2024 liepos 15 d. pirmadienis, 10:34
Reklama  |  facebook

Į ką atkreipti dėmesį įsigyjant pirmąjį būstą?

2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų norisi ir išleisti daugiau pinigų, nei būtina.
nuotrauka
Jurgita KVESELAITĖ, „Homa Group“ vadovė


Minimos įmonės
Homa, UAB

Apskaičiuokite vienkartines ir pasikartojančias išlaidas

Skaičiuojant, kiek pinigų reikės būstui įsigyti, būtina atsižvelgti į vienkartines išlaidas bei su namais atsirasiančias pasikartojančias įmokas. Viena iš vienkartinių išlaidų perkant būstą su paskola – pradinis įnašas. Lietuvos bankai imant paskolą šiuo metu reikalauja vidutiniškai 15 proc. būsimo būsto vertės. Jeigu nusižiūrėjote būstą už 100 tūkst. eurų, pradinis įnašas bankui sieks 15 tūkst. eurų nepriklausomai nuo to, kokiam laikotarpiui skolinsitės.

Žinoma, pradinės įmokos dydis priklauso nuo pasirinktos hipotekos tipo ir banko. Dauguma bankų savo svetainėse pateikia skaičiuokles, kuriomis naudodamiesi galite sužinoti būsimą pradinį įnašą. Paskaičiavę, kiek pinigų reikės vien tam, kad gautumėte paskolą, galite numatyti, per kiek laiko sutaupysite tokią sumą. Žinoma, reikėtų atkreipti dėmesį ir į nekilnojamojo turto (NT) kainų pokytį per taupymo laikotarpį.

Nereikėtų pamiršti, kad perkant būstą turėsite ir kitų vienkartinių išlaidų. Pavyzdžiui – reikės mokėti notarui už dokumentų patvirtinimą. Jeigu namų jums ieško agentas, jo paslaugos irgi kainuos.

Sudarant taupymo planą bei biudžetą būsto pirkimui neretai pamirštamos persikraustymo išlaidos. Pavyzdžiui, daiktų pervežimas, užnešimas, baldų išrinkimas ir surinkimas. Jeigu nusižiūrėjote seną būstą, pardavėjas gali jame palikti daiktų bei baldų, tad jums kainuos ir jų išvežimas. Jeigu būstas – naujai pastatytas, jame gali likti statybinių atliekų, kurias taip pat turėsite utilizuoti, o tai dažnu atveju kainuoja papildomai. Internete gausu įmonių, siūlančių šias paslaugas, tad pravartu iš anksto pasidomėti kainomis ir įtraukti jas į biudžetą. Nepamirškite, kad kai kurių daiktų ar atliekų išvežimo kaina priklauso nuo svorio, tad į biudžetą reikėtų įtraukti kelis papildomus šimtus eurų, nes nežinote, kiek tiksliai viskas svers.

Kad išvengtumėte finansinio streso perkant būstą, iš anksto nustatykite būsimų kainų diapazoną pagal savo biudžetą. Žinoma, būtinai apskaičiuokite ir būsimas paskolos įmokas bankui bei išsiaiškinkite, kiek galėsite joms skirti. Lietuvos bankai dažniausiai suteikia paskolą, jeigu mėnesinė įmoka siekia ne daugiau nei 40 proc. ją imančio asmens ar asmenų pajamų.

Išsiaiškinkite, ką siūlo skirtingi bankai

Prieš imdami paskolą palyginkite kelių ar net visų Lietuvos bankų siūlomas sąlygas. Jos dažniausiai pateikiamos bankų interneto svetainėse, tačiau konkrečiai jums tinkamą pasiūlymą gausite tik pasitarę su banku. Kadangi bankuose kiekvienos paskolos pasiūlymas vertinamas

individualiai, gali būti, kad iš pradžių brangiausiu atrodęs pasiūlymas jums taps pigiausiu ir atvirkščiai. Pasikonsultavę asmeniškai galite sutaupyti tūkstančius eurų palūkanų per visą paskolos laikotarpį.

Kad gautumėte tikslesnius duomenis, galite kreiptis į bankus prašydami pateikti tokios pat hipotekos rūšies sąmatas. Tai reiškia – užpildyti prašymus numatytai paskolos sumai numatytam laikotarpiui ir išsiųsti juos visiems bankams. Tą patį galima padaryti ir telefonu ar nuėję į banko filialą – juose dirba konsultantai, kurie paaiškina taisykles, palūkanų normas bei sudaro konkretų pasiūlymą konkrečiam klientui.

Skolintojai atsižvelgę į jūsų situaciją, gali pasiūlyti įvairių nuolaidų, pavyzdžiui, dalį paskolos sumokėti iš anksto, kad sumažėtų palūkanų norma. Taip pat būtinai išsiaiškinkite, kokią paskolą galite gauti – su kintančiomis ar nustatytomis palūkanomis ir kiek įtakos tai turės jūsų mėnesinėms įmokoms.

Jeigu būstą ketinate pirkti iš NT vystytojo, rekomenduoju pasidomėti, ar NT vystytojas bendradarbiauja su kuriuo nors banku. Yra nemaža tikimybė gauti paskolą geresnėmis sąlygomis arba nuolaidas sutarčiai ar kitiems mokesčiams.

Konsultuokitės su profesionalais

Draugų ir artimųjų patarimai ir patirtis apie būsto pirkimą – gerai, tačiau nebūtinai tiks ir jūsų atveju. Šiuolaikinė NT rinka kinta labai greitai, palūkanų normos keičiasi žaibiškai, prie jų taikosi ir bankų mokesčiai. Negana to, pačios būsto kainos šokinėja aukštyn-žemyn, tad labai svarbu neatsilikti nuo aktualijų.

Jeigu turite galimybę, pasitarkite su teisininku bei finansų konsultantu. Jie gali suteikti svarbių patarimų ir pagalbos visuose proceso etapuose. Taip pat dažnai įmonės siūlo nemokamą pirmąją konsultaciją, tad pasinaudokite šia galimybe ir pasitarkite su savo srities ekspertais. Žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose pasidomėkite ir ekonomistų patarimais. Jie dažnai išsako savo nuomonę apie būsto pirkimui tinkamą bei netinkamą laikotarpį, kainas ir net numato galimus ekonomikos pokyčius.

Išsirinkę būstą nepagailėkite pinigų profesionaliai jo apžiūrai. Būsto būklės patikrinimą Lietuvoje siūlo nemažai įmonių ir šis procesas gali apsaugoti nuo galvos skausmo ateityje. Namų apžiūra – kruopštus būsto įvertinimas, kuomet ieškoma galimų problemų, kad pirkėjas galėtų priimti pagrįstą sprendimą dėl pirkimo. Per šią procedūrą tikrinama viskas – nuo būsto konstrukcijos iki galimų kenkėjų, nuodingų statybinių medžiagų ir net pelėsio.

Jeigu perkate būstą iš nekilnojamojo turto vystytojo, rekomenduoju plačiau pasidomėti apie bendrovę, pasižiūrėti, kaip atrodo prieš 5 ar daugiau metų pastatyti šio vystytojo NT projektai.

Rinkos analizės svarba

Dinamiškai kintant NT rinkai kartais sudėtinga suprasti, kiek gali kainuoti jūsų nauji namai. Kad norai neprieštarautų galimybėms, reikia nuolat sekti kainas bei pokyčius mieste ar rajone, kuriame norite gyventi. Jeigu žinote apytikslę vietą, kurioje ieškote namų, galite pasinaudoti įmonių, siūlančių turto vertinimą bei kainų palyginimą paslaugomis. Dažnai jų svetainėse skelbiamos ne tik kainos, bet ir įvykę sandoriai – kiek ir už kokią sumą buvo parduota būstų jūsų numatytoje teritorijoje.

Pirmiausia, taip suprasite, ar galėsite nusipirkti namus už tiek, už kiek planavote. Jeigu konkrečiame rajone įvykdoma daug pardavimų, tikėtina, kad populiarumas ilgainiui padidins NT kainas, tad jūsų namai gali atsieiti daugiau, nei skaičiavote anksčiau. Ir atvirkščiai, jeigu rajone parduodama mažai būstų, tai gali būti puiki proga įšokti į žemesnių kainų traukinį.

Prieš pirkdami naujus namus išsiaiškinkite, ar galite gauti valstybės paramą. Lietuvoje vykdoma programa ir siūlomos įvairios išmokos pirmą kartą būstą įsigyjančioms šeimoms. Jei atitinkate keliamus reikalavimus, jūsų išlaidos būstui gali gerokai sumažėti.

Labai didelė tikimybė, jog tie, kurie dabar galvoja įsigyti savo pirmąjį būstą, dėl didėjančio gyvenimo tempo, augančių galimybių arba keičiantis šeimyninei padėčiai, po kelerių metų svarstys apie kitą būstą. Tokį, kuris tuo metu labiau atitiks pasikeitusius poreikius. Todėl natūralu, kad savo pirmąjį būstą norėsite parduoti už kuo geresnę kainą. Būsto vertė priklauso ne tik nuo vietos, bet ir naudotų medžiagų, fasado, langų, stogo ir net kieme esančios žaidimų ar sporto aikštelės kokybės. Dėl to rekomenduoju prieš perkant, NT pardavėjo paklausti detalių apie pasirinktą būstą. Taip geriau suprasite, kokia dabar yra jūsų būsto kokybė ir kokie jūsų namai bus po metų, penkerių ar dešimties. Įdomus faktas. Pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų gyventojų surašymo biuro (angl. The United States Census Bureau) duomenimis, amerikiečiai gyvenamąją vietą vidutiniškai pakeičia net 11 kartų per gyvenimą. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-07-12 11:14
Imti paskolą nuosavam būstui įsigyti Lietuvoje linkę tiek sutuoktiniai, tiek ir nesusituokusios poros. Kuo skiriasi nekilnojamojo turto įsigijimo su būsto paskola procesas jau susituokus, tik planuojant tai daryti ar tokių ketinimų visai neturint, atsako „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vad...
nuotrauka
2024-07-10 14:02
Kad akcininkas galėtų dalyvauti valdant uždarąją akcinę bendrovę, jam reikalinga gauti ir susipažinti su bendrovės dokumentais bei informacija, kuri gali turėti reikšmės, priimant su bendrovės valdymu, plėtra, investavimu susijusius sprendimus. Kai santykiai tarp akcininkų ir bendrovės valdymo organ...
nuotrauka
2024-07-10 13:15
Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą. Nors verslas neatsiejamas nuo varžymosi su konkurentais, ir kartais būna net agresyvių veiksmų, įstatymai nustato ribas, kurias peržengus nukentėjusieji turi teisę į kompensaciją, primena „T...
nuotrauka
2024-07-02 11:00
Tvarumas architektūroje yra materialios medžiagos, kurios turi tarnauti amžius. Medžiagos, kurios suirs per šimtmečius – natūraliai, kaip slenka kalnai ar toliau nyksta sugriautos šventyklos. Pastatai turi būti statomi iš užtikrinančių jų ilgaamžiškumą medžiagų, kurios su laiku irdamos neteršt...
nuotrauka
2024-07-02 11:00
Tvarumas – manau, tai tiesiog madingas žodis ir nežinau atsakymo, ką tai reiškia. Nežinau, kas šiandien architektūroje yra tvarumas. Gal tvarumas susijęs su senaisiais Europos miestais, kurie pastatyti kokybiškai ir gyvuoja jų neperstatant, neardant šimtmečiais. Šių miestų žmogus neperstatinė...
nuotrauka
2024-07-01 14:54
Tvarus pastatas ir pastatas, atitinkantis A++ energinę klasę, architekto akimis, yra susiję uždaviniai, siekiant ilgaamžio, aplinkai draugiško (ekologiško), kokybiškos architektūros objekto sukūrimo. Tvarus, draugiškas aplinkai statybos objektas apima daug kategorijų, o energinis efektyvumas yra vie...
nuotrauka
2024-07-01 14:45
Architektūra ne tai kad gali prisidėti prie tvarumo, ji tiesiog gali būti TVARI (arba ne). Čia galima išskirti kelis sluoksnius: visų pirma, tvarumas prasideda urbanistikoje. Tvarus yra tas miestas – kuris optimizuoja kasdienes keliones, gerai išplanuotas, sprendžia spūsčių problemas geru vie...
nuotrauka
