Keičiasi dienpinigių mokėjimo taisyklės – lieka mažiau vietos interpretacijoms
2023-07-21 06:26
Nuo rugpjūčio 1 d. įsigalioja Vyriausybės nutarimo pakeitimas, pagal kurį keičiasi dienpinigių reguliavimas. Skelbiama, kad beveik dvigubai didės dienpinigių dydis, mokamas komandiruočių Lietuvoje metu – nuo 15 iki 28 eurų. Tačiau taisyklė, kad dienpinigiai mokami tik kai komandiruotė Lietuvoje trunka daugiau kaip vieną darbo dieną – lieka galioti.
Dr. Ieva POVILAITIENĖ, advokatų kontoros „TGS Baltic" partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė
Minimos įmonės
TGS Baltic, advokatų kontora,
Kaip skelbia Valstybinė darbo inspekcija (VDI), aiškindama pakeitimo esmę, kai dalį dienpinigių apmoka renginio organizatorius, darbdavio mokami dienpinigiai kartu su renginio organizatoriaus mokamais dienpinigiais negali būti mažesni nei konkrečiai komandiruotei pagal nustatytus dydžius apskaičiuoti dienpinigiai. „Tai reiškia, kad jei visą darbuotojui nustatytą dienpinigių dydį apmoka renginio organizatorius, darbdavys dienpinigių mokėti nebeprivalo", – teigia advokatų kontoros „TGS Baltic" partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė.
Advokatė pažymi, kad su tuo pačiu nutarimu buvo priimtos ir kitos svarbios taisyklės, įsigaliojusios jau birželio 30 d. ir patikslinančios dienpinigių mokėjimo tvarką, kuomet komandiruotės metu vykstama į kelias valstybes. „Kaip ir iki šiol, jei per dieną yra vykstama į kelias valstybes, už tai mokamas dienpinigių, apskaičiuotų pagal toms valstybėms nustatytus dydžius, vidurkis. Tačiau pakeitimu patikslinta, kad dienpinigių vidurkio taisyklė netaikoma, kai į kitą valstybę patenkama per jungiamąjį skrydį arba atvykstama tranzitu kita transporto priemone", – sako dr. I. Povilaitienė.
Ji priduria, kad dar vienas svarbus nutarimo aspektas – jog nebeliko taisyklės, numačiusios, jog darbuotojui komandiruotės metu aprūpintam maistu, įstaigos vadovo ar įgalioto asmens sprendimu galėjo būti išmokami dienpinigiai iki 100 proc. toje valstybėje nustatyto dydžio.
„Pašalinus šią taisyklę, neliko iki šiol galiojusio dviprasmiško reguliavimo, leidusio aiškinti, kad visiškai maitinimu aprūpintam darbuotojui gali būti mokami ir nulinio dydžio dienpinigiai. Tai reiškia, kad nuo šiol, nepriklausomai nuo to, ar darbuotojui suteikiamas visas maitinimas komandiruotės metu ar ne, jam turi būti mokami įprastinio nustatyto dydžio dienpinigiai, kuriuos gali išmokėti arba darbdavys, arba renginio organizatorius", – teigia dr. I. Povilaitienė.
Teisininkė išskiria, kad šis pakeitimas ypač aktualus, kai vykstama į, pavyzdžiui, komandos formavimo išvykas visam kolektyvui, kur darbuotojai yra aprūpinami pusryčiais, pietumis ir vakariene. Dabar jau aišku, kad dienpinigiai turi būti mokami ir jų dydis negali būti mažesnis nei 50 proc. dienpinigių normos, jeigu tokia dienpinigių mažinimo taisyklė yra numatyta kolektyvinėje sutartyje, o tokios nesant – įmonės vidaus teisės akte.
„Panaikinus šią taisyklę nebeliko vietos interpretacijoms, kad jei nutarimas įvardina, jog mokama iki 100 proc. dienpinigių, tai gal ši taisyklė gali būti aiškinama ir kaip leidžianti numatyti 0 proc. dienpinigius. Nuo šiol yra aišku, kad nustatyto dydžio dienpinigiai darbuotojams bet kuriuo atveju vykstant į kitą šalį turi būti mokami", – pažymi teisininkė.
Dr. I. Povilaitienė teigia, kad priklausomai nuo to, kokią tvarką yra nustatęs darbdavys, darbuotojui už komandiruotes gali būti mokami dienpinigiai nuo 50 iki 100 proc. tam tikroje valstybėje nustatytų dydžių. „Dydžiai turi būti nustatyti kolektyvinėje sutartyje, o jeigu tokios nėra – vidiniu teisės aktu, kartu su objektyviais kriterijais, kurie pagrįstų mažesnį ar didesnį dienpinigių dydį", – sako dr. I. Povilaitienė.
Anot jos, šis punktas darbdaviui suteikia šiek tiek laisvės spręsti dėl dienpinigių dydžio, tačiau taisyklės, kuriomis vadovaujamasi nustatant dienpinigius konkrečios komandiruotės atveju, turi būti nustatytos iš anksto. „Tai reiškia, kad situacija, kuomet prieš darbuotojui vykstant į komandiruotę tiesiog yra išleidžiamas įsakymas su nurodytu mažesniu dienpinigių dydžiu, tačiau neegzistuoja dienpinigių mažinimo tvarka arba jos neatitinka nurodytas dydis, yra negalima", – teigia teisininkė.
I. Povilaitienė pažymi, kad dienpinigiai darbuotojui turi būti mokami ir tada, kai į komandiruotę patenka savaitgalis ar švenčių diena. „Dienpinigiai darbuotojui yra mokami už kiekvieną komandiruotėje praleistą dieną, į tai įeina ir išvykimo į paskirties valstybę bei sugrįžimo dienos", – paaiškina „TGS Baltic" partnerė.
Ar reikės apmokėti padidintu tarifu už į komandiruotę patekančias savaitgalio ar švenčių dienas, priklauso nuo fakto, ar tuo metu darbuotojas dirbo, ar ne. „Komandiruotė kartais gali trukti ir dvi savaites arba daugiau, ir tokiu būdu apimti poilsio dienos. Jei darbuotojas, būdamas komandiruotėje, darbdavio pavedimu dirbs daugiau nei įprastinė darbo laiko norma arba dirbs savaitgalio metu – jam priklausys padidintas apmokėjimas kaip už viršvalandinį darbą, darbą švenčių ar poilsio dieną. Taip pat turės būti mokami dienpinigiai, o jei darbuotojas nedirbs ir tomis dienomis ilsėsis – tik dienpinigiai", – sako dr. I. Povilaitienė.
Žymės Dienpinigiai
Komentaras
2025-01-24 13:05
Sostinėje vėl garsiau skambant diskusijoms apie esamas ir naujas viešojo transporto rūšis, daugelis vilniečių pamiršta ar nesuvokia, kad mieste jau seniausiai turime veikiančią metro infrastruktūrą tarp Naujosios Vilnios ir Aukštųjų Panerių ar net toliau. Kokybiškas šios linijos integravimas į Vilni...
2025-01-24 06:49
Pirmą kartą dalyvavome tokio masto tarptautinėje parodoje su komanda – septyniais mūsų įmonės specialistais. Tai buvo įkvepianti ir vertinga patirtis, tačiau supratome, kad tokiai parodai reikia ruoštis iš anksto: apibrėžti tikslus, įvertinti įmonės poreikius, kad iš renginio gautume didžiausią įman...
2025-01-23 13:38
Preliminariosios nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys atrodo kaip paprastas pirmasis žingsnis į sėkmingą sandorį, tačiau net ir mažos detalės, pasak teisininkų, gali tapti reikšmingo konflikto šaltiniu.
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
2025-01-20 09:40
Darbdavys verčia dirbti viršvalandžius? Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad darbuotojai gali dirbti viršvalandžius tik raštiškai sutikę, išskyrus tam tikras įstatymo nustatytas išimtis. „Sutikimas dirbti viršvalandžius nėra formalumas – tai būtina sąlyga darbuotojų teisėms užtikrinti", – ...
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
Mažėjančios palūkanos skatina gyventojus skolintis aktyviau, sparčiai auga paskolų verslui porftelis
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.