2025 m. liepos 19 d. šeštadienis, 23:52:29
Reklama  |  facebook

Nesutarimai tarp skirtingo amžiaus kolegų – kartų skirtumai ar paprasčiausias nesusikalbėjimas?

2025-04-03 13:50
Kalbant su vyresniu ar jaunesniu kolega atrodo, jog abu šnekate skirtingomis kalbomis? Iš ką tik prie komandos prisijungusio jauno darbuotojo gavę žinutę su kaukolės emociuku jos pabaigoje nesuprantate – juoktis, išsigąsti ar jau apie tai pranešti savo ar personalo vadovams? Tai, kad tarp skirtingų kartų atstovų darbovietėje kartais kyla nesutarimai – ne naujiena. Vis dėlto – kaip atskirti, kada jie kyla dėl kartų skirtumų, o kada – dėl paprasčiausio nesusikalbėjimo? Kaip kartų skirtumus paversti komandos stiprybe? Atsako ekspertai.
nuotrauka
Iš kairės: Evelina LATYŠOVIČ ir Dovilė TAMKVAITĖ


Minimos įmonės
Manpower Lit, UAB
Bene daugiausia diskusijų šiandieninėje darbo rinkoje galima išgirsti apie Z kartos atstovų, gimusių 1995–2012 m., bendravimo įpročius, dažnai prieštaraujančius nusistovėjusioms komunikacijos darbinėje aplinkoje normoms.

„Šios kartos atstovai mėgsta dirbti greitai ir individualiai. Bendravimui su kolegomis jie renkasi trumpas žinutes tokiose platformose kaip „Slack“, „Microsoft Teams“ ar net socialiniusoe tinkluose. Jų komunikacijos stilius – tiesmukiškas. Vyresnių kartų atstovams tokį bendravimo būdą darbinėje aplinkoje kartais sunku suprasti. Jaunesnio kolegos atsiųsta trumpa ir itin konkreti žinutė kartais laikoma neprofesionalia, pasitaiko atvejų, kai ji suprantama net kaip įžeidimas“, – sako Evelina Latyšovič, globalios personalo sprendimų bendrovės „ManpowerGroup“ Lietuvos padalinio verslo operacijų vadovė.

Skambutis ar žinutė?


Ekspertė pastebi, kad skirtingos kartos dažnai renkasi skirtingus bendravimo modelius:
  • Kūdikių bumo karta (angl. Baby Boomers) (gim. 1946–1965 m.) vis dar lieka ištikimi pokalbiams telefonu ar gyviems susitikimams. Jų vertinimu, bendraujant žinutėmis galima labai lengvai nesusikalbėti ir dėl to turėti darbinių ar asmeninių problemų.
  • X kartos atstovai (gim. 1966–1976 m.) darbiniais reikalais mieliau renkasi komunikuoti el. paštu. Jų laiškai – struktūruoti, detalūs. Asmeniniais klausimais su draugais ar šeima bendraujama kitais būdais, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose, žinutėmis ar skambučiais telefonu.
  • Tūkstantmečio karta (gim. 1977–1994 m.) mintimis dalijasi trumpomis ar ilgesnėmis žinutėmis el. pašte, socialiniuose tinkluose ar kitose platformose kaip, pavyzdžiui, „Microsoft Teams“, „Slack“. Tiek darbiniams, tiek asmeniniams reikalams vienu metu dažnai naudojamos kelios platformos.
  • Z kartos atstovai (gim. 1995–2012 m.) mėgsta greitą bendravimą žinutėmis, esant skubiam reikalui – skambučiu su arba be vaizdo. Taip jie greitai gauna grįžtamąjį ryšį. Aiškiam emocijų išreiškimui jie naudoja emociukus, GIF formato paveiksliukus ir kitus grafinius elementus.

Vis dėlto, nors šie kartų skirtumai iš pirmo žvilgsnio ir atrodo reikšmingi, anot ekspertų, dažniausia nesutarimų tarp įvairaus amžiaus kolegų priežastis – paprasčiausias nesusikalbėjimas.

Žinutėje pasimetusi žinutė

Komunikacijos agentūros „23:45 agency“ įkūrėja ir vadovė Dovilė Tamkvaitė pastebi, kad nesutarimams tarp skirtingų kartų atstovų bene lengviausia kilti bendraujant virtualioje erdvėje.

„Gautą elektroninį laišką ar žinutę kiekvienas galime perskaityti skirtingai. Dažnai nutinka taip, kad vieną ar kitą reakciją mums sukelia tai, su kokia intonacija nusprendžiame perskaityti gautą tekstą. Tai – tarsi žinutės šifravimas žinutėje. O pastarajai pasimesti lengva – ypatingai jei jos siuntėjas yra, pavyzdžiui, vyresniosios kartos atstovas, mėgstantis konkretumą ir oficialumą, o gavėjas – jaunas specialistas, kuris perskaitęs „sausesnį“ laišką be emociukų gali sunerimti, nors iš tiesų tokių intencijų siuntėjas ir neturėjo“, – teigia komunikacijos ekspertė.

Anot jos, panašios tendencijos matyti apžvelgiant ne tik vidinę, bet ir išorinę organizacijų komunikaciją: „Nors žinutės turinys visada išlieka toks pats, jos forma visada kinta priklausomai nuo to, kokiai auditorijai ji yra transliuojama.“

„Pavyzdžiui, jei organizacija nori savo darbuotojams surengti mokymus, tikėtina, kad vyresnieji kolegos mieliau norės juos išgirsti gyvai, o jaunesnieji verčiau rinksis vaizdo įrašų kursą. Mokymai – tie patys, bet jų forma – skirtinga. Lygiai taip pat ir su norimos žinutės paskelbimu viešojoje erdvėje. Jei tikslinė auditorija – jaunimas, tą pačią idėją galima pateikti juokingų iliustracijų (angl. meme) formatu, pasitelkti trumpus vaizdo įrašus socialiniuose tinkluose (angl. Reel). Vyresniajai auditorijai dažnu atveju artimesni straipsniai naujienų portaluose, reportažai radijuje ar televizijoje“, – sako D. Tamkvaitė.

Vis dėlto, ekspertė pabrėžia, kad nors tam tikrus skirtumus tarp skirtingų kartų komunikacijos būdų įžvelgti ir galima, vertėtų nepamiršti, jog kiekvienas žmogus – individualus. Ypatingai, kai kalbame apie vidinę komunikaciją įmonėje: „Bendraujant su jaunesnio amžiaus kolegomis nereikėtų tikėtis, kad jie supras tik emociukus ir negebės parašyti išsamaus el. laiško kolegai. Lygiai taip pat nevertėtų galvoti, kad vyresnio amžiaus darbuotojai nebus linkę vidiniuose organizacijos komunikacijos kanaluose pasidalinti linksmomis iliustracijomis (angl. meme) ar atsiųsti besijuokiančio emociuko. Kiekvienas atvejis – unikalus.“

Nepamiršti bendrauti gyvai

Anot E. Latyšovič, miskomunikacija dabartinėje darbo rinkoje pasitaiko dažniau, nes vis dar nemažai įmonių dirba nuotoliniu arba hibridiniu būdu.

„Su kolegomis bendraujant telefonu, jaučiame jų emocijas, o, jei tai darome gyvai ar bent jau matydami jų atvaizdą kompiuterio ekrane, papildomai matome jų veido mimiką, kūno kalbą. Taip mums tampa daug lengviau perskaityti jų siunčiamą žinutę. Ne tik tekstą, bet ir už jo slypinčią potekstę – ar kolega nerimauja, ar jam reikia pagalbos, o gal jis tiesiog norėjo pasidalinti svarbia informacija. Pasirinkus bendravimą vien el. paštu ar žinutėmis, tokius dalykus užčiuopti tik perskaičius tekstą – sudėtinga. Galiausiai, ne kiekvienas specialistas geba raštu mintis reikšti taip pat sklandžiai kaip ir žodžiu“, – pastebi „ManpowerGroup“ Lietuvos padalinio verslo operacijų vadovė.

Prieš vienaip ar kitaip reaguojant į kolegos atsiųstą el. laišką ar žinutę ekspertė rekomenduoja, jei reikia, pasitikslinti, ką jo siuntėjas norėjo pasakyti. Taip pat reikėtų vengti stereotipiško žmonių skirstymo į grupes ir joms priskiriamiems bruožams.

„Kaip ne visi jauni kolegos bendrauja vien tik emociukais, taip ir ne visi vyresni kolegos jų vengia. Galbūt skiriasi tik tai, kokius kiekvienas asmeniškai labiau mėgstame naudoti. Todėl, prieš pasiduodami emocijoms, nepamirškime įjungti šalto proto ir, jei reikia, pasitikslinti, ką kolega norėjo pasakyti“, – pataria E.Latyšovič. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-16 10:06
Liūtys ir audros, vasaros sausros ir neprognozuojamos šilumos bangos, vis kylantis jūros lygis – klimato pokyčiai vis dažniau parodo savo nagus ir Baltijos regione. Tai, kas kažkada atrodė kaip tolima pasaulio problema ar Holivudo katastrofų filmo scenarijus, šiandien – jau mūsų kasdienybės dalis. ...
nuotrauka
2025-07-16 09:41
Šią savaitę startavo didžiausias Lietuvoje miesto festivalis „Midsummer Vilnius". Pagrindinio renginio mecenato „EIKA Group" vadovas Domas Dargis teigia, kad kultūra yra klestinčio miesto pamatas, todėl džiaugiasi galimybe jau devintus metus iš eilės prisidėti prie sostinės meno, muzikos ir kultūros...
nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...

Statybunaujienos.lt » Komentaras