2024 liepos 16 d. antradienis, 10:01
Reklama  |  facebook

Lietuvoje vis labiau populiarėja darbostogos: atsakė, į ką būtina atkreipti dėmesį jas planuojant

2023-04-17 10:20
Koronaviruso pandemija leido suvokti, kad galima dirbti ir fiziškai nebūnant darbo vietoje, todėl išpopuliarėjo tiek nuotolinis darbas, tiek darbostogos užsienyje, kurias kaip motyvacinę priemonę darbuotojams renkasi vis didesnė dalis Lietuvos darbdavių. Jas organizuojantiems darbdaviams ekspertai pataria neužmiršti svarbių darbostogų sėkmę garantuojančių dalykų – pasitvirtinti įmonės darbostogų politiką, apsibrėžti darbostogų tikslus bei principus ir įsitikinti, kad juos supranta visi darbuotojai.
nuotrauka
Iš kairės: Laurynas TOTORAITIS ir Egidijus VAIŠVILAS


Minimos įmonės
Grant Thornton Baltic, UAB
Baltic Clipper, UAB
„Dažniausiai pasitaikantis darbostogų variantas – kai jos organizuojamos kaip darbuotojus motyvuojanti priemonė už pasiektus rezultatus. Taip pat labai populiarėjantis formatas yra atskirų mažų įmonės komandų darbostogos, kuomet tam tikra komanda, pavyzdžiui, IT darbuotojai, vyksta į darbostogas, dirba ties konkrečiu projektu ir sugrįžta su konkrečiais rezultatais“, – sako kelionių agentūros „Baltic Clipper“, teikiančios ir verslo kelionių organizavimo paslaugas, generalinis direktorius Egidijus Vaišvilas.

Kartais po darbostogų sąvoka bandoma sutalpinti ir individualų įmonės darbuotojų nuotolinį darbą kitoje šalyje arba užsienyje švenčiamas įmonės šventes. Pašnekovo teigimu, šie formatai neturi nieko bendro su darbostogomis, kurios yra kitaip reglamentuojamos, jas organizuojant taikomi kitokie reikalavimai.

Numatyti darbo ir poilsio balansą

Pradedant planuoti darbostogas, E. Vaišvilas pataria įmonėms atsakyti į keletą pagrindinių klausimų. Vienas jų – koks yra šio projekto pagrindinis tikslas, ko darbostogomis siekiama, kokį pamatuojamą rezultatą tikimasi parsivežti iš darbostogų.

„Jei darbostogų metu planuojama įgyvendinti kokį nors projektą ar išspręsti reikšmingą uždavinį, tai ir turi būti padaryta, kad nereikėtų grįžus vėl dirbti prie to paties klausimo. Todėl labai svarbu numatyti, koks darbostogų metu bus darbo ir pramogų balansas, kad visi vykstantys darbuotojai žinotų, kiek procentų laiko turės skirti įprastam darbui, o kiek – įvairioms pramogoms ir kitoms veikloms“, – sako kelionių agentūros vadovas.

Kartais pasitaiko, kad į darbostogas keliauja ir darbuotojų šeimos nariai. Tai yra kiekvienos įmonės apsisprendimo klausimas, tačiau, E. Vaišvilo nuomone, jei darbostogos trumpos, kelių dienų ar savaitės, tuomet geriau, kad vyktų tik darbuotojai. Jei organizuojamos ilgesnės darbostogos, tuomet logiška pasiūlyti darbuotojams galimybę vykti su šeimos nariais, asmeniškai apmokant šias išlaidas.

„Kalbant apie darbostogų išlaidas, yra įprasta, kad visas jas prisiima darbdavys, tačiau iš praktikos galiu pasakyti, jog darbuotojams prisidėti prie išlaidų taip pat sveika, tai nesukelia nepasitenkinimo, todėl reikia nepabijoti pasiūlyti tokį variantą“, – teigia jis.

