2021 liepos 26 d. pirmadienis, 7:54
Reklama  |  facebook

Statybininkų tapatybės identifikavimo kodas: kokios prievolės laukia statybų sektoriaus

2021-07-14 06:00
Prezidentas pasirašė LR statybos įstatymo pataisas, įteisinančias statybininkų tapatybės identifikavimo kodą. Pataisomis bus sukuriamos naujos prievolės užsakovams, rangovams bei pačius statybos darbus vykdantiems fiziniams asmenims.
nuotrauka
Haroldas KUPSTAS, advokatų kontoros ILAW LEXTAL teisininkas


Minimos įmonės
ILAW LEXTAL, advokatų profesinė bendrija,
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos,
Statybos įstatymo pataisomis yra siekiama mažinti šešėlinę ekonomiką Lietuvos statybų sektoriuje. Dėl to yra įtvirtinama pareiga fiziniam asmeniui, atliekančiam statybvietėje statybos darbus, turėti statybininko tapatybės identifikavimo kodą, dar vadinamą statybininko ID kodu.

Atitinkamai bus keičiamos Individualios veiklos vykdymo bei Verslo liudijimo išdavimo taisyklės. Asmeniui, ketinančiam vykdyti statybos darbus pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, turės būti suteiktas statybininko ID kodas ir jis privalės pateikti duomenis Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos tvarkytojui.

Asmeniui, ketinančiam vykdyti statybos darbus pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, turės būti suteiktas statybininko ID kodas ir jis privalės pateikti duomenis Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos tvarkytojui.

Analogiškai įtvirtinama pareiga rangovui bei statytojui (užsakovui) užtikrinti, kad jo darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį ir statybvietėje atliekantys statybos darbus, turėtų statybininko ID kodą ir pateiktų reikalingus duomenis informacinės sistemos tvarkytojui.

Asmenų, turinčių pareigą turėti statybininko ID kodą bei pateikti atitinkamus duomenis Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos tvarkytojui, sąrašas:
• rangovas (fizinis asmuo),
• rangovo pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas,
• pas rangovą laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje komandiruojamas darbuotojas,
• rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas,
• savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą ir atliekantis statybos darbus (toliau – savarankiškai dirbantis asmuo),
• savarankiškai dirbančio asmens pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas,
• ūkio ar rangos būdu statybos darbus vykdančio užsakovo (tiek fizinio, tiek juridinio asmens) pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas.

Kaip matyti, šiame sąraše nėra pagal verslo liudijimą statybos darbus atliekančių asmenų, tačiau reikia turėti omenyje, jog tokie asmenys gali atlikti tik tokius statybos darbus, kurie nurodyti išduotame verslo liudijime, o pagal numatytus pakeitimus išduodant verslo liudijimą tuo pačiu turėtų būti suteikiamas ir statybininko ID kodas bei pateikiami reikalingi duomenys informacinei sistemai.

Statybininko ID kodas suteikiamas neterminuotai, išskyrus Lietuvos Respublikos teritorijoje komandiruojamiems darbuotojams, kuriems išduodamas laikinas statybininko ID kodas, galiojantis ne ilgiau nei 18 mėnesių. 

Atkreiptinas dėmesys, jog buvo priimtos ir Administracinių nusižengimo kodekso ir Užimtumo įstatymo pataisos, numatančios baudas už šių įpareigojimų nevykdymą.

Baudos diferencijuojamos priklausomai nuo subjekto:

Fiziniams asmenims:
- rangovams ir statybą rangos būdu vykdantiems užsakovams 500-1100 eurų bauda;
- rangovo ar užsakovo, vykdančio statybą ūkio ar rangos būdu, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 1100-2500 eurų bauda;
- rangovo ar užsakovo įdarbintiems darbuotojams – 50-150 eurų baudos.

• Juridiniams asmenims:
- darbdaviui – 800-1200 eurų bauda už kiekvieną darbuotoją, o esant pakartotiniam pažeidimui – 5000-7000 eurų bauda;
- rangovui ir užsakovui, statybą vykdančiam ūkio ar rangos būdu, nepasirinkus statybininko tapatybę identifikuojančios priemonės siekiant atpažinti asmenis, kurie statybvietėje atlieka ne su statybos darbais susijusią veiklą, – 2000-5000 eurų bauda, o esant pakartotiniam pažeidimui – 5000-7000 eurų bauda.

Baudas skirs bei šių reikalavimų laikymosi priežiūrą atliks Valstybinė darbo inspekcija ir/arba Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

Šiuo metu nėra patvirtinti Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos nuostatai, nustatantys duomenų pateikimo tvarką ir kitas sąlygas. Taip pat nenustatytas pačios informacinės sistemos tvarkytojas, tačiau šių pataisų įgyvendinamieji aktai turi būti priimti iki 2021 m. gruodžio 31 d. Šio įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad informacinės sistemos tvarkytojas turėtų būti Valstybinė darbo inspekcija.

Pataisos įsigalioja nuo 2022 m. sausio 1 d., taigi susipažinti ir pasiruošti pasikeitimams laiko dar yra.
 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-07-23 10:51
Transporto priemonių sekimas, darbo kompiuterio stebėsena, tikrinimas, su kuo darbuotojas bendrauja elektroniniu paštu (ir ką siunčia), telefoninių pokalbių įrašymas ir t.t. Visa tai patenka į darbuotojų stebėsenos sąvoką.
nuotrauka
2021-07-23 10:12
Pastaruoju metu netylančios verslininkų kalbos apie staiga darbuotojus apėmusį tingulį bei norą gyventi tik iš pašalpų, varo į neviltį. Jau nusibodo kalbėti, kad socialines pašalpas gauna vos keli procentai Lietuvos žmonių, jų dydis nesiekia nė pusantro šimto eurų, o nedarbo išmoką traktuoti kaip pa...
nuotrauka
2021-07-23 09:43
Bene aktualiausias šiandien daugelį įmonių vadovų kamuojančių klausimų – ar dar ilgai laikysis tokios istoriškai didelės žaliavų kainos ir kada žaliavų tiekimas taps stabilus. Dėl smarkiai pabrangusių energetinių išteklių, metalų ir medienos didėja ne tik įmonių gaminamos produkcijos ar teikiamų pas...
nuotrauka
2021-07-14 11:16
Tvarumo banga Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, neišvengiamai kyla. Tai, kas dabar vyksta tvarumo atžvilgiu, tėra tik ilgo kelio pradžia, o tvarumo bangai besiruošiantys verslai jau dabar įgauna konkurencinio pranašumo.
nuotrauka
2021-07-09 09:10
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų birželio mėnesio reikšmė išaugo 2,0% (2021 metų gegužę buvo fiksuojamas 2,7% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2021-07-08 09:40
Remiantis Tarptautinės robotikos federacijos (IFR) duomenimis, 2020 m. viso pasaulio gamyklose veikė apie 2,7 mln. industrinių robotų, o per pastarąjį dešimtmetį jų panaudojimas vidutiniškai augo apie 14 % per metus. Pandemija šiuos automatizacijos procesus netgi paspartino – tiek Lietuvos, tiek pas...
nuotrauka
2021-07-01 13:35
Advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vadovaujantysis partneris Laurynas Staniulis atkreipia dėmesį, jog Seimo priimti Darbo kodekso 139 str. pakeitimai toliau didins statybos darbų kaštus ir juos padengti turės klientai, kurių didžiąją dalį Lietuvoje sudaro eiliniai piliečiai – naujos statybos būs...
nuotrauka
2021-07-01 10:51
Po rekordinio pirmojo metų ketvirčio, kai naujo būsto pirkėjai Vilniuje įsigijo net 2664 butus, antrąjį 2021 metų ketvirtį šis rodiklis krito 40 proc. ir siekė 1561 butą.
nuotrauka
2021-07-01 09:14
SEB banko užsakymu birželį atlikta apklausa parodė, kad du trečdaliai (67 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų galvoja, jog būsto kaina per artimiausius dvylika mėnesių augs, beveik dešimtadalis (8 proc.) mano, kad būstas pigs, 18 proc. nesitiki pokyčių, o likę 7 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės.
nuotrauka
2021-06-23 14:55
Pastaruoju metu apie būsto rinką diskutuojama daugiausia per pardavimų prizmę – perka viską, todėl vos spėjama pardavinėti vilniečiams butus ar kotedžus. Būsto kainas didina didžiulė paklausa, pasiūlos trūkumas. Na, o statybos nespėja patiekti rinkai pakankamo naujų projektų ir būstų skaičiaus, todė...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-21 16:15
Š. m. birželio 22 d. Seime planuojama svarstyti Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie sukurs subsidiarią rangovo atsakomybę už darbo užmokestį ne tik darbuotojo komandiravimo atveju, bet ir visais subrangos atvejais.
nuotrauka
2021-06-18 07:39
„Čia nieko asmeniško, čia tik verslas“ – šią filmuose nuvalkiotą frazę tenka dažnai išgirsti ir realiame pasaulyje. Ją tariantis verslininkas turbūt jaučiasi demonstruojantis nuoširdumą ir atvirumą. Tačiau iš tiesų tokios klišėmis tapusios frazės verslininkui trumpuoju laikotarpiu suteikia patogią i...
nuotrauka
2021-06-16 11:15
Suaktyvėjusios statybos neabejotinai lemia ir didesnę gamtai daromą įtaką. Ekspertai pastebi, kad lietuviai, rinkdamiesi būstą tampa vis atidesni, bet ekologijos klausimams neskiria labai daug dėmesio.
nuotrauka
2021-06-16 08:18
Nors nekilnojamojo turto sandorių per metus užregistruota daugiau, statybų sektoriaus lengvesni laikai nelaukia: specialistų vertinimu, tai vienas labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiųjų sektorių, nuolat skelbiama apie žaliavų trūkumą ir dėl to sustojusius darbus, darbuotojų stoką bei išaugusias st...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-09 15:40
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius 5-iuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 m. gegužės mėnesio reikšmė išaugo 2,7% (2021 m. balandį buvo fiksuojamas 1,4% augimas).
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...

Statybunaujienos.lt » Komentaras