KTU Statybos ir architektūros fakultetas: užsidariusios sienos tik paskatino tarptautinį bendravimą
Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto dekanas prof. Andrius Jurelionis tikina, kad šis persilaužimas liks, ir atsiveriant valstybių sienoms tik stiprės.
„Dar prieš pandemiją vykdėme ne vieną tarptautinį projektą, fakulteto dėstytojų ir mokslininkų komandos keliaudavo pas užsienio kolegas, tačiau pradėjus dirbti iš namų ir prie to visiems pripratus, pasikviesti užsienio partnerius ir su jais dirbti tapo dar paprasčiau: bendradarbiavimas nuotoliniu būdu reikalauja mažiau laiko ir finansinių išteklių. Šiuo metu esame prisijungę prie keleto tarptautinių mokslo, studijų ir net moksleiviams skirto projekto“, – pasakojo prof. Jurelionis.
Moksliniai projektai – tarptautinėms problemoms spręsti
Gyvename nuolat kintančiame globaliame pasaulyje ir kasdien susiduriame su globaliais iššūkiais, tad nenuostabu, kad KTU Statybos ir architektūros fakulteto mokslininkai vis aktyviau jungiasi į bendrus projektus su Europos ir pasaulio mokslininkais. Ir projektų temos, ir vykdymo geografija pati įvairiausia. Nuo miestų regeneracijos ir nuolat atnaujinamos informacijos iššūkių, sprendžiamų su kolegomis iš Latvijos bei Taivano (UISUR) iki Europos Sąjungos programos „Horizontas 2020“ finansuojamų projektų. KTU SAF mokslininkai šiuo metu įsitraukę net į tris tokius projektus:
• PRECEPT projekte kuriama novatoriška, decentralizuota daiktų internetą integruojanti sistema, leidžianti padidinti gyvenamųjų pastatų energijos vartojimo efektyvumą ir gyventojų gerovę;
• eUMap projektu siekiama sukurti statinių priežiūrai skirtų komunalinių paslaugų valdymo platformą, taikomą karantino ir mobilumo apribojimų metu;
• D^2EPC projektui iškeltas tikslas sukurti naujos kartos skaitmeninę dinaminę pastatų energinio naudingumo sertifikavimo sistemą, įvertinančią vartotojų sąmoningumą ir gyvenimo kokybės didinimą.
Daugumą šių tarptautinių projektų vienija statinių informacinio modeliavimo aplinkos ir įrankių taikymai, tad prie projektų prisijungė ir KTU Išmaniųjų miestų bei infrastruktūros centras. Vis daugiau tarptautinėje rinkoje dirbančių įmonių kreipiasi ir į fakultete įsikūrusį Statybinių medžiagų ir konstrukcijų tyrimų centrą.
Studijose – nauji mokymo metodai
KTU Statybos ir architektūros fakultete tarptautinių studentų dalis sudaro apie 10 proc. visų studijuojančių. Patys studentai taip pat įsitraukia į tarptautinius projektus. Nuo jų neatsilieka ir dėstytojai, kurie ne tik patys keliauja pasisemti patirties, bet ir dalinasi gerąja praktika su užsienio kolegomis.
„Jau keletą metų aktyviai dalyvaujame Pietų Azijos regiono (PBL South Asia) projekte, diegdami problemomis grįsto mokymo principus. Šio projekto tikslas yra prisidėti prie vietinių inovacijų, skirtų gerinti ekosistemą, prisidėti prie tvarumo diegimo, socialinės atsakomybės skatinimo bei žmogaus teisių užtikrinimo klausimų Nepalo, Indijos ir Butano regionuose“, – pasakojo fakulteto studijų prodekanė Laura Stasiulienė.
Pasak jos, kita fakulteto komanda įsitraukė į projektą (Back2Future), kuriame bus kuriami statinių projektai panaudojant tvarias vietines, tradicines medžiagas. Šio projekto veiklos ypač artimos Statybos ir architektūros fakulteto Jungtiniam projektui, kuriame dalyvauja statybos inžinieriai ir architektai. Skirtumas toks, kad Back2Future projektą įgyvendins tarpdisciplininės tarptautinės komandos iš Lietuvos, Lenkijos, Portugalijos, Graikijos ir Danijos.
Studijų tarptautiškumą itin skatina ir KTU prisijungimas prie Europos sąjungos ECIU universiteto iniciatyvos, kurio studentai ir tyrėjai, spręsdami realaus gyvenimo iššūkius, bendradarbiauja su miestais ir įmonėmis. Tai visiškai naujas universiteto modelis, paremtas visuomenės, piliečių ir pramonės poreikiais. Universitetas suteikia galimybę dirbti kartu visoje Europoje ir ieškoti sprendimo būdų, kad įgyvendintų darnaus vystymosi tikslus.
Tarptautinės partnerystės moksleiviams
Kitokį, projektu pagrįstą, komandinį mokymąsi KTU Statybos ir architektūros fakultetas bando atnešti ir į Lietuvos mokyklas. 2019 metais pirmą kartą suorganizuotas tarptautinis „Design. Engineer. Construct! Lithuania“ projektas, kurio metu moksleiviai turėjo suprojektuoti Džeimso Bondo viešbutį Londone. Pirmais metais projekte dalyvavo KTU Inžinerijos licėjus, Panevėžio Juozo Balčikonio bei Vilniaus Žemynos gimnazijos. Kitais metais prie projekto prisijungė ir Kauno „Saulės“ gimnazija. Dalyviai šį kartą kūrė Muzikos namus Kaune.
Iš PBL South Asia projekto susirinkimo
„Projekto metu nuolat dirbome su praktinėmis užduotimis: vis ką nors braižėme, kūrėme, tad įgijome naudingos patirties įvairiose srityse, pradedant nuo projektuojamo pastato pavadinimo ir logotipo, baigiant 2D bei 3D pastato vizualizacijų kūrimu“, – pasakojo apie patirtį antrus metus DEC LT dalyvaujantis KTU inžinerijos licėjaus moksleivis Matas Binderis. Jo komanda „Musicada“ buvo įvertinta dviem ekspertų apdovanojimais bei pačių moksleivių išrinkta kaip geriausią projektą pateikusi komanda.
Visus metus dalyviai susitinka su įvairių sričių studentais, ekspertais, tarp jų yra ir užsienyje dirbančių specialistų, tad tenka pasitelkti ir anglų kalbos gebėjimus. Projektas vykdomas su organizacija „Class of Your Own“ – tai mūsų partneris iš Didžiosios Britanijos. Pagrindinis projekto partneris yra įmonė „Bentley Systems“.
„Norime moksleivius skatinti mokymąsi sieti su tikrove, ieškoti sąsajų tarp aplinkos, reiškinių, istorijos ir kuriamo objekto. Moksleiviai projekto metu dirbo komandomis, kuriose buvo skatinamas darbų pasidalinimas, bendradarbiavimas, sprendžiant iškeltus uždavinius. Projektu siekiama, kad moksleiviai ne tik gebėtų rinkti ir naudoti reikalingą informaciją, bet ir imtis atsakomybės, turėtų savo nuomonę ir gebėtų ją apginti, taip pat teorines žinias sietų su praktiniu darbu“, – apie projekto tikslą pasakoja KTU SAF Architektūros dėstytoja ir DEC LT projekto koordinatorė Laura Jankauskaitė-Jurevičienė.
Per mokslo metus iš viso įvyko daugiau kaip 15 įvairių susirinkimų ir nuotolinių renginių.
Šiuos mokslo metus projektas pradeda dar labiau išplėtęs geografiją. Prie jo jungiasi ir Klaipėdos „Ąžuolyno“ bei Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos. Dalyviai iki gegužės mėnesio kurs Švietimo centrą, atskleidžiantį klimato kaitos ir kitas ekologines problemas.
KTU nuotr.