2024 gruodžio 14 d. šeštadienis, 16:21
Reklama  |  facebook

Lukiškių kalėjimo kompleksas: turtas – ekonominiame pike, bet ar pavyks susitarti?

2019-10-30 13:38
Galimybė realizuoti valstybei priklausantį nekilnojamąjį turtą jam pasiekus savo vertės piką pasitaiko itin retai. Tačiau būtent tokią progą šiandien suteikia Lukiškių kalėjimo iškeldinimas iš miesto centro. Kalėjimo kompleksas diskusijų objektas yra jau bene 15 metų. Ne kartą bandyta atrasti ekonomiškai naudingą modelį, tačiau iki šiol pritrūkdavo politinės valios priimti sprendimus. Nesant jų ir privatūs investuotojai procesą tiesiog sekė iš šalies. Šiandien situacija keičiasi.
nuotrauka
Aurimas ASTRAMSKAS, NT konsultacijų bendrovės „Solid Real Advisors“ partneris


Minimos įmonės
Solid Real Advisors, UAB
Centrinėje sostinės dalyje esantis 6 pastatų Lukiškių kompleksas nuo pat akimirkos, kai buvo paskelbta apie patalpų atlaisvinimą, sulaukė didžiulio visuomenės ir verslo dėmesio. Visų akys nukrypo į unikalią vietą, o, vadovaujantis rinkos dėsniais, tai reiškia, kad dabar yra palankiausias metas turtą realizuoti. Kartu tai ir išskirtinė galimybė miestui padovanoti naują traukos objektą bei atgaivinti šiuo metu gyvybės stokojančią vakarinę Gedimino prospekto dalį.

Norint geriausios rezultato, reikės bendradarbiauti

Vis dėlto, nors optimizmo daug, o dėmesio iš visuomenės ir NT plėtotojų šiam valstybiniam objektui dar daugiau, viskas nevyks taip greitai. Tam, kad ledai pajudėtų (o jie judinami jau ne pirmą kartą), reikėtų veikti pragmatiškai ir priimti racionalius sprendimus. Būtina rasti balansą tarp kultūros vertybių išsaugojimo, istorinės vertės ir ekonominio patrauklumo potencialiems investuotojams.

Nuo šio balanso – aiškios institucijų pozicijos Lukiškių ateities klausimu – priklauso finansinė nauda, kurią valstybė gali gauti realizavusi buvusio kalėjimo kompleksą, įvertinusi savo interesų ribas. Susitarus dėl dalies patalpų pritaikymo valstybės reikmėms (jei toks poreikis iš tiesų yra), reikės galvoti apie ekonominį aspektą.

Radus geriausią konceptualų sprendimą turto panaudojimui, bus skelbiamas aukcionas – pastatų kompleksas (ar jo dalis) bus nupirkta už tuo aukštesnę kainą, kuo statytojas iš jo galės gauti daugiau finansinės grąžos, o tą jis apskaičiuoti gali turėdamas kuo daugiau informacijos: žinodamas pastatus, kuriems būtina rekonstrukcija, o kuriuos galima griauti.

Matematika paprasta: kuo daugiau apribojimų, draudimų, kuo daugiau reikalavimų pastatų rekonstrukcijai (o tai apie 10–15 proc. brangiau nei naujų pastatų statyba), tuo mažesnę sumą investuotojas galės skirti komplekso pirkimui. Ir tuo mažesnė finansinė nauda iš sandorio valstybei.

Vis dėlto iš šio turto gautos lėšos bus panaudotos miestui. Tad gauti kuo didesnę finansinę naudą aktualu tiek institucijoms, tiek kiekvienam miestiečiui.

Dažnas tokių valstybės projektų aspektas – reikalavimas mainais už turto įsigijimą papildomai investuoti į kažkokią infrastruktūrą, susijusią su šiuo objektu. Tarkime, įrengti muziejų arba skverą. Tačiau visi investuotojai žiūri paprastai – išlaidų gali būti, tačiau jas įsivertinsime ir vėliau atitinkamu dydžiu sumažinsime turto kainą savo pasiūlyme.

Todėl pasiūlymas valstybei – pirmiausia kiek įmanoma tiksliau įsivertinti poreikius – pavyzdžiui, ar šioje vietoje tikrai reikalingas muziejus, jei jame apsilankys keli šimtai žmonių per metus? Jei taip – tam reiktų skirti atitinkamą ploto dalį būsimame projekte, kas vėlgi taptų svarbiu faktoriumi maksimalizuojant ekonominę naudą.

Akivaizdu, jog dėl neaiškaus Lukiškių kalėjimo komplekso likimo Vakarinės Gedimino prospekto dalies ir aplinkinių teritorijų potencialas yra tarsi užrakintas. Todėl sėkmingas šio iššūkio sprendimo būdo suradimas greta gyvenantiems miestiečiams pasijaustų dėl ūgtelėjusios turto vertės, o kaimynystėje sunkiai galą su galu besuduriantys verslininkai pajustų padidėjusį klientų srautą. Beje, šiuo metu fiksuojamas didžiausias nuo 2011 metų nenaudojamų prekybos ir paslaugų paskirties patalpų kiekis Gedimino pr. dalyje nuo Lukiškių aikštės.

Todėl vertėtų apsvarstyti, ar dalis iš parduoto turto gautų lėšų negalėtų būti nukreipta į šios teritorijos ir aplinkinių zonų infrastruktūros tobulinimą. Tai tikrai nenauja praktika – pavyzdžiui, dalis iš degalų akcizo gautų lėšų panaudojama kelių infrastruktūrai gerinti. Tad galimybių – daug, tačiau nuo to, kaip prioritetus įsivertins valstybė, priklausys tolimesnis projekto likimas.

Trūksta aiškios valstybės pozicijos

Šiandien plėtotojai tokių Lukiškių komplekso dydžio teritorijų Vilniaus centre naujiems projektams įgyvendinti laukia su didžiausiu nekantrumu, todėl nenuostabu, kad susidomėjimas rinkoje yra toks didelis. Tai reiškia, kad valstybei dabar būtų pats palankiausias metas Lukiškių kompleksą parduoti aukciono būdu.

Vis dėlto patirtis rodo, kad dažnai tokie projektai aukcionuose nebūna parduodami iš pirmo ar antro karto. Paspartinti procesą – o šiuo atveju laikas labai svarbus – ir paruošti iš tiesų kokybišką projektą leistų kuo išsamesnis informacijos konkurso dalyviams pateikimas, glaudus institucijų bendradarbiavimas su potencialiais investuotojais, rekomendacijų pateikimas.

Tačiau šiandien kalbėti apie konkrečius projektus dar gerokai per anksti. Pirmiausia būtina žinoti valstybinių institucijų – Kultūros ir Finansų ministerijų, Vilniaus miesto savivaldybės, Kultūros paveldo departamento ir kt. – pozicijas.

Teks išspręsti paveldosaugos klausimus

Kai kurie apribojimai neleis maksimaliai panaudoti konkrečias patalpas – tą žinoti būtina prieš investuojant į objektą. Pavyzdžiui, ne kartą buvo užsiminta apie būtinybę išsaugoti Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvę. Tai investuotojui reiškia didžiulius rekonstrukcijos ir išlaikymo kaštus. Kita vertus, cerkvė – unikali ir ją išsaugoti reikėtų. Tad, galbūt, valstybė galėtų ką nors investuotojui duoti mainais į tai arba pati atlikti jos rekonstrukciją bei vėliau administruoti?

Komerciškai tokį objektą panaudoti sunku, tačiau jame galėtų veikti koncertų salė ar meno galerija. Valstybės pasiryžimas renovuoti ir administruoti pastatą gerokai padidintų investuotojų susidomėjimą.

Komplekse esama ir daugiau erdvių bei elementų, kurie būtų sunkiai pritaikomi naujoms reikmėms. Jei šie komplekso elementai nėra įtraukti į kultūros vertybių sąrašą, juos turėtų būti leidžiama griauti.

Šioje vietoje svarbų vaidmenį galėtų atlikti Kultūros paveldo departamentas, kuris investuotojams galėtų pateikti konkrečias rekomendacijas bei drauge ieškoti geriausių sprendimų, o ne tik fiksuoti potencialius pažeidimus. Galima neabejoti – turėdamas daugiau laisvės veikti, verslas bus linkęs į kompleksą investuoti daugiau ir sukurti didesnę pridėtinę vertę pačiam miestui. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka



Komentaras

nuotrauka
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
nuotrauka
2024-12-10 15:37
Gruodis – metas, kai verta prisiminti svarbius finansinius įsipareigojimus. Vienas tokių – nekilnojamojo turto mokestis. Artėjant gruodžio 16-ajai, paskutinei mokesčio sumokėjimo dienai, naudinga pasitikrinti, ar turite prievolę šį mokestį mokėti, ar esate atleidžiami nuo jo pagal taikomas lengvatas...
nuotrauka
2024-12-09 13:35
Toliau mažėjant EURIBOR ir rinkoms tikintis tolesnio jos mažėjimo 2025 m., toliau traukiasi namų ūkių būsto ir įmonių tikrųjų naujų paskolų palūkanų normos. Pingant skolinimuisi, gyventojams vis aktyviau teikiami kreditai – tiek būsto, tiek vartojimo. Įmonių skolinimasis auga nuosaikiau. Mažėjant pa...
nuotrauka
2024-12-05 16:10
Artėjant švenčių maratonui, verta prisiminti dar šį rudenį priimtus Darbo kodekso pakeitimus. Darbo kodekse įtvirtinta galimybė netrumpinti darbuotojui prieššventinės dienos, apmokant kaip už viršvalandinį darbą, darbo organizavimą švenčių laikotarpiu padarė lankstesnį ir aiškesnį tiek darbuotojams,...
nuotrauka
2024-12-05 09:42
Diskusijos apie keturių darbo dienų savaitę Lietuvoje bei pasaulyje vis atsinaujina. O tai dažniausiai kyla iš visuomenėje didėjančio poreikio lanksčiau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Natūralu, vieni ekspertai pasisako „už" šios idėjos įgyvendinimą, o kiti – „prieš". Politinių partijų nariai ne...
nuotrauka
2024-12-05 08:07
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad kasmetinės atostogos yra darbuotojo teisė, tačiau ši teisė nėra amžina. Jei sukauptų atostogų neišnaudojate per tam tikrą laikotarpį, teisė į jas gali būti prarasta. Taigi svarbu žinoti, kaip veikia atostogų kaupimo ir „nusirašymo“ taisyklės ir kokios a...
nuotrauka
2024-12-05 06:56
Nuo šių metų lapkričio pirmosios įsigaliojo teisės aktai, kuriais pakeistos statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūros. Statybų reglamentavimo pakeitimai apima ir patalpų paskirčių esminiai pakeitimai, kurie turi įtakos ne tik projektuojamiems bei vystomiems projektams, bet ir jau pastatytiem...
nuotrauka
2024-12-04 15:57
Darbo organizavimo pokyčiai yra neišvengiama šiuolaikinio verslo realybė. Ekonominės krizės, technologijų pažanga ar įmonės veiklos krypties pasikeitimai lemia situacijas, kai tam tikros darbuotojų atliekamos darbo funkcijos darbdaviui tampa perteklinės. Tokiais atvejais Darbo kodeksas (toliau – DK)...
nuotrauka
2024-12-02 17:37
Išankstiniais kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus" analitikų duomenimis, per lapkritį Vilniaus pirminėje būsto rinkoje sudaryti 387, Kaune – 46, Klaipėdoje – 10 sandorių. Prieš metus, 2023 m. lapkritį sostinėje rinka buvo gerokai mažiau aktyvi – buvo fiksuoti 219 naujų būstų (butų ...
nuotrauka
2024-11-28 15:21
Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje išlieka aktyvi – per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Registro centro duomenimis buvo įregistruoti 81,9 tūkst. pirkimo-pardavimo sandorių. Tai reiškia, kad tūkstančiai žmonių susiduria su nekilnojamojo turto pardavimo klausimais, įskaitant ir gyventojų pajamų m...
nuotrauka
2024-11-27 13:04
Jau dabar naujausi duomenys aiškiai rodo: Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka bunda iš sąstingio ir netrukus pradės naują augimo ciklą. Anot „Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovo Dariaus Burdaičio, mažėjančios palūkanos ir stipri Lietuvos vartotojų finansų būklė 2025 m. paskatins aktyvumo šal...
nuotrauka
2024-11-21 14:45
Pastaraisiais metais statinio informacinis modeliavimas (BIM) tapo neatsiejama šiuolaikinių projektavimo ir statybų procesų dalimi. Ši skaitmeninė technologija Lietuvos rinkoje egzistuoja jau apie penkioliką metų, tačiau ji kol kas taikoma tik didesnės vertės projektuose, taip pat ir viešuosiuose, n...
nuotrauka
2024-11-20 14:45
„Teltonikos" atvejis, tikėtina, padės spręsti elektros infrastruktūros vystymo klausimus. Tačiau Lietuvai turint ambiciją tapti skaitmeninės pažangos lydere, lygiai taip pat būtina turėti aukštos kokybės patikimą interneto ryšį, kurį gali užtikrinti tik išvystyta plačiajuosčio ryšio infrastruktūra.
nuotrauka
2024-11-20 07:38
2024-ieji metai mūsų įmonei buvo svarbūs ne tiek statybos apimtimis, kiek vidiniais įmonės pokyčiais, kuriuos pradėjome 2023-ųjų pabaigoje. Įmonėje keitėsi pagrindinių vadovų pozicijos – generalinio direktoriaus ir statybos direktoriaus. Naujų vadovų įsiliejimas į įmonės struktūrą, veiklą buvo 2024-...
nuotrauka
2024-11-19 11:55
2024 m. toliau didinome projektinių specialių užsakymų dalį savo apyvartoje, siekdami prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų. Dėl vis dar neatsigaunančios Skandinavijos, Vokietijos ir kt. EU rinkų ekonominės situacijos daugiau dėmesio skiriame naujų rinkų vystymui, kas, tikimės, bus naudinga ir a...
nuotrauka
2024-11-19 11:04
Nors statybų sektoriuje tvarumo standartai jau tapo įprasta praktika – pradedant CO2 emisijų mažinimu, organinių medžiagų naudojimu ir spartesniu perėjimu prie atsinaujinančių energijos šaltinių, – tikroji tvarumo vizija apima daugiau nei vien aplinkosaugines priemones. Ar galima pasiekti ilgalaikiu...
nuotrauka
2024-11-19 11:02
Šiuo metu dirbantys pagal darbo sutartį, kurioje nurodomas standartinis 5 darbo dienų grafikas, kasmet turi 20 darbo dienų apmokamų atostogų, nurodoma Darbo kodekse. Nors vis pasigirsta svarstymų atostogas prailginti, turėti daugiau atostogų dienų galima ir nesulaukus teisės aktų pataisų, sako Jovit...
nuotrauka
2024-11-15 14:42
„Atsakomybė griežtėja, todėl darbdaviai turi būti itin dėmesingi, įdarbindami trečiųjų šalių piliečius. Nepakanka tik sudaryti darbo sutartį", – teigia Eglė Tamavičiūtė, advokatų profesinės bendrijos COBALT asocijuota teisininkė. Nelegaliu darbu laikomi ne tik atvejai, kai nėra sudaryta darbo sutart...
nuotrauka
2024-11-13 14:20
Nemokumo procesas dažnai kelia daug neaiškumo tiek bankrutuojančios bendrovės vadovui, tiek jos akcininkams. Teisininkai įspėja, kad ypač budriems ir atsakingiems reikia būti tų įmonių vadovams, kurių veikla yra nors kiek susijusi su aplinkos tarša, nes už bankrutuojančios bendrovės veiklavietėse ne...
nuotrauka
2024-11-13 14:12
Šiuolaikinėje darbo rinkoje vyrauja naujas požiūris į atlygio struktūrą. Darbuotojai vis labiau vertina ne tik finansinį atlygį, bet ir papildomas gerovės priemones, kurios padeda sukurti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo balansą, užtikrina ilgalaikį finansinį saugumą ir palaiko asmeninį tobulėjimą...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

Svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link: Šiaulių rajone pastatytas pažangus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas

Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnami...