2024 liepos 12 d. penktadienis, 18:06
Reklama  |  facebook

EBPO apie statybos sektoriaus priežiūrą: ragina įvardyti ir prižiūrėti rizikingiausius objektus

2023-09-25 15:29
Aplinkos ministerijoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai pristatė studiją „Statybos priežiūros sistemos Lietuvoje efektyvumo didinimas“ ir rekomendacijas Lietuvai, kaip spręsti statybos priežiūros sistemos iššūkius.
nuotrauka
Freepik nuotr.


„Lietuvos statybos priežiūros sistema turėtų remtis rizika pagrįstu modeliu, kurio esmė yra atsižvelgti į skirtingų statinių keliamą riziką, o ne taikyti vienodus reguliavimo standartus visiems statiniams ir duomenų valdymui. Turi būti sukurta detali statinių rizikos vertinimo sistema, aiškiai apibrėžiant daugiamatę rizikos kriterijų visumą, pagal kurią būtų galima klasifikuoti statinius pagal tokius kriterijus: statinio vieta, paskirtis, kompleksiškumas, žmonių lankymosi ir buvimo gausa, konstrukcijų suirimo rizika“, – pristatydami atliktą studiją pabrėžė EBPO Reglamentavimo įgyvendinimo programos vadovas Florentin Blanc ir Europos Komisijos Struktūrinių reformų paramos direktorato Tvaraus augimo ir verslo aplinkos skyriaus vadovas Kaspar Richter.

Svarbi vietinė ir profesinė savivalda

Pranešime cituojamas Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pakomentavo, jog leidimų sistema turi būti pakeista priežiūros taisyklių rinkiniu, kurį visi galėtų pasižiūrėti ir taikyti, atitinkamai sutrumpėtų statybos leidimo išdavimo procesas, statybos, projektavimo, architektūros sektoriai turėtų labiau reguliuotis patys viduje.

„Taip pat svarbu didinti savivaldybių atsakomybę ir plėsti įrankius, padedančius joms prižiūrėti jau seniau pastatytus namus, kontroliuojant jų eksploataciją, nes tai susiję su žmonių saugumu. Negali taip būti, kad daugiabučiai pastatai paliekami likimo valiai, jei gyventojai patys neišgali jų prižiūrėti“, – teigė Simonas Gentvilas.

EBPO atstovai taip pat pabrėžė, jog valstybinis reguliavimas ir kontrolė turi būtų sutelkiama į sritis, kuriose rinkos mechanizmas veikia prasčiausiai. Tam siūloma svarstyti galimybę plėsti nedidelės rizikos statybos objektų, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento, sritį, juos pavesti prižiūrėti savivaldybėms.

Naujas požiūris į statinių rizikos analizę ir valdymą

Ekspertų nuomone, būtų tikslinga padidinti statinių rizikos kategorijų skaičių, kad jų rizikos analizė būtų išsamesnė ir sudarytų galimybes taikyti taiklesnes rizikos valdymo per intervencines teisinio reguliavimo, valstybinės priežiūros ar kitas priemones. Pavyzdžiui, apsispręsti, kokiems statiniams ir darbams turi būti išduodami statybą leidžiantys dokumentai, kokius kvalifikacinius reikalavimus turi atitikti juose veiksiantys statybos dalyviai, kokia turėtų būti statinio projekto sudėtis ir pan.

Šią rizikos vertinimo sistemą siūloma taikyti pasirenkant rizikos valdymo priemones visame statinio gyvavimo cikle, nuo projektinių pasiūlymų rengimo ir iki statinio naudojimo.

Pateiktos rekomendacijos dalinai jau bus atlieptos Statybos įstatymo projekte, kitą savaitę teikiamame Vyriausybei. Tarp jų ir rekomendacija apie statybą leidžiančių dokumentų (SLD) išdavimo sistemos efektyvumo didinimą.

Statybos įstatymo projekte jau bus siūloma sutrumpinti SLD išdavimo terminus, panaikinant perteklinius reikalavimus, išsaugant ir kai kuriomis priemonėmis gerinant kokybę, sumažinti valstybės ir savivaldybių institucijų dalyvavimo šiame procese apimtį, vietoje trijų šiuo metu esamų projektavimo etapų palikti du – projekto koncepcijos ir statinio projekto etapus.

Statybą leidžiančius dokumentus numatoma išduoti projektavimo stadijoje, supaprastinti SLD išdavimą mažiau rizikingoms statinių grupėms – kai atliekamas kapitalinis ir paprastasis remontas, neformuojant turtinių vienetų, griaunant nesudėtingus statinius. Kultūros, paveldo, branduolinės energetikos ir kitiems padidinto reikšmingumo projektams specialūs patikros reikalavimai išlieka.

EBPO ekspertai dalijasi, kad tobulinant statybos leidimų išdavimo sistemą daugiau dėmesio reikėtų skirti ne konkrečių rodiklių ar charakteristikų, kuriuos turėtų pasiekti pastatas, reglamentavimui, bet esminių jo savybių reglamentavimui, apsispręsti dėl būdų, kaip užtikrinti šias savybes paliekant statinio projektuotojams, kitiems statybos dalyviams. Taip pat padidinti leidimų išdavimo proceso efektyvumą mažinant viešojo sektoriaus atsakomybę už projektinius sprendinius ir paliekant ją statybos dalyviams.

Prioritetas – sklandus apsikeitimas duomenimis

Dar viena rekomendacija – parengti dalijimosi duomenimis strategiją ir veiksmų planą, kad būtų galima geriau nustatyti ir įvertinti riziką sistemingai keičiantis duomenimis tarp Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei kitų institucijų: savivaldybių, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės darbo inspekcijos ir kitų.

Siūloma supaprastinti statybų užbaigimo procedūras, įvedant ankstesnius patikrinimus ir taip pat tiksliau įvertinant statinio keliamas rizikas, remiantis duomenimis iš statinių statybos ir naudojimo etapų, sukauptais valstybės informacinėse sistemose ir registruose.

Pasak EBPO ekspertų, svarbu užtikrinti valstybės institucijų ir profesinės savivaldos organizacijų veiklos koordinavimą, įskaitant greitą keitimąsi svarbia informacija, susijusia su rizikingomis įmonėmis, pasikartojančiais skundais, ir kita.

Siūloma sukurti sistemą, kuri leistų profesinėms organizacijoms išplėsti priežiūros veiklą, numatant atskaitomybės priemones, užtikrinant finansinį nepriklausomumą, kad būtų išvengta interesų konfliktų. Joms turėtų būti sudarytos sąlygos įgyti reikiamus techninius įgūdžius bei sukurta infrastruktūra.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...
nuotrauka
2024-07-11 13:35
Klaipėdos uostui centrinėje miesto dalyje rengiantis statyti naują kruizinių laivų terminalą, baigtos galimo poveikio aplinkai vertinimo atrankos procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu poveikio aplinkai vertinimas šiems darbams neprivalomas. Šiuo metu vykdomos rangos darbų pirkimo procedū...
nuotrauka
2024-07-11 09:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė virš 13 tūkst. gyventojų paraiškų. Iš Energetikos ministerijos skirtų 40 mln. eurų, jau rezervuot...
nuotrauka
2024-07-11 08:02
Kauno technologijos universitetas (KTU) nuolat siekia gerinti architektūros studijų kokybę, investuodamas į modernią infrastruktūrą, auditorijas ir siekdamas tobulinti studentų patirtį. 2024 metais Statybos ir architektūros fakultete (SAF) buvo įrengta unikali virtualios realybės auditorija.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-09 10:56
Paskelbtas konkursas Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali pateikti iki liepos 23 d.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
Birželio 25 - liepos 5 dienomis gyventojai galėjo balsuoti už labiausiai patinkantį naują pavadinimą dviem Fabijoniškių gatvėms – Liudo Giros ir Salomėjos Nėries. Iš viso gyventojai pasiūlė 1 776 pavadinimus. Po tris pavadinimus kiekvienai gatvei balsavimui išrinko Fabijoniškių bendruomenė kartu su ...
nuotrauka
2024-07-08 09:34
Dar šiemet planuojama atnaujinti valstybinių profesinių mokymo įstaigų mokinių bendrabučius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija penkiems mokinių bendrabučiams atnaujinti iš savo asignavimų skyrė beveik 1,5 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-08 08:02
Plėsdama centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninio katalogo asortimentą, nacionalinė centrinė perkančioji organizacija CPO LT į jį įtraukė visoms Lietuvos savivaldybėms ir kitoms įstaigoms reikalingas paslaugas. Dar šiemet el. kataloge jos galės įsigyti būtiniausius kelių, gatvių ir vamzdynų tinklų...
nuotrauka
2024-07-05 14:27
Liepos 4 d. Aukščiausiajame Teisme išnagrinėta byla, kurioje buvo sprendžiama dėl daugiabučio namo administratoriaus atsakomybės už žalą, atsiradusią netinkamai vykdant daugiabučio namo priežiūrą, taip pat dėl draudimo teismui nagrinėjant bylą spręsti klausimus dėl neįtrauktų dalyvauti byloje asmenų...
nuotrauka
2024-07-05 08:37
Šiandien Kauno technologijos universitete (KTU) prasideda antrasis priėmimo į magistrantūros studijas etapas. Pirmojo etapo metu prašymus studijuoti magistrantūroje pateikė per 800 stojančiųjų. Šiais metais daugiausiai dėmesio sulaukė informatikos mokslų, inžinerijos – elektronikos, elektros, gamybo...
nuotrauka
2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užt...
nuotrauka
2024-07-04 14:53
Išskirtiniame Turto banko aukcione už beveik 500 tūkst. eurų parduoti gyvenamosios ir ūkinės paskirties pastatai Balsio ežero pakrantėje Vilniuje. Bendras statinių plotas sudaro 250 kv. m.
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-03 14:50
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimams, kurie numato, kad rūsio patalpų pritaikymas priedangai būtų įtraukiamas į pastato atnaujinimo priemonių, finansuojamų suteikiant lengvatinį kreditą, sąrašą.
nuotrauka
2024-07-03 13:43
Prasideda kasmetinės meno rėmimo programos „Kuriu Vilnių" paraiškų teikimo etapas. Menininkai yra kviečiami iki rugsėjo 16 d. siūlyti kūrinių idėjas iš anksto parinktoms Vilniaus erdvėms papuošti.
nuotrauka
2024-07-03 09:20
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas antradienį lankėsi Alytuje, kur apžiūrėjo vystomą Lietuvos kariuomenės Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono infrastruktūrą – rekonstruotas kareivines ir naująsias pėstininkų kovos mašinų remonto dirbtu...
nuotrauka
2024-07-02 15:04
Vilniaus miesto savivaldybė pristato sostinės gynybos politikos planą, kurį sudaro dvi pagrindinės – civilinės saugos stiprinimo ir paramos gynybai – dalys. Planuojama įsigyti kontrmobilumo priemonių, įrengti treniruočių erdvę dronams, plėsti priedangų tinklą.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.