Pasaulinio garso art deco stiliaus ekspertas apie Kauną: turite unikalų stiliaus palikimą
2017-01-13 09:44
Kelias dešimtis metų išskirtiniu art deco stiliumi besidominčiam Josephui Loundy, sausį pirmą kartą apsilankiusiam Kaune, atvipo žandikaulis. Pasaulinei art deco gerbėjų koalicijai (ICADS) vadovaujantis amerikietis įsitikinęs – apie Kauną turi išgirsti visas pasaulis.
Pasaulinei art deco gerbėjų koalicijai (ICADS) vadovaujantis amerikietis Josephui Loundy. Kauno sav. nuotr.
„Jūs turite unikalų stiliaus palikimą ir miestas privalo jį garsinti bei išnaudoti kultūriniam turizmui pritraukti. Aš pats art deco stiliumi domiuosi jau trisdešimt metų, bet apie Kauną sužinojau tik šį rugsėjį, perskaitęs „The Guardian” straipsnį“, – kalbėjo ICADS, turinčios savo filialus Europos šalyse, Amerikoje, Australijoje ir net Kinijoje, vadovas J. Loundy.
Susitikimo su Kauno vicemeru Simonu Kairiu metu J. Loundy pažadėjo prisidėti prie Kauno kaip vieno autentiškiausių art deco stiliaus miestų pasaulyje viešinimo tarptautinėje erdvėje.
Kaunas išsaugojo palikimą
Art deco ekspertas J. Loundy per kelias vizito dienas turėjo progą išvysti žymiausius Kauno modernizmo pastatų interjerus – Lietuvos banko pastatą, M. K. Čiurlionio muziejų, Karininkų ramovę ir Kauno miesto savivaldybę.
„Vienas iš ikoninių art deco stilių apibūdinančių filmų – tai 1932 metais sukurtas „Grand Hotel“ su Greta Garbo ir Džonu bei Lioneliu Berimorais. Jame yra nepamirštama scena, kurioje aktorė Džoan Kraford stovi prie besisukančių viešbučio durų. O štai Kaune tikrus to meto interjero simbolius – duris, interjero detales, autentišką puošnų liftą – galima rasti naudojant dar ir šiandien. Tai yra nuostabu, tai yra fantastiška“, – pasakojo J. Loundy.
Didelį įspūdį meno žinovui paliko ir Lietuvos banką puošiantys art deco stiliaus šviestuvai: „Kaune aš atpažinau pasaulines art deco stiliaus formas. Pavyzdžiui, puošnūs šviestuvai ant Lietuvos banko pastato – jie man priminė labai panašius šviestuvus esančius Sietle, Vašingtono valstijoje, vakarinėje JAV pakrantėje. Mane žavi žmonių idėjų tėkmė bei tai, kaip jie sugebėjo panašiu metu vienodai mąstyti skirtinguose pasaulio kraštuose.“
Lietuviškos šaknys
Pasirodo, kad ICADS prezidento J. Loundy vizitas į Kauną ir noras kuo daugiau sužinoti apie šį art deco stiliaus miestą susijęs ir su asmeniniais motyvais. Pokalbio metu J. Loundy prasitarė, kad jo protėviai yra kilę iš Lietuvos. Jie emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas apie 1900 metus. Tad žinomo art deco eksperto vizitas į Kauną – kartu ir siekis pažinti giminės šaknis.
Viso vizito metu J. Loundy lydėjęs ir Kauno art deco palikimą pristatęs garsus baldų kolekcininkas ir parodos „Art Deco Kaune“ kuratorius Dainius Lanauskas teigė, kad Kaunui, o kartu ir visai Lietuvai tokio aukšto lygio eksperto apsilankymas ir domėjimasis architektūriniu art deco paveldu yra didžiulis įvertinimas.
„Labai džiaugiamės, kad Kaune galėjome priimti ekspertą, kuris art deco pažinimui ir propagavimui skyrė ne vieną savo gyvenimo dešimtmetį. Malonu girdėti jo teigiamus atsiliepimus, didžiavimąsi, kad jo protėviai yra kilę iš Lietuvos. Toks įvertinimas mus dar labiau įkvepia darbuotis Kaunui kaip art deco ir modernizmo stiliaus tradicijas puoselėjančiam miestui, planuoti naujas parodas“, – sakė D. Lanauskas.
Gali stebėti kasdien
Pasak jo, J. Loundy pristačius tarpukario Kauno meistrų sukurtus art deco stiliaus baldus ir dar nespėjus papasakoti apie jų autorystę, jis iš karto paklausė, ar šie baldai yra atsigabenti iš Vakarų Europos.
„Ir koks buvo jo nustebimas, sužinojus, kad tai autentiškas mūsų baldų ir interjero meistrų palikimas“, - pasakojo D. Lanauskas.
„Tai dar kartą įrodo, kad šia prasme Kaunas yra fantastiškai turtingas ir įdomus miestas. Mes, kauniečiai, turime laimę kasdien matyti tai, dėl ko į mūsų miestą iš viso pasaulio kasmet atvyksta tūkstančiai turistų“, - pabrėžė Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys.
Svajojantiems apie jaukų, malonų bei patogų laiko leidimą gryname ore, pavėsinė yra vienas pagrindinių elementų, be kurio sunku įsivaizduoti vasaros sezoną.
Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), paskelbtas trumpasis nominantų sąrašas, kurį išrinko speciali komisija. Devynių NAA kategorijų ir Didžiojo prizo laimėtojai bus apdovanoti birželio 30-ąją – Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
Turto bankas pristato pirmojo ministerijų miestelio etapo projektinius pasiūlymus: seną instituto pastatą A. Goštauto g. 11 Vilniuje ketinama paversti šiuolaikišku biuru su terasomis ant stogo, visuomenei atviru pirmuoju aukštu. Lygiagrečiai baigiama rengtis atviro tarptautinio architektūrinio-urban...
Šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto iškils žinomos britų projektavimo įmonės „Rogers Stirk Harbour + Partners“ suprojektuotas 7 aukštų verslo centras su požemine dalimi. Po visuomenės pastabų Vilniaus miesto savivaldybė pritarė šio pastato projektiniams pasiūlymams.
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
Įsirenginėjant nedidelį būstą ar perprojektuojant dabartinį, gali kilti klausimų, kaip tinkamai susiplanuoti erdves, kad šios būtų kuo efektyviau išnaudotos bei atlieptų poreikius. Patariama atkreipti dėmesį į kelis dalykus: natūralų apšvietimą, elektros instaliacijos planą ir sudėlioti aiškius prio...
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
Visos šeimos susibūrimo vieta ir netgi pačių namų vizitinė kortelė, kuriai svarbi estetika, grožis, patogumas bei funkcionalumas. Tokį vaidmenį vienos iš instagramo tinklaraščių autorės ir nuomonės formuotojos Monikos Vilčinskaitės bei jos artimųjų gyvenime vaidina virtuvė. Todėl norėdama šią erdvę ...
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinkta Lietuvos architektų rūmų taryba ir pirmininku. Susitikimo metu diskutuota apie teisėkūros procesus, architektų profesinės savivaldos įsitraukimą į juos kuo anksč...
Beveik prieš trejus metus miesto susigrąžinta ir jau iki šiol kosmetinių pokyčių sulaukusi Stoties turgaus teritorija ruošiasi kur kas ryškesniems pokyčiams. Balandžio 20 d. (ketvirtadienį) viešąjį konkursą laimėjusi architektų komanda rengia viešą projektinių pasiūlymų pristatymą visuomenei. Jų par...
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
Chrestomatinė frazė apie velnią, slypintį detalėse, gerai žinoma ne tik architektams. Viena detalė gali sugadinti net ir patį įstabiausią pastatą. Bet detalė taip pat gali tapti patraukliu, vizualiai jungiančiu pastato elementu. Viena pastarųjų – nestandartinės žaliuzės, įrengtos Vilniaus Paupyje.
Nemažai gyventojų renkasi įsikurti kompaktiškuose, nedidelio ploto būstuose, kuriuose ypač svarbus protingas erdvių išplanavimas ir ergonomiškas, funkcionalus interjero dizainas. Anot interjero dizainerės Viktorijos Matulevičienės, siekiant tokį sukurti savo namuose reikia nepamiršti keleto pagrindi...
Šnipiškių rajonas istoriniuose šaltiniuose įvardinamas ne tik kaip Vilniaus statyboms reikalingų plytų gamintojas bei miesto kūrybinio potencialo lopšys, bet ir kaip kaip kelio iš Lietuvos sostinės į Vakarų Europą pradžia. Toks Šnipiškių santykis su miestu ir šiandien yra panašus, tik jau labiau per...
Šiuolaikinis miestas – gyvas organizmas, kuriame nuolat kyla nauji pastatai, o jo istoriją mena senamiestis, saugomas paveldo organizacijų. Tačiau kaip išsaugoti unikalų miesto kraštovaizdį leidžiant kilti naujiems statiniams? KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslo prodekanė Aušra Mlin...
Miegamasis – ramiausia namų dalis, skirta poilsiui. Tinkamai įrengta miegamojo erdvė padeda atsipalaiduoti ir gerina miego kokybę. Nesvarbu, ar įsikuriate naujuose namuose, ar atnaujinate dabartinį miegamąjį, yra kelios pagrindinės sritys, į kurias turėtumėte sutelkti dėmesį.
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
Turto banko skelbtą viešą atranką organizuoti A. Goštauto g. administracinio kvartalo architektūrinį konkursą laimėjo Lietuvos architektų sąjunga. Planuojama, kad kvartalo architektūrinis konkursas bus paskelbtas liepą. Jam įvykus paaiškės, kaip atrodys administracinis kompleksas, kuriame įsikurs da...
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII a. pr. Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos.