2024 balandžio 17 d. trečiadienis, 15:52
Reklama  |  facebook

LSA: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos darbotvarkėje – sunaikinti technologijų specialistų ruošimo kalvę

2023-06-13 06:33
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) nepritaria Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sprendimui likviduoti vienintelę Vilniaus apskrityje ir 1700 studentų turinčią technologijų kolegiją – Vilniaus technologijų ir dizaino kolegiją (VTDK).
nuotrauka
LSA prezidentas Dalius Gedvilas. Alekso Jauniaus (LSA) nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija,
LSA bendruomenė išreiškia nerimą dėl prasidėjusio valstybinių kolegijų tinklo pertvarkymo proceso ir nepritaria VTDK likvidavimui. Vertinant siekį gerinti studijų kokybę, negalima nematyti pavojų, rašoma LSA pranešime, kuriuos kelia galimi sprendimai dėl pertvarkos.

Ministerija siūlo VTDK prijungti prie Vilniaus kolegijos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudaryta komisija dėl kolegijų tinklo pertvarkos siūlo VTDK prijungti prie Vilniaus kolegijos. LSA nuomone, tam nėra jokio objektyvaus pagrindo.

Šalies verslas jau ne vienerius metus patiria vis didėjantį kvalifikuotų inžinerinių specialybių darbuotojų stygių. Anot LSA prezidento Daliaus Gedvilo, tinklo pertvarka gali neigiamai paveikti nusistovėjusius inžinerinei pramonei reikalingų specialistų rengimo procesus bei abipusėmis pastangomis sukurtą mokslo ir verslo bendradarbiavimą.

„Kvalifikuotų darbuotojų rengimas kolegijose – ilgalaikis, sudėtingas ir atsakingas procesas, kurio sutrikdymą iškart ir, deja, ilgam pajustų verslas. Manome, kad tai neatitinka deklaruojamų valstybinių kolegijų tinklo pertvarkos tikslų“, – LSA pranešime cituojamas asociacijos prezidentas.

D. Gedvilas pažymi, jog LSA, kaip socialinis partneris, nebuvo įtraukta į kolegijų pertvarkos ruošimo procesą, nors didelė dalis kolegijos absolventų dirba būtent statybų sektoriuje.

Kolegijų tinklo reorganizacija gali turėti neigiamų pasekmių

LSA nuomone, mokslo organizacijų jungimas, siekiant optimizuoti administravimo išlaidas, vertintinas neigiamai. Šiam planui nepritarė ir dar 4 asociacijos, kurių nariai savo darbo išteklius papildo būtent iš šios kolegijos absolventų. Tarp VTDK ir verslo susiformavo ilgalaikis ir abipusiai naudingas bendradarbiavimas, kurį būtina išsaugoti. Administravimo lėšų sutaupymo nauda dažnai neatsveria tokių pertvarkų žalos mokymo procesui, kadangi destabilizuojama daugybę metų kurta sistema, ryšiai (įrengtos partnerių iniciatyva ir lėšomis mokymo auditorijos, mokamos verslo stipendijos ir pan.).

Pasak D. Gedvilo, ši kolegijų tinklo reorganizacija ir 70-ies veiklos metų istoriją turinčios VTDK likvidavimas turės neigiamų pasekmių.

„Ministerijos vykdomai kolegijų tinklo reorganizacijai ir VTDK likvidavimui nepritariame. Šie veiksmai lems veiklos sinergijos praradimus ir specializacijos teikiamas naudas. Ypač atsakingai ir pamatuotai turi būti planuojami jungimai, kuomet mokymo organizacijos yra pernelyg skirtingos savo veikla, pavyzdžiui, kuomet sujungiama techninės ir humanitarinės pakraipos organizacijos. Tokiu būdu atsiranda rizika prarasti šiuo metu vis mažiau populiarias, tačiau šalies ūkiui labai reikalingas technologines specialybes“, – teigia D. Gedvilas.

LSA prezidentas akcentuoja, jog prijungimas, o ne sujungimas, kaip pertvarkos teisinė forma, taip pat turi paslėptų neigiamų niuansų, kadangi sukuriamas įspūdis, kad prijungiamoji organizacija yra mažiau reikšminga ar svarbi nei ta, prie kurios yra prijungiama.

„Tokiu būdu moksleivių akyse sumenksta prijungiamos organizacijos per daugybę metų sukurta reputacija, bevertis tampa jos vardas“, – cituojamas D. Gedvilas.

Siekiant išsaugoti inžinerinių specialybių darbuotojų kvalifikacijos lygį ir parengti šalies ūkiui pakankami tokių specialistų, LSA nuomone, VTDK turėtų išlikti savarankiška kolegija ir jos prijungimui prie Vilniaus ar kitos kolegijos nepritaria.

Ministerija skelbia, kad komisijos rekomendacijas dar įvertins l. e. p. švietimo, mokslo ir sporto ministrė. Iki birželio 30 d. valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo plano įgyvendinimo priemonių projektą numatoma parengti ir pateikti tvirtinti Vyriausybei.

Apie VTDK

Šiuo metu VTDK studijuoja 1702 studentai, o ministerijos nustatytas minimalus studentų skaičius kolegijoje turėtų būti 1200. VTDK į darbo rinką jau išleido šimtus inžinerijos srities specialistų: 2020 m. - 471 absolventą, 2021 m. – 456, 2022 m. – 364 absolventas.

Apie 30 įmonių atstovų yra VTDK studijų programų komitetuose, apie 90 įmonių atstovų aktyviai dalyvauja kvalifikavimo komisijose (baigiamųjų darbų gynimo komisijos), o darbo santykiais su kolegija susiję kasmet apie 35 dėstytojus. Ne viena verslo įmonė skiria vardines stipendijas kolegijoje studijuojantiems studentams. Daugiausia 2022 m. priimtųjų į I kursą pagal bendrojo lavinimo mokyklos baigimo vietą buvo iš Vilniaus apskrities - 56,7 procentai.

Lietuvos autoverslininkų asociacijos nariai yra investavę į VTDK specializuotų autoklasių įrengimą ir kitos metodinės mokomosios medžiagos pateikimą. Ministerijos sprendimas akivaizdžiai pakenks ir automobilių verslu užsiimančioms įmonėms. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...
nuotrauka
2024-04-16 18:41
Panevėžio Beržų progimnazijos stadione šiuo metu įrengiamas pripučiamas futbolo maniežas. Minėtos progimnazijos teritorijoje jau darbuojasi statybininkai – modernizuojama futbolo aikštė, netrukus prasidės komunikacijų įrengimo darbai.
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-16 12:47
Aplinkos ministerija parengė Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo pataisas, leisiančias į statybų planavimo procedūras įtraukti ir visuomenės atstovus.
nuotrauka
2024-04-16 12:31
Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui inter...
nuotrauka
2024-04-16 09:52
Nenuostabu, kad apšvietimas tapo svarbiu aspektu ne tik funkcine, tačiau ir estetine prasme. Sumanius įnešti daugiau jaukumo, žaismingumo, pabrėžti išskirtines architektūros detales ar padidinti pastato vizualinį patrauklumą kyla klausimas: ar šviestuvų įrengimas ant pastato fasado (dekoratyviniam a...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-15 14:08
Pirmuosiuose Lietuvos architektų rūmų mokymuose apie priedangų projektavimą nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 250 dalyvių. Profesionalams skirtuose mokymuose architektas Tumas Mazūras pristatė darbo grupės parengtas rekomendacijas padidinto saugumo patalpoms (priedangoms), supažindino dalyvius su pana...
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...
nuotrauka
2024-04-13 07:54
Kaune jau veikia naujasis stadionas, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus. Per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skel...
nuotrauka
2024-04-12 13:55
Šiandien Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą atmetė teisiamojo verslininko iš Panevėžio apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl mėginimo papirkti Neringos merą bei dėl uždarosios akcinės bend...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos