2025 sausio 26 d. sekmadienis, 0:31
Reklama  |  facebook

Kodėl Lietuvos pramonė praranda konkurencingumą

2021-04-19 09:44
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) atkreipia dėmesį, kad vienas pagrindinių iššūkių, kuris laukia įmonių ir visos valstybės ekonomikos, yra konkurencingumo išlaikymas ir jo stiprinimas.
nuotrauka
Vidmantas JANULEVIČIUS, LPK prezidentas


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),

Skirtumas tarp metinių pajamų ir darbo našumo augimo atspindi ekonomikos konkurencingumo pokytį. Lietuvoje skirtumas tarp šių tendencijų yra 72 proc. ir tai vienas blogiausių rezultatų ES, rodantis, kad per pastarąjį dešimtmetį mūsų ekonomikos konkurencingumas šiuo aspektu sumažėjo.

Šiuo metu vykstančiose diskusijose apie mokestinius pakeitimus girdime raginimus dėmesį nukreipti į darbo užmokesčio didinimą ir užmokesčio fondo auginimą. LPK nuomone, popandeminiu laikotarpiu prioritetas turėtų būti skiriamas kurti ir išlaikyti darbo vietas, todėl ir paskatos turėtų būti orientuojamos į tai.

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje metinės pajamos „į rankas“ – maždaug 10550 Eur – per pastarąjį dešimtmetį išaugo 101 proc., o pagal pajamų augimo tempus Lietuva yra antra šalis ES po Rumunijos. Palyginimui, metinės pajamos į rankas euro zonoje vidutiniškai per pastarąjį dešimtmetį išaugo 18 proc.


Šaltinis: LPK skaičiavimai pagal Eurostat duomenis

Pasak LPK prezidento Vidmanto Janulevičiaus, Eurostat statistika rodo, kad Lietuva buvo lyderė pagal darbo užmokesčio augimo tempą.

Pernai darbo užmokestis verslo segmente augo 9,9 proc. ir tai yra sparčiausiai augantis rodiklis euro zonos valstybėse – euro zonos metinis atlygio augimo rodiklis buvo 3,3 proc. Kaimyninėse valstybėse jis augo lėčiau: Latvijoje – 5,9 proc., Lenkijoje - 5,3 proc., Estijoje atlygis augo lėčiausiai iš visų euro zonos valstybių - 1,8 proc.

Lietuva šiuo metu yra pasiekusi vidutinių pajamų išsivystymo lygį, tačiau kyla pagrįstos abejonės, ar per ateinantį dešimtmetį sugebėsime tapti aukštų pajamų lygio šalimi. Tam reikalingos skubios struktūrinės reformos, investicijos į technologinį atsinaujinimą bei paskatos didinti aukštesnės ir aukštos pridėtinės vertės produktų apimtis. Technologinis atsinaujinimas ir perėjimas prie aukštos ir aukštesnės pridėtinės vertės kūrimo yra glaudžiai susijęs su kvalifikuotos darbo jėgos klausimu, apie kurios trūkumą verslas kalba jau ne vieneri metai. Akivaizdu, kad norint pritraukti, išlaikyti ir suteikti geriausias sąlygas kvalifikuotai darbo jėgai Lietuvoje, turime įvesti realiai veikiančias Sodros lubas. Šiuo metu veikiantis progresinio GPM virš Sodros lubų taikymas visiškai sunaikino paskatas pritraukti į Lietuvą talentus ir aukštos kvalifikacijos darbuotojus.

„Labai svarbu atkreipti dėmesį į dar vieną faktą - pernai Lietuva buvo lyderė pagal nominalaus darbo užmokesčio augimo tempą. Ir tai turi būti pirmas nerimo ženklas mums visiems, nes tai rodo labai sparčiai prarandamą konkurencingumą. 2020 m. nominalus darbo užmokestis verslo segmente, lyginant su 2019 m., išaugo beveik vienu euru už valandą. Spartesnis augimas buvo fiksuotas tik Danijoje, Austrijoje ir Nyderlanduose. Visoje euro zonoje verslo segmente vidutinis augimas buvo tik 0,7 euro už valandą. Akivaizdu, kad mūsų verslas praranda savo konkurencingumą kitų euro zonos valstybių atžvilgiu“, – sako V. Janulevičius.

Pasak LPK prezidento, Lietuva jau nuo 2019 m. išlaiko labai spartų atlyginimų augimą, o tai ateityje gali pridaryti bėdų ekonomikoje.

„Pernai Lietuva, lyginant su kaimyninėmis valstybėmis, buvo lyderė pagal nominalų darbo užmokesčio augimo tempą - Latvijoje jis sudarė 0,5 euro už val., Lenkijoje ir Estijoje jis augo 0,2 proc. Lietuvos ekonomika praranda konkurencingumą ypatingai svarbiame etape – atsigavimo po pandemijos laikotarpiu. Ekonomikos stuburą sudaro mūsų įmonių gebėjimas išlaikyt ar didinti eksporto apimtis ir konkuruoti globaliose rinkose savo produktų kaina. Konkurencingumas yra tiesiogiai susijęs su naujais eksporto užsakymais. Šiais metais, atsigaunant ekonomikai ir vyraujant tokioms struktūrinėms problemoms darbo rinkoje, atlyginimai, tikėtina, ir toliau sparčiai augs, o tai gali sukelti konkurencingumo kritimo bangą. Verslas šias problemas galės spręsti tik didindamas investicijas į našumo ir produktyvumo auginimą. Tačiau po dviejų karantino bangų verslas nepajėgs veikti vienas, todėl šių investicijų skatinimas turi atsirasti ir valdžios darbotvarkėje kaip realus prioritetas“, – pabrėžia LPK prezidentas.

Galvodami apie konkurencingumo stiprinimą, turime atkreipti dėmesį į vieną labai svarbų veiksnį: skirtumą tarp darbo produktyvumo ir vidutinių pajamų. Per pastaruosius dešimt metų pajamos Lietuvoje išaugo 101 proc., o darbo produktyvumas 29,4 proc., taigi, Lietuvos pramonės konkurencingumas matuojamas skirtumu tarp šių pokyčių sumažėjo 71,7 proc. ir tai yra vienas prasčiausių rodiklių ES.

Šaltinis: LPK skaičiavimai pagal Eurostat duomenis

Siekiant mažinti šį atotrūkį, yra būtina skatinti privataus sektoriaus plėtrą, investuoti į infrastruktūrą ir regioninę integraciją, didinti aukštųjų technologijų produktų eksportą, stiprinti vidurinį ir aukštąjį išsilavinimą, mažinti darbo rinkos trūkumus, didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą bei inovacijas ir užtikrinti intelektualinių teisių apsaugą.

„Lietuvos ekonomikai reikia didesnių investicijų. Dėl ekonomikos neapibrėžtumo 2020 m. investicijų suma krito 19 proc. Be to, istoriškai Lietuva pagal investicijų, lyginant su BVP, santykį buvo tik 14 tarp ES šalių, o pagal tiesioginių užsienio investicijų, lyginant su BVP, santykį – tik 20. Tiesioginės užsienio investicijos padeda į šalį importuoti naujausias technologijas, geresnius vadybos procesus ir tuo pačiu finansuoti tyrimus bei diegti inovacijas. Didesnės investicijos leistų bent sulyginti darbo kaštų augimo tempus su darbo našumo augimo tempais“, – pažymi LPK ekonomistas-analitikas Titas Budreika.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-01-24 13:05
Sostinėje vėl garsiau skambant diskusijoms apie esamas ir naujas viešojo transporto rūšis, daugelis vilniečių pamiršta ar nesuvokia, kad mieste jau seniausiai turime veikiančią metro infrastruktūrą tarp Naujosios Vilnios ir Aukštųjų Panerių ar net toliau. Kokybiškas šios linijos integravimas į Vilni...
nuotrauka
2025-01-24 06:49
Pirmą kartą dalyvavome tokio masto tarptautinėje parodoje su komanda – septyniais mūsų įmonės specialistais. Tai buvo įkvepianti ir vertinga patirtis, tačiau supratome, kad tokiai parodai reikia ruoštis iš anksto: apibrėžti tikslus, įvertinti įmonės poreikius, kad iš renginio gautume didžiausią įman...
nuotrauka
2025-01-23 13:38
Preliminariosios nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys atrodo kaip paprastas pirmasis žingsnis į sėkmingą sandorį, tačiau net ir mažos detalės, pasak teisininkų, gali tapti reikšmingo konflikto šaltiniu.
nuotrauka
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
nuotrauka
2025-01-20 09:40
Darbdavys verčia dirbti viršvalandžius? Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad darbuotojai gali dirbti viršvalandžius tik raštiškai sutikę, išskyrus tam tikras įstatymo nustatytas išimtis. „Sutikimas dirbti viršvalandžius nėra formalumas – tai būtina sąlyga darbuotojų teisėms užtikrinti", – ...
nuotrauka
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
nuotrauka
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
nuotrauka
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
nuotrauka
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
nuotrauka
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
nuotrauka
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
nuotrauka
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
nuotrauka
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
nuotrauka
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
nuotrauka
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
nuotrauka
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
nuotrauka
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
nuotrauka
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
nuotrauka
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.

Statybunaujienos.lt » Komentaras