2024-06-28 06:56
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad šiais metais Lietuvos Respublikoje, neįskaičiuojant eismo įvykių, jau įvyko 8 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe, iš kurių 3 – per pastarąjį mėnesį. VDI atkreipia darbdavių dėmesį, kad minėtą mirčių darbo vietose proveržį lėmė akivaizdus daugkartin...
nuotrauka
2024-06-27 12:22
Lietuvoje kasmet išduodami tūkstančiai statybas leidžiančių dokumentų, tačiau tai ne visada reiškia, kad pradėtos statybos sėkmingai bus baigtos. Pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai NT vystytojai kreipiasi į teisininkus dėl to, jog yra gautas Valstybinės teritorijų ir planavimo inspekcijos (VTPSI)...
nuotrauka
2024-06-20 12:31
Mažiau nei trečdalis smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) Lietuvoje šiemet planuoja savo plėtrą, o beveik kas antra įmonė į galimą verslo augimą dėl pastarųjų metų ekonominių iššūkių vis dar žiūri skeptiškai, rodo naujas „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas.
nuotrauka
2024-06-20 09:18
Darbo kodekso 100 straipsnis reglamentuoja sezoninio darbo sutartis. Sezoninio darbo sutartis sudaroma sezoniniams darbams atlikti. Sezoniniais darbais vadinami darbai, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų, dirbami ne visus metus. Jie negali būti ilgesni nei 8 mėnesiai vienas po kito einančių dvylik...
nuotrauka
2024-06-19 11:53
Nesvarbu, ar užsiimate individualia veikla, esate MB, UAB ar didžiulė verslo korporacija, fizinis ar juridinis asmuo – tarptautinių sankcijų nustatyti draudimai ir pareigos galioja ir jums. Sankcijų kontrolė privaloma visiems.
nuotrauka
2024-06-18 09:33
Vis pasirodant itin karštoms dienoms VDI atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja nelaimingų atsitikimų darbe rizika, be to, atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2024-06-14 10:19
Kredito istorija – neatsiejama finansinio gyvenimo dalis, kuri gali nulemti, ar gausite būsto paskolą iš banko. Nors savo kredito istoriją kuriame kasdien ir, jei turime tam skirtų žinių, tai daryti gan paprasta, apie ją vis dar egzistuoja klaidingų įsitikinimų. Kokie yra trys kredito istorijos mita...
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:12
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų gegužės mėnesio reikšmė paaugo 0,1%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2024-06-12 09:01
Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai. Bet jie turėtų žinoti, kad kai kurių darbuotojų teisė į nuotolinį darbą įtvirtinta ir Darbo kodekse, pažymi advokatė, „TGS Baltic“ partne...
nuotrauka
2024-06-07 13:14
Naujausias Europos Centrinio Banko sprendimas staigmenų nepateikė – finansų rinkos ir tikėjosi ECB pinigų politikos laisvėjimo. Jau kurį laiką pinga gyventojų ir įmonių naujas skolinimasis, labiau ryškėja būsto kreditavimo atsigavimo ženklai. Gyventojų terminuotųjų indėlių apimtis auga lėtėjančiais ...
nuotrauka
2024-06-05 14:56
Tiekėjų konkurencijos apribojimas ar tik formalus neatitikimas? Dvi labai panašios bylos dėl pažeidimo viešųjų pirkimų dokumentuose ir skirtingi situacijos išaiškinimai aukštesnės instancijos teisme sukūrė temą, aktualią pirmiausia tiems, kurie dirba su ES finansuojamais projektais ir įgyvendina pir...
nuotrauka
2024-06-04 13:42
Už lango vasara, tad dalis ruošiasi atostogoms arba jau jomis mėgaujasi. Bet yra tokių, kurie visai neatostogauja ir turi prikaupę po du mėnesius laisvų dienų ar net daugiau.

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.