2024 kovo 29 d. penktadienis, 2:48
Reklama  |  facebook

Kodėl Lietuvos pramonė praranda konkurencingumą

2021-04-19 09:44
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) atkreipia dėmesį, kad vienas pagrindinių iššūkių, kuris laukia įmonių ir visos valstybės ekonomikos, yra konkurencingumo išlaikymas ir jo stiprinimas.
nuotrauka
Vidmantas JANULEVIČIUS, LPK prezidentas


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),

Skirtumas tarp metinių pajamų ir darbo našumo augimo atspindi ekonomikos konkurencingumo pokytį. Lietuvoje skirtumas tarp šių tendencijų yra 72 proc. ir tai vienas blogiausių rezultatų ES, rodantis, kad per pastarąjį dešimtmetį mūsų ekonomikos konkurencingumas šiuo aspektu sumažėjo.

Šiuo metu vykstančiose diskusijose apie mokestinius pakeitimus girdime raginimus dėmesį nukreipti į darbo užmokesčio didinimą ir užmokesčio fondo auginimą. LPK nuomone, popandeminiu laikotarpiu prioritetas turėtų būti skiriamas kurti ir išlaikyti darbo vietas, todėl ir paskatos turėtų būti orientuojamos į tai.

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje metinės pajamos „į rankas“ – maždaug 10550 Eur – per pastarąjį dešimtmetį išaugo 101 proc., o pagal pajamų augimo tempus Lietuva yra antra šalis ES po Rumunijos. Palyginimui, metinės pajamos į rankas euro zonoje vidutiniškai per pastarąjį dešimtmetį išaugo 18 proc.


Šaltinis: LPK skaičiavimai pagal Eurostat duomenis

Pasak LPK prezidento Vidmanto Janulevičiaus, Eurostat statistika rodo, kad Lietuva buvo lyderė pagal darbo užmokesčio augimo tempą.

Pernai darbo užmokestis verslo segmente augo 9,9 proc. ir tai yra sparčiausiai augantis rodiklis euro zonos valstybėse – euro zonos metinis atlygio augimo rodiklis buvo 3,3 proc. Kaimyninėse valstybėse jis augo lėčiau: Latvijoje – 5,9 proc., Lenkijoje - 5,3 proc., Estijoje atlygis augo lėčiausiai iš visų euro zonos valstybių - 1,8 proc.

Lietuva šiuo metu yra pasiekusi vidutinių pajamų išsivystymo lygį, tačiau kyla pagrįstos abejonės, ar per ateinantį dešimtmetį sugebėsime tapti aukštų pajamų lygio šalimi. Tam reikalingos skubios struktūrinės reformos, investicijos į technologinį atsinaujinimą bei paskatos didinti aukštesnės ir aukštos pridėtinės vertės produktų apimtis. Technologinis atsinaujinimas ir perėjimas prie aukštos ir aukštesnės pridėtinės vertės kūrimo yra glaudžiai susijęs su kvalifikuotos darbo jėgos klausimu, apie kurios trūkumą verslas kalba jau ne vieneri metai. Akivaizdu, kad norint pritraukti, išlaikyti ir suteikti geriausias sąlygas kvalifikuotai darbo jėgai Lietuvoje, turime įvesti realiai veikiančias Sodros lubas. Šiuo metu veikiantis progresinio GPM virš Sodros lubų taikymas visiškai sunaikino paskatas pritraukti į Lietuvą talentus ir aukštos kvalifikacijos darbuotojus.

„Labai svarbu atkreipti dėmesį į dar vieną faktą - pernai Lietuva buvo lyderė pagal nominalaus darbo užmokesčio augimo tempą. Ir tai turi būti pirmas nerimo ženklas mums visiems, nes tai rodo labai sparčiai prarandamą konkurencingumą. 2020 m. nominalus darbo užmokestis verslo segmente, lyginant su 2019 m., išaugo beveik vienu euru už valandą. Spartesnis augimas buvo fiksuotas tik Danijoje, Austrijoje ir Nyderlanduose. Visoje euro zonoje verslo segmente vidutinis augimas buvo tik 0,7 euro už valandą. Akivaizdu, kad mūsų verslas praranda savo konkurencingumą kitų euro zonos valstybių atžvilgiu“, – sako V. Janulevičius.

Pasak LPK prezidento, Lietuva jau nuo 2019 m. išlaiko labai spartų atlyginimų augimą, o tai ateityje gali pridaryti bėdų ekonomikoje.

„Pernai Lietuva, lyginant su kaimyninėmis valstybėmis, buvo lyderė pagal nominalų darbo užmokesčio augimo tempą - Latvijoje jis sudarė 0,5 euro už val., Lenkijoje ir Estijoje jis augo 0,2 proc. Lietuvos ekonomika praranda konkurencingumą ypatingai svarbiame etape – atsigavimo po pandemijos laikotarpiu. Ekonomikos stuburą sudaro mūsų įmonių gebėjimas išlaikyt ar didinti eksporto apimtis ir konkuruoti globaliose rinkose savo produktų kaina. Konkurencingumas yra tiesiogiai susijęs su naujais eksporto užsakymais. Šiais metais, atsigaunant ekonomikai ir vyraujant tokioms struktūrinėms problemoms darbo rinkoje, atlyginimai, tikėtina, ir toliau sparčiai augs, o tai gali sukelti konkurencingumo kritimo bangą. Verslas šias problemas galės spręsti tik didindamas investicijas į našumo ir produktyvumo auginimą. Tačiau po dviejų karantino bangų verslas nepajėgs veikti vienas, todėl šių investicijų skatinimas turi atsirasti ir valdžios darbotvarkėje kaip realus prioritetas“, – pabrėžia LPK prezidentas.

Galvodami apie konkurencingumo stiprinimą, turime atkreipti dėmesį į vieną labai svarbų veiksnį: skirtumą tarp darbo produktyvumo ir vidutinių pajamų. Per pastaruosius dešimt metų pajamos Lietuvoje išaugo 101 proc., o darbo produktyvumas 29,4 proc., taigi, Lietuvos pramonės konkurencingumas matuojamas skirtumu tarp šių pokyčių sumažėjo 71,7 proc. ir tai yra vienas prasčiausių rodiklių ES.

Šaltinis: LPK skaičiavimai pagal Eurostat duomenis

Siekiant mažinti šį atotrūkį, yra būtina skatinti privataus sektoriaus plėtrą, investuoti į infrastruktūrą ir regioninę integraciją, didinti aukštųjų technologijų produktų eksportą, stiprinti vidurinį ir aukštąjį išsilavinimą, mažinti darbo rinkos trūkumus, didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą bei inovacijas ir užtikrinti intelektualinių teisių apsaugą.

„Lietuvos ekonomikai reikia didesnių investicijų. Dėl ekonomikos neapibrėžtumo 2020 m. investicijų suma krito 19 proc. Be to, istoriškai Lietuva pagal investicijų, lyginant su BVP, santykį buvo tik 14 tarp ES šalių, o pagal tiesioginių užsienio investicijų, lyginant su BVP, santykį – tik 20. Tiesioginės užsienio investicijos padeda į šalį importuoti naujausias technologijas, geresnius vadybos procesus ir tuo pačiu finansuoti tyrimus bei diegti inovacijas. Didesnės investicijos leistų bent sulyginti darbo kaštų augimo tempus su darbo našumo augimo tempais“, – pažymi LPK ekonomistas-analitikas Titas Budreika.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...

Statybunaujienos.lt » Komentaras