2025 m. liepos 16 d. trečiadienis, 4:38:42
Reklama  |  facebook

KTU docentė: įmonių atstovai aktyviai įsitraukę į studijų procesą – pasiteisina studentų praktika

2025-03-28 09:22
Studentų praktika – tai pirmas jaunų žmonių startas planuojamos karjeros link. Nuo praktikos prasideda būsimo specialisto tinklaveikos kūrimas, įgūdžių tobulinimas. Turėti praktikantus aktualu ir įmonėms, nes tai puiki galimybė papildyti kolektyvą jaunaisiais talentais, atrasti potencialius darbuotojus ir patobulinti savo veiklas inovatyviomis idėjomis.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

KTU pranešime pateikiamas pokalbis su Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) Taikomosios matematikos katedros docente ir matematikos krypties studentų praktikos koordinatore dr. Jurgita Dabulyte-Bagdonavičiene.

Koordinuojate bakalauro studijų studentų praktikas. Ką baigiamojo kurso studentui reiškia praktika apskritai?

Studijų metu jauni žmonės įgyja be galo daug akademinių žinių. Neretai sėdėdami universiteto suole ir klausydami, kad ir labai įkvepiančių teorinių paskaitų, susimąsto apie tai, kada ir kur įgytas žinias galės pritaikyti praktiškai.

Praktika kiekvienam studentui yra labai svarbus studijų proceso etapas, o kartu tai ir neatsiejama jų profesinio tobulėjimo dalis. Mokėti teisingai pritaikyti įsisavintus metodus, panaudoti išmoktas technologijas yra be galo svarbu profesinėje veikloje. Todėl bakalauro baigiamajame semestre, po trejų su puse studijų metų, studentai turi unikalią galimybę išbandyti savo gebėjimus ir įgūdžius bei pamatyti, kaip jie pritaikomi realiose veiklose.

Kauno technologijos universitetasDr. Jurgita Dabulytė-Bagdonavičienė.
KTU nuotr.
 
Atlikdami praktiką jie tarsi „pasimatuoja" būsimą darbinę veiklą, gali labiau pajausti, kokia sritis jiems būtų arčiausia jų planuojamos karjeros. Praktikos metu jie susipažįsta su įvairių sričių profesionalais, kolegomis, mentoriais, kas gali būti naudinga ateityje ieškant darbo ar siekiant karjeros tikslų. Dažnai praktika tampa pirmu žingsniu į nuolatinį darbą.

Su kokiais iššūkiais tenka susidurti studentams, ieškantiems praktikos vietų? Ar būsimieji matematikai ir duomenų inžinieriai lengvai randa praktikos vietas?

Niekam ne paslaptis, kad įmonės dažnai ieško naujų darbuotojų jau turinčių praktinių įgūdžių tam tikroje srityje. Jaunas specialistas, baiginėjantis bakalauro studijas, praktinių įgūdžių įgyja tik praktikos metu – ar tai būtų privalomoji, ar savanoriška praktika.

Praktikas kuruoju jau apie 20 metų, nuo jų atsiradimo mūsų studijų programose. Per šį laikotarpį nei Taikomosios matematikos studijų programos, nei Duomenų mokslo ir inžinerijos studijų programos studentai su praktikos vietų paieška problemų nė karto nepatyrė. Kasmet studentus supažindiname su praktikos galimybėmis tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Studentai turi galimybę matyti pametinį mūsų studentų praktikos vietų sąrašą. Neretai jis ir tampa atspirties tašku, į kokias įmones jie gali kreiptis dėl praktikos vietų.

Kasmet bendradarbiaudami su įmonėmis ne tik praktikų klausimais, bet ir kitose su studijomis ar mokslu susijusiose veiklose, gauname įmonių pasiūlymų praktikai konkrečiai mūsų studijų programų studentams.

Todėl mielai su studentais dalijamės ir šia informacija, palengvindami praktikos vietų paieškos procesą. Prie pagalbos studentams prisideda ir kasmet KTU organizuojamos karjeros dienos KTU WANTed, kur studentai turi unikalią galimybę pabendrauti su įvairiomis kompanijomis ir jau rudenį susitarti dėl pavasario semestre vyksiančios praktikos.

Tačiau turiu pastebėti, kad tikrai neretai į mus kreipiasi įmonės, ieškodamos galimų praktikantų matematikų, duomenų mokslininkų ar inžinierių, o mes jau neturime studentų, kurie nebūtų susiradę privalomosios praktikos vietų, todėl dalijamės informacija ir su jaunesniais studentais, kurie turi galimybę atlikti savanorišką praktiką ne ketvirto kurso metu.

KTU nuotr.

Remdamasi savo darbine patirtimi, gal galėtumėte įvardinti, kokios įmonės dažniausiai laukia matematikos – plačiąja prasme – specialistų?

Matematikos specialistai Lietuvoje yra vertinami įvairiose srityse – nuo finansų iki IT ir sveikatos. Įmonės ieško talentingų specialistų, kurie galėtų padėti spręsti sudėtingas problemas ir optimizuoti procesus.

Štai keletas sektorių, kurie dažniausiai samdo matematikos, duomenų mokslo ir analitikos specialistus:
  • finansų sektorius – kompanijos (bankai, draudimo kompanijos), kuriose yra daug galimybių dirbti su finansiniais modeliais, rizikos valdymu, duomenų analize ir prognozavimu;
  • IT ir technologijų sektorius – institucijos, kurioms reikalingi specialistai, galintys dirbti su dideliais duomenų srautais, gebantys juos analizuoti, kurti analitinius modelius bei algoritmus;
  • duomenų mokslo ir dirbtinio intelekto (DI) sektorius – įmonės, kurios diegia ir vysto inovatyvius sprendimus, kuriose naudojami pažangūs duomenų analizės metodai, algoritmai, mašininis mokymasis, prognozavimo modeliai, kurios teikia paslaugas, susijusias su duomenų apdorojimu, debesų kompiuterija ir duomenų saugojimu;
  • logistikos ir transporto sektorius – organizacijos, dirbančios su logistikos ir transporto optimizavimu nuolat ieško specialistų, kurie galėtų taikyti matematinį modeliavimą, optimizavimo metodus tam, kad būtų pagerinti maršrutų planavimo ir tiekimo grandinių procesai;
  • energetikos ir aplinkosaugos sektorius – įmonės, kurioms reikalingi specialistai, galintys modeliuoti energijos rinkas, analizuoti duomenis, prognozuoti energijos poreikį; sveikatos sektorius – institucijos, kurioms reikalinga statistinė duomenų analizė, matematinių modelių kūrimas, prognozavimo metodų taikymas, kad pagerintų paslaugų kokybę ir efektyvumą sveikatos priežiūros sektoriuje.

Pexels nuotr.

Gal vis tik yra įmonių, su kuriomis nuolat palaikoma bendrystė studijų klausimais? Ar tokių išskirtinių nėra?

Vienas iš akademinės bendruomenės ir verslo atstovų bendradarbiavimo tikslų yra ugdyti ir parengti studentus taip, kad jų įgytos kompetencijos atitiktų darbdavių lūkesčius. Sėkmingas verslo ir universiteto bendradarbiavimas labai priklauso nuo abiejų pusių atvirumo ir noro įsitraukti į įvairias veiklas kartu, todėl labai džiaugiamės savo turimais ilgamečiais partneriais ir abipusiai vertingu bendradarbiavimu.

Dėka šio bendradarbiavimo studentams suteikiama galimybė pamatyti ir prisidėti prie realių įmonių vykdomų projektų, įgyti vertingos patirties ne tik praktikos, bet ir visų studijų metu – įmonių atstovai yra aktyviai įsitraukę į studijų procesą.

Keletą kartų per semestrą dėstytojai praktikai skaito studentams paskaitas, veda praktinius seminarus, dalyvauja studijų programų tobulinimo, akreditavimo procesuose būdami studijų programų komiteto nariais. Kai kurios iš šių kompanijų prisideda ir finansiškai skatindamos studentus ar skirdamos paramą studentų organizuojamiems renginiams.

Esate tarsi tarpininkė tarp studento ir įmonės. Ką dažniausiai akcentuoja studentai, grįžę po praktikos?

Praktika suteikia galimybę susidurti su realia darbo aplinka, tad studentai džiaugiasi, galėdami pritaikyti savo įgūdžius realiose situacijose, kas leidžia geriau suprasti, kaip studijuoti dalykai susiję su realiu darbu.

Kitas svarbus aspektas – darbo aplinkos supratimas. Studentai akcentuoja, kad svarbu buvo susipažinti su kasdieniais procesais, su organizacinėmis struktūromis. Praktika padeda suprasti, kokia yra organizacijos darbo kultūra, kaip bendradarbiauja komandos ir kaip organizuojami įvairūs procesai įmonėje.

Dar labai svarbu – profesinis tobulėjimas ir naujų įgūdžių įgijimas. Svarbu ne tik pritaikyti jau turimas žinias, bet ir esant poreikiui, įgyti naujų įgūdžių, gebėti prisitaikyti, išmokti naujų dalykų, ko nebuvo mokoma universitete.

Tai gali būti techniniai įgūdžiai, pavyzdžiui, kaip dirbti su specifine programine įranga arba „minkštieji" įgūdžiai, tokie kaip bendravimas su kolegomis, projektų valdymas, problemų sprendimas. Studentams svarbu, kad praktika padėtų išplėsti jų kompetencijas ir įgūdžius, kurie bus naudingi ateityje.

Ir vis tik, kas jiems būna svarbiausia atliekant praktiką?

Daugelis studentų akcentuoja mentorystės ir praktikos vadovo svarbą. Gauti patarimai iš patyrusių specialistų padeda greičiau įgyti reikalingų žinių ir supratimą apie konkretų darbą. Labai svarbi ir tinklaveika, nes praktika yra puiki galimybė užmegzti kontaktus, kurie gali būti naudingi jų karjeroje.

Nė kiek ne mažiau svarbus ir grįžtamasis ryšys. Kiekvienam studentui svarbu, kad jo darbas ir pasiekimai būtų įvertinti. Studentai labai laukia atsiliepimų iš įmonių praktikos vadovų, nes tai jiems padeda formuoti aiškesnį požiūrį į savo stipriąsias ir silpnąsias puses, kurias dar reikėtų tobulinti, stiprinti.

Mane, kaip praktikos vadovę iš universiteto pusės, džiugina tai, kad grįžę po praktikos, studentai yra gerokai savarankiškesni, atsakingesni ir labiau pasitikintys savo gebėjimais. Sugrįžę jie kalba apie tai, kad kiekviena gauta užduotis įmonėje jiems suteikė galimybę pasijausti komandos dalimi ir prisidėti prie bendrų įmonės tikslų pasiekimo, o tai reiškia, kad jie jautė didžiulę atsakomybę už savo atliekamo darbo dalį. Jie supranta, kad nuo jų atliekamo darbo kokybės ir teisingumo priklauso visos komandos galutinio darbo rezultatas.

Smagu, kad studentai tvirtai žino, jog mokėsi ne veltui, kad jų žinios labai reikalingos tiek verslo, tiek ir viešajam sektoriui. Paprastai mūsų studentai vien praktika neapsiriboja, dažnai po praktikos įmonės pasiūlo studentams nuolatines darbo pozicijas. O aš išleisdama studentus į praktiką visada palinkiu kaip sportininkams – drąsiai taikykite savo žinias ir parodykite, kad esate geriausi! 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-15 09:22
2025 m. liepos 14 d. strateginio objekto „LitPol Link“ Alytaus poste vyko vidaus reikalų ministro Vladislav Kondratovič, Viešojo saugumo tarnybos vado generolo Viktoro Grabausko ir kitų vidaus reikalų sistemos vadovų vizitas. Susitikimo metu buvo aptarti aktualūs infrastruktūros saugumo klausimai ir...
nuotrauka
2025-07-15 09:11
Klaipėdos rajono savivaldybė, siekdama gyventojams suteikti paslaugas kuo arčiau namų, Mazūriškiuose statys modernų viešųjų paslaugų centrą, kuriame įsikurs net 5 įstaigos – Paupių pirminės sveikatos priežiūros centras, Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuro ir J. Lankučio bibliotekos padalinia...
nuotrauka
2025-07-14 14:36
Teisės aktai neužtikrina valdybų sudarymo skaidrumo bei jų nepriklausomumo, todėl kyla rizika dėl valdybų politizavimo ir interesų konfliktų. Tokią išvadą daro Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi du antikorupcinius vertinimus dėl viešųjų įstaigų, valstybės ar savivaldybės įmonių, valdomų bend...
nuotrauka
2025-07-14 11:03
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 23 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių sostinės gyventojų naujam būstui galėtų skirti 250 tūkst. ir daugiau eurų. Tai – 9 procentiniais punktais didesnė gyventojų dalis nei pe...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos