2024 rugsėjo 12 d. ketvirtadienis, 9:02
Reklama  |  facebook

Statybininkų tapatybės identifikavimo kodas: kokios prievolės laukia statybų sektoriaus

2021-07-14 06:00
Prezidentas pasirašė LR statybos įstatymo pataisas, įteisinančias statybininkų tapatybės identifikavimo kodą. Pataisomis bus sukuriamos naujos prievolės užsakovams, rangovams bei pačius statybos darbus vykdantiems fiziniams asmenims.
nuotrauka
Haroldas KUPSTAS, advokatų kontoros ILAW LEXTAL teisininkas


Minimos įmonės
ILAW LEXTAL, advokatų profesinė bendrija,
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
Statybos įstatymo pataisomis yra siekiama mažinti šešėlinę ekonomiką Lietuvos statybų sektoriuje. Dėl to yra įtvirtinama pareiga fiziniam asmeniui, atliekančiam statybvietėje statybos darbus, turėti statybininko tapatybės identifikavimo kodą, dar vadinamą statybininko ID kodu.

Atitinkamai bus keičiamos Individualios veiklos vykdymo bei Verslo liudijimo išdavimo taisyklės. Asmeniui, ketinančiam vykdyti statybos darbus pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, turės būti suteiktas statybininko ID kodas ir jis privalės pateikti duomenis Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos tvarkytojui.

Asmeniui, ketinančiam vykdyti statybos darbus pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, turės būti suteiktas statybininko ID kodas ir jis privalės pateikti duomenis Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos tvarkytojui.

Analogiškai įtvirtinama pareiga rangovui bei statytojui (užsakovui) užtikrinti, kad jo darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį ir statybvietėje atliekantys statybos darbus, turėtų statybininko ID kodą ir pateiktų reikalingus duomenis informacinės sistemos tvarkytojui.

Asmenų, turinčių pareigą turėti statybininko ID kodą bei pateikti atitinkamus duomenis Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos tvarkytojui, sąrašas:
• rangovas (fizinis asmuo),
• rangovo pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas,
• pas rangovą laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje komandiruojamas darbuotojas,
• rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas,
• savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą ir atliekantis statybos darbus (toliau – savarankiškai dirbantis asmuo),
• savarankiškai dirbančio asmens pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas,
• ūkio ar rangos būdu statybos darbus vykdančio užsakovo (tiek fizinio, tiek juridinio asmens) pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas.

Kaip matyti, šiame sąraše nėra pagal verslo liudijimą statybos darbus atliekančių asmenų, tačiau reikia turėti omenyje, jog tokie asmenys gali atlikti tik tokius statybos darbus, kurie nurodyti išduotame verslo liudijime, o pagal numatytus pakeitimus išduodant verslo liudijimą tuo pačiu turėtų būti suteikiamas ir statybininko ID kodas bei pateikiami reikalingi duomenys informacinei sistemai.

Statybininko ID kodas suteikiamas neterminuotai, išskyrus Lietuvos Respublikos teritorijoje komandiruojamiems darbuotojams, kuriems išduodamas laikinas statybininko ID kodas, galiojantis ne ilgiau nei 18 mėnesių. 

Atkreiptinas dėmesys, jog buvo priimtos ir Administracinių nusižengimo kodekso ir Užimtumo įstatymo pataisos, numatančios baudas už šių įpareigojimų nevykdymą.

Baudos diferencijuojamos priklausomai nuo subjekto:

Fiziniams asmenims:
- rangovams ir statybą rangos būdu vykdantiems užsakovams 500-1100 eurų bauda;
- rangovo ar užsakovo, vykdančio statybą ūkio ar rangos būdu, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 1100-2500 eurų bauda;
- rangovo ar užsakovo įdarbintiems darbuotojams – 50-150 eurų baudos.

• Juridiniams asmenims:
- darbdaviui – 800-1200 eurų bauda už kiekvieną darbuotoją, o esant pakartotiniam pažeidimui – 5000-7000 eurų bauda;
- rangovui ir užsakovui, statybą vykdančiam ūkio ar rangos būdu, nepasirinkus statybininko tapatybę identifikuojančios priemonės siekiant atpažinti asmenis, kurie statybvietėje atlieka ne su statybos darbais susijusią veiklą, – 2000-5000 eurų bauda, o esant pakartotiniam pažeidimui – 5000-7000 eurų bauda.

