2024 balandžio 16 d. antradienis, 16:19
Reklama  |  facebook

Į ką atkreipti dėmesį įsigyjant pirmąjį būstą?

2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų norisi ir išleisti daugiau pinigų, nei būtina.
nuotrauka
Jurgita KVESELAITĖ, „Homa Group“ vadovė


Minimos įmonės
Homa, UAB

Apskaičiuokite vienkartines ir pasikartojančias išlaidas

Skaičiuojant, kiek pinigų reikės būstui įsigyti, būtina atsižvelgti į vienkartines išlaidas bei su namais atsirasiančias pasikartojančias įmokas. Viena iš vienkartinių išlaidų perkant būstą su paskola – pradinis įnašas. Lietuvos bankai imant paskolą šiuo metu reikalauja vidutiniškai 15 proc. būsimo būsto vertės. Jeigu nusižiūrėjote būstą už 100 tūkst. eurų, pradinis įnašas bankui sieks 15 tūkst. eurų nepriklausomai nuo to, kokiam laikotarpiui skolinsitės.

Žinoma, pradinės įmokos dydis priklauso nuo pasirinktos hipotekos tipo ir banko. Dauguma bankų savo svetainėse pateikia skaičiuokles, kuriomis naudodamiesi galite sužinoti būsimą pradinį įnašą. Paskaičiavę, kiek pinigų reikės vien tam, kad gautumėte paskolą, galite numatyti, per kiek laiko sutaupysite tokią sumą. Žinoma, reikėtų atkreipti dėmesį ir į nekilnojamojo turto (NT) kainų pokytį per taupymo laikotarpį.

Nereikėtų pamiršti, kad perkant būstą turėsite ir kitų vienkartinių išlaidų. Pavyzdžiui – reikės mokėti notarui už dokumentų patvirtinimą. Jeigu namų jums ieško agentas, jo paslaugos irgi kainuos.

Sudarant taupymo planą bei biudžetą būsto pirkimui neretai pamirštamos persikraustymo išlaidos. Pavyzdžiui, daiktų pervežimas, užnešimas, baldų išrinkimas ir surinkimas. Jeigu nusižiūrėjote seną būstą, pardavėjas gali jame palikti daiktų bei baldų, tad jums kainuos ir jų išvežimas. Jeigu būstas – naujai pastatytas, jame gali likti statybinių atliekų, kurias taip pat turėsite utilizuoti, o tai dažnu atveju kainuoja papildomai. Internete gausu įmonių, siūlančių šias paslaugas, tad pravartu iš anksto pasidomėti kainomis ir įtraukti jas į biudžetą. Nepamirškite, kad kai kurių daiktų ar atliekų išvežimo kaina priklauso nuo svorio, tad į biudžetą reikėtų įtraukti kelis papildomus šimtus eurų, nes nežinote, kiek tiksliai viskas svers.

Kad išvengtumėte finansinio streso perkant būstą, iš anksto nustatykite būsimų kainų diapazoną pagal savo biudžetą. Žinoma, būtinai apskaičiuokite ir būsimas paskolos įmokas bankui bei išsiaiškinkite, kiek galėsite joms skirti. Lietuvos bankai dažniausiai suteikia paskolą, jeigu mėnesinė įmoka siekia ne daugiau nei 40 proc. ją imančio asmens ar asmenų pajamų.

Išsiaiškinkite, ką siūlo skirtingi bankai

Prieš imdami paskolą palyginkite kelių ar net visų Lietuvos bankų siūlomas sąlygas. Jos dažniausiai pateikiamos bankų interneto svetainėse, tačiau konkrečiai jums tinkamą pasiūlymą gausite tik pasitarę su banku. Kadangi bankuose kiekvienos paskolos pasiūlymas vertinamas

individualiai, gali būti, kad iš pradžių brangiausiu atrodęs pasiūlymas jums taps pigiausiu ir atvirkščiai. Pasikonsultavę asmeniškai galite sutaupyti tūkstančius eurų palūkanų per visą paskolos laikotarpį.

Kad gautumėte tikslesnius duomenis, galite kreiptis į bankus prašydami pateikti tokios pat hipotekos rūšies sąmatas. Tai reiškia – užpildyti prašymus numatytai paskolos sumai numatytam laikotarpiui ir išsiųsti juos visiems bankams. Tą patį galima padaryti ir telefonu ar nuėję į banko filialą – juose dirba konsultantai, kurie paaiškina taisykles, palūkanų normas bei sudaro konkretų pasiūlymą konkrečiam klientui.

Skolintojai atsižvelgę į jūsų situaciją, gali pasiūlyti įvairių nuolaidų, pavyzdžiui, dalį paskolos sumokėti iš anksto, kad sumažėtų palūkanų norma. Taip pat būtinai išsiaiškinkite, kokią paskolą galite gauti – su kintančiomis ar nustatytomis palūkanomis ir kiek įtakos tai turės jūsų mėnesinėms įmokoms.

Jeigu būstą ketinate pirkti iš NT vystytojo, rekomenduoju pasidomėti, ar NT vystytojas bendradarbiauja su kuriuo nors banku. Yra nemaža tikimybė gauti paskolą geresnėmis sąlygomis arba nuolaidas sutarčiai ar kitiems mokesčiams.

Konsultuokitės su profesionalais

Draugų ir artimųjų patarimai ir patirtis apie būsto pirkimą – gerai, tačiau nebūtinai tiks ir jūsų atveju. Šiuolaikinė NT rinka kinta labai greitai, palūkanų normos keičiasi žaibiškai, prie jų taikosi ir bankų mokesčiai. Negana to, pačios būsto kainos šokinėja aukštyn-žemyn, tad labai svarbu neatsilikti nuo aktualijų.

Jeigu turite galimybę, pasitarkite su teisininku bei finansų konsultantu. Jie gali suteikti svarbių patarimų ir pagalbos visuose proceso etapuose. Taip pat dažnai įmonės siūlo nemokamą pirmąją konsultaciją, tad pasinaudokite šia galimybe ir pasitarkite su savo srities ekspertais. Žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose pasidomėkite ir ekonomistų patarimais. Jie dažnai išsako savo nuomonę apie būsto pirkimui tinkamą bei netinkamą laikotarpį, kainas ir net numato galimus ekonomikos pokyčius.

Išsirinkę būstą nepagailėkite pinigų profesionaliai jo apžiūrai. Būsto būklės patikrinimą Lietuvoje siūlo nemažai įmonių ir šis procesas gali apsaugoti nuo galvos skausmo ateityje. Namų apžiūra – kruopštus būsto įvertinimas, kuomet ieškoma galimų problemų, kad pirkėjas galėtų priimti pagrįstą sprendimą dėl pirkimo. Per šią procedūrą tikrinama viskas – nuo būsto konstrukcijos iki galimų kenkėjų, nuodingų statybinių medžiagų ir net pelėsio.

Jeigu perkate būstą iš nekilnojamojo turto vystytojo, rekomenduoju plačiau pasidomėti apie bendrovę, pasižiūrėti, kaip atrodo prieš 5 ar daugiau metų pastatyti šio vystytojo NT projektai.

Rinkos analizės svarba

Dinamiškai kintant NT rinkai kartais sudėtinga suprasti, kiek gali kainuoti jūsų nauji namai. Kad norai neprieštarautų galimybėms, reikia nuolat sekti kainas bei pokyčius mieste ar rajone, kuriame norite gyventi. Jeigu žinote apytikslę vietą, kurioje ieškote namų, galite pasinaudoti įmonių, siūlančių turto vertinimą bei kainų palyginimą paslaugomis. Dažnai jų svetainėse skelbiamos ne tik kainos, bet ir įvykę sandoriai – kiek ir už kokią sumą buvo parduota būstų jūsų numatytoje teritorijoje.

Pirmiausia, taip suprasite, ar galėsite nusipirkti namus už tiek, už kiek planavote. Jeigu konkrečiame rajone įvykdoma daug pardavimų, tikėtina, kad populiarumas ilgainiui padidins NT kainas, tad jūsų namai gali atsieiti daugiau, nei skaičiavote anksčiau. Ir atvirkščiai, jeigu rajone parduodama mažai būstų, tai gali būti puiki proga įšokti į žemesnių kainų traukinį.

Prieš pirkdami naujus namus išsiaiškinkite, ar galite gauti valstybės paramą. Lietuvoje vykdoma programa ir siūlomos įvairios išmokos pirmą kartą būstą įsigyjančioms šeimoms. Jei atitinkate keliamus reikalavimus, jūsų išlaidos būstui gali gerokai sumažėti.

Labai didelė tikimybė, jog tie, kurie dabar galvoja įsigyti savo pirmąjį būstą, dėl didėjančio gyvenimo tempo, augančių galimybių arba keičiantis šeimyninei padėčiai, po kelerių metų svarstys apie kitą būstą. Tokį, kuris tuo metu labiau atitiks pasikeitusius poreikius. Todėl natūralu, kad savo pirmąjį būstą norėsite parduoti už kuo geresnę kainą. Būsto vertė priklauso ne tik nuo vietos, bet ir naudotų medžiagų, fasado, langų, stogo ir net kieme esančios žaidimų ar sporto aikštelės kokybės. Dėl to rekomenduoju prieš perkant, NT pardavėjo paklausti detalių apie pasirinktą būstą. Taip geriau suprasite, kokia dabar yra jūsų būsto kokybė ir kokie jūsų namai bus po metų, penkerių ar dešimties. Įdomus faktas. Pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų gyventojų surašymo biuro (angl. The United States Census Bureau) duomenimis, amerikiečiai gyvenamąją vietą vidutiniškai pakeičia net 11 kartų per gyvenimą. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-04-16 14:42
Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Apie jos sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios...
nuotrauka
2024-04-12 13:29
Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip ...
nuotrauka
2024-04-10 13:14
VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų padėti asmenims, kurie patyrė smurtą ar priekabiavimą. Viena iš darbdaviui numatytų pareigų – organizuoti darbuotojams mokymus api...
nuotrauka
2024-04-09 17:01
Vis dažniau kalbant apie tai, kad Seimas turėtų leisti iš viešųjų pirkimų šalinti Lietuvos ir užsienio tiekėjus, kurie yra įtraukti į Rusijos karo rėmėjų sąrašą ar yra su jais susijęs, į paviršių iškyla įmonių reputacijos klausimas. Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta informacija ir apie ne laiku, ...
nuotrauka
2024-04-05 09:31
Po stabilumu pasižymėjusių 2023 metų, 2024 metus naujo būsto rinka pradėjo gerokai aktyviau: per 2024 metų I ketvirtį Vilniuje buvo parduoti 707 butai ir tai yra 23 proc. daugiau pardavimų nei pernai metų ketvirčio vidurkis (576 butai). Beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas labiausiai buv...
nuotrauka
2024-04-03 15:10
Pastaraisiais metais stebėti kainų ir infliacijos pokyčiai sukūrė daug neapibrėžtumo dėl pasirašytų ir tebegaliojančių sutarčių. Tai sukėlė klausimų specifinių viešųjų pirkimų sutarčių atžvilgiu. Su tuo susiję teisminiai ginčai jau pasiekė aukščiausių Lietuvos instancijų teismus. Teismų vertinimu, į...
nuotrauka
2024-04-02 13:20
Svarstantiems apie nuosavo būsto įsigijimą, atvykti pasitarti į banką gali būti verta dar prieš pradedant konkretaus objekto medžioklę. Konsultacijos su potencialiu būsto paskolos suteikėju gali būti labai naudingos, nepriklausomai nuo to, kokioje būsto pirkimo proceso stadijoje esate šiuo metu. „Lu...
nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.

Statybunaujienos.lt » Komentaras