2022 liepos 1 d. penktadienis, 0:58
Reklama  |  facebook

Karas Ukrainoje keičia būsto nuomos rinką: net ir augant kainoms, miestuose beveik neliko pasiūlos

2022-04-11 09:32
Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) nuomos pasiūla mažėjo visuose didžiuosiuose šalies miestuose, o labiausiai tai atsispindėjo žemiausiuose kainų segmentuose. Prie pokyčių rinkoje prisidėjo ir nuo karo savo šalyje bėgantys ukrainiečiai.
nuotrauka
Gustas Germanavičius, „InRento“ įkūrėjas ir vadovas


Minimos įmonės
InRento, UAB

Jei žvelgtume į Vilniaus nuomos rinką, visame mieste anksčiau buvo nustatytos kainų grindys, t. y. žemiausia absoliuti kaina už nuomojamą turtinį vienetą, kuri siekė 250–300 eurų, priklausomai nuo gyvenamojo rajono. Per paskutinį mėnesį ji padidėjo 100 eurų ir šiandien išsinuomoti mažą butą sostinėje mėnesiui kainuoja 350–400 eurų.

Klaipėdoje šiuo metu būsto nuomai apskritai beveik nebeliko. Akimirksniu išgraibstomi net iki šiol nepaklausūs buvę maži butai, nuo miesto nutolę namai, sodybos ir net vienkiemiai.

Tačiau, svarbu atsižvelgti ir į tai, kad būsto nuomos kainos sistemingai augo visus pastaruosius 12 mėnesių. Vieno didžiausių NT skelbimų portalų Lietuvoje „Aruodas.lt“ duomenimis, per metus jos Kaune ir Vilniuje paaugo beveik 13 proc., o centriniuose miestų rajonuose, pavyzdžiui, Vilniaus Naujamiestyje – beveik 20 proc.

Karo padiktuoti pokyčiai

Pasak sutelktinio investavimo į NT nuomos projektus platformos „InRento“ įkūrėjo ir vadovo Gusto Germanavičiaus, pokyčius būstų nuomos rinkai padarė ir nuo karo bėgantys ukrainiečiai. Tiksliai pasakyti, kokio jie dydžio, kol kas dar per anksti, nes nemažai lietuvių užleido jiems savo butus, priėmė į savo namus ar ukrainiečiai rinkosi trumpalaikius nuomos sprendimus, tokius kaip „Airbnb“ siūlomus butus ar svečių namus. Vis tik įsivertinti kelis nuomos demografinius ir ekonominius aspektus jau galima.

„Kadangi mūsų šalis ir miestai yra maži, net ir nedidelis ukrainiečių imigrantų skaičius, pavyzdžiui, 20–50 tūkst. gali kelti tam tikrus iššūkius nuomojamų būstų rinkai. Taip pat Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje yra itin riboto būsto nuomai pasiūla ir, kaip jau matėme COVID-19 pandemijos metu, sutrikimai statybinių medžiagų grandinėje sumažina plėtotojų galimybes ją padidinti“, – sako G. Germanavičius.

Jis pratęsia, kad greito būstų nuomai pasiūlos augimo neverta tikėtis ir dėl pastaruoju metu matomo itin didelio statybinių medžiagų kainų kilimo – medis, stiklas ir metalas brango daugiau nei 20 proc. Taip yra todėl, kad jos daugiausia būdavo importuojamos į Europą iš Rusijos ir Ukrainos rinkų.

„Dėl žaliavų vėlavimų naujai vystomi projektai gali susidurti su iššūkiais. Tačiau Europai užtikrinus naujas stiklo, metalo, medienos tiekimo grandines iš kitų šalių ir žemynų, tikėtinas, ir vystymo rinkos stabilizavimas. Taigi trumpuoju laikotarpiu tikėtinas ir nuomos kainų augimas, tačiau atsiradus daugiau alternatyvų parduodamo būsto segmente, nuomos kainos vėl turėtų nustoti augti“, – pasakoja G. Germanavičius.

Situacija gyventojams išlieka palanki

Svarstydamas, kokią įtaką dabartinė situacija daro lietuviams, norintiems išsinuomoti būstą, „InRento“ vadovas ir įkūrėjas sako, kad nepaisant kylančių kainų, esame pakankamai geroje situacijoje, lyginant su kitomis Vakarų Europos valstybėmis.

„Nors Vilniaus būstų nuomos rinka darosi panašesnė į Vakarų Europos valstybių – apsigyventi miesto centre tampa vis brangiau, tačiau lyginant kainas, ji pas mus išlieka santykinai pigi. Net ir šiandien jame vis dar galime rasti nemažai butų už 400–500 eurų per mėnesį. Jei imtume pavyzdį, kad žmogus kiekvieną mėnesį uždirba 1000–1200 eurų (į rankas), tai būsto nuoma nesudaro net 50 proc. mėnesinių išlaidų, o situacija dar kitokia, jei žmonės gyvena dviese. Vakarų Europos didmiesčių gyventojai tokių kainų ir pajamų santykio gali tik pavydėti, tad vietos, kur kainoms augti, dar tikrai yra“, – aiškina G. Germanavičius.

„InRento“ vadovas ir įkūrėjas pratęsia, kad vertinant investuotojų į NT nuomos projektus elgesį, aiškių pokyčių jame kol kas dar nesimato. Žinoma, dalis iš jų į šias investicijas šiuo metu gali žiūrėti kiek atsargiau, tačiau kiekviena krizė šalyje kartu atveria ir galimybių.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Nuoma
NT projektai

nuotrauka
2022-06-28 10:14
„Orion Asset Management“ valdomas fondas pristato rinkai naują NT objektą Palangos centre – „Palangos ašis“. Jau stovinčiame keturių pastatų komplekse – 165 poilsio ir komercinės patalpos. Dalis jų – aukščiausiame daugiaaukštyje Palangos centre, iš kurio atsiveria įspūdingi miesto ir jūros horizonta...
nuotrauka
2022-06-28 09:44
Pastarieji dveji metai NT rinkoje buvo kitokie dėl įvairių priežasčių: 2020 m. staiga užklupusi Covid-19 pandemija, o pastaruoju metu ir prasidėjęs karas Ukrainoje. Nepaisant pasaulinių sukrėtimų, Lietuvos NT rinka nuo 2020 m. kaista. NT ekspertas sako, kad galo kol kas nematyti, nes žmonės būstą pe...
nuotrauka
2022-06-23 12:59
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „GALIO GROUP" gavo leidimą naujo gyvenamojo projekto „CityZen" statybai Vilniaus miesto centrinėje dalyje, Šeimyniškių g. Šiame projekte dviem etapais bus pastatyti 274 butai ir apie 1900 kv. m komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose.
nuotrauka
2022-06-23 10:44
Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas.
nuotrauka
2022-06-20 16:42
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą dėl nekilnojamojo turto vystytojo pareigos pateikti garantinio laikotarpio prievolių įvykdymo užtikrinimą būsto pirkėjams.
nuotrauka
2022-06-17 13:03
Vis daugiau jaunų porų, planuodamos įsigyti naują būstą, turi dar vieną planą – kurti šeimą. Tokiu atveju, keliami kriterijai naujam būstui yra kitokie: labiau atsižvelgiama į tai, kas gali būti aktualu ne tik suaugusiam, bet ir vaikui. Pasak psichologės ir nekilnojamo turto (NT) eksperto, labai sva...
nuotrauka
2022-06-17 09:55
Vilniuje, Santaros gatvėje, šalia Santaros klinikų baigiami statyti modernūs studentų namai „SHED Co-living Vilnius”, atitinkantys geriausių pasaulio universitetų taikomus studentų apgyvendinimo standartus. Planuojama, kad rugsėjo mėnesį duris atversiantys studentų namai taps ne tik puikia alternaty...
nuotrauka
2022-06-14 15:47
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ Vilniuje pradėjo dar vieno bendro gyvenimo, arba „co-living“, komplekso statybas. Naujamiestyje, Vytenio gatvėje, įsikursiančiame komplekse bus įrengti 153 apartamentai bei modernios bendros erdvės, pritaikytos darbui, poilsiui ir bendruomenės gyvenimui.
nuotrauka
2022-06-14 15:03
Vienu patraukliausių gyvenamųjų namų kvartalų Kaune tituluojamas „Piliamiestis“ pasipildys nauju daugiabučiu. Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ dešiniojoje Neries krantinėje, kitapus Kauno senamiesčio, pradeda jau 15-ojo modernaus gyvenamojo namo statybas. Projektas laikinosios...
nuotrauka
2022-06-06 10:41
Pasaulyje populiarėjančios tvarumo idėjos neapleidžia ir Lietuvos. Ši tema veržiasi ir į nekilnojamojo turto rinką, kuomet namų ieškantys pirkėjai apsvarsto ir poveikį aplinkai statant jų nusižiūrėtą būstą.
nuotrauka
2022-06-03 11:50
Šį sezoną nuomos rinka nepaliauja stebinti. „Baltic Sotheby's International Realty" ekspertai pastebi, kad permainingais pirmaisiais 2022 metų mėnesiais, nekilnojamojo turto pardavimo apimtys mažėjo, tačiau nuomos rinka augo net tris kartus. Į Lietuvą persikeliant vis daugiau pažangių kaimyninių šal...
nuotrauka
2022-06-03 11:21
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ tęsia naujo gyvenamųjų namų kvartalo „Aitvarų namai“ statybas populiariame Vilniaus Lazdynėlių mikrorajone. Ketvirtojo ir penktojo etapo metu „Eriadas“ Lazdynėliuose pastatys dar šešis gyvenamuosius namus, kuriuose iš viso pirkėjams bus pasiūlyti 302 nauji...
nuotrauka
2022-06-01 11:34
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ užbaigė septintąjį statybų etapą Paupyje, Vilniaus Senamiestyje.
nuotrauka
2022-05-30 15:22
Šiuo metu yra kur kas daugiau galimybių burtis vietos bendruomenėms negu prieš dešimtmetį ar anksčiau. Prie minėtų pokyčių prisideda tiek išmanios technologijos, socialiniai tinklai, tiek didesnė veiklų įvairovė naujai kuriamuose gyvenamuosiuose kvartaluose.
nuotrauka
2022-05-25 11:05
Vilniaus Šnipiškių rajone vystomame gyvenamųjų namų kvartale „Naujasis Skansenas“ pradedama naujo, 6 aukštų ketvirtojo etapo namo su 41 butu statyba. Jis bus baigtas kartu su trečiojo etapo namų statybų pabaiga.
nuotrauka
2022-05-23 10:35
Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko ne...
nuotrauka
2022-05-17 11:22
Statybos valdymo įmonė „Eriadas“ pradeda naujo kvartalo „Parko pakrantė“ statybas Klaipėdoje, šalia Malūno parko. Kvartale, esančiame netoli nuo miesto centro, bus pastatyti penki daugiabučiai namai, kuriuose jau siūloma įsigyti 90 butų.
nuotrauka
2022-05-12 14:19
Kaune, Žemuosiuose Kaniūkuose, prasidėjo išskirtinio daugiabučių kvartalo statybos, kuriam ne veltui suteiktas „Pušų apartamentų“ vardas. Netoliese Lampėdžio ežero iškils ne pavieniai daugiabučiai, o darniai funkcionuojantis gyvenamasis kompleksas su žaliąja erdve, išskirtiniais augalais, erdviomis ...
nuotrauka
2022-05-12 14:08
„Citus“ viešinimo procedūrai Vilniaus m. savivaldybėje pateikė planuojamo daugiafunkcio projekto pirmųjų dviejų etapų projektinius pasiūlymus. Investicijos į projektą, numatoma, viršys 60 mln. Eur.
nuotrauka
2022-05-03 09:00
Jau šią vasarą pačioje Kauno Laisvės alėjos širdyje duris atvers unikalus bendruomeniško būsto kompleksas „66 STORIES“. Vis dėlto, naujasis „co-living“ prisidės ne tik prie paklausios apgyvendinimo pasiūlos formavimo. Šis projektas kuria ir naujos kartos investavimo į nekilnojamąjį turtą galimybę ki...

Statybunaujienos.lt » NT projektai