2022 gegužės 23 d. pirmadienis, 13:36
Reklama  |  facebook

Prieš šokant į tvarumo traukinį – namų darbai: kiek esate pasirengę keliauti šia kryptimi?

2021-10-19 10:25
Tvarumo bangai ritantis per pasaulį šią savybę sau pradeda taikyti vis daugiau verslų ir Lietuvoje. Visgi teisininkai pataria neskubėti vadintis tvariais, prieš tai nepasvėrus visų aplinkybių – tvariu verslu per dieną netampama, ėjimas tvarumo link neapsaugotas nuo rizikų, o bandymai apsimetinėti geresniais gresia reputacijos ir klientų praradimu.
nuotrauka
Mykolas SADAUSKAS, asocijuotas „Magnusson“ teisininkas


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
„Tvarumas versle apibrėžiamas kaip atsakingas santykis su aplinka. Tvarus verslas žvelgia į savo vykdomą veiklą per kuo mažesnio poveikio aplinkai prizmę, atidžiai įvertindamas ir labai svarbius socialinius bei ekonominius aspektus. Akivaizdu, kad visuomenė deda lygybės ženklą tarp tvaraus ir sąžiningo, skaidraus, atsakingo verslo, nes iš esmės tai yra tiesa. Svarbiausia, jog šia kryptimi ketinantys žengti verslai suvoktų, jog tvarumas nėra popierinė vertybė ar vizija, tvarumo siekis yra nenutrūkstamas darbas, kuris turi būti planuojamas ir vykdomas. Tik koordinuota ir apgalvota verslo veikla leis be trikdžių veikti visiems tvarumo komponentams ir vadintis tvariu“, – sako advokatų kontoros „Magnusson“ asocijuotas teisininkas Mykolas Sadauskas.

Tvarus, o gal „tvarus“?

Pašnekovas sako, kad atsakingas verslo požiūris į poveikį aplinkai, aktyvi socialinė veikla bei nuosekli verslo valdysena kelia pasitikėjimo jausmą verslu, todėl būti tvariu apsimoka. Vis dėlto tvarumo versle potencialas Lietuvoje šiai dienai nėra pilnai išnaudotas – pavyzdžiui, yra perdirbami tik 4 proc. antrinių žaliavų, dėl šios priežasties Lietuvos žiedinė ekonomika nesiekia Europos Sąjungos (ES) vidurkio, o tvarumo politikos prasme šalis vis dar stipriai atsilieka nuo kitų ES narių.

Teisininko teigimu, skatinant tvarumą svarbu, kad ta pačia kryptimi žvelgtų tiek verslai, tiek valdžios institucijos, nes pastarųjų sprendimai dažnai tampa prievole pirmiesiems. „Užtikrinti tinkamą aplinkos kokybę Lietuvos gyventojams yra vienas iš strateginių Vyriausybės tikslų, kurių siekiama įvedant tam tikras prievoles ar skatinant pereiti prie tvaresnių sprendimų. Pavyzdžiui, tam tikri ūkio subjektai turi prievolę neatlygintai priimti buitinės elektroninės įrangos atliekas, kai kurios privačios bei valstybinės įstaigos atsisako taršių automobilių bei renkasi aplinkai draugiškas transporto alternatyvas“, – komentuoja M. Sadauskas.

Tvarumo siekis nėra vienkartinis ar trumpalaikis darbas, tvarumas gali įmonei kainuoti tiek laiko, tiek žmogiškųjų resursų, tiek finansų, kadangi tvarūs sprendimai neretai yra brangesni. Teisininkas sako, kad dalis verslų dėl nežinojimo arba neteisingo požiūrio pasirenka fasadinį tvarumą – žaliąjį smegenų plovimą (angl. green washing), kai veikla vykdoma tik prisidengiant tvarumo idėja.

„Tai tarsi šešėlinė tvarumo pusė, kai įmonės nurodo, kad jų veikla atitinka visus aplinkos apsaugos standartus, taip daroma dėl didesnių pardavimų ir pelno. Tokia veikla nieko bendro su tvarumu neturi, pasigilinus tampa akivaizdu, kad įmonė, pavyzdžiui, negamina perdirbamų pakuočių, naudoja tik neatsinaujinančius energijos šaltinius, neatsižvelgia į laikomų gyvūnų gerovę, neužtikrina orių sąlygų darbuotojams ir t.t. Toks elgesys gresia reputacijos partnerių bei klientų akyse praradimu, tad teisininkai jokiais būdais nepataria tvarumo iškeisti į „tvarumą“,“, – akcentuoja jis.

Tvarumo strategijoje – vieta ir rizikoms

Pagrindiniu įrankiu, būtinu siekiant tvaraus verslo vardo, M. Sadauskas vadina tvarumo strategiją. Jo teigimu, daugelis žino, kad tvarumo strategija turi apimti visas įmonės veiklos sritis, būti neatsiejama nuo veiklos strategijos, joje turi būti nustatytos ir prioritetizuotos suinteresuotos šalys, išsikelti tvarumo principais grindžiami tikslai, tačiau neretai pamirštama, kad derėtų sekti valdžios sprendimus, nes versle taikomas tvarumo standartas turi atitikti valstybės politiką dėl tvarumo.

„2021 m. liepą Vyriausybė priėmė nutarimą dėl pakuočių atliekų naudojimo ir perdirbimo užduočių 2021-2030 metams, kuriomis įpareigojo tam tikrus ūkio subjektus surinkti ir perdirbti didesnį pakuočių atliekų kiekį, naudoti perdirbamas arba pakartotinio naudojimo pakuotes, taip palengvinant perėjimą prie žiedinės ekonomikos, kurioje susidarytų kuo mažiau atliekų ir jos virstų ištekliais. Vadinasi, atsakingas ir tvarus verslas privalo žinoti apie priimtus sprendimus, kad veiklą vykdytų pagal reikalavimus ir jų nepažeistų“, – įsitikinęs teisininkas.

Tvarumo siekis tampa itin reikšmingu verslo veiklos pokyčiu, kuris, kaip ir bet kurie kiti, neišvengiamai susijęs su tam tikromis rizikomis. Tvarumo rizikas ir jų vertinimą reikėtų integruoti į tvarumo strategiją, kadangi tvarumas kartais reikalauja kitokių sprendimų nei reikalingi nesivadovaujant tvarumo reikalavimais vykdomai veiklai.

M. Sadauskas atkreipia dėmesį, jog aplinkai draugiški technologiniai sprendimai, inovatyvūs darbo metodai, pažangios darbo vietos, ekologiškų medžiagų naudojimas reikalauja daugiau finansinių resursų, todėl įmonės teisininkai turi įvertinti visas su tuo susijusias galimas rizikas ir jas nurodyti.

„Teisininkų dalyvavimas organizacijų tvarumo procesuose yra labai svarbus, nes sparčiai keičiasi teisinė bei reguliavimo aplinka. Reikia ne tik turėti žinių apie su tvaria veikla susijusius teisės aktus, bet ir sekti jų pakeitimus bei operatyviai reaguoti.

Pavyzdžiui, Aplinkos ministerija yra įvardijusi artimiausius prioritetus siekiant mažinti aplinkos taršą: lengvatų atsisakymas iškastiniam kurui, aktyvesnis rūšiavimo skatinimas ir didesnis medienos naudojimas statybose. Teisininkams tai ne skambūs žodžiai, o nuorodos, į ką turėtų būti atkreiptas dėmesys įmonėje. Senas automobilių parkas, per lėta renovacija, atliekų tvarkymo problematika, per didelis dyzelinio kuro naudojimas – tai tik keli aspektai, kurie gali būti identifikuoti ir netapti kliūtimi siekiant verslo tvarumo“, – kalba ekspertas.  
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2022-05-23 10:35
Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko ne...
nuotrauka
2022-05-11 13:18
Metinė infliacija Lietuvoje balandžio mėn. didėjo ir sudarė 16,6 proc. (kovo mėn. – 15,6 %). Balandžio mėn. mažėjo metinis degalų bei administruojamųjų kainų augimas, tačiau reikšmingai pabrango maisto prekės. Didėjančios maisto, įskaitant alkoholinius gėrimus ir tabaką, kainos daugiausia prisidėjo ...
nuotrauka
2022-05-04 14:20
Karas daro itin didelį poveikį: ginkluoti konfliktai žalingi visuomenės socialinei aplinkai, dažnai sustabdo ekonomikos vystymąsi, eikvoja išteklius, be to, tiesiogiai niokojama natūrali aplinka. Išpuoliai sukelia oro, vandens bei dirvožemio užteršimą, ištisi miestai tampa statybinių atliekų sankaup...
nuotrauka
2022-05-03 11:54
Ukrainoje vykstantis karas, sankcijų Rusijai aidai globaliai ekonomikai ir atskiriems sektoriams, pandemijos prieš dvejus metus sukelti sunkumai atskiriems rinkos sektoriams, net kai kurių plėtotojų stabdomi pardavimai ar pasiūlos sausra – niekas neužgožia paklausos Vilniaus pirminėje būsto rinkoje.
nuotrauka
2022-04-29 10:20
Jau trečią mėnesį besitęsiantis karas Ukrainoje išgrynino tam tikras tiesas Lietuvos NT rinkoje bei koreguoja ateities gaires jos plėtroje. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA), atlikusi savo narių apklausą, pastebi kuriozinį momentą rinkoje: rekordiškai sumenkusią NT pasiūlą labi...
nuotrauka
2022-04-28 16:09
Ar architektūra yra menas? Kaip keitėsi architekto galia daryti įtaką visuomenei skirtingose santvarkose? Kodėl mūsų aplinką kuriantys menininkai retai kada yra plačiai žinomi visuomenėje ir netampa žvaigždėmis?
nuotrauka
2022-04-27 13:16
Dauguma įmonių įsitikinusios, kad jei jos neužsiima pinigų plovimu ar teroristų finansavimu, nėra ko sukti galvos dėl šių draudžiamų veiklų. Visgi realybė – visai kitokia: pakliūti į pareigūnų akiratį, gauti didžiulę baudą ar užsitraukti rimtas sankcijas įmanoma už, atrodytų, visiškas smulkmenas.
nuotrauka
2022-04-27 11:59
Kas laukia Lietuvos pajūrio NT rinkos – stagnacija ar renesansas? Nors ekonominė situacija keičiasi sparčiai ir neabejotinai daro įtaką visoms sferoms, specialistų teigimu, susidomėjimas būsto pirkimu gyvenimui ar nuomai – neslopsta. Bet ką svarbu žinoti ir būtina įvertinti prieš mąstant apie naują ...
nuotrauka
2022-04-26 13:55
Po beveik rekordinių 2021-ųjų, pirmąjį šių metų ketvirtį Vilniuje fiksuotas NT sandorių kritimas. „Ober-haus“ duomenimis, per pirmus tris 2022-ųjų mėnesius sostinėje sudaryti 3199 sandoriai, o tai yra 8 proc. mažiau nei praėjusias metais tuo pačiu laikotarpiu. Tačiau ekspertai pažymi – kritimas nėra...
nuotrauka
2022-04-22 14:24
Medienos vilnos plokštės „Cewood“ Lietuvoje dar itin naujas produktas. Tuo tarpu Latvijoje, namų rinkoje, šis produktas naudojamas labai plačiai: nuo lubų apdailos privačiuose namuose iki daugelio mokyklų, verslo pastatų, kitų objektų atnaujinimo ir statybos projektų.
nuotrauka
2022-04-22 13:27
Mes gaminame priešgaisrinius produktus, kurie skirti pasyviai gaisrinei saugai. Rinkai pristatome įvairius sertifikuotus sprendimus: dūmų šalinimo kanalus, ugniai atsparius ortakius, plieninių ir medinių konstrukcijų apsaugą – tai labai platus spektras sprendimų, dalį kurių su partneriais (UAB FOGO)...
nuotrauka
2022-04-22 11:30
RESTOJE pristatome dvi temas, kurios būdingos mūsų įmonei: išmaniosios technologijos ir dizainas. Parodos lankytojams pristatome naujas išmaniųjų namų sistemas, naujus lietimui jautrius ekranus, šiek tiek pigesnes naujas sistemas valdyti išmanius namus ir kaip visada – naujo dizaino, spalvų jungikli...
nuotrauka
2022-04-14 11:17
Pasitaiko, jog nuomininkas pagerina išsinuomotą daiktą (pavyzdžiui, atlieka pastato rekonstrukciją, įrengia patalpas ir pan.), tačiau turto savininkas atsisako atlyginti šias išlaidas. Įstatymas nurodo, jog nuomininkui su nuomotojo leidimu išsinuomotą daiktą pagerinus atsiranda teisę į patirtų būtin...
nuotrauka
2022-04-13 14:22
Nors įprasta kilus ginčui kreiptis į teismą, egzistuoja ir kita komercinių ginčų sprendimo galimybė – arbitražas. Jį verslo atstovai renkasi dėl daugybės privalumų, iš kurių pagrindiniai – ginčo sprendimo konfidencialumas ir galimybė pasirinkti ginčo sprendimo taisykles bei specializuotos kompetenci...
nuotrauka
2022-04-12 10:03
Metinė infliacija Lietuvoje kovo mėn. toliau augo ir sudarė 15,6 proc. (vasario mėn. – 14,0 %). Kovo mėn. infliacijos duomenys jau rodo karo įtaką, kurią labiausiai atspindi dėl kilusių naftos kainų brangę degalai. Ši prekių grupė kartu su brangusiomis maisto prekėmis daugiausia prisidėjo prie metin...
nuotrauka
2022-04-12 09:33
Pastaruoju metu Lietuvoje viešuosius pirkimus laimėjusios įmonės vis dažniau susiduria su pabrangusiu sutarčių vykdymu. Tai lemia ir žaliavų kainų augimas, ir Rusijos pradėto karo Ukrainoje padariniai. Labiausiai tokia tendencija pastebima statybų, maisto pramonėje, energetiniams ištekliams imlių pa...
nuotrauka
2022-04-11 11:34
Dauguma įmonių vadovų sutaria dėl tvarumo reikšmės ekonomikos, aplinkosaugos ir socialinėse srityse. Viešoje erdvėje daug diskutuojama, kaip svarbu dirbti taip, kad mūsų dabartiniai poreikiai nepakenktų ateities kartų poreikiams. Visgi tarp deklaruojamų vertybių ir realaus įgyvendinimo verslo aplink...
nuotrauka
2022-04-11 09:32
Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) nuomos pasiūla mažėjo visuose didžiuosiuose šalies miestuose, o labiausiai tai atsispindėjo žemiausiuose kainų segmentuose. Prie pokyčių rinkoje prisidėjo ir nuo karo savo šalyje bėgantys ukrainiečiai.
nuotrauka
2022-04-05 14:46
Reaguodama į Rusijos karo veiksmus Ukrainoje Europa pakankamai vieningai nusprendė taikyti sankcijas ir nutraukti verslo ryšius su agresore bei jos sąjungininke Baltarusija. Lietuva šiame kontekste taip pat pasisakė aiškiai ir nuosekliai: laukia ribojimai. Vienas jų – skubos tvarka priimti ir jau įs...
nuotrauka
2022-04-05 08:14
Per pastaruosius dvejus metus būsto rinka Lietuvoje buvo paženklinta net dviejų „juodųjų gulbių“ skrydžiais – įvykiais, kurių negalėjo prognozuoti analitikai ir nerodė duomenys. Pirmasis atoslūgis ženklino COVID–19 pandemijos pradžią ir pirmuosius karantinus. Tada rinka fiksavo techninę pauzę, kai d...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

Lietaus nuotekų valdymo sistema: kaip išvengti vandens taršos, didesnių mokesčių ir panaudoti lietaus vandenį

Tinkamas lietaus nuotekų srautų suvaldymas lietaus vandens kaupimosi vietose gali užkirsti kelią potvyniams. Universali Pipelife lietaus nuotekų valdymo sistema „Raineo“ – tai galimybė ne ti...