2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 16:15
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkai: išėjimas iš pandemijos daugeliui pramonės šakų reikš dar didesnį darbo vietų robotizavimą

2020-05-18 11:40
Įvedus karantiną Lietuvoje pasikeitė gamybos įmonių darbo specifika – tapo ypač svarbu, kad automatizuota pramonė galėtų dirbti pilnu pajėgumu ir atlaikyti karantino ribojimus. Pasak KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (PTVF) profesoriaus dr. Dariaus Viržonio, netikėtas pasaulio užsidarymas mus privertė patikėti tomis technologinėmis galimybėmis, kurios jau buvo parengtos, bet menkai naudojamos. Jo teigimu, gyvenimui atskleidus naujas galimybes, pokrizinis pasaulis atgal nebegrįš.
nuotrauka
KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (FB) iliustr.


Minimos įmonės
KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas,
Užimtumo tarnyba,
Metalistas Group, UAB

„Norėdami geriau pasiruošti pokyčiams, turime pabandyti bent įsivaizduoti jų kontūrus. Šiandien žmonijos technologizacijos lygis yra toks, kad jį sunku aprėpti vienu žvilgsniu. Be didžiulių privalumų, gili technologijų skverbtis į kasdieninę mūsų veiklą, pramogas, namų ūkį turi ir gąsdinančių pusių, iš kurių ryškiausia ir kiekvienam aktuali tema yra privatumo praradimas“, – pranešime cituojamas Kauno technologijos universiteto profesorius.

Kita vertus, krizė atveria ir naujas galimybes. Pavyzdžiui, darbas iš namų iki šiol buvo norma tik nedidelei daliai kūrybos darbuotojų: architektams, dizaineriams, konstruktoriams ar programuotojams. 

„Krizės akivaizdoje atradome, kad turime nemažai neišnaudotų resursų nuotoliniu būdu dirbti ir kitus darbus: mokyti ir mokytis, prekiauti, administruoti, konsultuoti. Netikėtas pasaulio užsidarymas mus privertė patikėti ir pradėti pasitikėti tomis technologinėmis galimybėmis, kurios jau buvo parengtos, bet menkai naudojamos dėl įvairiausių priežasčių. Kad ir dėl įpročių ar tradicijų bei išsilavinimo trūkumo. Gyvenimui štai tokiu būdu atskleidus naujas galimybes, pokriziniame pasaulyje jau nebus grįžtama atgal“, – sako D. Viržonis.

KTU nuotraukoje –
KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto
profesorius dr. Darius Viržonis

Darbo vietos, kurios teiks nuotolinio darbo galimybes ateityje bus paklausesnės, nes užtikrins darbo vietą karantino atveju, didesnę fizinę darbuotojo laisvę ir privatumą. Todėl, anot D. Viržonio, tikėtina, kad jau iki 2020 m. gerokai pažengusi ketvirtoji pramonės revoliucija, dar kitaip vadinama pramone 4.0. šiuos metus išgyvens patirdama esminį lūžį.

„Išėjimas iš krizės daugeliui pramonės šakų reikš dar didesnį darbo vietų technologizavimą, automatizavimą ir nekontaktinio darbo galimybių diegimą todėl ateityje bus ypač reikalingi automatikos specialistai. Atsižvelgiant į dabartines tendencijas, Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas siūlo įvairiausias programas ir rengia kvalifikuotus specialistus, kurie atlieptų ateities poreikius“, – teigia programuojamos automatikos sistemos profesorius D. Viržonis.

COVID-19 poveikis pasireikš ilgalaikėje perspektyvoje

Pasak KTU PTVF docento Ričardo Milerio, gamybos, logistikos ir kitų verslo procesų automatizavimo reikšmė įmonėms ypatingai išryškėjo COVID-19 epidemijos metu. Verslui iškilo būtinybė minimizuoti darbuotojų ir klientų tiesioginę sąveiką, o verslo procesų skaitmenizavimas ir automatizavimas tapo pagrindinėmis priemonėmis, sudarančiomis galimybę įmonėms tęsti veiklą ir karantino sąlygomis. 

„Jau 2020 m. balandžio mėnesio pirmosiomis dienomis Lietuvoje 18,6 proc. verslo įmonių buvo tiesiogiai paveiktos karantino. Veiklą daugiausiai turėjo sustabdyti mažmeninės prekybos, maitinimo ir gėrimų tiekimo, pramogų organizavimo, apgyvendinimo, kelionių organizavimo, transporto paslaugų įmonės“, – paaiškina R. Mileris.

Gamybos sektoriui, tiesiogiai mažai sąveikaujančiam su galutiniu vartotoju, trumpojo laikotarpio tiesioginis neigiamas COVID-19 poveikis nebuvo didelis, tačiau jis neabejotinai pasireikš ilguoju laikotarpiu – sumažėjus gyventojų pajamoms ir vartojimo apimtims.

„Taigi, procesų automatizavimas iš esmės pasikeitusioje verslo aplinkoje šiuo metu yra ypatingai aktualus ne tik gamybos sektoriuje, bet ir visoje prekių tiekimo grandinėje. Verslui iškilo būtinybė ieškoti naujų technologinių sprendimų, užtikrinančių įmonių veiklos tęstinumą neišvengiamai stengiantis sumažinti žmogiškojo gamybos veiksnio įtaką prekių gamyboje ir jų pateikime vartotojams“, – teigia R. Mileris.

Šiuos docento teiginius patvirtina Audronė Biguzienė, Užimtumo tarnybos Panevėžio KAD departamento direktorė, teigdama, kad nedarbo lygis auga ir tai atspindi statistiniai duomenys. 

Lyginant su kovo pradžia, nedarbas Panevėžio mieste padidėjo 2,1 procentinio punkto, o Panevėžio rajone – 1,4 . Daugiausiai į užimtumo tarnybą kreipėsi prekybos, įvairių paslaugų, transporto veiklomis užsiimančių Panevėžio miesto ir rajono įmonių darbuotojai. 

Lietuvos techninė pažanga Europos kontekste – kukli

Mantas Gudas, Lietuvos metalo apdirbimo bendrovės „Metalistas Group“ valdybos pirmininkas ir Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos prezidentas teigia, kad automatizavimas ir robotizavimas didžiausią potencialą turi tuose regionuose, kur klientas yra arti, energetikos resursų kainos konkurencingos, o sutelkti žmogiškieji inžineriniai, IT ir intelektiniai resursai yra didžiausi. 

KTU nuotraukoje –
Mantas Gudas, Lietuvos metalo apdirbimo bendrovės „Metalistas Group“ valdybos pirmininkas
ir Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos prezidentas 

„Nėra didelio pranašumo robotų linijas instaliuoti pigesnio darbo kaštų šalyse, nes jo dalis kaštų struktūroje sąlyginai maža. Todėl Lietuvos pramonė turi suprasti pasaulio ekonomikos tendencijas, ieškoti nišų, kur kvalifikuotų darbuotojų ir lankstumo poreikis dera su specializuotais robotizacijos sprendimais. Robotizacija ir automatizacija daugeliu atveju nėra vienintelis raktas į sėkmę. Labai svarbu yra gebėjimas išmaniai save pateikti, sėkmingai integruotis į pasaulines tiekimo grandines. Tokius namų darbus padariusios įmonės natūraliai automatizuosis, robotizuosis ir plėsis“, – sako M. Gudas. 

Jis pastebi, kad ne tik labiausiai išsivysčiusiose šalyse, bet ir Lietuvoje yra įmonių, kurios gamina su minimaliu žmogaus įsikišimu ar net visiškai be jo. Tokioms įmonėms grėsmingi atrodytų tik komunalinių paslaugų ar interneto trikdžiai. 

Vis dėlto, KTU PTVF docentas R. Mileris pabrėžia, kad: „Nors pramonės rodikliai Lietuvoje visą dešimtmetį sparčiai augo, tačiau vertinant šalies techninę pažangą Europos Sąjungos valstybių kontekste Lietuva atrodo gana kukliai“.

Technologinis išsilavinimas padeda atskirti tiesą nuo sąmokslo teorijų

Jei iki šiol pramoninės automatikos technologijos sprendė darbuotojų trūkumo, kokybės užtikrinimo bei našumo klausimus, D. Viržonis mano, kad dabar atsiras inovacijų niša, nukreipta į atstumo tarp žmonių užtikrinimą, atstumo tarp žmogaus ir proceso didinimą. 

„Tokia tendencija sukurs šiandien dar sunkiai įsivaizduojamus pokyčius darbo rinkoje. Ne tik, kad mažės rankų darbo poreikis (tai buvo ir iki krizės), bet didės kompetencijų reikalavimai darbuotojams plačiame profesijų spektre“, – mano jis.

KTU PTVF profesorius abejoja, kad darbdaviai rizikuos patikėti pramonės, prekybos ar kitų procesų valdymą technologinio išsilavinimo pagrindų neturintiems darbuotojams, nes jų protas nėra atsparus sąmokslo teorijoms. Technologinis išsilavinimas gali tapti norma ne tik inžinieriams, bet ir kūrybinių profesijų darbuotojams, mokytojams, gydytojams, bibliotekininkams, aktoriams ar muziejininkams.

„Technologinių mokslų žinios ir kompetencijos tapo kaip niekuomet svarbios mūsų gyvenimuose. Jos ne tik leidžia užsitikrinti gyvenimo stabilumą, pajamas, bet ir išvengti nepagrįsto nerimo. Taip, pasaulis keičiasi mūsų akyse. Ar mes galime šį kitimą sustabdyti? Vargu. Tačiau galime tapti vertais ir aktyviais pokyčių dalyviais“, – teigia KTU pranešime cituojamas D. Viržonis.
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-01-22 10:10
Sausio 13–17 dienomis Miunchene (Vokietijoje) vykusi tarptautinė statybų paroda BAU 2025 subūrė statybos sektoriaus lyderius, inovatorius ir profesionalus iš viso pasaulio. Ši paroda yra viena didžiausių ir svarbiausių pasaulyje, pritraukianti ne tik architektus ir inžinierius, bet ir politikos bei ...
nuotrauka
2025-01-22 09:29
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimo bei sukčiavimo pripažino buvusį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narį Sergejų Popovą. Teismas jam skyrė 15 tūkst. eurų baudą.
nuotrauka
2025-01-22 09:24
Nuo sprogimo viename iš butų nukentėjusiame daugiabutyje Naujininkuose, Vilniuje, prasideda konstrukcijų atstatymo darbai. Pastato administratoriui UAB „Rasų valda" konkurso būdu pasirašius sutartį su rangovu UAB „Telšių Alpina", iki kovo mėn. pabaigos turėtų būti baigtas bendrųjų konstrukcijų – sie...
nuotrauka
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
nuotrauka
2025-01-21 15:41
Aplinkos ministras patvirtino dvi pavyzdines formas, kurias būtina pildyti priimant sprendimus dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo). Pirma – butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo dėl daugiabučio atnaujinimo protokolo formą. Antra – sutarties dėl daugiabučio atnaujinimo projekto organi...
nuotrauka
2025-01-21 15:13
Lietuvos bankų sektorius 2024 m. trečiąjį ketvirtį aktyviai skolino ir būstui įsigyti, ir vartojimo reikmėms, gerėjo paskolų kokybė, augo kapitalizacija.
nuotrauka
2025-01-21 09:27
Lietuvos architektų rūmai teigiamai vertina lapkritį aplinkos ministro atliktus Statybos techninio reglamento „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“ pakeitimus, kuriais atsisakoma perteklinio ir pakartotinio vėdinamų sistemų sertifikavimo ir tikrinimo, kuomet sistema yr...
nuotrauka
2025-01-21 08:07
Buldozeris DD130 – naujausias DEVELON statybinės technikos asortimento papildymas, kuris užtikrina didesnę stūmimo galią, puikų sukibimą, gerą matomumą ir pažangias technologijas, kurios užtikrina didesnį našumą. Vidutinio dydžio ir sunkaus, masyvaus rėmo 156,9 AG galios DEVELON DD130 buldozeris id...
nuotrauka
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
nuotrauka
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
nuotrauka
2025-01-17 15:12
Artėjanti šv. Valentino diena – metas, kai įsimylėjusieji ieško unikalių būdų praleisti laiką drauge ir sustiprinti savo ryšį. Trumpalaikės ir ilgalaikės būsto nuomos portalo Lietuvoje Rentu.lt direktorius Igor Petrenko pastebi, kad jau dabar mato padidėjusį svetainės lankytojų susidomėjimą išskirti...
nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 14:50
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad kvietimą savivaldybių viešųjų pastatų atnaujinimui planuojama skelbti vasario mėn., o ne sausį, kaip buvo pranešta anksčiau.
nuotrauka
2025-01-16 09:38
Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje trys įmonės, jų vadovai ir kiti asmenys kaltinami dėl daugybės nusikalstamų veikų, susijusių su dokumentų klastojimu, sukčiavimu, kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu. Įtariama, kad dė...
nuotrauka
2025-01-15 12:23
Pernai Lietuvoje renovuota 55 daugiabučiais namais daugiau nei 2023 m. Išlieka ankstesnių metų tendencija, kad pagal renovacijos tempus išsiskiria didieji miestai – daugiausiai senų daugiabučių atnaujinta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, visuose vienodai, po 28 namus.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-14 17:17
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) Priežiūros skyriui per 2024 m. buvo perduota atlikti 98 vertinimus. Iš jų 9 vertinimai nutraukti: 7 vertinimai buvo nutraukti, dar neparengus vertinimo išvados projekto, o 2 vertinimai buvo nutraukti po to, kai perkančiosios organizacijos, gavusios vertinimo išvadų pro...
nuotrauka
2025-01-14 17:00
Aplinkos ministerijai praėjusių metų pabaigoje inicijavus Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų pakeitimus dėl duomenų tikslumo ir išsamumo, Registrų centras į Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės archyvą jau perkėlė beveik 457 tūkst. žymų apie žemės sklypams taikomas teritorijas, kuriose taik...
nuotrauka
2025-01-13 12:12
Latvijoje ir Estijoje dūmų detektorius namuose turinčių asmenų skaičius auga, Lietuvoje – lieka nepakitęs. Tyrimo duomenimis, per metus mūsų šalyje detektorius įsirengė vos 1 proc. gyventojų. Skaičiai rodo, kad Estijoje šiuos įrenginius namuose naudoja net 94 proc. gyventojų, Latvijoje – 76 proc. vi...
nuotrauka
2025-01-13 09:42
UAB „Jūrės Medis”, klijuotų medinių konstrukcijų (KMK) gamintoja, dalyvauja Bučos mokyklos statybos rėmimo projekte. Pačioje 2024 m. pabaigoje buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią UAB „Jūrės Medis” įsipareigojo pagaminti iš KMK ir neatlygintinai perduoti naujai statomai Bučos mokyklai sporto salės ...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos