2025 sausio 25 d. šeštadienis, 1:29
Reklama  |  facebook

Darbo rinkos prognozės: ko galima tikėtis 2023 metais?

2023-01-30 05:05
Sparčiai atsigaunanti darbo rinka metų pabaigoje kiek sulėtėjo, tačiau tai – laikinas reiškinys. Pernai nedarbo lygis Lietuvoje mažėjo sparčiau nei vidutiniškai ES šalyse, o metų viduryje sugrįžo į prieš pandemiją buvusį lygį. Tuo tarpu darbingo amžiaus žmonių užimtumo lygis trečiąjį ketvirtį siekė 75,2 proc. Tai – aukščiausias per visą stebėjimo laikotarpį nuo 1998 m. O ko darbo rinkoje būtų galima tikėtis artimiausiu metu ir apskritai 2023 metais?
nuotrauka
Inga BALNANOSIENĖ, Užimtumo tarnybos direktorė


Minimos įmonės
Užimtumo tarnyba,
Šiuo metu jai didelę įtaką daro darbo paklausos svyravimai ir ekonominiai bei geopolitiniai veiksniai. Žiemą darbuotojų paklausa tradiciškai būna mažesnė statybos, žemės ūkio, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose; dalis įmonių plėtros planus įšaldžiusios dėl augusių energijos sąnaudų, infliacijos, įtemptos geopolitinės situacijos, didėjusių skolinimosi kaštų.

2023 m. sausio 1 d. registruotas nedarbas siekė 8,9 proc. Palyginti su situacija prieš metus jis buvo mažesnis 1,3 proc. punkto. Per metus nedarbas mažėjo visose šalies savivaldybėse. Labiausiai – Lazdijų r. (-11,6 proc. punkto).

Pernai įvykę grupės darbuotojų atleidimai esminio poveikio šalies ar atskirų regionų ekonominei padėčiai neturėjo. Pirmoje praėjusių metų pusėje pateiktų pranešimų priežastys susijusios su geopolitiniais neramumais, o antroje – energetikos kainos, problemomis tiekimo grandinėse. Per metus gauti 76 pranešimai apie grupės darbuotojų atleidimus, kuriuose numatoma atleisti 5 536 darbuotojus. Vidutiniškai 37 proc. atleistų ir per pirmąjį pusmetį Užimtumo tarnyboje registruotų asmenų sugrįžo į darbo rinką.

Atleidimai buvo fiksuojami skirtingose ekonominės veiklos srityse, o pagrindiniai dideli atleidimai sėkmingai suvaldyti glaudžiai bendradarbiaujant darbdaviui ir Užimtumo tarnybai (LTG grupė – 1950 asmenų, AB „Lietuvos paštas“ – 592).

Geopolitinės įtampos, išaugusios energijos ir žaliavų kainos, padidėję skolinimosi kaštai ir dalies verslų pristabdyti plėtros planai rodo tikimybę, kad pirmąjį ketvirtį registruotas nedarbas ūgtels maždaug 1 proc. punktu. Tačiau kitais ketvirčiais galima tikėtis nedarbo mažėjimo.

Užimtumo tarnyba atliko darbdavių nuomonės tyrimą. Jame į klausimus atsakė 2,6 tūkst. įmonių ir įstaigų, kuriose dirba 115,7 tūkst. darbuotojų. Jo duomenimis, optimistiškai nusiteikusių darbdavių dalis dabar yra mažesnė nei buvo prieš metus. Visgi, optimistiškai nusiteikusių darbdavių dalis išlieka didesnė nei tų, kurie į situaciją žvelgia pesimistiškai.

Daugiausia darbdavių, numatančių veiklos apimčių didėjimą ir darbuotojų skaičiaus augimą – finansinės ir draudimo veiklos, informacijos ir ryšių, statybos bei administracinės ir aptarnavimo veiklos sektoriuose. Numatančių mažėjimą daugiausia yra apgyvendinimo ir maitinimo bei paslaugų sektoriuose.

Pagrindiniais žmogiškųjų išteklių valdymo iššūkiais šiemet išliks konkurencingas darbo užmokestis, kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, darbuotojų motyvavimas, jaunų specialistų pritraukimas ir talentų išlaikymas. Palyginti su praėjusiais metais, padaugėjo darbdavių, prognozuojančių sunkumus dėl konkurencingo darbo užmokesčio ir talentų išlaikymo. Taip pat tų, kurie numano, kad šįmet teks susidurti su emocinės darbuotojų savijautos ir organizacijos klimato vystymo iššūkiais.

Darbuotojų skaičiaus augimą įmonėje (neužimtų etatų užpildymą, naujų darbuotojų priėmimą planuoja daugiau darbdavių nei mažėjimą (atitinkamai 24 proc. ir 7,5 proc. apklaustų darbdavių). Daugiausia darbdavių, planuojančių didėsiantį darbuotojų skaičių yra statybos, informacijos ir ryšių, finansinės ir draudimo veiklos, sveikatos priežiūros ir socialinio darbo sektoriuose. Tuo tarpu mažėsiantis poreikis prognozuojamas apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuje.

Sąrašas profesijų, kurių darbuotojų poreikis Lietuvoje didės, išlieka panašus. Darbdaviai planuoja, augsiantį gamybos darbų meistrų ir brigadininkų, gydytojų, slaugos specialistų, mechanikos ir elektros inžinierių, statybos inžinierių, IT specialistų; virėjų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų, metalo apdirbimo staklių derintojų ir operatorių, suvirintojų, statybininkų montuotojų, elektromechanikų ir elektromonterių, dailidžių ir stalių, betonuotojų ir betono apdailininkų, tinkuotojų, kepėjų ir konditerių poreikį.

Darbo rinkai 2023 metais įtakos turės ir kai kurie kiti pernai prasidėję procesai. Vienas jų – svarbūs pokyčiai šalies užimtumo sistemoje.

Sausio 1 d. Užimtumo tarnyboje darbo rinkai besirengiančio asmens statusu registruota 23,1 tūkst. asmenų, t. y. 11,3 proc. visų Užimtumo tarnybos klientų. Daugiau kaip pusė darbo rinkai besirengiančių asmenų (56,6 proc.) stokoja socialinių įgūdžių ir (ar) motyvacijos dirbti. Kas ketvirtas neturi galimybių iš gyvenamosios vietos atvykti į darbo vietą, 11,3 proc. turi prižiūrėti ir (ar) slaugyti šeimos narį ar kartu gyvenantį asmenį, 10,4 proc. Didžiausią mūsų klientų dalį darbo rinkai besirengiantys asmenys sudarė Lazdijų r. sav. (43,7 proc.), mažiausią – Švenčionių r. sav. (1,8 proc.).

Nuo 2023 m. sausio 1 d. visos savivaldybės, siekdamos Užimtumo tarnyboje registruotų asmenų tvaraus užimtumo, rengia ir tvirtina užimtumo didinimo programas, skirtas toje savivaldybėje gyvenančioms tikslinėms grupėms.

Svarbi buvo ir kita reforma, skirta įtraukti žmones su negalia į atvirą darbo rinką. Priėmus teisės aktus jiems buvo sudaryta galimybė įsitraukti į darbo rinką, o darbdaviams – gauti reikiamą pagalbą juos įdarbinant ar išlaikant darbo vietą darbuotojui įgijus negalią.

Pernai socialinėms įmonėms suteikta valstybės pagalba sudarė 17,5 mln. Eur., tačiau tokių įmonių skaičius ir jose dirbančių neįgaliųjų tikslinėms grupėms priklausančių darbuotojų skaičius mažėjo. Tikimasi, kad atvira darbo rinka pasipildys daugiau nei 90 įmonių (buvusių socialinių įmonių) ir daugiau nei 4 tūkst. neįgaliųjų pereis į atvirą darbo rinką. Šiemet planuojama aktyvios darbo rinkos politikos priemonėms skirti 25,3 mln. Eur.

Dar viena svarbi sritis – tai sėkminga ukrainiečių integracija. Pernai į Lietuvos darbo rinką įsiliejo 21,5 tūkst. ukrainiečių. Net 2,4 tūkst. įsitraukė į aktyvias darbo rinkos politikos priemones. Dar 3,7 tūkst. bedarbio statusu ukrainiečių registruota Užimtumo tarnyboje.

8 proc. ukrainiečių Lietuvoje dirba aukštos kvalifikacijos darbą: sveikatos priežiūros specialistais, mokytojais, inžinieriais, IT specialistais, verslo ir administravimo specialistais. Šių žmonių sėkminga integracija prisideda mažinant šalyje darbuotojų trūkumą. Ypač tai juntama apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų, didmeninės ir mažmeninės prekybos srityse. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-01-24 13:05
Sostinėje vėl garsiau skambant diskusijoms apie esamas ir naujas viešojo transporto rūšis, daugelis vilniečių pamiršta ar nesuvokia, kad mieste jau seniausiai turime veikiančią metro infrastruktūrą tarp Naujosios Vilnios ir Aukštųjų Panerių ar net toliau. Kokybiškas šios linijos integravimas į Vilni...
nuotrauka
2025-01-24 06:49
Pirmą kartą dalyvavome tokio masto tarptautinėje parodoje su komanda – septyniais mūsų įmonės specialistais. Tai buvo įkvepianti ir vertinga patirtis, tačiau supratome, kad tokiai parodai reikia ruoštis iš anksto: apibrėžti tikslus, įvertinti įmonės poreikius, kad iš renginio gautume didžiausią įman...
nuotrauka
2025-01-23 13:38
Preliminariosios nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys atrodo kaip paprastas pirmasis žingsnis į sėkmingą sandorį, tačiau net ir mažos detalės, pasak teisininkų, gali tapti reikšmingo konflikto šaltiniu.
nuotrauka
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
nuotrauka
2025-01-20 09:40
Darbdavys verčia dirbti viršvalandžius? Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad darbuotojai gali dirbti viršvalandžius tik raštiškai sutikę, išskyrus tam tikras įstatymo nustatytas išimtis. „Sutikimas dirbti viršvalandžius nėra formalumas – tai būtina sąlyga darbuotojų teisėms užtikrinti", – ...
nuotrauka
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
nuotrauka
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
nuotrauka
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
nuotrauka
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
nuotrauka
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
nuotrauka
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
nuotrauka
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
nuotrauka
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
nuotrauka
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
nuotrauka
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
nuotrauka
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
nuotrauka
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
nuotrauka
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
nuotrauka
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.

Statybunaujienos.lt » Komentaras