Svarstomos Darbo kodekso pataisos: ar išliks smulkiosios rangos įmonės ir kiek didės statybų kainos
2021-06-21 16:15
Š. m. birželio 22 d. Seime planuojama svarstyti Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie sukurs subsidiarią rangovo atsakomybę už darbo užmokestį ne tik darbuotojo komandiravimo atveju, bet ir visais subrangos atvejais.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos komentaras
Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Tokia nuostata iš esmės reiškia, jog yra nustatoma atitinkamų ūkio subjektų atsakomybė už trečiųjų asmenų prievoles. Rangovams tampant atsakingais už kitų ūkio subjektų, t. y. subrangovų, pareigas (samdomų darbuotojų darbo užmokestį), rangovai bus priversti imtis priemonių rizikai valdyti: bus užlaikoma dalis mokėjimų, bus imta taikyti „rizikos mokesčius". Smulkesnėms rangos įmonėms truks apyvartinių lėšų, jos bus išstumtos iš rinkos.
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ne kartą išreiškė nuogąstavimus dėl siūlomo DK keitimo Trišalėje taryboje, tris kartus raštu kreipėsi į valdžios institucijas. LPK atkreipė dėmesį, kad siūlomi DK keitimai gali iškreipti konkurenciją, nes dviem skirtingiems ūkio subjektams (rangovams ir subrangovams) teks dalintis jautria informacija apie darbuotojų atlyginimus, gali kilti statybų kainos.Ėmus diskutuoti su statybų sektoriuje veikiančiomis įmonėmis, kaip būtų įgyvendintas siūlomas DK keitimas, rangovai teigia, jog užlaikytų mokėjimus subrangovams iki kol būtų užtikrinti, kad šie atsiskaitė su savo darbuotojais. T. y. atsižvelgiant į darbuotojų galimybes kreiptis į Darbo ginčų komisiją dėl nesumokėto darbo užmokesčio ir ten taikomus terminus, mokėjimai gali būti užlaikyti apie metus laiko. Svarstoma, kad užlaikyti mokėjimai galėtų siekti 10 proc. išlaidų darbui sumos. Lietuvoje apie 35 proc. statybos sąnaudų sudaro išlaidos atlyginimams ir kompensacijoms, todėl manoma, kad toks įstatymo pakeitimas priverstų bent metams „užšaldyti" 3,5 proc. visų statybos sektoriuje vykstančių mokėjimų, o nacionaliniu mastu tai siektų virš 233 mln. Eur.
Labiausiai dėl tokios situacijos nukentėtų smulkios statybų įmonės, kurių veiklai vykdyti imtų trūkti apyvartinių lėšų. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje veikia 33 tūkst. statybos įmonių, iš jų 93 proc. mikro (iki 10 darbuotojų) įmonės, 5,6 proc. smulkios ir vidutinės, o tik likusi dalis (2,4 proc.) virš 50 darbuotojų turinčios statybos įmonės. Toks reguliavimas mažiau pakenktų stambesnėms įmonėms, kurios turi gerą prieigą prie finansų, todėl prognozuotinas ir tam tikras koncentracijos statybos sektoriuje augimas. gRinkoje išaugus koncentracijai ir sumažėjus konkurencijai, kainų augimą pajustų ir pirkėjai.
Jau ne vieneri metai deklaruojama, kad statybos sektorius šiuo metu yra vienas iš tų, kuriame šešėlio mastas yra didesnis nei likusioje ekonomikoje. Šis perteklinis reguliavimas dabartinę situaciją dar pablogintų, kadangi paskatintų mažas įmones subrangos darbus įgyvendinti be oficialių sutarčių, kadangi tiek rangovui, tiek subrangovui tai reikštų didesnį atsiskaitymo likvidumą.
Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos pramonininkų konfederacija ne kartą raštu institucijų prašė kreiptis į Lietuvos Respublikos teisingumo ministeriją išaiškinimo, ar siūlomas DK keitimas neprieštarauja kitiems galiojantiems teisės aktams, t. y. Civiliniam kodekso 2.50 straipsnio 4 dalyje yra įtvirtintai juridinio asmens ribotos atsakomybės sampratai. Neraminantis tas faktas, kad raštu nebuvo pateikta jokia išvada, kad siūlomas Darbo kodekso keitimas neprieštarauja Civiliniam kodeksui. Priėmus siūlomą DK keitimą, susidarys prielaidos kreiptis į Konstitucinį teismą. Seimo teisininkų išvados šiuo klausimu taip pat yra nevienareikšmės ir jie atkreipia dėmesį į neatitikimus Civiliniam kodeksui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, teikdama tokius DK pakeitimus, siekia įgyvendinti Europos Komisijos preliminariame vertinime (kaip Lietuva įgyvendina darbuotojų komandiravimo direktyvą) įvardytus trūkumus ir išvengti galimo pažeidimo procedūros prieš Lietuvą inicijavimo. LPK laikosi pozicijos, kad dėl šių pakeitimų susiklosto ydinga situacija, kai įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvą, kuri reglamentuoja darbuotojų komandiravimą, yra nustatomas reguliavimas ir tiems ūkio subjektams, kurie nėra susiję su Direktyvos reguliuojama sritimi.
Darbo įstatymų laikymosi kontrolė (įskaitant ir darbo užmokesčio mokėjimą) yra valstybės institucijų, o ne privataus verslo funkcija. Atsižvelgiant į tai, neteisinga prievoles, pareigas ir atsakomybę, kuri nepriklauso verslui, perkelti verslui.
LPK ragina nepriimti siūlomo DK keitimo, laikytis dabar galiojančio reglamentavimo ir dėl proporcingo Direktyvos įgyvendinimo konsultuotis su Europos Komisija. Direktyvos įgyvendinimo vertinimas buvo pateiktas 2020 m. lapkričio mėn.; vertinime buvo numatyta, kad Lietuva gali Europos Komisijai iki 2020 m. gruodžio 18 d. teikti pastabas dėl aprašytojo nacionalinių perkėlimo į nacionalinę teisę priemonių preliminaraus vertinimo ir šios pastabos būtų Komisijos sprendimo dėl tolesnių veiksmų pagrindas. Atkreiptinas dėmesys, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasirinko vykdyti konsultacijas su socialiniais partneriais, kai jau buvo pasibaigęs terminas vykdyti konsultacijas su Europos Komisija. LPK ne kartą ragino ministeriją konsultuotis su Europos komisija dėl socialinių partnerių pateiktų pastabų, nepaisant to, kad konsultacijos su Europos komisija terminas pasibaigęs, kadangi siūlomas reglamentavimas turės Direktyvoje nenumatytas pasekmes Lietuvos statybų sektoriui.
Komentaras
2025-04-25 06:58
Dalyvavome RESTA parodoje beveik du dešimtmečius – tikriausiai kasmet nuo 2003-iųjų. Iš dalies – iš inercijos, iš įpročio, bet ir iš noro būti ten, kur verda statybos sektoriaus pulsas.
2025-04-24 07:55
Per 30 metų keitėsi ne tik RESTA temos ar parodos ekspozicijos, bet ir statybos paslaugų pirkėjų sąmoningumas, reiklumas bei poreikiai.
2025-04-23 06:45
Negaliu prisiminti, kad per trisdešimt metų būčiau praleidęs RESTA parodą, išskyrus 2020 m., kai pasaulį sukaustė COVID-19 pandemija. Ši paroda visada buvo ypatingai laukiama – ne tik dėl galimybės susipažinti su naujausiomis statybos technologijomis, bet ir dėl gyvo bendravimo su kolegomis, gaminto...
2025-04-22 07:36
RESTA paroda jau daugelį metų yra reikšmingas įvykis statybos sektoriuje – tai ne tik vieta, kur susitinka rinkos dalyviai, bet ir platforma, kurioje gimsta naujos partnerystės, idėjos bei sprendimai.
2025-04-21 07:17
Per istorinį laikotarpį paroda RESTA suvaidino itin reikšmingą vaidmenį: labai padėjo formuotis statybos rinkai su naujais produktais, naujomis technologijomis ir prisidėjo prie esminio pažangos pokyčio statybose.
2025-04-18 11:54
Investuoti į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą – įprasta šiuolaikinių darbdavių praktika. Kursai, seminarai, mokymai ar net apmokėtos studijos dažnai tampa dalimi bendros strategijos, siekiant auginti lojalius, motyvuotus ir prie pokyčių prisitaikančius komandos narius.
2025-04-18 11:24
Kol Lietuvoje diskutuojama, ar investicijos į nacionalinį stadioną yra tikrai reikalingos, kitos šalys ryžtingai didina savo miestų konkurencinį pranašumą. Vienas įkvepiantis pavyzdys – nedidelis Ispanijos miestelis La Nucía, kuris pagal gyventojų skaičių panašus į Kėdainius. Miestas pasistatė olimp...
2025-04-17 10:54
Bloga nuojauta pasitvirtino – Seime oficialiai užregistruotas „vilniečio mokesčio" projektas. Taip vertinu šiandien oficialiai pateiktą pasiūlymą apmokestinti turtą, kurio vertė siekia bent 40 tūkst. Eur. Aptarimui skirtos dvi savaitės, todėl svarbu, kad Vyriausybė kuo greičiau įsiklausytų į Vilnia...
2025-04-16 15:20
Dirbtinio intelekto (DI) era jau prasidėjo, ir ji neabejotinai pakeis mūsų kasdienį gyvenimą bei visuomenės sandarą. „Accenture" atliktas svarbiausių technologijų tendencijų tyrimas „Technology Vision 2025" išskiria keturias pagrindines kryptis, kaip toliau plėtosis dirbtinis intelektas.
2025-04-15 10:35
Pastaraisiais metais Lietuvos prekybinio nekilnojamojo turto rinka regionuose išgyvena naują etapą – čia aktyviai plečiasi didesni verslai, mažesni miestai tapo patrauklūs tarptautiniams prekės ženklams, verčiantys pasitempti vietinius prekybininkus. Atitinkamai verslo plėtrą regionuose tęsė ir kome...
2025-04-14 14:25
2025 metai atneš reikšmingų pokyčių tvaraus nekilnojamojo turto (NT) rinkai – atnaujinamos Lietuvoje populiarios tarptautinės pastatų sertifikavimo sistemos BREEAM ir LEED. NT vystytojai turėtų ruoštis skirti daugiau dėmesio dekarbonizacijai ir griežtėjančiam reglamentavimui.
2025-04-11 12:32
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2025 metų kovo mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių...
2025-04-10 09:44
Nors Lietuvos darbo rinkoje šiuo metu dominuoja Y kartos, gimusių 1981-1996 m., darbuotojai, vyresnių kartų – demografinio sprogimo (gimę 1946-1964 m.) ir X kartos (gimę 1965-1980 m.) – darbuotojai vis dar užima reikšmingą poziciją, sudarydami net trečdalį darbo jėgos. Rinkos tyrimų ir konsultacijų ...
2025-04-09 14:12
Yra daug svarių argumentų už skaitmeninio euro įvedimą. Visus juos, mano manymu, sieja vienas pagrindinis principas – siekis sustiprinti Europos strateginę autonomiją. Šiandien norėčiau panagrinėti, kaip strateginė autonomija pasireiškia praktiškai, vykdant kasdienius mokėjimus, aptardamas itin svar...
2025-04-09 09:33
Perkamas nekilnojamasis turtas (NT), sumokami avansai tiems, kurie NT neva parduoda, o vėliau paaiškėja, kad pardavėjui NT nepriklauso arba jį pardavinėjo neįgaliotas asmuo. Tai, deja, neretai pasitaikanti, o pastaruoju metu, net padažnėjusi situacija, kurios iš tikrųjų galima išvengti atlikus perka...
2025-04-08 13:18
Vasario mėn. įsigalioję supaprastinto būsto paskolų refinansavimo pakeitimai paskatino gyventojus aktyviai persitarti dėl palankesnių paskolų sąlygų – persitarimų aktyvumas pasiekė istoriškai aukštą lygį. Gyventojai ne tik aktyviai persitarinėja dėl turimų paskolų, bet ir sparčiai skolinasi būsto įs...
2025-04-08 09:54
Dažno iš mūsų finansinė rutina susideda iš tokių elementų kaip: mėnesio pajamų gavimas, prekių ir paslaugų pirkimas, taupymas ir investavimas. Dideliems pirkiniams įsigyti dažnai tenka pasinaudoti ir skolinimosi galimybėmis. Optimaliai ir racionaliai valdant savo asmeninius finansus neturėtų iškilti...
2025-04-07 11:44
Įmonių valdybos šiemet ypač daug dėmesio skiria geopolitiniams įvykiams. Per EY neseniai atliktą kokybinį tyrimą tai akcentavo viso EMEIA regiono (Europos, Artimųjų Rytų, Indijos ir Afrikos) verslai. Tuo pačiu valdybų nariai sutinka, jog tvarumo strategija yra būdas prisitaikyti prie kintančių geopo...
2025-04-07 11:30
Hibridinis darbo modelis vis labiau trina ribas tarp asmeninio ir darbo laiko – nuotoliu dirbantys darbuotojai neretai linkę prisėsti prie darbo užduočių po oficialių darbo valandų. Vis dėlto, tai ne visada laikoma viršvalandžiais, už kuriuos sutinka mokėti darbdavys. Nuo šių metų įsigalioję Darbo k...
2025-04-03 13:50
Kalbant su vyresniu ar jaunesniu kolega atrodo, jog abu šnekate skirtingomis kalbomis? Iš ką tik prie komandos prisijungusio jauno darbuotojo gavę žinutę su kaukolės emociuku jos pabaigoje nesuprantate – juoktis, išsigąsti ar jau apie tai pranešti savo ar personalo vadovams? Tai, kad tarp skirtingų ...