Taip pat reikia apgalvoti ir ne mažiau svarbius techninius klausimus: kas bus daroma sugedus kompiuteriui, „užlūžus“ reikalingai programai, ypač jei įmonės IT specialistai nevažiuoja kartu. Svarbu būti pasiruošus užtikrinti IT saugą, asmens duomenų apsaugą – ką darysite nutikus duomenų ar kompiuterinės technikos su svarbiais duomenimis vagystei, būti pasirengus galimiems nelaimingiems atsitikimams – pasirūpinti draudimu, apgalvoti, kaip užtikrinsite įmonės veiklos tęstinumą, jei į nelaimingą atsitikimą, pavyzdžiui, eismo įvykį, patenka daugiau darbostogose esančių darbuotojų.

Svarbu pasidomėti šalių ypatumais

Pasak E. Vaišvilo, Lietuvos įmonių populiariausios darbostogų kryptys yra Turkija, Ispanija, Italija, Kipras, Malta. Šios šalys yra mėgstamos ne tik dėl gero klimato, įdomios kultūros, tiesioginių skrydžių, sąlyginai žemų kainų, bet ir dėl patogaus laiko skirtumo.

„Patogiausia, kai laikas nuo Lietuvos skiriasi ne daugiau nei 1-2 valandomis, tuomet galima efektyviai suderinti darbą ir laisvalaikį, prireikus operatyviai susisiekti su Lietuvoje esančiais klientais ar tiekėjais, išvengti naktinio darbo, kuris būtų neišvengiamas, jei laiko skirtumas būtų daugiau nei kelios valandos“, – kalba pašnekovas.

Kitas labai svarbus aspektas – interneto greitis ir galimos ryšio priemonės konkrečioje šalyje. E. Vaišvilas sako, kad Lietuvoje esame pripratę prie greito interneto, tačiau daug kitų vietovių, pavyzdžiui, salų ar atokesnių kalnuotų miestų, tuo pasigirti negali. Taip pat skambučiai į Lietuvą iš kai kurių šalių gali būti labai brangūs, tad tam taip pat reikės atskiro techninio sprendimo arba nusimatyti didesnes išlaidas. Negana to, kiekviena valstybė turi savo ypatumų, kurie gali pakišti koją sėkmingam darbui darbostogų metu.

„Vienas tokių yra VPN, kuris veikia ne visur. Pavyzdžiui, Dubajuje VPN neveikia, ten taip pat nepavyks pasinaudoti pokalbių programėlėmis „Messenger“, „WhatsApp“, todėl bus apribota komunikacija su klientais ar Lietuvoje likusiais kolegomis. Tad prieš darbostogas verta pasidomėti šalies specifika. Ir nebijoti rinktis banalios krypties, nes net ir banaliausioje galima atrasti perliukų, ypač pasitelkus reikiamos patirties ir žinių turinčius verslo kelionių ekspertus“, – sako jis.

Pasitvirtinkite darbostogų politiką

Darbostogų organizavimą ir planavimą palengvina įmonės pasirengta ir pasitvirtinta darbostogų politika, kuri pagal poreikį reguliariai atnaujinama. Pasak audito, apskaitos ir verslo konsultacijų įmonės „Grant Thornton Baltic“ teisinių paslaugų skyriaus vadovo Lauryno Totoraičio, ji apima visus svarbiausius aspektus – nuo darbo detalizavimo iki darbostogų sėkmės vertinimo kriterijų.

„Darbostogų politikoje įmonė nusimato, kaip dažnai bus organizuojamas toks formatas, kokie bus darbostogų tikslai įmonei ir jos darbuotojams, pavyzdžiui, padidinti pasitenkinimą darboviete, sukurti kokį nors produktą, darbuotojams susipažinti su kitų skyrių kolegomis, sukurti naują strategiją ir panašiai. Taip pat apibrėžiama, kaip darbostogų metu darbuotojams išsaugoti produktyvumą, kur ir kaip komunikuoti darbo klausimais, kokio reagavimo laiko tikimasi iš darbuotojo į užklausas elektroniniu paštu ar kitais kanalais, kaip pasiekti duomenų bazes ir failus, kaip dirbti su popieriniais dokumentais ar apskritai jų vengti, kokiose erdvėse organizuoti susirinkimus ar vaizdo skambučius“, – sako jis.

Vertėtų apsibrėžti, kad grįžus iš darbostogų bus vertinama jų sėkmė ir pagal kokius kriterijus tai bus daroma. Tokie vertinimai padės nustatyti, ar formatas pavykęs, kiek siekė investicijos į jį, koks buvo darbuotojų produktyvumas, koks pasiektas darbuotojų pasitenkinimo darbu lygis.

Su darbostogų politika būtinai turi būti susipažinę visi įmonės darbuotojai. Joje apibrėžtos normos ir taisyklės jiems turi būti aiškios, nedviprasmiškos ir vienodai taikomos visiems.

„Pavyzdžiui, galima darbostogų metu trumpinti darbo laiką ir darbuotojai turi apie tai žinoti. Tarkime, nusimatysite, kad dirbsite 3-4 valandas per dieną, tik svarbu pabrėžti, kad tai galioja visiems darbuotojams. Apskritai svarbu užtikrinti, kad visi darbuotojai žinotų, kaip darbostogose turi būti dirbama, kas leidžiama, o kas ne, kad visi vienodai suprastų, ko važiuojama ir kokio elgesio darbdavys tikisi“, – akcentuoja L. Totoraitis.

Svarbu žinoti, kad darbostogas galima įforminti kaip nuotolinį darbą arba kaip komandiruotę. Abiem atvejais skirsis išlaidų ir mokesčių skaičiavimo principai, todėl dėl tinkamesnio pasirinkimo patariama pasikonsultuoti su mokesčių specialistais. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-07-15 15:57
Patrauklios investicinės aplinkos kūrimas – ilgai trunkantis procesas, kuriam reikia ir daug kantrybės bei atkaklumo, ir nemažai lankstumo bei gebėjimo reaguoti į konkurentų veiksmus. Kokių praeities sprendimų rezultatus šiandien atskleidžia į Lietuvą pritrauktos investicijos ir Europos patrauklumo ...
nuotrauka
2024-07-15 15:32
Kaip tinkamai apmokėti ar kompensuoti darbą poilsio dienomis, ar reikalingas darbuotojo sutikimas ir kitus susiję klausimiai: pagrindinius reikalavimus ir taisykles, susijusias su darbu per poilsio dieną, kad būtų užtikrinta tiek darbuotojo, tiek darbdavio teisių ir interesų apsauga, apžvelgia Valst...
nuotrauka
2024-07-12 11:14
Imti paskolą nuosavam būstui įsigyti Lietuvoje linkę tiek sutuoktiniai, tiek ir nesusituokusios poros. Kuo skiriasi nekilnojamojo turto įsigijimo su būsto paskola procesas jau susituokus, tik planuojant tai daryti ar tokių ketinimų visai neturint, atsako „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vad...
nuotrauka
2024-07-10 14:02
Kad akcininkas galėtų dalyvauti valdant uždarąją akcinę bendrovę, jam reikalinga gauti ir susipažinti su bendrovės dokumentais bei informacija, kuri gali turėti reikšmės, priimant su bendrovės valdymu, plėtra, investavimu susijusius sprendimus. Kai santykiai tarp akcininkų ir bendrovės valdymo organ...
nuotrauka
2024-07-10 13:15
Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą. Nors verslas neatsiejamas nuo varžymosi su konkurentais, ir kartais būna net agresyvių veiksmų, įstatymai nustato ribas, kurias peržengus nukentėjusieji turi teisę į kompensaciją, primena „T...
nuotrauka
2024-07-02 11:00
Tvarumas architektūroje yra materialios medžiagos, kurios turi tarnauti amžius. Medžiagos, kurios suirs per šimtmečius – natūraliai, kaip slenka kalnai ar toliau nyksta sugriautos šventyklos. Pastatai turi būti statomi iš užtikrinančių jų ilgaamžiškumą medžiagų, kurios su laiku irdamos neteršt...
nuotrauka
2024-07-02 11:00
Tvarumas – manau, tai tiesiog madingas žodis ir nežinau atsakymo, ką tai reiškia. Nežinau, kas šiandien architektūroje yra tvarumas. Gal tvarumas susijęs su senaisiais Europos miestais, kurie pastatyti kokybiškai ir gyvuoja jų neperstatant, neardant šimtmečiais. Šių miestų žmogus neperstatinė...
nuotrauka
2024-07-01 14:54
Tvarus pastatas ir pastatas, atitinkantis A++ energinę klasę, architekto akimis, yra susiję uždaviniai, siekiant ilgaamžio, aplinkai draugiško (ekologiško), kokybiškos architektūros objekto sukūrimo. Tvarus, draugiškas aplinkai statybos objektas apima daug kategorijų, o energinis efektyvumas yra vie...
nuotrauka
2024-07-01 14:45
Architektūra ne tai kad gali prisidėti prie tvarumo, ji tiesiog gali būti TVARI (arba ne). Čia galima išskirti kelis sluoksnius: visų pirma, tvarumas prasideda urbanistikoje. Tvarus yra tas miestas – kuris optimizuoja kasdienes keliones, gerai išplanuotas, sprendžia spūsčių problemas geru vie...
nuotrauka
2024-06-28 06:56
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad šiais metais Lietuvos Respublikoje, neįskaičiuojant eismo įvykių, jau įvyko 8 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe, iš kurių 3 – per pastarąjį mėnesį. VDI atkreipia darbdavių dėmesį, kad minėtą mirčių darbo vietose proveržį lėmė akivaizdus daugkartin...
nuotrauka
2024-06-27 12:22
Lietuvoje kasmet išduodami tūkstančiai statybas leidžiančių dokumentų, tačiau tai ne visada reiškia, kad pradėtos statybos sėkmingai bus baigtos. Pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai NT vystytojai kreipiasi į teisininkus dėl to, jog yra gautas Valstybinės teritorijų ir planavimo inspekcijos (VTPSI)...
nuotrauka
2024-06-20 12:31
Mažiau nei trečdalis smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) Lietuvoje šiemet planuoja savo plėtrą, o beveik kas antra įmonė į galimą verslo augimą dėl pastarųjų metų ekonominių iššūkių vis dar žiūri skeptiškai, rodo naujas „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas.
nuotrauka
2024-06-20 09:18
Darbo kodekso 100 straipsnis reglamentuoja sezoninio darbo sutartis. Sezoninio darbo sutartis sudaroma sezoniniams darbams atlikti. Sezoniniais darbais vadinami darbai, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų, dirbami ne visus metus. Jie negali būti ilgesni nei 8 mėnesiai vienas po kito einančių dvylik...
nuotrauka
2024-06-19 11:53
Nesvarbu, ar užsiimate individualia veikla, esate MB, UAB ar didžiulė verslo korporacija, fizinis ar juridinis asmuo – tarptautinių sankcijų nustatyti draudimai ir pareigos galioja ir jums. Sankcijų kontrolė privaloma visiems.
nuotrauka
2024-06-18 09:33
Vis pasirodant itin karštoms dienoms VDI atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja nelaimingų atsitikimų darbe rizika, be to, atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2024-06-14 10:19
Kredito istorija – neatsiejama finansinio gyvenimo dalis, kuri gali nulemti, ar gausite būsto paskolą iš banko. Nors savo kredito istoriją kuriame kasdien ir, jei turime tam skirtų žinių, tai daryti gan paprasta, apie ją vis dar egzistuoja klaidingų įsitikinimų. Kokie yra trys kredito istorijos mita...
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:12
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų gegužės mėnesio reikšmė paaugo 0,1%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2024-06-12 09:01
Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai. Bet jie turėtų žinoti, kad kai kurių darbuotojų teisė į nuotolinį darbą įtvirtinta ir Darbo kodekse, pažymi advokatė, „TGS Baltic“ partne...
nuotrauka
2024-06-07 13:14
Naujausias Europos Centrinio Banko sprendimas staigmenų nepateikė – finansų rinkos ir tikėjosi ECB pinigų politikos laisvėjimo. Jau kurį laiką pinga gyventojų ir įmonių naujas skolinimasis, labiau ryškėja būsto kreditavimo atsigavimo ženklai. Gyventojų terminuotųjų indėlių apimtis auga lėtėjančiais ...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.