2023 spalio 4 d. trečiadienis, 7:20
Reklama  |  facebook

Naujausios saugos darbe tendencijos Lietuvoje: svarbu darbuotojų įtraukimas ir emocinė sveikata

2022-04-28 14:56
Šiandien, balandžio 28 d., minima Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Nors daugiau nei dešimtmetį saugos darbe situacija Lietuvoje gerėjo, kelią progresui pakirto pandemija. Kokį poveikį karantinas padarė darbuotojų saugos situacijai ir kokios yra naujos darbuotojų apsaugos tendencijos, pasakoja ekspertai.
nuotrauka
VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. VDI nuotr.


Minimos įmonės
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Philip Morris Lietuva, UAB

2019 m. Lietuvoje buvo užfiksuotas mažiausias mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius per dešimtmetį, o 2020–2021 m. dėl nesaugių darbuotojų veiksmų jis išaugo beveik trečdaliu, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenys. To priežastis – dėl karantino ribojimų susiklosčiusi situacija, kurioje profesinės rizikos vertinamos savarankiškai, o darbų saugos priežiūra – suprastėjusi.

„Dalyje veiklos sričių nuotolinis darbas buvo neįmanomas. Tai mažmeninė prekyba, gamyba, žemės ūkis, miškininkystė, statybos, transporto sektoriai ir t. t. Šiose srityse dalyje įmonių pandemijos metu atsirado atotrūkis tarp darbuotojų ir jų tiesioginių vadovų, sumažėjo išorės kontrolė bei profesinės rizikos veiksnių nuoseklumas. Tad darbuotojai turėjo savarankiškai įsivertinti jiems gresiančias rizikas ir priimti sprendimą, kaip vykdyti paskirtas funkcijas. O tam jiems dažnai trūko ir žinių, ir praktikos“, – pranešime cituojamas VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas.

2022 m. VDI stebi mirtinų nelaimingų atvejų sumažėjimą, artėjantį prie 2019-ųjų statistinių duomenų skaičių, tačiau grįžimui į situaciją iki pandemijos laikotarpio prireiks laiko, teigia ekspertas.

Svarbu darbuotojų įtraukimas

Kuriant kiekvieną darbo vietą, visi – fiziniai, fizikiniai, cheminiai, biologiniai ir psichosocialiniai – profesinės rizikos veiksniai turi būti įvertinti bei privalo būti nustatytos prevencinės priemonės jiems šalinti ar mažinti.

„Visapusė darbuotojų sauga ir sveikata – vieni svarbiausių aspektų, lemiančių darbui palankią aplinką ir sėkmingą įmonės funkcionavimą, užtikrinant jos veiklos efektyvumą bei našumą. Dėl to darbdavys turi pasirūpinti ne tik fiziniu darbuotojų saugumu, bet ir palankiu emociniu klimatu bei psichologine gerove“, – teigia S. Balčiūnas.

Darbų sauga, kaip rašoma pranešime, turi rūpintis ne tik darbdavys, bet ir darbuotojas, tačiau šio supratimo Lietuvoje kol kas labai trūksta. Todėl būtina ugdyti darbuotojų sąmoningumą apie būtinybę rūpintis savo saugumu ir sveikata bei suteikti jiems visus reikalingus įrankius tai padaryti.

Fiksuoja ir neįvykusius incidentus

Klaipėdos rajone veikiančio „Philip Morris Lietuva“ fabriko tvarumo vadovas Ugnius Dapkūnas taip pat pataria verslui į savo darbuotojų saugą žvelgti iš kelių perspektyvų.

„Philip Morris Lietuva“ 
fabriko tvarumo vadovas
Ugnius Dapkūnas.
Įmonės nuotr. 

„Darbo vieta tiesiogiai veikia ne tik kiekvieno darbuotojo fizinę, bet ir emocinę, ekonominę ir socialinę gerovę, o tuo pačiu ir jo finansinį stabilumą. Tad prevencinės priemonės ne tik mažina nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų tikimybę. Jos taip pat didina darbuotojų pasitenkinimą darbu ir jų motyvaciją“, – cituojamas U. Dapkūnas.

Jis pritaria VDI nuomonei, kad labai svarbu, jog ir patys darbuotojai, o ne tik vadovai būtų įtraukti į darbų saugos vystymą.

„Darbuotojai geriausiai mato, kuriuose procesuose kyla daugiausia rizikų. Mūsų įmonėje jau daugelį metų veikia programa „Misija nulis“, kurios tikslas – neturėti jokių incidentų ir nelaimingų atsitikimų. Viena iš programos dalių yra sistema „Raportuok pavojų“, kuri darbuotojams suteikia galimybę pranešti apie „per plauką“ neįvykusį incidentą, o darbdaviui – proaktyviai identifikuoti problemines vietas ir išvengti kylančių rizikų“, – sako „Philip Morris Lietuva“ atstovas.

Jeigu yra galimybė, kaip rašoma pranešime, – pravartu pasisemti žinių ir patirties iš kitų panašaus pobūdžio įmonių. Pavyzdžiui, visos „Philip Morris“ priklausančios gamyklos pasaulyje taip pat nuolatos dalijasi informacija apie įvykusius incidentus, vertina jų pasikartojimo riziką ir imasi prevencinių priemonių, mažinančių jų tikimybę.

Saugą diegia į įmonės kultūrą

U. Dapkūnas teigia, kad norint užtikrinti maksimalią saugą, svarbu, jog ji taptų esmine įmonės kultūros dalimi. To galima pasiekti keliomis priemonėmis. Pavyzdžiui, kiekvienas „Philip Morris Lietuva“ vykstantis susirinkimas, nepriklausomai nuo jo paskirties, yra pradedamas nuo darbų saugos temos ir su ja susijusių klausimų. Be to, siekiant maksimaliai sumažinti nelaimingų atsitikimų rizikas, darbuotojams dažniau nei numato teisės aktų tvarka yra organizuojami teoriniai ir praktiniai darbų saugos mokymai.

„Įmonėje esame įdiegę elgsenos darbe stebėjimo sistemą, kuri leidžia pranešti apie nesaugų kolegų elgesį darbo vietoje ir suteikti jiems grįžtamąjį ryšį. Tokiu būdu skatiname kolektyviai rūpintis darbo saugos kultūra. Be to, už pastebėtas nesaugias elgsenas arba reguliarių nuomonės tyrimų metu išreikštus pasiūlymus, kaip gerinti darbų saugą, kiekvieną savo darbuotoją paskatiname“, – sako „Philip Morris Lietuva“ tvarumo vadovas.

„Philip Morris Lietuva“ kasmet vykdo kiekybines ir kokybines apklausas, kurių metu darbuotojai suteikia grįžtamąjį ryšį apie saugos kultūrą darbovietėje. Tai, pasak U. Dapkūno, net nuotolinio darbo metu padeda išlaikyti nuolatinį ryšį tarp darbuotojų ir darbdavio ir sutarti dėl prioritetinių saugos bei sveikatos sričių.

Anot U. Dapkūno, neatsiejama darbuotojų saugumo dalis yra ir psichologinė gerovė. Dėl to, „Philip Morris Lietuva“ veikia sveikatingumo programa, kurią sudaro įvairios iniciatyvos, skirtos darbuotojų fizinei ir psichologinei sveikatai gerinti – nuo įvairių sveikatos tyrimų iki galimybės priimti sveikatingumo ar sporto iššūkį. Be to, vykdoma bedūmio darbdavio programa, t.y. įmonės darbuotojams suteikiamos sąlygos mesti rūkyti, taip rūpinantis jų sveikata ir prisidedant prie „Philip Morris International“ tikslo visame pasaulyje sukurti bedūmę ateitį.

„Taip pat įmonėje yra įsteigta komunikacijos linija, į kurią galima kreiptis dėl turimų abejonių ar nusiskundimų, susijusių su kolegų, vadovų elgesiu. Kiekvienas pranešimas ar skundas yra nuodugniai tiriamas nešališkų ir tam reikiamas kompetencijas turinčių tyrėjų, o nustačius pažeidimą – imamasi atitinkamų priemonių. Visa tai skirta tam, kad įmonėje būtų kuriama ir puoselėjama emociškai saugi aplinka, kurioje kiekvienas darbuotojas jaustųsi vertinamas ir svarbus“, – priduria U. Dapkūnas.

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos