2021 rugpjūčio 6 d. penktadienis, 5:38
Reklama  |  facebook

Suspaustos spyruoklės efektas Vilniaus biurų rinkoje – šūvio į viršų laukiama antroje metų pusėje

2021-01-14 14:01
Nors prognozuoti, kokie bus 2020 metai biurų rinkoje niekas neskubėjo, jie užbaigti geriau, nei tikėtasi. Bendra išnuomoto biurų ploto apimtis viršijo 5 metų vidurkį ir pasiekė daugiau nei 100 tūkst. kv. m. Šiuo metu biurų rinkoje vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pandemijos metu atidėti sprendimai dėl biuro nuomos poreikių šių metų antroje pusėje turėtų sugrįžti, skelbia tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“.
nuotrauka
Jurgita RAGAIŠĖ, „Newsec“ tarpininkavimo paslaugų grupės vadovė


Minimos įmonės
Newsec, UAB
2020 m. išnuomoto biurų ploto rezultatai viršijo 5 metų vidurkį

Bendras išnuomotų patalpų plotas 2020 metais net 16 proc. viršijo pastarųjų 5 metų vidurkį ir perkopė 100 tūkst. kv. m. Didelės vertės nuomos sandorius 2020 m. sudarė tokios tarptautinės paslaugų įmonės kaip „Western Union“, „Telia Global Services Lithuania“, „Devbridge“, „Metso“ ir kitos, kurios ieškojo didesnių erdvių plėtrai.

„2020 metų pabaigoje savininkai pasirašė nuomos sutartis dėl ketvirtadalio biurų nuomos metų ploto. Didžiausias IV ketvirčio susitarimas buvo pasirašytas dėl 10 tūkst. kv. m „Ignitis“ grupės biuro „Vastint Lietuva“ plėtojamame „Busines Garden Vilnius“ projekte. Tačiau IV ketv. biurų rinkoje dominavo mažesni nuomininkai, kurių didelis kiekis leido užbaigti metus aukštesne nata“, – pastebi Jurgita Ragaišė, „Newsec“ tarpininkavimo paslaugų grupės vadovė.

Vilniaus biurų rinkoje ryškių kainų pokyčių nebuvo. A klasėje nuomos kainos nežymiai augo nuo 16-17 EUR iki 16-17,5 EUR, tuo tarpu B klasėje, lyginant su 2020 m. birželio mėn., buvusios 9-14 EUR kainos dabar siekia 10-14 EUR. J. Ragaišės teigimu, biurų nuomos kainos rinkoje ir toliau išliks panašios. Atsižvelgdami į sparčiai augančią modernių biurų pasiūlą, senesnių biurų pastatų valdytojai pradėjo taikyti lankstesnes nuomos sąlygas, tačiau kainų stengiasi nemažinti.

Vakansijos augimas nekelia nerimo

Nepaisant to, kad Vilniaus biurų rinką per paskutinį ketvirtį papildė daugiau nei 46 tūkst. kv. m nuomojamo ploto, o per metus iš viso rinkoje pasiūlyta 115,9 tūkst. kv. m naujo ploto, J. Ragaišė pastebi, jog pasiūlai kasmet augant po 14-16 proc., vakansijos augimas kol kas atrodo natūralus. Vilniaus biurų rinkoje laisvo nuomos ploto lygis IV ketv. padidėjo nuo 4,9 iki 6,7 proc., o per metus – nuo 3,4 iki 6,7 proc.

Anot specialistės, dauguma vystytojų nespaudžia stabdžių ir toliau vykdo suplanuotus projektus. IV ketvirtyje buvo sėkmingai užbaigtos trijų verslo centrų statybos: „Žalgirio 94“, „Business Stadium North“ ir „Technopolis NOVA“, o 2020 m. pabaigoje oficialiai patvirtinta apie naujų projektų, tokių kaip „FLOW“, „HERO“, „Cyber City“, „UNUM“ plėtrą ir įsibėgėsiančius darbus.

Suspausta biurų rinkos spyruoklė atsileis

„2020 m. NT industrijoje vyravo „linksmieji kalneliai“, kai visų žaidėjų nuotaikos ir veiksmai buvo glaudžiai susiję su pandemijos situacija. Metus pabaigėme pakilimu, pasiekti geresni rezultatai nei buvo tikėtasi. Tačiau dėl karantino rinkoje vyraujant tam tikram neapibrėžtumui vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pristabdyti įmonių sprendimų priėmimo procesai dėl biuro keitimo ar plėtros turėtų sugrįžti antrame 2021 m. pusmetyje, o gal net ir ankščiau“, – tvirtina J. Ragaišė.

Ekspertai atsargiai kalba apie 2021-uosius, tačiau tikimasi, kad nuomininkų aktyvumas ne tik neblės, bet ir išlaikys panašų lygį. „Newsec“ prognozuoja, kad 2021 m. bus išnuomota apie 90 tūkst. kv. m modernaus biuro ploto. Be jau dabar žinomų didelių nuomininkų, kurie planuoja priimti sprendimus dėl biuro, visada bus tokių, kuriems prireiks didesnių patalpų, aukštesnės klasės, patogesnės lokacijos, kils poreikis biurą optimizuoti ar apjungti, o gal net ir mažinti. Visi šie sprendimai sostinės biurų rinką stums tik į priekį.

Stiprūs paklausos formuotojai – Baltarusijos įmonės ir bendradarbystės erdvių „marškinėlius“ išaugusios įmonės

J. Ragaišė atkreipia dėmesį, kad rinkoje didžiausiais nuomininkais išlieka paslaugų centrai bei IT bendrovės, kurios per pandemiją nukentėjo mažiausiai, o kai kurios net augo. IT kompanijos iš Baltarusijos taip pat patvirtino savo persikėlimo planus: „Epam Systems“ – didžiausias pasaulyje individualios programinės įrangos gamintojas, tarptautinė kompiuterinių žaidimų įmonė „Wargaming“ ir kt. greitu metu įsikurs Vilniuje. Biurų rinkoje tai bus paklausos pulsą aukštame lygyje palaikantis segmentas bei sudarantis didelės apimties sandorius.

Finansinių technologijų įmonės vis dažniau įsikuria Vilniuje ir tai yra vienas sparčiausiai augančių sektorių Lietuvoje – įprastai reikia apie 2 metų naujai „Fintech“ įmonei iš „co-working“ erdvės persikelti į atskiras patalpas. Šiuo metu pastebima, jog daugelis „Fintech“ įmonių išaugo bendradarbystės erdvių „marškinėlius“ ir tampa brandžiu biurų nuomininku bei užpildo tradicinius biurų plotus.
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka
Komentaras

nuotrauka
2021-08-05 08:39
Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo savaite? Pavienės įmonės įvairiose pasaulio šalyse jau eksperimentuoja su keturių darbo dienų savaitės įvedimu – ne išimtis ir Lietuva, čia šį darbo modelį išbandė Vilniaus šilumos tinklai.
nuotrauka
2021-08-02 13:31
Nors Lietuvoje – pats vasaros įkarštis, o ir orai šiemet vasarotojams buvo itin palankūs, tačiau sostinės būsto rinka vėl stiebiasi aukštyn. Per liepą čia rezervuoti 633 nauji butai ir kotedžai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu (307) ir 30 proc. daugiau nei 2019 m. (483). Tuo tarpu Kaune ...
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-23 10:51
Transporto priemonių sekimas, darbo kompiuterio stebėsena, tikrinimas, su kuo darbuotojas bendrauja elektroniniu paštu (ir ką siunčia), telefoninių pokalbių įrašymas ir t.t. Visa tai patenka į darbuotojų stebėsenos sąvoką.
nuotrauka
2021-07-23 10:12
Pastaruoju metu netylančios verslininkų kalbos apie staiga darbuotojus apėmusį tingulį bei norą gyventi tik iš pašalpų, varo į neviltį. Jau nusibodo kalbėti, kad socialines pašalpas gauna vos keli procentai Lietuvos žmonių, jų dydis nesiekia nė pusantro šimto eurų, o nedarbo išmoką traktuoti kaip pa...
nuotrauka
2021-07-23 09:43
Bene aktualiausias šiandien daugelį įmonių vadovų kamuojančių klausimų – ar dar ilgai laikysis tokios istoriškai didelės žaliavų kainos ir kada žaliavų tiekimas taps stabilus. Dėl smarkiai pabrangusių energetinių išteklių, metalų ir medienos didėja ne tik įmonių gaminamos produkcijos ar teikiamų pas...
nuotrauka
2021-07-14 11:16
Tvarumo banga Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, neišvengiamai kyla. Tai, kas dabar vyksta tvarumo atžvilgiu, tėra tik ilgo kelio pradžia, o tvarumo bangai besiruošiantys verslai jau dabar įgauna konkurencinio pranašumo.
nuotrauka
2021-07-14 06:00
Prezidentas pasirašė LR statybos įstatymo pataisas, įteisinančias statybininkų tapatybės identifikavimo kodą. Pataisomis bus sukuriamos naujos prievolės užsakovams, rangovams bei pačius statybos darbus vykdantiems fiziniams asmenims.
nuotrauka
2021-07-09 09:10
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų birželio mėnesio reikšmė išaugo 2,0% (2021 metų gegužę buvo fiksuojamas 2,7% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2021-07-08 09:40
Remiantis Tarptautinės robotikos federacijos (IFR) duomenimis, 2020 m. viso pasaulio gamyklose veikė apie 2,7 mln. industrinių robotų, o per pastarąjį dešimtmetį jų panaudojimas vidutiniškai augo apie 14 % per metus. Pandemija šiuos automatizacijos procesus netgi paspartino – tiek Lietuvos, tiek pas...
nuotrauka
2021-07-01 13:35
Advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vadovaujantysis partneris Laurynas Staniulis atkreipia dėmesį, jog Seimo priimti Darbo kodekso 139 str. pakeitimai toliau didins statybos darbų kaštus ir juos padengti turės klientai, kurių didžiąją dalį Lietuvoje sudaro eiliniai piliečiai – naujos statybos būs...
nuotrauka
2021-07-01 10:51
Po rekordinio pirmojo metų ketvirčio, kai naujo būsto pirkėjai Vilniuje įsigijo net 2664 butus, antrąjį 2021 metų ketvirtį šis rodiklis krito 40 proc. ir siekė 1561 butą.
nuotrauka
2021-07-01 09:14
SEB banko užsakymu birželį atlikta apklausa parodė, kad du trečdaliai (67 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų galvoja, jog būsto kaina per artimiausius dvylika mėnesių augs, beveik dešimtadalis (8 proc.) mano, kad būstas pigs, 18 proc. nesitiki pokyčių, o likę 7 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės.
nuotrauka
2021-06-23 14:55
Pastaruoju metu apie būsto rinką diskutuojama daugiausia per pardavimų prizmę – perka viską, todėl vos spėjama pardavinėti vilniečiams butus ar kotedžus. Būsto kainas didina didžiulė paklausa, pasiūlos trūkumas. Na, o statybos nespėja patiekti rinkai pakankamo naujų projektų ir būstų skaičiaus, todė...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-21 16:15
Š. m. birželio 22 d. Seime planuojama svarstyti Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie sukurs subsidiarią rangovo atsakomybę už darbo užmokestį ne tik darbuotojo komandiravimo atveju, bet ir visais subrangos atvejais.
nuotrauka
2021-06-18 07:39
„Čia nieko asmeniško, čia tik verslas“ – šią filmuose nuvalkiotą frazę tenka dažnai išgirsti ir realiame pasaulyje. Ją tariantis verslininkas turbūt jaučiasi demonstruojantis nuoširdumą ir atvirumą. Tačiau iš tiesų tokios klišėmis tapusios frazės verslininkui trumpuoju laikotarpiu suteikia patogią i...
nuotrauka
2021-06-16 11:15
Suaktyvėjusios statybos neabejotinai lemia ir didesnę gamtai daromą įtaką. Ekspertai pastebi, kad lietuviai, rinkdamiesi būstą tampa vis atidesni, bet ekologijos klausimams neskiria labai daug dėmesio.
nuotrauka
2021-06-16 08:18
Nors nekilnojamojo turto sandorių per metus užregistruota daugiau, statybų sektoriaus lengvesni laikai nelaukia: specialistų vertinimu, tai vienas labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiųjų sektorių, nuolat skelbiama apie žaliavų trūkumą ir dėl to sustojusius darbus, darbuotojų stoką bei išaugusias st...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.

Statybunaujienos.lt » Komentaras