2025 m. liepos 10 d. ketvirtadienis, 0:43:33
Reklama  |  facebook

Ar pagalbos priemonės verslams, nukentėjusiems nuo karo Ukrainoje, pasiteisino?

2023-06-20 13:27
Iššūkių kupinoje ekonominėje aplinkoje verslas priverstas susidoroti su precedento neturinčiu karo Ukrainoje sukeltu krizės mastu ir jo poveikiu – didėjančia palūkanų norma, tiekimo grandinės sutrikimais, vartotojų elgesio pokyčiais bei darbuotojų stygiumi. Siekiant sušvelninti ekonominį poveikį, valstybės vaidmuo čia ypač svarbus, nes nuo atliktų veiksmų priklausys, kaip ilgalaikėje perspektyvoje pavyks sumažinti karo sukeltas pasekmes šalies prekybai ir investicijoms. Todėl, praėjus daugiau nei metams nuo karo pradžios, metas apžvelgti, ar teikiama pagalba verslui pasiteisino?
nuotrauka
Aistė MASIULIONIENĖ, INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė


Minimos įmonės
ILTE (iki 2024m. INVEGA), UAB
Baltic Timber Comany, UAB
Pasak įmonės „Baltic Timber Comany“ vadovo Renvido Raudžio, žaliavų kainai išaugus vos ne dvigubai, teko ieškoti papildomo finansavimo, o medienos kainai kylant būtų buvę pakankamai sudėtingai išlikti rinkoje, nes gamybos procesas užtrunka, o užsakovai nenori ilgai laukti. Įmonė nusprendė papildomo finansavimo kreiptis į nacionalinę plėtros įstaigą „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), kuri šiuo metu teikia paskolas su sunkumais dėl karo Ukrainoje susiduriantiems verslams.

Tarp labiausiai pažeidžiamų sektorių

Bendrovė medienos gamyba ir prekyba užsiima jau nuo 2009 metų. Įmonė perka neobliuotą medieną ir pagal užsakymus obliuoja, gamina terasines lentas, konstrukcinę statybinę medieną, dailylentes. O pagamintus produktus parduoda tiek Lietuvos rinkoje, tiek užsienio – Šveicarijoje, Prancūzijoje, Anglijoje.

„Pagrindinė žaliava – Sibiro maumedžio, eglės, pušies mediena. Anksčiau visą medieną atsiveždavome iš Rusijos, tačiau, prasidėjus karui Ukrainoje, buvo įvesti ribojimai ir teko ieškoti kitų tiekėjų. Žaliavos kaina pabrango 100 proc. ir daugiau, todėl, kad nupirkti žaliavinės medienos, teko ieškoti ir papildomų finansavimo šaltinių“, – sako R. Raudys.

Su tuo, kad labiausiai nukentėjusiais sektoriais išlieka pramonė bei gamyba, sutinka ir INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Aistė Masiulionienė ir priduria, kad didžiausias iššūkis karo pradžioje šių sektoriaus atstovams buvo naujų tiekėjų paieškos.

„Pagal Europos Komisijos 2021 m. duomenis, Rusija buvo penkta pagal dydį Europos Sąjungos (ES) prekybos partnerė, kuri sudarė 5,8 proc. visos ES prekybos. Karo pradžioje ES įmonės tik minimaliai patyrė importo sutrikimus iš Rusijos. Tačiau kai kurios Rytų ir Vidurio Europos šalys, pavyzdžiui, Baltijos šalys, nuostolius patyrė daug labiau nei kitos ES šalys“, – sako A. Masiulionienė.

Tai patvirtina ir Lietuvos banko (LB) pateikti metinio importo augimo duomenų rezultatai – nors fiksuojamas metinio importo augimo mažėjimas visais mėnesiais nuo 2022 m. rugpjūčio mėn., tačiau 2023 m. kovo mėn. importas susitraukė jau 6,6 proc. Kaip skelbiama LB komentare, mažėjantį metinį importo augimo tempą lėmė mažėjantis chemijos pramonės gaminių ir plastikų, medienos ir medienos dirbinių bei metalų importas.

Iššūkis gauti finansavimą

Kaip pasakoja R. Raudys, jo vadovaujama įmonė aktyviai domėjosi finansavimo galimybėmis rinkoje, tačiau pastebėjo, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu gauti finansavimą bankuose yra sudėtinga ir jaučiamas apribotas skolinimas verslui.

„Bankai pakėlė palūkanų normą ir reikalauja užstato, garantijų. O tokių įmonių, kaip mano, kuri vykdo veiklą rajone, o ne mieste, iš viso nefinansuoja“, – pripažįsta R. Raudys.

Kaip teigia INVEGOS atstovė, jau kurį laiką finansų įstaigos atidžiau vertina įmonių kreditingumą, tačiau pastebi, kad pažvelgus į bankų paslaugų statistiką, paskolų portfeliai nesumažėjo, o atvirkščiai – augo. Pasak pašnekovės, tai reiškia, kad verslai jau yra prisitaikę prie nuolatinių iššūkių bei galvoja ne tik apie išlikimą, bet ir plėtros galimybes.

„Nors išduodamų paskolų portfelis nesumažėjo, tačiau tikrai girdime iš verslų, kad jei jų veikla patyrė sunkumų arba dar nespėjo pilnai atsitiesti po COVID-19 pandemijos, bankai atidžiau vertina paskolos poreikį ir finansavimą laisvojoje rinkoje gauti tampa sudėtinga. Tokiu atveju valstybė ieško sprendimų, kaip padėti verslams, kurie dar neturi sukaupę ilgametės patirties arba neturi pakankamo turtinio užstato, bet yra gyvybingi ir gali užtikrinti paskolos gražinimą“, – pasakoja A. Masiulionienė.

Gauti finansavimą padeda valstybė

Kaip ir COVID-19 laikotarpiu, taip ir dabar įmonė nusprendė pasidomėti INVEGOS teikiamomis paslaugomis ir pagalba verslui šiuo laikotarpiu. Įmonei buvo suteikta 112 000 Eur paskola apyvartinėms lėšoms, o paskolą panaudojo įsigyti žaliavoms ir pasiruošti būsimiems metams.

„Paskolą panaudojome užsipirkti medienos žaliavai, iš kurios pagaminome reikiamus medienos produktus užsakovams. Taip galėjome toliau vykdyti savo veiklą“, – sako R. Raudys.

Siekdama padėti nuo karo Ukrainoje nukentėjusiam Lietuvos verslui, INVEGA pernai pradėjo teikti tiesiogines paskolas apyvartinėms lėšoms ir investicijoms. Iš viso paskoloms skirta 50 mln. Eur.

„Jau dabar, praėjus mažiau nei vieneriems metams nuo priemonės pradžios, esame išdavę 21 paskolą už daugiau nei 15 mln. Eur. Šias paskolas teikiame labiausiai nuo karo nukentėjusiems verslams, o domėjimasis šiomis paskolomis patvirtina, kad problema gauti finansavimą tradiciniais būdais išlieka ir įmonėms reikia valstybės pagalbos, o ypač šiuo sudėtingu laikotarpiu“, – apie paskolų poreikį pasakoja A. Masiulionienė.

Ir prideda, kad sunku prognozuoti valstybių finansavimo priemonių, kurios teikiamos nuo karo nukentėjusiems verslams, mastą ir poveikį šalies ekonomikai ilgalaikėje perspektyvoje, nes šiuo metu Lietuvos ekonomika patiria nemenkus sukrėtimus visose ekonomikos srityse. Tačiau trumpalaikėje perspektyvoje INVEGOS priemonės yra kaip injekcija padėti suvaldyti ir išvengti didžiulių nuostolių ne tik pavieniams verslams, bet ir visai šalies ekonomikai. Grėsmėms ir iššūkiams suvaldyti verslas kviečiamas pasinaudoti ne tik įvairiomis INVEGOS paskolomis, tokiomis kaip „Avietė“, „Alternatyva“ ar „Atviras kreditų fondas 3”, bet ir palūkanų kompensavimu ar garantijomis.

Pasak R. Raudžio, INVEGOS įgyvendinamos priemonės yra didžiulė pagalba tokio tipo verslui, tačiau įžvelgia vieną minusą visoje šioje istorijoje – tai Lietuvos ekonomikos nugrimzdimas į recesiją, o tai rodo rinkos susitraukimas, kokio nebuvo ir 2008 m. „Luminor“ banko vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas pranešime spaudai visai neseniai taip pat patvirtino apie Lietuvos ekonomikos oficialų panirimą į recesiją. Ekonomistas įžvelgia, kad labiausiai pastebimas susitraukimas ne tik chemijos, transporto gamybos ir inžinerinės pramonės sektoriuose, bet ir medienos gaminių sektoriuje.

Visgi „Baltic Timber Company“ vadovas į ateitį žvelgia optimistiškai: „Tikiuosi su INVEGOS pagalba mes įveiksime susidariusias problemas. Juk krizės ateina ir vis dėlto kažkada išeina“. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Verslo aplinka



Komentaras

nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
nuotrauka
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
nuotrauka
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...

Statybunaujienos.lt » Komentaras