Baudas skirs bei šių reikalavimų laikymosi priežiūrą atliks Valstybinė darbo inspekcija ir/arba Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

Šiuo metu nėra patvirtinti Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos nuostatai, nustatantys duomenų pateikimo tvarką ir kitas sąlygas. Taip pat nenustatytas pačios informacinės sistemos tvarkytojas, tačiau šių pataisų įgyvendinamieji aktai turi būti priimti iki 2021 m. gruodžio 31 d. Šio įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad informacinės sistemos tvarkytojas turėtų būti Valstybinė darbo inspekcija.

Pataisos įsigalioja nuo 2022 m. sausio 1 d., taigi susipažinti ir pasiruošti pasikeitimams laiko dar yra.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-09-09 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
nuotrauka
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
nuotrauka
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
nuotrauka
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
nuotrauka
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
nuotrauka
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...
nuotrauka
2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių a...
nuotrauka
2024-08-14 10:16
Darbdaviai, darbdavių organizacijos, profesinės sąjungos ir profesinių sąjungų organizacijos Darbo kodekso nustatyta tvarka turi teisę inicijuoti kolektyvines derybas dėl kolektyvinių sutarčių sudarymo ar pakeitimo, jose dalyvauti ir sudaryti kolektyvines sutartis.
nuotrauka
2024-08-12 09:01
Darbuotojų atstovų – profesinės sąjungos, darbo tarybos ar darbuotojų patikėtinio – veikla turi būti organizuota, vykdoma jiems bendradarbiaujant ir taip, kad bendrieji darbuotojų interesai ir teisės būtų ginami kuo veiksmingiau. VDI pažymi, kad darbo taryba negali atlikti tų darbuotojų atstovavimo ...
nuotrauka
2024-08-09 09:50
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčiai neretai sukelia sunkumų ne tik norintiems įsigyti nuosavą būstą, bet ir siekiantiems jį parduoti. Šiemet individualių namų pardavimų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, pastebimai sumažėjo. Be to, pastebima, kad visame segmente išaugusios būstų kainos...
nuotrauka
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...
nuotrauka
2024-07-24 16:25
Perkant naują būstą tiesiai iš projekto plėtotojo ar valdytojo, paprastai, pasirašoma preliminarioji sutartis. Joje, lyginant su pagrindine, notarų biure sudaroma pirkimo-pardavimo sutartimi, neapibrėžtumo yra daugiau. Todėl pirkėjai, sudarydami preliminariąją sutartį kartais jaučiasi nesaugiai. Kam...
nuotrauka
2024-07-23 10:28
Prieš dvejus metus įsigaliojęs „Proveržio paketas“ įnešė nemažai pokyčių energetikos srityje. „Proveržio paketo“ tikslas nuo pat pradžių buvo paskatinti atsinaujinančios energijos išteklių objektų plėtrą Lietuvoje, siekiant mažinti biurokratinius trikdžius ir perteklinius ribojimus saulės ir vėjo el...
nuotrauka
2024-07-19 14:00
Pastaraisiais metais verslams teko susidurti su procesais, kurie itin stipriai paveikė sutartis tarp partnerių ar net sukėlė rimtų ginčų. Vienas iš jų – neseniai žiniasklaidoje nuskambėjęs nesutarimas tarp UAB „Krasta Auto“ ir UAB „OZO 10A” dėl pernai metais pasikeitusios patalpų nuomos kainos. Nors...
nuotrauka
2024-07-18 16:25
Pasitaiko atvejų, kai siekdami įsigyti būstą, bet neturėdami tam užtektinai pajamų, banko paskolą imame drauge su bendraskoliu. Tačiau ar juo gali tapti bet kas? Net mūsų tėvai? Į šį klausimą atsako Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-07-16 12:44
Gegužės 1 d. įsigalioję įstatymų pakeitimai numato galimybę viešąją įstaigą pertvarkyti į akcinę bendrovę. Nepaisant to, kad pokyčiai suteiks lankstumo viešosioms įstaigoms, visgi tokios transformacijos įtvirtinimas turi ir rizikų. Viena jų – turtas. Pamatinis šias dvi organizacijas skiriantis bruož...

Statybunaujienos.lt » Komentaras