2023 gruodžio 1 d. penktadienis, 2:35
Reklama  |  facebook

EBPO apie statybos sektoriaus priežiūrą: ragina įvardyti ir prižiūrėti rizikingiausius objektus

2023-09-25 15:29
Aplinkos ministerijoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai pristatė studiją „Statybos priežiūros sistemos Lietuvoje efektyvumo didinimas“ ir rekomendacijas Lietuvai, kaip spręsti statybos priežiūros sistemos iššūkius.
nuotrauka
Freepik nuotr.


„Lietuvos statybos priežiūros sistema turėtų remtis rizika pagrįstu modeliu, kurio esmė yra atsižvelgti į skirtingų statinių keliamą riziką, o ne taikyti vienodus reguliavimo standartus visiems statiniams ir duomenų valdymui. Turi būti sukurta detali statinių rizikos vertinimo sistema, aiškiai apibrėžiant daugiamatę rizikos kriterijų visumą, pagal kurią būtų galima klasifikuoti statinius pagal tokius kriterijus: statinio vieta, paskirtis, kompleksiškumas, žmonių lankymosi ir buvimo gausa, konstrukcijų suirimo rizika“, – pristatydami atliktą studiją pabrėžė EBPO Reglamentavimo įgyvendinimo programos vadovas Florentin Blanc ir Europos Komisijos Struktūrinių reformų paramos direktorato Tvaraus augimo ir verslo aplinkos skyriaus vadovas Kaspar Richter.

Svarbi vietinė ir profesinė savivalda

Pranešime cituojamas Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pakomentavo, jog leidimų sistema turi būti pakeista priežiūros taisyklių rinkiniu, kurį visi galėtų pasižiūrėti ir taikyti, atitinkamai sutrumpėtų statybos leidimo išdavimo procesas, statybos, projektavimo, architektūros sektoriai turėtų labiau reguliuotis patys viduje.

„Taip pat svarbu didinti savivaldybių atsakomybę ir plėsti įrankius, padedančius joms prižiūrėti jau seniau pastatytus namus, kontroliuojant jų eksploataciją, nes tai susiję su žmonių saugumu. Negali taip būti, kad daugiabučiai pastatai paliekami likimo valiai, jei gyventojai patys neišgali jų prižiūrėti“, – teigė Simonas Gentvilas.

EBPO atstovai taip pat pabrėžė, jog valstybinis reguliavimas ir kontrolė turi būtų sutelkiama į sritis, kuriose rinkos mechanizmas veikia prasčiausiai. Tam siūloma svarstyti galimybę plėsti nedidelės rizikos statybos objektų, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento, sritį, juos pavesti prižiūrėti savivaldybėms.

Naujas požiūris į statinių rizikos analizę ir valdymą

Ekspertų nuomone, būtų tikslinga padidinti statinių rizikos kategorijų skaičių, kad jų rizikos analizė būtų išsamesnė ir sudarytų galimybes taikyti taiklesnes rizikos valdymo per intervencines teisinio reguliavimo, valstybinės priežiūros ar kitas priemones. Pavyzdžiui, apsispręsti, kokiems statiniams ir darbams turi būti išduodami statybą leidžiantys dokumentai, kokius kvalifikacinius reikalavimus turi atitikti juose veiksiantys statybos dalyviai, kokia turėtų būti statinio projekto sudėtis ir pan.

Šią rizikos vertinimo sistemą siūloma taikyti pasirenkant rizikos valdymo priemones visame statinio gyvavimo cikle, nuo projektinių pasiūlymų rengimo ir iki statinio naudojimo.

Pateiktos rekomendacijos dalinai jau bus atlieptos Statybos įstatymo projekte, kitą savaitę teikiamame Vyriausybei. Tarp jų ir rekomendacija apie statybą leidžiančių dokumentų (SLD) išdavimo sistemos efektyvumo didinimą.

Statybos įstatymo projekte jau bus siūloma sutrumpinti SLD išdavimo terminus, panaikinant perteklinius reikalavimus, išsaugant ir kai kuriomis priemonėmis gerinant kokybę, sumažinti valstybės ir savivaldybių institucijų dalyvavimo šiame procese apimtį, vietoje trijų šiuo metu esamų projektavimo etapų palikti du – projekto koncepcijos ir statinio projekto etapus.

Statybą leidžiančius dokumentus numatoma išduoti projektavimo stadijoje, supaprastinti SLD išdavimą mažiau rizikingoms statinių grupėms – kai atliekamas kapitalinis ir paprastasis remontas, neformuojant turtinių vienetų, griaunant nesudėtingus statinius. Kultūros, paveldo, branduolinės energetikos ir kitiems padidinto reikšmingumo projektams specialūs patikros reikalavimai išlieka.

EBPO ekspertai dalijasi, kad tobulinant statybos leidimų išdavimo sistemą daugiau dėmesio reikėtų skirti ne konkrečių rodiklių ar charakteristikų, kuriuos turėtų pasiekti pastatas, reglamentavimui, bet esminių jo savybių reglamentavimui, apsispręsti dėl būdų, kaip užtikrinti šias savybes paliekant statinio projektuotojams, kitiems statybos dalyviams. Taip pat padidinti leidimų išdavimo proceso efektyvumą mažinant viešojo sektoriaus atsakomybę už projektinius sprendinius ir paliekant ją statybos dalyviams.

Prioritetas – sklandus apsikeitimas duomenimis

Dar viena rekomendacija – parengti dalijimosi duomenimis strategiją ir veiksmų planą, kad būtų galima geriau nustatyti ir įvertinti riziką sistemingai keičiantis duomenimis tarp Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei kitų institucijų: savivaldybių, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės darbo inspekcijos ir kitų.

Siūloma supaprastinti statybų užbaigimo procedūras, įvedant ankstesnius patikrinimus ir taip pat tiksliau įvertinant statinio keliamas rizikas, remiantis duomenimis iš statinių statybos ir naudojimo etapų, sukauptais valstybės informacinėse sistemose ir registruose.

Pasak EBPO ekspertų, svarbu užtikrinti valstybės institucijų ir profesinės savivaldos organizacijų veiklos koordinavimą, įskaitant greitą keitimąsi svarbia informacija, susijusia su rizikingomis įmonėmis, pasikartojančiais skundais, ir kita.

Siūloma sukurti sistemą, kuri leistų profesinėms organizacijoms išplėsti priežiūros veiklą, numatant atskaitomybės priemones, užtikrinant finansinį nepriklausomumą, kad būtų išvengta interesų konfliktų. Joms turėtų būti sudarytos sąlygos įgyti reikiamus techninius įgūdžius bei sukurta infrastruktūra.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-11-30 13:26
Šią vasarą Vyriausybė leido Susisiekimo ministerijai komerciniais pagrindais nupirkti 167 sklypus, kurie yra reikalingi „Rail Baltica" geležinkelių infrastruktūros Kauno geležinkelių mazge ir „Rail Baltica" geležinkelio ruožo nuo Lietuvos-Lenkijos sienos iki Jiesios upelio, statyboms. Teisininkas nu...
nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-30 09:47
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis naują būstą ar ketinantiems perplanuoti pagal savo poreikius jau turimą – patogiai išdėstytos erdvės. Tačiau, siekdami didesnio komforto, būsto savininkai neretai pamiršta pasitikrinti, ar tokie darbai daugiabučiame name galimi ir kokie leidimai tam reikalin...
nuotrauka
2023-11-30 09:29
Nepaisant įvairių per pastaruosius pusantrų metų patirtų iššūkių, Lietuvos gyventojų noras turėti nuosavą būstą nemažėja, tačiau jam besiskolinantys žmonės pasikeitė. 2022–2023 metų „Luminor" banko duomenys rodo, kad būstą su paskola dažniau perka vyresni gyventojai, pastebimi skirtumai ir tarp besi...
nuotrauka
2023-11-30 09:14
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstaty...
nuotrauka
2023-11-29 13:30
VĮ Turto bankui bus suteikta iki 57,5 mln. eurų valstybės perskolinama paskola iš Šiaurės investicijų banko (ŠIB). Šios paskolos lėšos bus naudojamos viešųjų pastatų modernizavimui.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-29 12:26
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis. Taikyta restitucija.
nuotrauka
2023-11-29 10:49
40 šeimų, laukiančių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos statybos gyvenamasis namas jau yra visiškai apgyvendintas.
nuotrauka
2023-11-29 10:05
Siekiant kuo efektyviau prižiūrėti Panevėžio miesto savivaldybės įstaigų nekilnojamąjį turtą, sukurti ir administruoti sporto salių ar kitų erdvių rezervavimo sistemą, ieškoti būdų pritraukti investicijas į administruojamus objektus šią vasarą buvo įsteigta biudžetinė įstaiga – Panevėžio nekilnojamo...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 12:36
Šiuos metus Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) planuoja baigti su rekordiniu suremontuotų kelių kilometrų skaičiumi. Iki metų pabaigos numatyta sutvarkyti iki 380 km kelių, tai yra beveik 42 proc. daugiau, nei praėjusiais, 2022-aisiais, kai šalyje buvo sutvarkyta 220 km kelių. Taip pat plan...
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 12:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto kyšininkavimu, papirkimu, prekyba poveikiu, piktnaudžia...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-27 14:36
Konkurencijos taryba pakartotinai atkreipė Seimo narių dėmesį, kad Konkurencijos įstatymo (KĮ) pataisos turėtų reikšmingų neigiamų pasekmių institucijos veiklos efektyvumui ir ūkio subjektų atgrasymui nuo konkurencijos teisės pažeidimų. Taip pat siūloma atsisakyti planuojamo Asociacijų įstatymo (AĮ)...
nuotrauka
2023-11-27 12:09
Įsigijus nebaigtos statybos statinį atsiveria galimybės statybas užbaigti ir statinį įsirengti pagal savo poreikius. Tačiau naujajam savininkui, norinčiam tapti statytoju ir tęsti statybą, svarbu žinoti ne tik statytojui keliamus reikalavimus, bet ir kada privaloma persiregistruoti statybos leidimą.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos