Naujieji Statybos įstatymo pakeitimai: teisininkai įžvelgia efektyvumą, perspėja apie rizikas
2024-10-17 09:50
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios esminiai Statybos įstatymo ir Statybos techninio reglamento (STR) „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė" pakeitimai. Pasak ilgamečio teisės specialisto Mindaugo Šveiterio, šie teisės aktų pakeitimai tiesiogiai palies visus statybos proceso dalyvius, nuo individualių statytojų iki stambių nekilnojamojo turto vystytojų. Pokyčių tikslas – supaprastinti statybos procesus, vis dėlto pasikeitimai gali sukelti ir tam tikrus iššūkius. Teisininkas dalinasi įžvalgomis statybos sektoriaus dalyviams apie tai, kaip tinkamai suprasti ir taikyti pasikeitusias teisės aktų nuostatas.

Mindaugas ŠVEITERIS, LAWCORPUS teisininkas
Minimos įmonės
LAWCORPUS VENSLAUSKAS, advokatų profesinė bendrija,
Viena iš svarbiausių naujovių yra projektavimo etapų sumažinimas nuo trijų iki dviejų, teigia įmonės LAWCORPUS teisininkas M. Šveiteris.
„Šiuo metu statinių projektavimo procesas apima projektinių pasiūlymų, techninio projekto ir darbo projekto rengimą. Po lapkričio 1 d. liks tik du etapai: projektiniai pasiūlymai ir techninis darbo projektas. Atsisakoma darbo projekto atskiro etapo, kuris dažnai užtrukdavo kelis mėnesius ir padidindavo administracinę naštą. Įsigaliojus pakeitimams architektai ir inžinieriai galės greičiau užbaigti projektavimo darbus, nes projektinių pasiūlymų stadijoje nebebus reikalaujama detalių inžinerinių sprendimų", – paaiškina teisininkas.
Specialisto teigimu, nuo šiol pagrindiniai architektūriniai sprendiniai (statinio architektūra, želdynai, infrastruktūra) bus aptarti ankstyvojoje projektavimo stadijoje, o detalesni sprendiniai bus pateikti techniniame darbo projekte. Statytojams bus lengviau gauti leidimus statyboms, nes projektavimo ir statybos leidimų išdavimo procesai bus spartesni, sumažės biurokratija.
Tačiau teisininkas perspėja, kad nepaisant to, jog šis pakeitimas atrodo logiškas ir orientuotas į administracinės naštos mažinimą, detalių inžinerinių sprendimų perkėlimas į techninio darbo projekto stadiją gali lemti nesutarimus tarp statytojų ir projektuotojų dėl būtinybės keisti projektinių pasiūlymų sprendinius rengiant techninį darbo projektą.
Projekto ekspertizės supaprastinimas – efektyvesnė kontrolė
M. Šveiteris išskiria dar vieną svarbų pokytį. Pasak jo, nuo šiol projektavimo ekspertizės reikės tik vieną kartą, kai to reikės pagal teisės aktus arba kai to paprašys statytojas.
„Anksčiau statybų projektai turėjo būti ekspertiniu būdu vertinami kiekviename etape, o tai užimdavo daug laiko ir padidindavo išlaidas. Nuo lapkričio 1 d. bus atliekama tik viena ekspertizė, kai bus parengtas techninis darbo projektas. Tai padės sutaupyti tiek laiko, tiek finansų, nes bus išvengta pakartotinių peržiūrų", – sako specialistas ir priduria, kad dėl to statybos darbai taip pat prasidės greičiau.
Statybininkams bus lengviau organizuoti projektavimo darbus ir gauti leidimus vienu etapu, užuot laukus patvirtinimo kiekviename etape. Tačiau šis supaprastinimas susijęs su tam tikra rizika.

„Jei peržiūros metu bus nustatyta problemų, susijusių su svarbiausiais projektiniais sprendimais, gali tekti iš naujo tikrinti projektą, o tai užvilkintų darbus", – svarsto LAWCORPUS teisininkas.
Naujieji reikalavimai statyboms sodininkų bendrijose gali neigiamai paveikti smulkiuosius statytojusNuo lapkričio 1 d. įsigaliojantys nauji reikalavimai bus naudingi ne visiems, perspėja M. Šveiteris. Pagal naują sistemą nebebus galima supaprastinta tvarka statyti 50-80 kv. m namų sodininkų bendrijose.
„Tai ypač aktualu jaunoms šeimoms ir tiems, kurie renkasi statyti mažesnio ploto gyvenamąsias patalpas sodininkų bendrijų teritorijose dėl jose vyraujančių mažesnių žemės sklypų kainų. Smulkiesiems statytojams šis pakeitimas neabejotinai padidins projekto kaštus, nes statiniai, anksčiau statomi pagal supaprastintą tvarką, dabar privalės atitikti visus reikalavimus, taikomus didesniems gyvenamiesiems namams", – aiškina specialistas.
Esminių sprendinių keitimas po leidimo gavimo – papildoma rizika NT vystytojams
Pagal naująsias taisykles, gavus statybos leidimą, bet kokie pagrindinių projekto elementų pakeitimai reikalaus pakartotinio leidimo gavimo ir viešinimo procedūrų, o tai gali pareikalauti daugiau laiko ir išlaidų.
„Tai ypač svarbu stambių NT projektų vystytojams, dirbantiems ir su nekilnojamojo turto pirkėjais, nes projekto pakeitimai po statybos leidimo išdavimo gali sukelti teisinius ginčus dėl tokių pakeitimų vertinimo kaip esminių statinio sprendinių keitimo. Pažymėtina, kad šis pakeitimas suteiks daugiau kontrolės statybos leidimų išdavimo procese dalyvaujančioms valstybės bei savivaldybių institucijoms, tačiau gali padidinti statytojų riziką ir kaštus, jei reikės koreguoti projektą po leidimo išdavimo. Tokiais atvejais patyrę teisininkai gali padėti išspręsti projektuotojų ir valdžios institucijų konfliktus, padėdami išvengti pakartotinių projekto viešinimo ir statybos leidimo išdavimo procedūrų", – pabrėžia M. Šveiteris.
Teisininkas apibendrina, kad nors įsigaliosiantys Statybos įstatymo ir STR pakeitimai turės teigiamą poveikį statybų procesų supaprastinimui, tačiau kartu sukels ir naujų iššūkių statytojams bei vystytojams.
„Teisinė pagalba dažnu atveju taps būtina priemone, siekiant tinkamai taikyti naujas nuostatas, išvengti ginčų ir efektyviai valdyti statybos projektus", – išskiria specialistas.
Komentaras
2025-07-16 10:06
Liūtys ir audros, vasaros sausros ir neprognozuojamos šilumos bangos, vis kylantis jūros lygis – klimato pokyčiai vis dažniau parodo savo nagus ir Baltijos regione. Tai, kas kažkada atrodė kaip tolima pasaulio problema ar Holivudo katastrofų filmo scenarijus, šiandien – jau mūsų kasdienybės dalis. ...
2025-07-16 09:41
Šią savaitę startavo didžiausias Lietuvoje miesto festivalis „Midsummer Vilnius". Pagrindinio renginio mecenato „EIKA Group" vadovas Domas Dargis teigia, kad kultūra yra klestinčio miesto pamatas, todėl džiaugiasi galimybe jau devintus metus iš eilės prisidėti prie sostinės meno, muzikos ir kultūros...
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...