugų sąrašą ir jų kainas“.

Sutartyje įtvirtinamas automatinis vartotojo sutikimas

Vartojimo sutarčių sąlygos, kuriose įtvirtinamas automatinis vartotojo sutikimas, kuris nėra išreiškiamas aktyviais vartotojo veiksmais, laikomos nesąžiningomis. Tokių sąlygų pavyzdžiai:

„Sudarydamas sutartį klientas duoda savo sutikimą naudoti ir apdoroti kliento nurodytus mokėjimo kortelės duomenis (įskaitant mokėjimo kortelės numerį ir tipą, jos galiojimo laiką, CVV / CVC kodą) <...>“.

„Lankytojai, nepilnamečių asmenų tėvai ir globėjai, įsigydami bilietus ir (ar) įeidami (patekdami) į pramogų centro patalpas, suteikia leidimą operatoriui fotografuoti save ir nepilnamečius asmenis ir sutinka, kad operatoriaus padarytos nuotraukos būtų viešai skelbiamos interneto svetainėje“.
Dar vienas nesąžiningos vartojimo sutarties sąlygos požymis – vartotojo galimybės ginti savo pažeistas teises apribojimas. Jei verslininkas sutarties sąlygose panaikina arba suvaržo jūsų teisę pareikšti ieškinį arba pasinaudoti kitais jūsų pažeistų teisių gynimo būdais – tokia sutarties sąlyga yra nesąžininga. Verslininkas negali jums perkelti įrodinėjimo pareigos, reikalauti perduoti spręsti ginčą tik arbitražui, nustatyti išimtinį teritorinį teismingumą spręsti ginčą tik verslininko buveinės vietos teisme ir pan.

Būtina pažymėti, kad kiekvienu atveju vartojimo sutarties sąlygos nesąžiningų sąlygų taikymo požiūriu vertinamos sistemiškai, atsižvelgiant į jų tarpusavio ryšį, o ne pateiktas atskiras sutarties sąlygas, todėl sudarydami sutartis visada atidžiai perskaitykite visas sąlygas, o jeigu visgi turite pagrįstų įtarimų, kad su jumis sudarytos vartojimo sutarties sąlygos gali būti nesąžiningos, galite kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl sutarties sąlygų įvertinimo. Kartu su prašymu būtina pateikti vartojimo sutarties kopiją.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos informacija
Statybunaujienos.lt
Žymės  SutartysRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-23 15:07
Siekiant didesnės darbo rinkos ir profesinio mokymo dermės, skatinamas profesinis mokymas darbo vietoje. Daugės mokinių, profesinę kvalifikaciją įgyjančių pameistrystės būdu. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymu Vyriausybė patvirtino profesinio mokymo organizavimo pameistrystės forma tvar...
nuotrauka
2019-10-23 14:49
„Lietuvos geležinkelių“ skelbtą tarptautinį Antrojo kelio statybos ruože Livintai – Gaižiūnai rangos darbų pirkimo konkursą laimėjo jungtinės veiklos partneriai „Eurovia CS“ a.s., AB „Eurovia Lietuva“ ir UAB Geležinkelio tiesimo centras, kurie pasiūlė geriausią 51.1 mln. Eur be PVM rangos darbų kain...
nuotrauka
2019-10-23 11:40
Kaip pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, nors rangovai turi teisę ginčyti viešojo pirkimo sąlygas dėl atliekant darbus naudotinų konkrečių medžiagų, tačiau jie visais atvejais privalo įrodyti, kaip nustatytais reikalavimais buvo pažeisti jų interesai
nuotrauka
2019-10-23 10:55
Vakar, spalio 22 d., Seimas po pateikimo pritarė Seimo narių grupės įregistruotiems Statybos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektams, kuriais siekiama sudaryti prielaidas privalomos vadinamosios statybininko kortelės įvedimui.
nuotrauka
2019-10-23 10:02
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimos korupcijos Mažeikių rajono savivaldybėje organizuojant viešuosius pirkimus.
nuotrauka
2019-10-22 13:42
Seimui grąžino tobulinti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma sumažinti fizinių asmenų nekomercinės paskirties nekilnojamajam turtui taikomą neapmokestinamąjį dydį nuo 220 tūkst. eurų iki 100 tūkst. eurų.
nuotrauka
2019-10-22 11:56
Įsibėgėjusios S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybos bei sporto halės rekonstrukcija – tik dalis Ąžuolyno daugiafunkcinio sporto ir laisvalaikio komplekso projekto. Netolimoje ateityje jį papildys geriausia šalyje erdvė lengvaatlečiams. Kauniečiai jau gali įvertinti aštuonias architektų pateiktas...
nuotrauka
2019-10-21 15:41
Nacionalinė teismų administracija praėjusią savaitę paskelbė teismų pastato Vilniuje, Šeimyniškių gatvėje, statybos rangovo konkursą.
nuotrauka
2019-10-21 14:25
Saugių darbo vietų dėl cheminių ir kitų pavojingų medžiagų užtikrinimas bei darbuotojų, pradėjusių dirbti naujoje darbo vietoje, sauga. Tai yra dvi temos, kurioms Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šiais metais skirs dėmesį per Europos darbuotojų saugos ir sveikatos savaitę.
nuotrauka
2019-10-21 11:38
Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis dalyvavo parodos „EXPO 2020“ Lietuvos paviljono statybos pradžios renginyje Dubajuje ir susitiko su šios parodos biuro vadovybe.
nuotrauka
2019-10-21 09:21
Kaip vakar, spalio 20 d., pranešė Valstybės ekstremalių situacijų komisija, nutarta ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti. Situacija yra valdoma, gaisras yra lokalizuotas.
nuotrauka
2019-10-21 09:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena apie privalomus inžinerinius geologinius ir geotechninius tyrimus (IGG), kurie turi būti atlikti rengiant statybos, rekonstravimo ir tvarkybos darbų projektus, taip pat kapitalinio remonto projektus, kai keičiamos pamatų konstruk...
nuotrauka
2019-10-20 19:14
Siekiant aiškesnio susikalbėjimo tarp valstybės institucijų, darbdavių ir mokymo įstaigų 2006 m. buvo nutarta parengti statybos sektoriaus profesinį standartą. Sunkus procesas užtruko beveik 13 metų – 2019 m. liepos 12 d. standartas patvirtintas. Galutiniam profesinio standarto projektui pritarė Sta...
nuotrauka
2019-10-18 14:21
Seime įvyko Seimo nario Algirdo Butkevičiaus inicijuota spaudos konferencija „Statybininko kortelė: kodėl valstybė už 1,5 mln. eurų kuria tai, kas jau yra sukurta?“, kurioje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas, Seimo nariai Algirdas Butkevičius ir Simonas Gentvilas bei Lietuvos...
nuotrauka
2019-10-18 13:13
Pasinaudodama ES finansine parama Klaipėdos miesto savivaldybė šiemet įsigijo 4 naujas gatvių valymo vakuumines mašinas. Šią savaitę jos perduotos operatoriui – UAB „Klaipėdos autobusų parkui“ (KLAP), laimėjusiam uostamiesčio gatvių valymo vakuuminėmis mašinomis paslaugos viešųjų pirkimų konkursą.
nuotrauka
2019-10-18 10:42
Valstybinėje darbo inspekcijoje (toliau – VDI) per 2019 m. III ketvirčius buvo gauti 29 pranešimai (išankstiniais duomenimis) apie įvykius darbe (10 iš jų susiję su eismo įvykiais), dėl kurių darbuotojai mirė, ir 88 pranešimai apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai...
nuotrauka
2019-10-18 10:29
Dėl gaisro Alytuje netoli gaisravietės esančioms įmonėms stabdant veiklą, Valstybinė darbo inspekcija sulaukia laikinai nuo darbo atleidžiamų darbuotojų klausimų ne tik dėl jų saugos ir sveikatos užtikrinimo, bet ir dėl darbo užmokesčio mokėjimo, nedirbto laiko įforminimo.
nuotrauka
2019-10-18 10:10
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija atmetė atsakovų apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuriuo visiškai patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, Marijaus Šalčiaus pareiškimą dėl Kauno mieste, Baltijos g...
nuotrauka
2019-10-18 10:09
Vakar, spalio 17 d., pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šią savaitę Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio didžiulio gaisro, pranešė Generalinė prokuratūra.
nuotrauka
2019-10-18 09:32
2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jis lems ne tik naujų teritorijų (apsaugos zonų, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos) ir tuo pačiu naujų ūkinės veiklos apribojimų atsiradimą bei jų privalomą registravimą viešame registre, tačiau...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos