2024 liepos 21 d. sekmadienis, 23:42
Reklama  |  facebook

Draudikai: auga nerimas dėl atsiskleidžiančių papildomų pastatų rizikų

2017-08-07 12:21
Liepą Šilutės rajone akimirksniu sudegė polistirenu apšiltintas namas, o žaibiško gaisro metu smarkiai nukentėjo gelbėdama savo gyvybę per degantį langą išlipusi besilaukianti jauna moteris. Draudimo bendrovės BTA ekspertai sako, kad dabar trūksta stimulo rinktis saugesnes ir kokybiškesnes medžiagas: tam reikėtų pradėti preciziškiau vertinti pastato apšiltinimui naudojamų medžiagų degumo laipsnį ir rizikingumą.
nuotrauka
Asociatyvi „3XN Architects“ vizualizacija


Draudimo bendrovės BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė teigia, jog šiandien gaisro pavojus nebėra, kaip anksčiau, vien tik pastato konstrukcijos klausimas – sienos, perdangos dažniausiai būna mūrinės, betoninės ir yra sunkiai įveikiamos ugnies.

„Didysis gaisro pavojus, kaip ir Londono atveju, yra tai, jog naujos technologijos leidžia sukurti pigias ir geras eksploatacines savybes turinčias, bet itin degias apšiltinimo medžiagas. Tad liepsna pradeda plisti pačia sienų izoliacija ir taip labai greitai apkeliauja visą pastato fasadą“, – sako D. Strazdienė.

Draudikai informuoja, kad taip nutiko ir Šilutės rajone kilusio gaisro atveju, kuomet atvykę gaisrininkai nebeturėjo ką gesinti, nes namas ir visas jame buvęs asmeninis žmonių turtas supleškėjo vos per keliolika minučių. Gegužę Lietuvoje vos nesudegė maisto gamybos fabrikas, kai liepsnos pagavo po stogu buvusį putplastį – tik greitos žmonių reakcijos dėka buvo išvengta gamyklos sudegimo.

„Medinis pastatas praktiškai visuomet sudega iki pamatų, mūrinio lieka bent sienos, perdangos. Tačiau abiem atvejais nesaugios, degios medžiagos paspartina gaisrą, neužkirsdamos kelio ugniai pereiti į kitas erdves, kitus aukštus. Tai ir didžiulis iššūkis gelbėjimo tarnyboms, kadangi gaisras jį pilna to žodžio prasme sunaikina per keletą minučių“, – sako D. Strazdienė.

Panašumų su Londonu netrūksta

Pranešama, kad birželį sudegus „Grenfell“ dangoraižiui visa Europa susirūpino dėl minimaliausius saugumo reikalavimus atitinkančių pastatų. Architektas Audronis Vydžius teigia neabejojantis, kad Lietuvoje egzistuoja ne vienas pastatas su žemais saugos reikalavimais.

„Didžiausia problema ir užsienyje, ir pas mus yra pinigai. Kai svarbiausias būsto renovavimo rodiklis yra kaina, galite neabejoti, kad kokybė nukentės. Londono ir kitų miestų situacija yra tiesiogiai sulyginama – juk tai buvo visus standartus atitinkanti medžiaga, pasirinkta dėl kainos. Naivu tikėtis, kad žmonėms pasiūlius degią medžiagą pigiau nei nedegią brangiau nebus tokių, kurie jau geriau rinksis pavojų nei mokės šiek tiek daugiau“, – aiškina architektas.

Vydžius neabejoja, kad esant dabartinei įstatymų tvarkai mažai saugių pastatų išvengti nepavyks, tačiau tam tikrų priemonių imtis galima jau dabar.

„Nesvarbu, kokie reikalavimai iškeliami architektams, inžinieriams ar statybininkams, kol juose yra šimtai išlygų, tol visada atsiras besielgiančių nesąžiningai. Juo labiau, jog formalius standartus atitinka ir nedegios, ir degios medžiagos. Galbūt paprastesnis būdas būtų tiesiog perkelti naštą draudimui: galite statyti pastatą kaip jums norisi, kad ir vien su degiomis medžiagomis, bet tuomet, dėl didesnės rizikos, jį drausti kainuos daugiau, ir taip galiausiai saugiausia alternatyva taptų ir pigiausia“, – samprotavo architektas.

Pastatų degumo problemą reikia spręsti kompleksiškai

D. Strazdienė teigia, kad realu, jog vertinant riziką gali būti atsižvelgiama ir į naudojamų apšiltinimo medžiagų saugumo lygį, tačiau pabrėžė, kad vien to tikrai nepakaks. Norint visos šalies mastu užtikrinti saugesnes gyvenimo sąlygas keistis turi ir žmonių mąstymas.

„Didesnė rizika visuomet kainuoja brangiau, o žmonės tai žinodami renkasi, kaip tas rizikas suvaldyti ir surasti jiems priimtiną balansą. Draudimas gali būti tik viena iš priemonių: pats žmogus turi suvokti saugios aplinkos naudą, o nesaugios – rizikas“, – aiškina BTA turto draudimo produktų vadovė.

D. Strazdienė tvirtina, jog dalies tokių nelaimių tiek Lietuvoje, tiek visame likusiame pasaulyje išvengti yra beveik neįmanoma. Tačiau bendras pokyčių paketas galėtų tapti stimulu žmonėms rinktis saugesnes ir kokybiškesnes medžiagas.

„Galbūt pakeisti esamus saugos standartus yra komplikuota užduotis, tačiau įmanoma įvesti tvarką, kuri garantuoja kompleksiškesnį požiūrį į būsto saugumą“, – aiškina BTA ekspertė D. Strazdienė.

Draudimo bendrovė BTA yra viena iš didžiausių ne gyvybės draudimo bendrovių Lietuvoje, Baltijos šalių draudimo rinkos lyderės „Vienna Insurance Group AG“ narė. 2016 m. BTA užregistravo beveik 50 000 žalų, klientams atlygino nuostolių už 36,4 mln. eurų. Ilgametę draudimo veiklos patirtį turinti bendrovė savo klientams siūlo vieną plačiausių draudimo produktų pasirinkimą rinkoje. Pernai BTA savo draudimo partneriu pasirinko daugiau nei 500 000 privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 000 000 draudimo sutarčių už 67,7 milijonus eurų. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
nuotrauka
2024-07-18 07:24
Įprastą mūrijimo būdą – sausus mišinius ateityje pakeis inovatyvi technologija, reikalaujanti mažiau laiko, žmogiškųjų ir finansinių resursų. Trečią dešimtmetį statybinių medžiagų rinkoje skaičiuojanti įmonė „Tegra State“ savo asortimentą papildė nauju produktu – FOME FLEX GLUE BLOCKS blokelių putų ...
nuotrauka
2024-07-17 08:01
Surenkamojo gelžbetonio su galutine apdaila svarba architektūroje ir statyboje yra didelė dėl daugelio priežasčių. Šios technologijos privalumai apima tiek ekonominius, tiek techninius, tiek estetinius aspektus, kurie prisideda prie efektyvesnio ir kokybiškesnio statybos proceso.
nuotrauka
2024-07-12 07:55
Viena ryškiausių pastarojo meto tendencijų – atsinaujinančios energijos naudojimas namų ūkiuose. KONTESTA, bendradarbiaudama su saulės modulius į rinką tiekiančia įmone AUTONOMECO, jau antrus metus gamina automobiliams statyti skirtas stogines, terasas su saulės moduliais. Tokias stogines įmonės dem...
nuotrauka
2024-07-11 13:45
Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus" įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt" akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol daugiausia užsiėmusi žemės ūkio statybomis, pakeitė pavadinimą į „Mapri Statyba" ir šiuo metu plečia savo veiklą kitose statybos srityse.
nuotrauka
2024-07-11 09:34
SBA grupės plėtojamame prekybos ir verslo mieste „Urban HUB“ Kaune pasirašyta sutartis dėl 3900 kv. m erdvių nuomos su „Energijos skirstymo operatoriumi“ (ESO). Į greta Kauno laisvosios ekonominės zonos įsikūrusį miestelį ESO komanda, planuojama, persikels jau 2025 m. I ketvirtį.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 08:02
Po dvejus metus trukusių atnaujinimo (kapitalinio remonto) darbų prekybos ir laisvalaikio centras PANORAMA tapo vienu iš įstabiausių centrų ne tik Vilniuje, bet ir regione. Aštuoniais etapais sėkmingai įvykdyti darbai proceso dalyviams suteikė patirties, kuri dėl santykinai nedidelės Lietuvos prekyb...
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-08 14:40
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" valdomo nekilnojamojo turto projekto „Ežero takais by Citus" plėtrai užtikrintas 4,2 mln. eurų finansavimas. Į projektą iš viso ketinama investuoti 7,95 mln. eurų – dalį šios sumos, 2 mln. eurų „Demus Asset Management" jau anksčiau pritraukė iš in...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...
nuotrauka
2024-07-08 07:23
Dėl įmonės INTERSURGICAL kitos paskirties inžinerinio statinio (automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys), kurį RASEINIŲ STATYBA pastatė Švenčionių rajone, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) ir statinį nugriauti. Po beveik dvejus metu...
nuotrauka
2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užt...
nuotrauka
2024-07-03 13:51
„EIKA" grupei priklausanti investicijų valdymo įmonė „Eika Asset Management" (EAM), 2023 m. valdžiusi keturis investicijų fondus, sako, kad tai buvo naujų rinkų ir naujų produktų paieškos metai. Jau padarytų investicijų grąža džiugino, tad įmonė skyrė laiką nagrinėti naujoms galimybėms, kai kurios j...
nuotrauka
2024-07-02 13:39
Nuo liepos 2 d. Nidoje duris atveria pirmoji bendradarbystės (angl. coworking) erdvė „Out of Office“. Susimokėję už dieną, savaitę, mėnesį ar net visą vasarą ja pasinaudoti galimybę turės visi Kuršių Nerijoje dirbantys poilsiautojai. Nauja erdvė įsikūrė buvusio restorano „Bo House“ patalpose ant Kur...
nuotrauka
2024-07-01 16:45
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, birželį NT sostinės pirminėje rinkoje parduoti 204 būstai ir fiksuoti 7 sutarčių nutraukimai. Palyginti su geguže, kuomet buvo parduoti 247 būstai, pardavimai sumažėjo kiek daugiau nei 17 proc.
nuotrauka
2024-06-28 14:59
Sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankryžoje iškilusį ir vidaus įrengimo darbus jau pradėjusį „Sand Offices" verslo centrą pasirinko pirmieji nuomininkai. Tai – internetinė finansavimo platforma „CapitalBox", restoranas „Laurus" ir buitinės technikos studija „Prenta studio". Verslo centro statybų...
nuotrauka
2024-06-28 14:02
Vilniuje duris atvėręs „Artery" verslo centras pelnė pasaulinį tvarumo įvertinimą – pagal tarptautinę sistemą BREEAM jam suteiktas „Outstanding" sertifikatas naujos statybos pastatų kategorijoje. Šiuo metu tokį aukščiausios kartelės pripažinimą, įrodantį žaliajam pastatui keliamų reikalavimų atitiki...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas