2023 vasario 7 d. antradienis, 1:32
Reklama  |  facebook

Naujausios saugos darbe tendencijos Lietuvoje: svarbu darbuotojų įtraukimas ir emocinė sveikata

2022-04-28 14:56
Šiandien, balandžio 28 d., minima Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Nors daugiau nei dešimtmetį saugos darbe situacija Lietuvoje gerėjo, kelią progresui pakirto pandemija. Kokį poveikį karantinas padarė darbuotojų saugos situacijai ir kokios yra naujos darbuotojų apsaugos tendencijos, pasakoja ekspertai.
nuotrauka
VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. VDI nuotr.


Minimos įmonės
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Philip Morris Lietuva, UAB

2019 m. Lietuvoje buvo užfiksuotas mažiausias mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius per dešimtmetį, o 2020–2021 m. dėl nesaugių darbuotojų veiksmų jis išaugo beveik trečdaliu, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenys. To priežastis – dėl karantino ribojimų susiklosčiusi situacija, kurioje profesinės rizikos vertinamos savarankiškai, o darbų saugos priežiūra – suprastėjusi.

„Dalyje veiklos sričių nuotolinis darbas buvo neįmanomas. Tai mažmeninė prekyba, gamyba, žemės ūkis, miškininkystė, statybos, transporto sektoriai ir t. t. Šiose srityse dalyje įmonių pandemijos metu atsirado atotrūkis tarp darbuotojų ir jų tiesioginių vadovų, sumažėjo išorės kontrolė bei profesinės rizikos veiksnių nuoseklumas. Tad darbuotojai turėjo savarankiškai įsivertinti jiems gresiančias rizikas ir priimti sprendimą, kaip vykdyti paskirtas funkcijas. O tam jiems dažnai trūko ir žinių, ir praktikos“, – pranešime cituojamas VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas.

2022 m. VDI stebi mirtinų nelaimingų atvejų sumažėjimą, artėjantį prie 2019-ųjų statistinių duomenų skaičių, tačiau grįžimui į situaciją iki pandemijos laikotarpio prireiks laiko, teigia ekspertas.

Svarbu darbuotojų įtraukimas

Kuriant kiekvieną darbo vietą, visi – fiziniai, fizikiniai, cheminiai, biologiniai ir psichosocialiniai – profesinės rizikos veiksniai turi būti įvertinti bei privalo būti nustatytos prevencinės priemonės jiems šalinti ar mažinti.

„Visapusė darbuotojų sauga ir sveikata – vieni svarbiausių aspektų, lemiančių darbui palankią aplinką ir sėkmingą įmonės funkcionavimą, užtikrinant jos veiklos efektyvumą bei našumą. Dėl to darbdavys turi pasirūpinti ne tik fiziniu darbuotojų saugumu, bet ir palankiu emociniu klimatu bei psichologine gerove“, – teigia S. Balčiūnas.

Darbų sauga, kaip rašoma pranešime, turi rūpintis ne tik darbdavys, bet ir darbuotojas, tačiau šio supratimo Lietuvoje kol kas labai trūksta. Todėl būtina ugdyti darbuotojų sąmoningumą apie būtinybę rūpintis savo saugumu ir sveikata bei suteikti jiems visus reikalingus įrankius tai padaryti.

Fiksuoja ir neįvykusius incidentus

Klaipėdos rajone veikiančio „Philip Morris Lietuva“ fabriko tvarumo vadovas Ugnius Dapkūnas taip pat pataria verslui į savo darbuotojų saugą žvelgti iš kelių perspektyvų.

„Philip Morris Lietuva“ 
fabriko tvarumo vadovas
Ugnius Dapkūnas.
Įmonės nuotr. 

„Darbo vieta tiesiogiai veikia ne tik kiekvieno darbuotojo fizinę, bet ir emocinę, ekonominę ir socialinę gerovę, o tuo pačiu ir jo finansinį stabilumą. Tad prevencinės priemonės ne tik mažina nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų tikimybę. Jos taip pat didina darbuotojų pasitenkinimą darbu ir jų motyvaciją“, – cituojamas U. Dapkūnas.

Jis pritaria VDI nuomonei, kad labai svarbu, jog ir patys darbuotojai, o ne tik vadovai būtų įtraukti į darbų saugos vystymą.

„Darbuotojai geriausiai mato, kuriuose procesuose kyla daugiausia rizikų. Mūsų įmonėje jau daugelį metų veikia programa „Misija nulis“, kurios tikslas – neturėti jokių incidentų ir nelaimingų atsitikimų. Viena iš programos dalių yra sistema „Raportuok pavojų“, kuri darbuotojams suteikia galimybę pranešti apie „per plauką“ neįvykusį incidentą, o darbdaviui – proaktyviai identifikuoti problemines vietas ir išvengti kylančių rizikų“, – sako „Philip Morris Lietuva“ atstovas.

Jeigu yra galimybė, kaip rašoma pranešime, – pravartu pasisemti žinių ir patirties iš kitų panašaus pobūdžio įmonių. Pavyzdžiui, visos „Philip Morris“ priklausančios gamyklos pasaulyje taip pat nuolatos dalijasi informacija apie įvykusius incidentus, vertina jų pasikartojimo riziką ir imasi prevencinių priemonių, mažinančių jų tikimybę.

Saugą diegia į įmonės kultūrą

U. Dapkūnas teigia, kad norint užtikrinti maksimalią saugą, svarbu, jog ji taptų esmine įmonės kultūros dalimi. To galima pasiekti keliomis priemonėmis. Pavyzdžiui, kiekvienas „Philip Morris Lietuva“ vykstantis susirinkimas, nepriklausomai nuo jo paskirties, yra pradedamas nuo darbų saugos temos ir su ja susijusių klausimų. Be to, siekiant maksimaliai sumažinti nelaimingų atsitikimų rizikas, darbuotojams dažniau nei numato teisės aktų tvarka yra organizuojami teoriniai ir praktiniai darbų saugos mokymai.

„Įmonėje esame įdiegę elgsenos darbe stebėjimo sistemą, kuri leidžia pranešti apie nesaugų kolegų elgesį darbo vietoje ir suteikti jiems grįžtamąjį ryšį. Tokiu būdu skatiname kolektyviai rūpintis darbo saugos kultūra. Be to, už pastebėtas nesaugias elgsenas arba reguliarių nuomonės tyrimų metu išreikštus pasiūlymus, kaip gerinti darbų saugą, kiekvieną savo darbuotoją paskatiname“, – sako „Philip Morris Lietuva“ tvarumo vadovas.

„Philip Morris Lietuva“ kasmet vykdo kiekybines ir kokybines apklausas, kurių metu darbuotojai suteikia grįžtamąjį ryšį apie saugos kultūrą darbovietėje. Tai, pasak U. Dapkūno, net nuotolinio darbo metu padeda išlaikyti nuolatinį ryšį tarp darbuotojų ir darbdavio ir sutarti dėl prioritetinių saugos bei sveikatos sričių.

Anot U. Dapkūno, neatsiejama darbuotojų saugumo dalis yra ir psichologinė gerovė. Dėl to, „Philip Morris Lietuva“ veikia sveikatingumo programa, kurią sudaro įvairios iniciatyvos, skirtos darbuotojų fizinei ir psichologinei sveikatai gerinti – nuo įvairių sveikatos tyrimų iki galimybės priimti sveikatingumo ar sporto iššūkį. Be to, vykdoma bedūmio darbdavio programa, t.y. įmonės darbuotojams suteikiamos sąlygos mesti rūkyti, taip rūpinantis jų sveikata ir prisidedant prie „Philip Morris International“ tikslo visame pasaulyje sukurti bedūmę ateitį.

„Taip pat įmonėje yra įsteigta komunikacijos linija, į kurią galima kreiptis dėl turimų abejonių ar nusiskundimų, susijusių su kolegų, vadovų elgesiu. Kiekvienas pranešimas ar skundas yra nuodugniai tiriamas nešališkų ir tam reikiamas kompetencijas turinčių tyrėjų, o nustačius pažeidimą – imamasi atitinkamų priemonių. Visa tai skirta tam, kad įmonėje būtų kuriama ir puoselėjama emociškai saugi aplinka, kurioje kiekvienas darbuotojas jaustųsi vertinamas ir svarbus“, – priduria U. Dapkūnas.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-06 10:45
Šių metų pradžia NT sandorių rinkoje nebuvo derlinga - per mėnesį įregistruotų butų, gyvenamųjų namų, žemės sklypų ir kitų NT objektų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius keletą metų. NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad įprastą metų pradžios pasyvumą dar ...
nuotrauka
2023-02-06 06:50
Nuo vasario 1 dienos darbdaviams įsigaliojo didesnis delspinigių dydis – 0,1 procento už kiekvieną pradelstą dieną, kai neatsiskaitoma su darbuotoju, arba delspinigių norma didėja nuo 29,2 proc. iki 36,5 proc. metinių palūkanų. Iki šiol delspinigių dydis buvo 0,08 proc.
nuotrauka
2023-02-06 06:25
Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją VIZIJA NULIS, kuria siekė atkreipti dėmesį į augantį žūčių skaičių darbe, paskatinti darbdavius ir darbuotojus labiau susitelkti įgyvendinant saugaus darbo kultūros idėją bei dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į darbuotojų saug...
nuotrauka
2023-02-06 05:43
Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Seimo narių pareiškime pateiktus bei tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu gautus duomenis, viešoje erdvėje publikuotą informaciją dėl sostinėje nebaigto statyti daugiabučio namo „Gelvonų terasos“, priėmė nu...
nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-31 05:12
Valstybinė kultūros paveldo komisija išanalizavo didelio rezonanso visuomenėje sulaukusių statybų procesus Vilniaus Baroko ansambliuose. Išvadose teigiama, kad konfliktinę situaciją lėmė sisteminės paveldosaugos problemos, tarp kurių svarbiausios yra teisės aktų trūkumai, nenuoseklus atsakingų insti...
nuotrauka
2023-01-30 13:01
Nuo šiol analizuojant, ar planuojama ūkinė veikla galėtų daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai ir ar dėl to jai privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą, reikės atsižvelgti ne tik į gretimuose žemės sklypuose ar teritorijose vykdomas veiklas ar kitas aplinkybes. Tai numatyta atnaujintuose...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-27 05:26
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą byloje, kurioje Konkurencijos taryba buvo pripažinusi, kad Panevėžio miesto savivaldybė neįvykdė įpareigojimų – nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos