LSA: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos darbotvarkėje – sunaikinti technologijų specialistų ruošimo kalvę
Ministerija siūlo VTDK prijungti prie Vilniaus kolegijos
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudaryta komisija dėl kolegijų tinklo pertvarkos siūlo VTDK prijungti prie Vilniaus kolegijos. LSA nuomone, tam nėra jokio objektyvaus pagrindo.
Šalies verslas jau ne vienerius metus patiria vis didėjantį kvalifikuotų inžinerinių specialybių darbuotojų stygių. Anot LSA prezidento Daliaus Gedvilo, tinklo pertvarka gali neigiamai paveikti nusistovėjusius inžinerinei pramonei reikalingų specialistų rengimo procesus bei abipusėmis pastangomis sukurtą mokslo ir verslo bendradarbiavimą.„Kvalifikuotų darbuotojų rengimas kolegijose – ilgalaikis, sudėtingas ir atsakingas procesas, kurio sutrikdymą iškart ir, deja, ilgam pajustų verslas. Manome, kad tai neatitinka deklaruojamų valstybinių kolegijų tinklo pertvarkos tikslų“, – LSA pranešime cituojamas asociacijos prezidentas.
D. Gedvilas pažymi, jog LSA, kaip socialinis partneris, nebuvo įtraukta į kolegijų pertvarkos ruošimo procesą, nors didelė dalis kolegijos absolventų dirba būtent statybų sektoriuje.
Kolegijų tinklo reorganizacija gali turėti neigiamų pasekmiųLSA nuomone, mokslo organizacijų jungimas, siekiant optimizuoti administravimo išlaidas, vertintinas neigiamai. Šiam planui nepritarė ir dar 4 asociacijos, kurių nariai savo darbo išteklius papildo būtent iš šios kolegijos absolventų. Tarp VTDK ir verslo susiformavo ilgalaikis ir abipusiai naudingas bendradarbiavimas, kurį būtina išsaugoti. Administravimo lėšų sutaupymo nauda dažnai neatsveria tokių pertvarkų žalos mokymo procesui, kadangi destabilizuojama daugybę metų kurta sistema, ryšiai (įrengtos partnerių iniciatyva ir lėšomis mokymo auditorijos, mokamos verslo stipendijos ir pan.).
Pasak D. Gedvilo, ši kolegijų tinklo reorganizacija ir 70-ies veiklos metų istoriją turinčios VTDK likvidavimas turės neigiamų pasekmių.„Ministerijos vykdomai kolegijų tinklo reorganizacijai ir VTDK likvidavimui nepritariame. Šie veiksmai lems veiklos sinergijos praradimus ir specializacijos teikiamas naudas. Ypač atsakingai ir pamatuotai turi būti planuojami jungimai, kuomet mokymo organizacijos yra pernelyg skirtingos savo veikla, pavyzdžiui, kuomet sujungiama techninės ir humanitarinės pakraipos organizacijos. Tokiu būdu atsiranda rizika prarasti šiuo metu vis mažiau populiarias, tačiau šalies ūkiui labai reikalingas technologines specialybes“, – teigia D. Gedvilas.
LSA prezidentas akcentuoja, jog prijungimas, o ne sujungimas, kaip pertvarkos teisinė forma, taip pat turi paslėptų neigiamų niuansų, kadangi sukuriamas įspūdis, kad prijungiamoji organizacija yra mažiau reikšminga ar svarbi nei ta, prie kurios yra prijungiama.
„Tokiu būdu moksleivių akyse sumenksta prijungiamos organizacijos per daugybę metų sukurta reputacija, bevertis tampa jos vardas“, – cituojamas D. Gedvilas.
Siekiant išsaugoti inžinerinių specialybių darbuotojų kvalifikacijos lygį ir parengti šalies ūkiui pakankami tokių specialistų, LSA nuomone, VTDK turėtų išlikti savarankiška kolegija ir jos prijungimui prie Vilniaus ar kitos kolegijos nepritaria.
Ministerija skelbia, kad komisijos rekomendacijas dar įvertins l. e. p. švietimo, mokslo ir sporto ministrė. Iki birželio 30 d. valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo plano įgyvendinimo priemonių projektą numatoma parengti ir pateikti tvirtinti Vyriausybei.
Apie VTDK
Šiuo metu VTDK studijuoja 1702 studentai, o ministerijos nustatytas minimalus studentų skaičius kolegijoje turėtų būti 1200. VTDK į darbo rinką jau išleido šimtus inžinerijos srities specialistų: 2020 m. - 471 absolventą, 2021 m. – 456, 2022 m. – 364 absolventas.Apie 30 įmonių atstovų yra VTDK studijų programų komitetuose, apie 90 įmonių atstovų aktyviai dalyvauja kvalifikavimo komisijose (baigiamųjų darbų gynimo komisijos), o darbo santykiais su kolegija susiję kasmet apie 35 dėstytojus. Ne viena verslo įmonė skiria vardines stipendijas kolegijoje studijuojantiems studentams. Daugiausia 2022 m. priimtųjų į I kursą pagal bendrojo lavinimo mokyklos baigimo vietą buvo iš Vilniaus apskrities - 56,7 procentai.
Lietuvos autoverslininkų asociacijos nariai yra investavę į VTDK specializuotų autoklasių įrengimą ir kitos metodinės mokomosios medžiagos pateikimą. Ministerijos sprendimas akivaizdžiai pakenks ir automobilių verslu užsiimančioms įmonėms.